Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 2 din 24 Înapoi  1, 2, 3 ... 13 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Sam 29 Noi 2008, 3:17 pm

la vesta verde , cum ai pus ochiurile? par a nu fi duble... Exclamation
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Dec 2008, 9:43 am

Cred ca te refereai la vesta mea. Am pus ochiurile ca aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in Metoda clasica. Asa m-a inatat mama mea si asa fac. Cum se monteaza ochiurile, dublu?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Lun 01 Dec 2008, 1:56 pm

acum am vazut Smile.mersi. stiu cum se monteaza ochiurile duble. Like a Star @ heaven
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Lun 01 Dec 2008, 5:35 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pana la inceput de martie trebuie sa o termin, asa ca cine ma ajuta... n-am idee de unde sa incep si cum sa fac??
ca masura ma gandesc ca circumferinta capului sa fie 60 cm (acum la caciulita are 56cm, mai bine sa fie mai mare, decat mica)
trebuie sa ma ajute careva Merci Merci Merci este un stigat de ajutor kiss
cum sa lucrez, cate ochiuri... ?
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Lun 01 Dec 2008, 10:28 pm

arime a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pana la inceput de martie trebuie sa o termin, asa ca cine ma ajuta... n-am idee de unde sa incep si cum sa fac??
ca masura ma gandesc ca circumferinta capului sa fie 60 cm (acum la caciulita are 56cm, mai bine sa fie mai mare, decat mica)
trebuie sa ma ajute careva Merci Merci Merci este un stigat de ajutor kiss
cum sa lucrez, cate ochiuri... ?

aimee, mi se pare croshetata. Nu e poza prea clara. Dar s epoa si tricota. CU un fir subtire iese f. frumos
Nu pot sa iti zic nr de ochiuri, pt ca depinde de fir. Fa o proba de fir+ andrea+ mana ta: pune sa zicem 20 ochiuri, lucreaza pe fatsa 7-10 randuri si apoi masoara cati cm sunt aia 20ochiuri. Si apoi calculezi cu regula de 3 simpla:
daca la 20 ochiuri au ieshit sa zicem 100cm
cate ochiuri intra pt 560cm?
rezultat= 20 x 560 / 100

pui ochiurile, tricotezi 1 rand fatsa/ 1 dos, ca sa se rasuceasca. functie de fir, cred ca 15-20 randuri e ok. Schimbi culoarea.
Ei, la ochi, e mai interesant, eventual fa o schema pe o foaie de matematica.
guritsa -o poti coase in urma acului.
Iar cornitsele- eu croshetate le-ash face, si le-ash umple cu burete impins cu andreaaua, sa stea tsapene.
succes!! sa ne zici cum merge lucrul, si mai ales tips & tricks.
din bogata mea experientsa, daca nu desfaci si refaci de cateva ori, 4-6 ore de lucru maxim ti-ar lua.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Lun 01 Dec 2008, 11:29 pm

merci din suflet Cleo kiss
zilele astea merg sa caut firele + andrele speciale firului subtire... wink Foarte dragut din partea ta cu timpul, dar nu voi reusi atat de repede sa o fac, tot in ceata sunt pana nu ii dau de cap... mai ales ca nu-s chiar asa de priceputa, caciulitele mi se par tare dificile, de aceea n-am terminat pana acum nici una Sad si pe deasupra trebuie sa ma pregatesc si pt. sesiunea de examene... dar va tin la curent cu ceea ce voi face + poze desigur!

later edit: am uitat sa intreb... pare a fi lucrat in "bob de orez" sau cum se numesc x-urile acelea???
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cris69 Mar 02 Dec 2008, 12:01 am

ma bag si eu asa ca sa nu dati cu rosii dupa mine. dupa parerea mea este crosetata ca se vad piciorulele.
cleo nu o fa pntru cimcumferinta de 60 caci nu am eu atat. si oricum nu lucrezi atat de strans incat sa nu se lase.dar poti sa o faci simpla, adica ciorapeste caci atunci se rasuceste in sus si apare ca in fotografie. te ajut daca vrei.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Mar 02 Dec 2008, 12:17 am

cris69 a scris:ma bag si eu asa ca sa nu dati cu rosii dupa mine. dupa parerea mea este crosetata ca se vad piciorulele.
cleo nu o fa pntru cimcumferinta de 60 caci nu am eu atat. si oricum nu lucrezi atat de strans incat sa nu se lase.dar poti sa o faci simpla, adica ciorapeste caci atunci se rasuceste in sus si apare ca in fotografie. te ajut daca vrei.

nu da nimeni cu rosii :D

asa ca spune si varianta ta de lucru... bee Flowers
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Mar 02 Dec 2008, 12:08 pm

sigur cineva va deslusi acest inceput de tricot...
nu sunt ochiuri duble. e montat un fir ajutator care, scos dupa aceea nu face marginea sa se ruleze. poate spune cineva mai mult?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cris69 Mar 02 Dec 2008, 12:40 pm

de asta nu stiam. trebuie sa incerc si eu. poate imi iese si e si interesanta marginea asa. mersi de idee.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Mar 02 Dec 2008, 3:38 pm

arime a scris:merci din suflet Cleo kiss
zilele astea merg sa caut firele + andrele speciale firului subtire... wink Foarte dragut din partea ta cu timpul, dar nu voi reusi atat de repede sa o fac, tot in ceata sunt pana nu ii dau de cap... mai ales ca nu-s chiar asa de priceputa, caciulitele mi se par tare dificile, de aceea n-am terminat pana acum nici una Sad si pe deasupra trebuie sa ma pregatesc si pt. sesiunea de examene... dar va tin la curent cu ceea ce voi face + poze desigur!

later edit: am uitat sa intreb... pare a fi lucrat in "bob de orez" sau cum se numesc x-urile acelea???

cred ca e croshetat, nu bob de orez. de aceea se pare ca se incruciseaza culorile - de la croshet. Deci vei obtine fara incrucisari.
andrele: marimea 2 e ok, la firu obisnuit din comert, cu nume: ROXI, ROSA, etc. Nu sunt f. pufoase, nu f. flocoase, nu f. groase.
La inceput faci un dreptunghi. Nu scazi, nu cresti, e f simplu. De inaltime...pt capul meu ash zice de o palma in lungime. Daca lucrezi numai pe fatsa, se va rasuci, si vei vedea daca mai tre inca 10-20 randuri. Dar nu cred ca mult peste o palma - nu latimea palmei, ci in lungime.
La scazut sa ajungi, ca sunt aici :D
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Mier 03 Dec 2008, 6:37 pm

cris69 a scris:de asta nu stiam. trebuie sa incerc si eu. poate imi iese si e si interesanta marginea asa. mersi de idee.

cu placere cris69. sa ne arati ce ai reusit. hug
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Mier 03 Dec 2008, 6:43 pm

merci mult cleo, azi am cumparat andrele de 2.5, cele de 2 erau prea subtiri, am mai luat si bobinele de ata galbena si neagra... trebuie doar sa ma pun pe treaba. Cat de curand vin sa-ti arat ce am lucrat si sa ma indrumi kiss
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Stilul brioche

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mar 09 Dec 2008, 1:02 pm

Va mai amintiti ca intreba Kriastina la un alt subiect despre brioche stitch? Nu e foarte greu, dar nu am gasit explicatii foarte clare pe net, asa ca am incercat si am desfacut de vreo 20 de ori, fara exagerare. Dar am reusit!!! bee Ma gandeam ca va pot fi de folos cateva explicatii, in cazul in care vreti sa incercati.

Modelul in doua culori (pt fular sau orice altceva cu lucru in linie)
De ce aveti nevoie?
- in primul rand, aveti nevoie de andrele circulare sau andrele cu ambele varfuri ascutite;
- apoi va trebuie fire de doua culori care se armonizeaza cromatic;

Cum incepeti?
1. montati ochii dupa modelul italian ca aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
2. primul rand se incepe cu firul opus culorii primului ochi (de ex., daca primul ochi e alb, voi pune pe deget firul negru si voi lucra cu el);

Cum se lucreaza?
- schema e simpla: un ochi nelucrat, unul lucrat; practic iese ca la modelul unul pe fata, unul pe dos, doar ca la ochiul nelucrat aducem firul in fata andrelei, ca la ochiul pe dos, si il luam impreuna cu ochiul (ca la un jeteu); deci trebuie sa rezulte un ochi din doua fire diferite ca si culoare; urmatorul ochi se lucreaza pe fata sau pe dos, dupa cum e cazul (explic imediat);
- primul rand il lucrati dupa schema ochi nelucrat cu jeteul de care vorbeam, ochi pe fata (e f important sa-l luati dinspre fata, ciorapeste); veti vedea ca aveti un fir de o culoare la un capat de rand si celalalt fir la celalalt capat; se trece tot lucrul la celalalt capat al andrelei si se lucreaza si cu celalalt fir (daca am inceput cu firul negru cu care am facut primul rand, ma duc la celalalt capat si fac al doulea rand cu alb); trebuie sa lucrati acum ca si cum, in mod normal, ati lucra pe dosul fularului (sau ce-o fi), adica ochii ce trebuie impletiti vor fi luati pe dos;
- al doilea rand se lucreaza dupa aceeasi schema, adica ochi nelucrat, ochi lucrat, cu precizarea ca acum se lucreaza ochiul cu doua fire (se iau ca la scaderea a doua ochiuri), iar ochiul lucrat in randul anterior se ia nelucrat cu firul in fata; la capat de rand aveti acum ochi nelucrat cu jeteu, ochi lucrat (sau mai simplu: ochi in doua culori, ochi simplu); retineti ca trebuie sa lucrati ochiul in doua culori pe dos si il luati nelucrat pe cel intr-o singura culoare;
- la randul trei intoarceti andreaua si aveti ambele fire la un capat; continuati dupa aceeasi schema, tot cu ochii pe dos - veti vedea ca randul dinainte de a intoarce andreaua si cel de dupa ce intoarceti andreaua se impletesc la fel; veti mai observa ca veti lucra cate doua randuri inainte de a intoarce andreaua;
- la inceput va fi mai greu pana se clarifica modelul, dupa aia se vede clar ce iese pe dos si ce iese pe fata si veti sti cum sa lucrati ochii bicolori fara sa mai faceti nu stiu ce calcule.

La un moment dat ar trebui sa iasa frumos (as face si poze, dar fii-mea mi-a plimbat camera foto prin casa si nu o gasesc; o sa le pun mai tarziu Rolling Eyes ).


Modelul cu o singura culoare

... e mult mai simplu decat primul. Daca vreti sa va faceti un fular, ceva, se merge doar cu ochi lucrati pe fata si ochi nelucrati cu jeteu. Cu mentiunea ca ochii lucrati pe fata trebuie sa fie luati ca la lucrul circular, adica dinspre fata.

Spor la lucru!
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mar 09 Dec 2008, 1:11 pm

Gata, am revenit cu pozici (am gasit camera foto wink )
Deci cam asa ar trebui sa arate modelul in doua culori pe fata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si cam asa arata pe dos (desi ambele pot fi considerate "pe fata")
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Joi 11 Dec 2008, 11:13 am

Cum am terminat 2 perechi de botosei si un fular,am dat startul la caciulita "albinuta" cu mici modificari, renunt la ochisori si gurita. O sa lucrez pe fata, imi place cum se vede la prima impresie. Am pus 89 ochiuri, mi se par suficiente acum, sper sa nu am surprize mai tarziu. O sa revin cand vine vba. de scazut... Cleo ai dreptate, in cateva ore este gata daca ma tin de ea tricot

Am o intrebare, cele ce au facut o rochita de fetita, de unde au inceput lucrul... de jos in sus???



"io de sus.
Dar se poa si de jos, functie de model."


sa inteleg ca a raspuns cleo Question Arrow
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de arime Vin 12 Dec 2008, 10:59 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Desi arata ca o caciulita cu mici antenute, tot nu sunt convinsa ca este in regula. Sunt putin confuza cu scaderea.

cum se face scaderea asta, deoarece nu stiu daca ceea ce am facut se numeste scadere? Idea

si anume: am lucrat cate 2 ochiuri, urmate de 1 ochi lucrat normal... idem
Am scazut astfel fara sa am o tactica anume, doar am tinut cont sa scad in asa fel incat sa nu ramana goluri intre ochiuri...
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de roxx Sam 13 Dec 2008, 1:11 am

Am inceput si eu o bluza cu gat si fara maneci....adica asta tre sa iasa Laughing

Atat am facut pana acum
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
roxx
roxx
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 43
Localizare : la mare, la soare :)
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Sam 13 Dec 2008, 9:38 am

roxx a scris:Am inceput si eu o bluza cu gat si fara maneci....adica asta tre sa iasa Laughing

Atat am facut pana acum
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


ooo, ce frumos e!!! ne explici si noua modelul? pliz pliz!!!
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de anca_22 Joi 01 Ian 2009, 12:45 pm

Buna ziua! La multi ani! Nu stiu daca acesta este locul potrivit pentru intrebarea mea, dar sunt noua pe forum si nu prea ma descurc. As vrea sa-mi tricotez o vesta si nu stiu ce model sa aleg. Am o singura vesta tricotata cu torsade si model bob de orez. Vreau sa invat modelul bradut si v-as ruga daca stie cineva cum se face sa ma ajute.
avatar
anca_22
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 37
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 30/12/2008

http://www.pasiunicrosetate.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Invatam sa tricotam impreuna

Mesaj Scris de Mimi Joi 01 Ian 2009, 6:26 pm

Arime,fiind mai noua pe forum,am citit si eu ce ati scris voi.Caciulita galben-negru este crosetata.Se incepe din varful capului cu un lant de 6-7 ochiuri,se inchide un inel in care crosetezi picioruse scurte,adica dai ata o data peste croseta si scoti de doua ori,inmultind in 6-8 raze pana ajungi la marimea dorita,apoi mergi fara sa mai inmultesti cat vrei borul de mare.Antenele le faci separat si le cosi de caciulita.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Invatam sa tricotam impreuna

Mesaj Scris de Mimi Joi 01 Ian 2009, 6:31 pm

A, si borul daca vrei mai mare,inmultesti ca la borul unei palariute.Si ochii de asemenea se cos.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Lun 12 Ian 2009, 5:51 pm

anca_22 a scris:Buna ziua! La multi ani! Nu stiu daca acesta este locul potrivit pentru intrebarea mea, dar sunt noua pe forum si nu prea ma descurc. As vrea sa-mi tricotez o vesta si nu stiu ce model sa aleg. Am o singura vesta tricotata cu torsade si model bob de orez. Vreau sa invat modelul bradut si v-as ruga daca stie cineva cum se face sa ma ajute.

din pacate nu stiu care e modelul bradut. daca gasesti pe undeva o poza, sa ne arati... poate ne dam cu parerea.

uite o vesta care mie mi-a placut f. mult: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Modelul e simplu: coloane fatsa/dos care se torsadeaza.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de anca_22 Lun 12 Ian 2009, 6:34 pm

cleo a scris:
anca_22 a scris:Buna ziua! La multi ani! Nu stiu daca acesta este locul potrivit pentru intrebarea mea, dar sunt noua pe forum si nu prea ma descurc. As vrea sa-mi tricotez o vesta si nu stiu ce model sa aleg. Am o singura vesta tricotata cu torsade si model bob de orez. Vreau sa invat modelul bradut si v-as ruga daca stie cineva cum se face sa ma ajute.

din pacate nu stiu care e modelul bradut. daca gasesti pe undeva o poza, sa ne arati... poate ne dam cu parerea.

uite o vesta care mie mi-a placut f. mult: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Modelul e simplu: coloane fatsa/dos care se torsadeaza.
Modelul acesta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 12 Ian 2009, 9:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : editare link)
avatar
anca_22
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 37
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 30/12/2008

http://www.pasiunicrosetate.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Mier 14 Ian 2009, 7:08 pm

model de bube:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 2 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 24 Înapoi  1, 2, 3 ... 13 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB