Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bijuterii din fimo - II

+38
kitty_1973
Lucia.BlueFlower
JENI
sandy
cryna
Aditza
GIO Studio
gabbriela
waby
angells
ANYTHA
Cristale
dandana
maria_covacef
RoxanaL
diada
vilcris
costi_iacob
Giobsy
chira
aisha
ADArt
SilviaDumitrescu
marilyn
Adeana
ruxypixy
AlinaJ.Bijoux
andy
innana
loremunteanu
67dana
andrea.z style
IrinaH
icabica
Day
firimitura
SemyazaAngel
Admina
42 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de ANYTHA Joi 21 Ian 2010, 10:46 am

Superbe creatiile voastre!!!! prietenie

Eu ,dupa cum v-am mai spus ,am facut niste balarii din fimo rade Acum rad,dar atunci m-am enervat la culme,mai ales ca si al meu baiat(cel mare) ,a exclamat: "Mami,sunt urate cu friguri!"


Prima data!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

A doua oara...mai frumusele...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ANYTHA
ANYTHA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de andrea.z style Joi 21 Ian 2010, 10:59 am

just_a_girl a scris:Va multumesc Flowers
Am si eu o intrebare. Pot sa fac bijuteriile si sa le pun la cuptor a doua zi? Se pot pastra asa, mai multe ore, inainte sa le coc? Rolling Eyes
Bineinteles wink Polimerul nu se usuca la aer. Poti lasa mai multe zile inainte sa le pui in cuptor dar sa ai grija sa nu le pui pe hartie normala, doar pe hartie cerata sau de copt, si sa acoperi tava cu ceva sa nu se umple cu praf/scame/...
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 23 Ian 2010, 12:33 am

F. frumos cam tot ce vad pe aici, in ultimul timp!!! Smile
Am facut cateva martisoare din fimo. Sper sa va placa!!! Pun doar o poza dar, am facut pe mai multe culori de floricica dar si de carton!!!! Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de chira Sam 23 Ian 2010, 4:48 pm

Salut fetelor! Smile

In sfarsit m-am apucat si eu fimo, ca de mult visam la asta love si m-am gandit sa va arat ce mi-a iesit din mana sa-mi spuneti ce parere aveti sau sugestii, critici etc. asta-i prima mea realizare, de care sunt destul de mandra :D, o sa incerc sa mai vin si cu altele, sa vad cum stau cu inspiratia... scratch

Apropo de ce discuta mai devreme referitor la consistenata fimo, cernit, eu am lucrat cu fimo soft si cernit alb. intr-adevar am observat ca cernitul e mai moale, dar mie personal mi se pare mai ok decat fimo soft (e drept ca nu am incercat ink sa fac canes sa vad ce iese). Fimo soft mi s-a parut cam dur, m-au durut mainile cat am framantat la el zid , mi-e si frica sa incerc cele cateva culori fimo classic pe care le am...

Si as avea o intrebare..cele care nu aveti masina de paste cum va descurcati? am incercat cu un tub de spray, dar nu mi se pare ca se intinde uniform si la fel de fain ca si cu masina in cauza.... Sad , aveti careva idee unde se pot gasi masini din astea dar ceva mai ieftine??

kiss multam fain[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chira
chira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : braila
Data de inscriere : 13/11/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 23 Ian 2010, 5:02 pm

Imi place setul tau chira, e frumusel pt. o incepatoare in domenul numit Fimo!!! Recunosc cs nucu eu nu sunt o profesionista in domenul acesta dar, imi place sa lucrez cu fimo si am facut deja cateva chestii (brose, coliere, bratari) care mi-au iesit destul de bine, zic eu!!! Eu am masina de paste dar nu o folosesc pt. ca e a mamei mele si ea face teitei din cand in cand cu ea si am auzit ca nu e bine sa intinzi si fimo cu ea pt. fimo e un plimer... Oricum eu ma descurc si fara destul de bine si pana acum nu am intins vucatii mari de fimo ci doar putin la care m-am descurcat si cu un pix sau un creion rotund 9nu in forma de hexagon).
Apropo, chira mi-ar fi placut ca acele cerculete din fimo sa fie prinse , cu zale, pe un lant!!! Cred ca ar fi aratat mai bine!!! Tu ce zici? Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de chira Sam 23 Ian 2010, 7:25 pm

Sa stii ca si eu m-am gandit wink , numa ca n-aveam zale, numa ceva sarma argintata si n-aveam chef sa o stric pe zale, si nici lant...si cum sunt nerabdatoare de felul meu, am zis sa ma descurc cum pot sa vad ce iese Smile

Eu sunt destul de multumita de cum a iesit si asa, la gat arata ca o salba, m-am gandit ca e mai rustic asa cu ata decat cu zale si lant....acuma fiecare cum ii place Smile
chira
chira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : braila
Data de inscriere : 13/11/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de zmotocel Sam 23 Ian 2010, 7:56 pm

foarte dragut setul!
dar daca imi permiti am un comentariu..... primul lucru care mi-a sarit in ochi fix in mijlocul pozei este un capat de fir de ata care nu ar trebui sa fie acolo.... poate putin mai multa atentie la finisare data viitoare nu ar strica Smile
zmotocel
zmotocel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

http://margelutze-azzurro.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty RE: Bijuterii fimo II

Mesaj Scris de chira Dum 24 Ian 2010, 10:14 am

Ai dreptate zmotocel, trebuie sa ma invat sa am mai multa grija la finisaje, sunt cam neglijenta uneori... Embarassed

just_a_girl faci niste lucrusoare tare frumoase wink
chira
chira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : braila
Data de inscriere : 13/11/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Admina Dum 24 Ian 2010, 11:08 am

Chira, poti folosi un mini-sucitor ca sa intinzi fimo, daca nu ai masina de paste. Sunt unele transparente, chiar de la ei, dar gasesti de lemn la raioanele cu ustensile de bucatarie, in hipermarketuri. Eu am unul cu maner, ca un trafalet de zugravit, si merge ok, ies drepte. Sau orice sucitor mare, daca ai loc sa te desfasori (doar ca ti cont ca ce ai folosit pentru fimo nu mai folosesti la alimente). In rest, e foarte dragut setul, imi plac cele mai clasice, cu putine culori.
Just_a_girl, foarte frumoase seturile din fimo. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Petriioni Dum 24 Ian 2010, 11:24 am

Chira eu mi-am luat masina pt paste din real la 40 lei e cea mai ieftina si sincer isi merita banii mai ales ca poti face degrade-uri cu ea,foaia de fimo iese uniforma,daca ai mai multe resturi de diferite culori le poti amesteca si cu masina pt paste pana iti da o culoare uniforma si asa nu iti soliciti mainile ,mie de ex.m-i se umlfa mainile seara dupa o zi intreaga de conditionat fimo si atunci prefer sa-l amestec sau sa-l inmoi cu ajutorul masinii,sa nu intintinzi fimo cu sucitor din lemn,pt ca fimo intra in lemn si pe urma o sa ai surprize cand schimbi de la o culoare inchisa la una deschisa acesta nu-l poti curata ca si cum ai curata un tub de spray sau un roller acrilic care apropo are cam acelasi pret cu masina de paste sau putin mai ieftin depinde de magazin,mie imi place setul tau si eu am lucrat ceva asemanator o sa postez poze dar mai intai sa ma luminez cum se face zid .spor la treaba!
Petriioni
Petriioni
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 41
Localizare : arad
Data de inscriere : 08/01/2010

http://petriioni.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Admina Dum 24 Ian 2010, 12:15 pm

Petriioni, nu sunt de acord cu tine intr-o singura privinta Embarassed ; depinde de sucitor, nu se mai fac din acelea poroase din care sar aschii. Se gasesc lustruite bine sau lacuite, si nu e problema asta; ba mai mult, in masina de paste raman resturi de fimo, daca ai folosit Clasic sau o bucata mai veche, mai sfarmicioasa (eu am patit-o).
In rest ai mare dreptate, masina de paste e minunata si 40lei nu e mult sa dai pe una. Eu am luat-o cu 50lei, cred ca tot din Real, dar anul trecut. Si daca lucrezi fimo doar pentru tine si cadouri si merita, isi scoate repede banii. nor

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Petriioni Dum 24 Ian 2010, 12:32 pm

cand am inceput sa lucrez cu fimo mi-am luat o rola din plastic destul de dur de la brico nu mai stiu pt ce era de fapt ,dar in timp pe rola ramanea imprimat culoarea cu care lucram cu toate ca o curatam dupa fiecare culoare cred ca era de la substanta aceea uleioasa care face fimo sa fie usor de framantat si ma gandesc ca si la lemn se poate intampla.masina de paste se poate curata,iar inainte de a trece fimo prin masina de paste acesta trebuie framantat cat de cat wink .mie imi e la mai indemana sa lucrez cu masina pt paste,depinde de fiecare cred Embarassed
un colier/sirag
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
o bratara
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
un set
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
toate au ca baza ata cerata wink
Petriioni
Petriioni
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 41
Localizare : arad
Data de inscriere : 08/01/2010

http://petriioni.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Dum 24 Ian 2010, 2:08 pm

Va multumesc kiss
Mai am doua seturi cu trandafirasi :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 39
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Day Dum 24 Ian 2010, 5:29 pm

Niiice,incepatoareleeeeeeee!!! ura
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de GIO Studio Dum 24 Ian 2010, 5:46 pm

Admina, de unde ai achizitionat "trafaletul" pt fimo? si din ce material e??
GIO Studio
GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo II

Mesaj Scris de chira Dum 24 Ian 2010, 6:05 pm

Multumesc de aprecieri Merci

Admina, si eu ma gandeam ca Petriioni ca nu prea merge cu sucitor de lemn, daia nici nu mi-am luat din ala. Am tot cautat un sucitor de sticla, am vazut in poza la careva da n-am gasit... scratch Dar daca tu zici ca poate merge si cu din ala de lemn, am sa-mi caut unul lacuit sau ceva de genu. Io am incercat cu un sucitor mic de plastic ce l-am gasit la un set de plastilina pt copii Smile dar m-a enervat ca se tot lipea fimo de el....in fine, daca gasesc ceva masina de paste o sa investesc si eu..dar la mine la braila nu e real\

Admina, ce-i ala trafalet de fimo??? Embarassed

Petriioni foarte frumoase seturile tale wink
chira
chira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : braila
Data de inscriere : 13/11/2009

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Petriioni Dum 24 Ian 2010, 6:38 pm

mersi chira trafaletul este de fapt rola aceea cu care se da vopseaua lavabila pe pereti,incearca la magazinele care au produse casnice poate ai noroc,sucitor de sticla sau roller acrilic gasesti la magazinele online de margele sigur gasesti.o seara placuta!
Petriioni
Petriioni
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 41
Localizare : arad
Data de inscriere : 08/01/2010

http://petriioni.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Ela Mier 27 Ian 2010, 12:31 pm

EU din cate ma gandesc e ceva de genul asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am vazut si eu, dar mai late. La fimo mai bine masina de paste ca dai un ban dar stai in fata. rade
Ela
Ela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de ppisic Joi 28 Ian 2010, 12:09 am

Va invit sa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] un nou capitol Smile
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo - II - Pagina 12 Empty Re: Bijuterii din fimo - II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB