Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 3 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Invatam sa tricotam impreuna

Mesaj Scris de Mimi Joi 01 Ian 2009, 6:26 pm

Arime,fiind mai noua pe forum,am citit si eu ce ati scris voi.Caciulita galben-negru este crosetata.Se incepe din varful capului cu un lant de 6-7 ochiuri,se inchide un inel in care crosetezi picioruse scurte,adica dai ata o data peste croseta si scoti de doua ori,inmultind in 6-8 raze pana ajungi la marimea dorita,apoi mergi fara sa mai inmultesti cat vrei borul de mare.Antenele le faci separat si le cosi de caciulita.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Invatam sa tricotam impreuna

Mesaj Scris de Mimi Joi 01 Ian 2009, 6:31 pm

A, si borul daca vrei mai mare,inmultesti ca la borul unei palariute.Si ochii de asemenea se cos.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Lun 12 Ian 2009, 5:51 pm

anca_22 a scris:Buna ziua! La multi ani! Nu stiu daca acesta este locul potrivit pentru intrebarea mea, dar sunt noua pe forum si nu prea ma descurc. As vrea sa-mi tricotez o vesta si nu stiu ce model sa aleg. Am o singura vesta tricotata cu torsade si model bob de orez. Vreau sa invat modelul bradut si v-as ruga daca stie cineva cum se face sa ma ajute.

din pacate nu stiu care e modelul bradut. daca gasesti pe undeva o poza, sa ne arati... poate ne dam cu parerea.

uite o vesta care mie mi-a placut f. mult: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Modelul e simplu: coloane fatsa/dos care se torsadeaza.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de anca_22 Lun 12 Ian 2009, 6:34 pm

cleo a scris:
anca_22 a scris:Buna ziua! La multi ani! Nu stiu daca acesta este locul potrivit pentru intrebarea mea, dar sunt noua pe forum si nu prea ma descurc. As vrea sa-mi tricotez o vesta si nu stiu ce model sa aleg. Am o singura vesta tricotata cu torsade si model bob de orez. Vreau sa invat modelul bradut si v-as ruga daca stie cineva cum se face sa ma ajute.

din pacate nu stiu care e modelul bradut. daca gasesti pe undeva o poza, sa ne arati... poate ne dam cu parerea.

uite o vesta care mie mi-a placut f. mult: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Modelul e simplu: coloane fatsa/dos care se torsadeaza.
Modelul acesta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 12 Ian 2009, 9:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : editare link)
avatar
anca_22
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 37
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 30/12/2008

http://www.pasiunicrosetate.blogspot.com

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Mier 14 Ian 2009, 7:08 pm

model de bube:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Joi 15 Ian 2009, 10:51 am

fetelor, m-am saturat de clasicul fir din comert - gen Rosa, Roxi, mohair . se lalaie, se scaneaza. Am luat si un acril, scul mare, de 200gr (10 roni, zic ca ies binishor la pret). Poate ca lucrez si io cam larg? poate depinde de model? voi cu ce tip de fir lucrati?

a, plus, ash vrea un fir gros, gros, sa fac un fular /vesta mie groasa. Aveti ceva recomandari? in afara sa pun firul in 4-5.
Si de unde le luati?
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Eva Joi 15 Ian 2009, 11:19 am

Firul Golden Wool il stii? E grosut, moale, are si 30% lana! Eu am facut fulare crosetate din el, dar merge bine si tricotat!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cleo Joi 15 Ian 2009, 11:31 am

Eva a scris:Firul Golden Wool il stii? E grosut, moale, are si 30% lana! Eu am facut fulare crosetate din el, dar merge bine si tricotat!

nu, de unde il cumperi/pret? se intinde la spalat fularul care l-ai croshetat?
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Eva Joi 15 Ian 2009, 12:54 pm

Eu iau firul din mercerii, 5-5,2 ron/100gr. Daca e spalat cu apa rec/calduta firul se comporta foarte bine!
Uite si poze:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Eva in Joi 15 Ian 2009, 8:43 pm, editata de 1 ori
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Joi 15 Ian 2009, 5:11 pm

cleo a scris:fetelor, m-am saturat de clasicul fir din comert - gen Rosa, Roxi, mohair . se lalaie, se scaneaza. Am luat si un acril, scul mare, de 200gr (10 roni, zic ca ies binishor la pret). Poate ca lucrez si io cam larg? poate depinde de model? voi cu ce tip de fir lucrati?

a, plus, ash vrea un fir gros, gros, sa fac un fular /vesta mie groasa. Aveti ceva recomandari? in afara sa pun firul in 4-5.
Si de unde le luati?

cleo, eu am cumparat pt sotul meu, lana pura, bulgareasca. 60 ron - 500 gr. cam scump stiu, dar merita. 1 pt ca este fir natural si pt cine are nevoie de caldura pt ciolanele Smile, e ideala. si am cumparat pt mine, angora, cu multa lana in el, anul trecut. pe moment nu m-a incantat ideea dar acum, vesta a devenit k un fetru (stofa groasa) si tine tare cald. asta pt k m-a durut si pe mine spatele.
am cautat fir angora dar n-am mai gasit asa calitativ. chiar daca e scump, se merita . daca cumperi si nu gasesti lana 100%, sa te uiti la un fir cu un procentaj mare de lana.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Joi 15 Ian 2009, 5:19 pm

Eva a scris:Eu iau firul din mercerii, 5-5,2 ron/100gr. Daca e spalat cu apa rec/calduta firul se comporta foarte bine!
Uite si poze:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eva, am lucrat si eu o vesta cu fir Golden Wool, si e gros, are 30% lana in compozitie. Nu stiu in ce oras stai dar ai o mercerie foarte buna, preturi mici. Eu am luat din en-gros scul de 100g cu 6lei... zid Totusi verdele care-l aveam eu, are cam multe noduri in fir, sunt cam greu de mascat daca faci un fular din el; insa e foarte calduros, vesta mea e atat de buna pe ger.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Eva Joi 15 Ian 2009, 8:36 pm

Da, e merceria cea mai ieftina din oras, doar ca e mica si oferta restransa...
Cat despre noduri, eu n-am gasit la Golden Wool!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Eva Joi 15 Ian 2009, 8:42 pm

irish05 a scris:
cleo a scris:fetelor, m-am saturat de clasicul fir din comert - gen Rosa, Roxi, mohair . se lalaie, se scaneaza. Am luat si un acril, scul mare, de 200gr (10 roni, zic ca ies binishor la pret). Poate ca lucrez si io cam larg? poate depinde de model? voi cu ce tip de fir lucrati?

a, plus, ash vrea un fir gros, gros, sa fac un fular /vesta mie groasa. Aveti ceva recomandari? in afara sa pun firul in 4-5.
Si de unde le luati?

cleo, eu am cumparat pt sotul meu, lana pura, bulgareasca. 60 ron - 500 gr. cam scump stiu, dar merita. 1 pt ca este fir natural si pt cine are nevoie de caldura pt ciolanele Smile, e ideala. si am cumparat pt mine, angora, cu multa lana in el, anul trecut. pe moment nu m-a incantat ideea dar acum, vesta a devenit k un fetru (stofa groasa) si tine tare cald. asta pt k m-a durut si pe mine spatele.
am cautat fir angora dar n-am mai gasit asa calitativ. chiar daca e scump, se merita . daca cumperi si nu gasesti lana 100%, sa te uiti la un fir cu un procentaj mare de lana.


Eu am luat lana de care zici tu (cred ca despre Weni e vorba, nu?) cu 8 lei/100 gr, dar e cam aspru pentru fular! La veste, jachete, botosei merge super!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Modelul BOB DE OREZ

Mesaj Scris de cleo Vin 16 Ian 2009, 9:51 am

Acesta este un model foarte simplu, si este format numai din ochiuri pe fata si ochiuri pe dos.

Poate fi BOB DE OREZ SIMPLU sau BOB DE OREZ DUBLU.


Cum se lucreaza BOB DE OREZ SIMPLU?


R1: 1 ochi se ia nelucrat pe andrea, *1 ochi pe fata, 1 ochi pe dos * si se repeta apoi de la * la * pana se termina randul

R2: ochiurile care sunt pe dos se vor lucra de aceasta data pe fata, si invers, cele care sunt pe fata se vor lucra pe dos.

Se repeta apoi randurile 1-2 de atatea ori cat este necesar.

_________________________________________________________________________________


Cum se lucreaza BOB DE OREZ DUBLU?


R1: 1 ochi se ia nelucrat pe andrea, *2 ochiuri pe fata, 2 ochiuri pe dos * si se repeta apoi de la * la * pana se termina randul

R2: toate ochiurile se lucreaza asa cum se prezinta (ochiurile pe dos se lucreaza pe dos, iar cele pe fata se lucreaza pe fata).

R3: 1 ochi se ia nelucrat pe andrea, *2 ochiuri pe dos, 2 ochiuri pe fata * si se repeta apoi de la * la * pana se termina randul

R4: toate ochiurile se lucreaza asa cum se prezinta (ochiurile pe dos se lucreaza pe dos, iar cele pe fata se lucreaza pe fata).

Se repeta apoi randurile 1-4 de atatea ori cat este necesar.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de cris69 Vin 16 Ian 2009, 9:56 am

si eu folosesc goldenul pentru ca e de calitate si e calduros, urasc rosa, roxi. am mai lucrat si cu carmen, atlanta, detroit acestea sunt fire de la coats . si de ele sunt foarte multumita.
firele de la canguro sunt superbe la inceput, au pret bun dar dupa spalari arat destul de urat. nu mai au tinuta parca si culorile sunt terne.
si mie imi plac firele mai deosebite dar... na, ai de unde alege? ieri am gasit un fir ciudat stiti unde? in vitrina de la un second hand. sotul meu innebuneste cand ii spus stai sa intru putin ca mi-i s-a parut ca...in fine am gasit ceva inceput si ma avea cateva sculuri cu 5 lei. e superb firul, e verde , paros si are bilute verde brotacel si galbe. mi-am inceput un fular si am facut aproape jumatate. cand am timp si dupa ce il spal pun poze cu el.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty sac de dormit pt cupii

Mesaj Scris de cleo Vin 16 Ian 2009, 10:07 am

model si tipar de sac de dormit pt cupii

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Gauge
21 sts and 28 rows = 4" [10cm] in stockinette
Stitch pattern suggestions
Edges: garter stitch
Body:
Rnd 1: k4, p4, rep until end of row
Rnds 2-6: work sts as they appear
Rnd 7: p4, k4, rep until end of row
Rnds 8-12: work sts as they appear
Rep rnds 1-12.
Sleeve:
Rows 1-6: stockinette
Rows 7-12: reverse stockinette
Rep rows 1-12.
Body
CO 160 sts, place marker, join to work in the round. Work even in your choice of pattern for 7.75" [20cm]. BO 2 sts before and 2 sts after marker and beg working in rows. CO 1 additional st on each side of the slit. Continue until piece measures 19" [48cm]. End with a WS row.
Upper left front and front half of sleeve
Work 39 sts, place other sts on holder(s). Working on only these 39 sts, CO 2 sts at the end of the next 4 RS rows, then 3 sts on the next 2 RS rows, then 4 sts on the next RS row--57 sts. Work even until piece measures 23.5" [60cm], ending with a WS row.
Shape neck: BO 7 sts at beg of next and foll alt row. Dec 1 st at neck edge every row 10 times--33 sts. Work even, if necessary, until piece measures 25.5" [65cm]. Place sts on holder.
Upper back and back of sleeves
Rejoin yarn and work across next 80 sts. Leave rem 39 sts on holder.
CO 2 sts at the end of next 8 rows, then 3 sts at the end of next 4 rows, then 4 sts at the end of next 2 rows--116 sts. Work even until piece measures 25.5" [65cm]. Place sts on holder.
Upper right front and front half of sleeve
Work same as left front, reversing shaping by casting on for sleeves at end of WS rows, and binding off for neck at beg of a WS row.
Graft sleeve/shoulder seams by using kitchener stitch: graft the outer 33 stitches of front and back together, leaving the 50 sts of back neck on holder.
Hood
For the first 'flap' CO 7 sts, work 1 row, CO 7 sts at end of next row, inc 1 st at left edge on next 7 rows. Work even, if necessary, until piece measures 2" [5cm]. Place these 21 sts on a holder.
Make a second 'flap' with shaping on the right edge. These two 'flaps' will be sewn to the front neckline later.
To join the hood to the body, beg with a RS row, work the sts of the left 'flap', then work back neck sts from holder, and finally work the sts of the right 'flap'. Cont on these 92 sts until hood measures 7" [18cm] from back neck. Fold in half and graft top edges together. Sew 'flaps' to the front neckline.
Finishing
Pick up 2 sts for every 3 rows along the cuff edge of sleeves and work in garter stitch for 3" [8cm]. BO. Seam sleeves.
Pick up sts from the edges of slit and hood and work garter stitch for 0.5" [1cm]. Make a 2-st buttonhole every 2.75 in [7cm]. Continue in garter st until edging measures 1" [2 cm]. BO all sts.
Sew edges of garter st bands to bottom of slit. Sew buttons in place. Weave in all ends.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Liana Dum 18 Ian 2009, 12:20 pm

Va rog mult sa ma ajutati. As vrea tare mult sa lucrez un pulover ca in imagine, am incercat modelul dar nu imi iese, imi poate spune cineva cum sa fac?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Liana
Liana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 51
Localizare : Tg. Neamt
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Mar 20 Ian 2009, 6:11 pm

iata si firul de lana pura, bulgareasca, de care v-am tot vorbit. [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]. e un crem cu un ciocolatiu. poza nu e grozava pt ca am facut-o cu tel. , dar o idee va puteti face
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Mar 20 Ian 2009, 6:22 pm

iar pe asta l-am cumparat de putin timp, sa-mi lucrez un fular. este carina, negru. mi s-a parut un fir bunicel si foarte bun pt cele ce vor sa tricoteze pt copii mici. cu siguranta, ati lucrat asa ceva. [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Eva Mar 20 Ian 2009, 6:43 pm

irish05 a scris:iata si firul de lana pura, bulgareasca, de care v-am tot vorbit. [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]. e un crem cu un ciocolatiu. poza nu e grozava pt ca am facut-o cu tel. , dar o idee va puteti face

Frumos firul, Irish... Cum se numeste? Eu la altceva ma gandeam!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Joi 22 Ian 2009, 6:09 pm

eva, n-are nume :
avea o eticheta ciudata, bulgareasca si bobina era la 600 g. am de gand sa mai trec pe la acea mercerie, sa mai cumpar. si ii fac o poza 'meseriasa' din astea care postez eu Smile))), cu telefonul.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty cleo acceseaza 7 pitici

Mesaj Scris de angelnelias Mar 03 Feb 2009, 3:39 pm

cleo a scris:fetelor, m-am saturat de clasicul fir din comert - gen Rosa, Roxi, mohair . se lalaie, se scaneaza. Am luat si un acril, scul mare, de 200gr (10 roni, zic ca ies binishor la pret). Poate ca lucrez si io cam larg? poate depinde de model? voi cu ce tip de fir lucrati?

a, plus, ash vrea un fir gros, gros, sa fac un fular /vesta mie groasa. Aveti ceva recomandari? in afara sa pun firul in 4-5.
Si de unde le luati?
Cleo acceseaza pe internet magazinul 7 pitici si o sa gasesti acolo fire de toate calitatile si preturile
Comenzile se centralizeaza joia. Te inscrii daca vrei pentru autentificare .Eu am comandat fire de acolo si sa stii ca au fost corecti la pret gramaj si calitate.Primesti un e-mail de confirmare a comenzii.Onorarea comenzii se face in functie de cantitatea care o au in stoc.Sper sa iti placa ce o sa vezi.Spor la lucru
angelnelias
avatar
angelnelias
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty 7 pitici

Mesaj Scris de little_light Mar 03 Feb 2009, 10:31 pm

Fetelor, de la "7 pitici" livrarea se face si prin Posta Romana? Prin curier cred ca e mai scump si in plus nu sunt sigura ca voi fi acasa cand ajunge coletul
kiss
little_light
little_light
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 51
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty invatam sa tricotam impreuna

Mesaj Scris de Mimi Mar 03 Feb 2009, 11:49 pm

Fetelor,la 7 pitici sunt preturile enorm de mari fata de preturile din mercerii unde se gasesc in mare parte aceleasi fire.La Polyrom preturile sunt chiar si mai mici de 50%.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Feb 2009, 9:33 am

Asa e cu 7 piticii astia. Au preturile marisoare, si va zic asta comparativ cu preturile din capitala, lui peste fiert zid
Mimi, inca n-am ajuns, din nou pe la Polyrom, dar saptamana asta sigur merg. M-am inamorat de firele vazute pe net, de la ei; au multe decorative, frumoase rau, doar sa gasesc si culori mai serioase, nu numai roz si bleu rade. Calitatea firelor bulgaresti cum e?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 3 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 24 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB