Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Deschidere intreprindere individuala sau PFA

+66
alinnusha92
valentinadof
mitulina
maravela lucia florina
piciul
andreea204
Gabica
diada
cif2010
Flora-handmade
michisor
CarmenClaudia
ivanutamihaela
elutzamicutza
skydegirl
ema
aurishta
corina corina
carmendana
lacridrumas
crissteo
aleynad
Clara
MagdaMarin
Giobsy
emma90
Teodor Coca
AlinaJ.Bijoux
ikuta
cld
ismi3ismi
dorina64
veniciuc nicoleta
manus marioara
margelutamea
costi_iacob
Nicoleta Irimescu
betymi72
Amalia T. Design
RalucaS
bibi2085
andrabijoux
mssdelilah
julix_2007
flavia ana pop
firimitura
Maci
anca1820
aruan
ladybird
denygina
treinegri
MihaelaT
kristadesign
europolis
pufitza
phoenix
amnro
GIO Studio
came_lia
SilviaDumitrescu
feliciagl
andacoman
roxanam
Admina
kikimiki
70 participanți

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de kristadesign Vin 19 Mar 2010, 9:46 am

mi-e nu mi-a cerut calificare, eu am facut I.I. cu obiectul de activitate creatie artistica, ceva de genul asta, cu vanzare ambulanta sau in expozitii, locuri amenajate special... kiss dar trebuie sigur copie la act de absolvire la ultima scoala absolvita, eu am avut la facultate de stiinte...deci wink ....luna asta am facut-o....
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ladybird Vin 19 Mar 2010, 10:00 am

Din experienta pot sa va spun urmatoarele:
Puteti sa va faceti:
PFA (persoana fizica autorizata) cu norma de venit.Aici Finantele locale stabilesc ca de exemplu un electrician are venit pe an 5000 lei deci va trebui sa plateasca impozit 16% adica 800 lei pe an.La croitorie nu stiu cat este suma stabilita, la coafeze mai stiu ca este in jur de 15000 lei pe an deci un impozut de 2400 lei pe an.Pentru a te putea infiinta trebuie neaparat sa ai studii de specialitate.Nu trebuie sa tii contabilitate dar daca lucrezi cu persoane fizice trebuie sa ai casa de marcat. Asta in mare.

PFA ( persoana fizica autorizata) in sistem real. Aici se tine contabilitate in partida simpla adica reg venituri si cheltuieli si cateva alte acte marunte. impozitul se stabileste prin declaratii ce trebuie depuse la finante anual si se stabileste pe baza registrului mai sus amintit respectiv venituri-cheltuieli.Este un pic mai complicat. Nu putei angaja pe nimesi si pentru infiinatre trebuie studii de specialitate.

Apoi vin II (intreprindere individuala) Seamana cu PFA in sistem real si puteti angaja pe cineva. Nu trebuie sa aveti studii de specialitate dar pentru a functiona legal trebuie sa angajati pe cineva cu studii de specialitate.
Asta in mare.
daca mai doriti informatii va ofer cu placere lucrand in domeniu.

Edit Admina: Citeste punctul 6, din Regulament!
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de kristadesign Vin 19 Mar 2010, 1:36 pm

buna admina, azi am pus linkul vostru pe site-ul meu, te rog sa te uiti sa vezi daca e ok... kiss
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de amnro Vin 26 Mar 2010, 10:31 pm

m-am inregistrat si eu saptamana trecuta ca PFA cu domeniul principal de activitate cel in care lucrez, am vrut sa imi trec la domenii secundare si producerea de haine dar imi trebuia calificare zid mi-au zis ca dupa ce fac un curs de croitorie nu e nicio problema (exceptand taxele wink ) sa mai adaug coduri CAEN suplimentare.

Inregistrarea e relativ simpla daca ai toate actele si formularele necesare, se face totul la registrul comertului (la piata muncii);l sa vad acum ce urmeaza la administratia financiara.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de aruan Joi 08 Apr 2010, 8:29 am

Tare complicate mai sunt treburile la noi in Romanica. In Franta de exemplu, nu am avut asemenea probleme. Am mers la Camera de Meserii (nu la cea de Comert), am platit 180 de euro si am facut un curs de o saptamana. Apoi m-am inscris la ei cu o microentrprise (care probabil seamana cu PFA si nu am avut nevoie de nicio diploma (ca studii eu am filologia wink ). Am trecut la activitati vitralii, fusing cu derivatele lor (vitralii plumb, Tiffany, vitralii fusing , bijuterii si gata.
In plus, ai avantajul ca dupa 8 ani devii artisan (mester) cu drepturi depline. La fel este si pentru un SARL. Am cunoscut pe cineva care fusese barman si care avea un magazin de articole electrice. El avea insa angajati care lucrau pentru el, insa 8 ani mai tarziu, a primit totusi statutul de artisan.
aruan
aruan
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Franta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de anca1820 Mier 02 Iun 2010, 4:33 pm

Buna.As vrea si eu,ocazional,adica o data pe an,sa ma ocup de zilelel orasului cu pictura pe fata
Stiti ce demersuri ar trebui sa fac pt asta?e nevoie neaparat de un PFA?
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de kristadesign Lun 07 Iun 2010, 8:33 am

nu cred, ar fi culmea.. kiss
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de anca1820 Lun 07 Iun 2010, 9:22 am

Nu aveti cunostinte care se ocupa cu asa ceva?...
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de kristadesign Lun 07 Iun 2010, 9:55 am

trebuie intrebat la primirie cred...
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de anca1820 Lun 07 Iun 2010, 10:05 am

La primarie am intrebat,dar au zis ca ei nu au treba cu ce autorizatii am nevoi,ei doar inchiriaza spatiul alocat....deci tot pe la Registrul Comertului trebuie sa ajung..sa vad unde m-as incadra cu asa ceva.
Mai raue ,ca daca am nevoie de un act in domeniu,nu am asa ceva:pictura,desen,grafician...cum s-or numi.
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 07 Iun 2010, 10:09 am

Anca fa sapaturi si vezi cine din primarie se ocupa direct de organizarea zilelor orasului poate te ia sub aripa lui ca ceva pe acolo care vrea sa dea o mana de ajutor ca aceste zile sa fie cat mai frumos colorate wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de anca1820 Mier 09 Iun 2010, 11:56 am

Deci,indiferent ce ati dori sa faceti,ca sa fiti in legalitate,trebuie un pfa sau ce altceva vreti...si daca vi se cere un curs sau altceva in domeniu,si nu aveti,nu puteti face PFA,cum e si cazul meu.Acuma,o sa incerc sa fac PFA pt modelare baloane,la asta ar fi culmea sa imi ceara curs,si ,cred ca ,se va incadra la acelasi cod CAEN,deci ,voi putea picta pe fata.
Va mai anunt,sa stiti si voi.
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Maci Mier 09 Iun 2010, 12:03 pm

De exemplu... ce curs iti trebuie pentru invartit sarme? Chiar nu inteleg chestia asta... Si daca te pricepi, de ce nu te lasa sa faci? Doar tu esti singura persoana care are de pierdut pe chestia asta... sunt banii tai, nu?
Si ca chestie... Acum vreo suta de ani... rade am vrut sa-mi deschid si eu un atelier de croitorie, dar cica... am nevoie de curs... Ma disperasera... Si m-am enervat si nu am mai facut nimic... Dar lucram la negru din greu... Daca au fost fraieri, ce sa le fac?
Eu si mai fraiera ca am vrut sa le dau si lor din banii mei... Si uite asa am lucrat la negru ani buni...
Deci, daca vreau sa-mi fac II la ce cod CAEN ma incadrez si de ce curs am nevoie? Aici ma refer la pomisori... De croitorie m-am saturat... wink
Maci
Maci
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 331
Varsta : 51
Localizare : Sebes- Alba
Data de inscriere : 23/01/2010

http://maci.webgarden.ro/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de anca1820 Mier 09 Iun 2010, 12:12 pm

Stiu pe cineva care face bijuterii,cercei,in special,si copacei...si-a facut PFA,dar a zis ca a ales dintre codurile respective ceva la care se specifica ca poate sa vanda oriunde...deci nu sa creeze..acuma nu stiu cum justifica provenienta lor...mai multe detalii nu pot sa dau ca nu stiu exact!
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de firimitura Mier 09 Iun 2010, 11:33 pm

ca sa le justifice, scoate din gestiune, pe factura, fiecare bucatica de material in parte. sau asa ceva. dar asa e multa munca la hartii
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de feliciagl Joi 10 Iun 2010, 8:58 am

Anca pt bijuterii este codul 3213 fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare, 3299 fabricarea altor produse manufacturiere, pentru codurile astea nu trebuie sa ai diploma, "te recomanda munca si talentul tau".
Ca sa justifice provenienta bijuterilor sau ce vinde prietena ta poate face bon de achizitei de la pers fizice
Poti avea mai multe coduri CAEN, pune-ti pe cele pt care ai calificare si vezi ca mai sunt si unele pt care nu-ti trebuie diploma cum sunt cele de 8110 activitati de servicii suport combinate, 8299, alte activitati pt intreprinderi etc.
Acum am vazut ca vrei doar pt cateva zile pe an, ar trebui sa-ti acorde o licenta de acitvitate cei de la primarie, ca sa-ti faci pfa si sa ai activitate doar 3 zile pe an e deja prea mult.
Mai exista solutia sa inchei o conventie civila cu cineva care va desfasura o activitate in locurile unde doresti si tu in zilele orasului ( cum ar fi prietena ta care vinde bijuterii si are deja PFA), tu te ocupi de pictura, ea are actele de functionare, intre voi exista conventia civila si la bani va intelegeti voi.


Ultima editare efectuata de catre feliciagl in Joi 10 Iun 2010, 9:06 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de anca1820 Joi 10 Iun 2010, 10:33 am

Mai exista solutia sa inchei o conventie civila cu cineva care va desfasura o activitate in locurile unde doresti si tu in zilele orasului ( cum ar fi prietena ta care vinde bijuterii si are deja PFA), tu te ocupi de pictura, ea are actele de functionare, intre voi exista conventia civila si la bani va intelegeti voi.[/quote]
Asa m-am gandit si eu,dar ,intrebarea e ,daca ea nu are pe autorizatie codul CAEN la care ma incadrez eu,nu cred ca pot sa practic ceea ce vreau!
Nu stiu cat de tare te purifica la acte cei care in controleaza pe micii comercianti...la acte ma refer!
anca1820
anca1820
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 391
Localizare : prin apropiere
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty pfa? sau treaba mea?

Mesaj Scris de flavia ana pop Joi 19 Aug 2010, 9:33 pm

Tocmai cand ma gandeam si eu sa-mi fac un PFA ca sa merg linistita la targuri si sa-mi pot castiga existenta din munca mea ,vine nenea Boc si omoara initiativa particulara. ..CAS de nu stiu cate sute de lei... Daca as avea atata banet as fugi din tara! Problema e ce sa fac?? Imi vand produsele in plan local cunostintelor mele sau ma risc si merg la targuri fara sa am forme legale??? Ce solutii exista???? zid Sad
flavia ana pop
flavia ana pop
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 25 Aug 2010, 7:55 pm

O solutie nu ar fi e-bay?
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de flavia ana pop Joi 26 Aug 2010, 4:42 pm

Ar fi minunat!! Dar nu vor deveni curiosi cei de la banca despre originea banilor???
flavia ana pop
flavia ana pop
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Cum "expunem" produsele handmade?

Mesaj Scris de mssdelilah Joi 02 Sept 2010, 1:52 pm

In acest subiect as vrea sa ne informam recipproc..daca se poate..in legatura cu targurile, expozitiile, ce ne trebuie si ce nu, referitor la acte, autorizatii..sau cum se procedeaza..pentru a ne expune creatiile handmade.
Cine poate oferi informatii..e rugat/rugata sa posteze. Va multumim anticipat.
Eu personal..habar nu am ce trebuie, daca trebuie.. anul acesta in martie am mers la expo cu martisoarele pe srl...acum nu mai am srl..e suspendat . Prin urmare..nu stiu cum se procedeaza cu produsele "handmade"..ce ne trebuie si de unde.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 02 Sept 2010, 4:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiect mutat si fuzionat)
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 02 Sept 2010, 2:02 pm

hey foarte fain topicu tau! si ajutator
Acuma, si eu sunt beginner si nu stiu prea multe dar din cate am inteles, cu handmade-ul nu iti trebe acte. Iti iei panoplia in spate si bijuurile in mana si te duci :P Doar k sa emiti facturi si bonuri iti trebe firma Smile Macar pt artisti sa fie usoare conditiile de participare..k dk nu...toti bishnitzarii care cumpara din china si-ar face pf peste noapte si ne-ar lua fatza la toti :P
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de bibi2085 Joi 02 Sept 2010, 2:08 pm

apropo de pana mea de idei..cred ca persoana fizica autorizata (PFA) ar fi o idee Question ca este o acoperire legala.. dar de exemplu la pf trebuie sa fii personal acolo, nu poti lasa pe nimeni in locul tau la stand in caz de un eventual control. eu ma gandeam la situatia mea. am servici si este mai greu cu liberele.ideea ar fi ori intreprindere individuala sau un srl... asa ma gandesc eu dar astept pareri mai avizate
bibi2085
bibi2085
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 38
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/08/2010

http://artbybibi.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de andrabijoux Joi 02 Sept 2010, 2:12 pm

daca vrei sa fii "legal" poti sa iti faci si pf. Eu nu cred ca se merita srl pentru ca asta implica mai multe batai de cap. Dar daca pe panoul tau scrie "handmade" poti sa trimiti pe cine vrei in locul tau sa stea nu tre sa stai tu musai. Eu o sa merg la arad la "i made this" si va zic ce aflu de pe acolo :P
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Joi 02 Sept 2010, 2:15 pm

nu...nici SRL, nici PF, sau PFI.. prea multe batai de cap...si exagerat de multe taxe..
ar fi ideal sa fie de ajuns produsele expuse asa cum zice andra.. dar tare imi e ca e prea frumos.
Bine, stiu..taxa pt spatiul de 1 mp..sau cat vrei sa inchiriezei...se plateste la primarie..sau ceva de gen..
Restul "hartiilor" daca e nevoie..ce fel..si de unde.. Aici e buba.
Poate ne "citeste " vre-un avizat in domeniu si ne lamureste si pe noi
wink
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 2 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB