Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Caciuli, basti tricotate

+77
Ioana Stanciu
europolis
kitty_1973
aidaalex
pop maria
Andreea Scumpik
bumbu antonia
Wilma
Love
ligia27
ribana
Serban Valentina
Onna
canadianca50
Raresuca
odrina
anca2010
firicel
anda81
maju1810
ELENA76
kittygreeneyed
madalina78
Jenny
margareta123
Giobsy
Ramonica
danadea
didi042
ady_kat
amnro
7furnici
bubu mic
LYNDA
milexina
andacoman
constanda
alimami
luminita71
Noemi
Antilopa Bongo
teisoara
julix_2007
Valentina
adar
geany
SilviaDumitrescu
felicia13
carmenush
bubu85
marlen372001
rucsy
jojo21
costi_iacob
Felicia2
Dionisia
Monica
StMihaela
Ana Maria
smihaelaviorica
ioana soare
arime
Doina
lorinaoo1
tomari
dariaoana
Allyyna
irish05
Camy
diada
Ania
MihaelaT
Kristina
dflavia
Admina
Tonsis
cleo
81 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de anda81 Joi 18 Mar 2010, 5:51 pm

Am lipsit ovreme din peisaj (din lipsa de timp) rade dar am facut cate ceva intre timp si va arat si voua...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
scuzati va rog manechinele mele (un bibelou si o masinuta a fiului),dar altfel nu reuseam sa pozez bascuta,care este realizata cu ajutorul Andei Coman careia ii multumesc.
Caciulita este facuta dupa acelasi model,fara a inmulti si mi-e personal imi place cum ii vine baietelului meu.
pupici tuturor kiss si spor la tricot
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de LYNDA Vin 19 Mar 2010, 8:08 am

Waow ce super sunt kiss
Sa o poarte cu placere , si pentru el un pupi
E tare dulce kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 19 Mar 2010, 8:35 am

draga anca2010,

te-ai gandit ce model vrei ? e fes, e bascuta ?

e o caciulita de legat sub barbie ? parca spuneai ca are 4 ani, sau am inteles eu gresit ?

spune-mi numai si te ajut eu.

draga anda81,

e foarte frumoasa bereta. caciulita este pentru fetita ? e fixa sau asa se vede din poza ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de anda81 Sam 20 Mar 2010, 9:00 am

Draga Lynda multumesc pt compliment si pupici dulci si piticilor tai.Ai cu ce te mandri... kiss

draga doamna Marlen multumesc pt compliment si dvs.(ma simt de-a dreptul onorata si incurajata),cu atat mai mult cu cat vine din partea unei experte in caciulite mai ales pt copii.Le-am vazut pe paginile anterioare pe cele realizate de dvs pt baieti(sa va traiasca ca sunt superbi).Caciulita mea e fixa si nu se leaga pt ca nu suporta piciul meu nimic legat pe sub barbie.Din cauza unor probleme medicale aparute la nastere el are capsorul lunguiet si nu ii gasesc nimic in comert care sa i se potriveasca asa ca sunt nevoita sa ii fac eu ceva in genul acesteia,care se muleaza si ii acopera urechiusele.
pupici dulci tuturor si spor la
tricot
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de andacoman Sam 20 Mar 2010, 10:24 am

odrina a scris:Buna, Anda, vreau sa-mi fac si eu o caciula ca cea galbena, imi spui si mie cum ai facut-o, te rog? Multumesc
Buna, scuze cxa am raspuns asa de tarziu, dar promit sa postez cat de repede pot modelul la basca aceea galbena...


anda81 a scris:Am lipsit ovreme din peisaj (din lipsa de timp) rade dar am facut cate ceva intre timp si va arat si voua...

scuzati va rog manechinele mele (un bibelou si o masinuta a fiului),dar altfel nu reuseam sa pozez bascuta,care este realizata cu ajutorul Andei Coman careia ii multumesc.
Caciulita este facuta dupa acelasi model,fara a inmulti si mi-e personal imi place cum ii vine baietelului meu.
pupici tuturor kiss si spor la tricot
Pentru putin.. ti-a iesit super bine bascuta.. iar modelul e suuuuuuuuper dulce love ... ma bucur ca ti-am fost de ajutor.. hug
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Sam 20 Mar 2010, 9:35 pm

Draga marlen ai dovedit de atitea ori ca ai un suflet mare si de aceea indraznesc sa te deranjez din nou Am gasit o bascuta mov care este pe alt sait la caciuli si care i-mi place foarte mult dar nustiu cum s-o copii de acolo si sa te rog pe tine ,ca stiu ca nu lasi omul la greu,sa ma ajuti cu modelul. Multumesc din suflet
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de LYNDA Sam 20 Mar 2010, 11:24 pm

anda81 multumesc mult pupi
ei sunt finii mei pe care i-am botezat si sunt frati hug

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de anda81 Dum 21 Mar 2010, 7:50 am

Lynda scuze,credeam ca sunt copii tai.oricum sunt superbi,ca de altfel toti copiii.pupici tuturor kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de LYNDA Dum 21 Mar 2010, 8:05 am

Stai linistita ca m-am obisnuit pupi
Eu inca nu am , dar lucrez la asta rade si va anunt eu cand vine kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de anda81 Dum 21 Mar 2010, 8:16 am

Lynda ,spor la lucru atunci... rade(saracu sot...) si asteptam vestea cea mare... kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 21 Mar 2010, 9:47 am

draga raresuca,

sa vad poza si vedem noi de acolo.

draga lynda,

te vedem si noi cum arati, nu vedem numai nepoteii tai. pe cat de amabila si saritoare esti, esti tot pe atat de draguta !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de LYNDA Dum 21 Mar 2010, 4:28 pm

Marlen am postat poze de la nunta aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Scuze de off topic
Te pup
Linda kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Dum 21 Mar 2010, 6:47 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Uite marlen aceasta este mult dorita bascuta pe care te-as ruga din suflet daca poti sa'mi traduci modelul :merci:Daca te ajuta cu ceva este si modelul explicat dar eu nu stapinesc limbile straine
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 21 Mar 2010, 8:22 pm

draga raresuca,

o facem, sigur ! e superba. sa-mi dai link-ul cu modelul de pe garnstudio, sa luam diagrama modelului, sa nu ne stresam prea mult.

e si maine o zi, nu ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Lun 22 Mar 2010, 10:29 am

[url=ROPS hat and fingerless gloves with lace pattern in ”MERINO EXTRA FINE”. DROPS design: Pattern no ME-016. Size: S/M – L/XL Hat head circumference: 52/56 – 57/60 cm. Materials: DROPS MERINO EXTRA FINE Colour no 22, light purple: HAT: 150 g for both sizes. GLOVES: 100 g for both sizes. If you make both the hat and the gloves, you’ll need a total of 200 g. DROPS DOUBLE POINTED NEEDLES and CIRCULAR NEEDLE (40 cm) size 3.5 mm – or size needed to get 22 sts x 30 rows in stocking st = 10 x 10 cm. DROPS DOUBLE POINTED NEEDLES and CIRCULAR NEEDLE (40 cm) size 3 mm – for rib. Max prices as of 22.03.2010: DROPS MERINO EXTRA FINE - 3.00 GBP per 50 gr skein Remember - the DROPS collection is always «Best in Price», up to 25-35% lower than other similar yarn brands. ...AND remember that every time you buy a skein of the original DROPS / GARNSTUDIO yarn, not only you will be guaranteed the best result, but you have also made an important contribution to our designers and our development to make [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] to an even better web site. Color chart for MerinoExtraFine | Yarn alternatives | School of Handcraft | Dictionaries THE NEW DROPS CATALOGUES 118, 119, 120, IN THE SHOPS NOW! We are now sending out our new spring and summer catalogues to all our retailers. The catalogues have been printed in limited numbers and as usual the catalogues are priced at only £1 a copy without any obligation to buy our yarn. The collection is very summery with plenty of delightful details such as flounces, laces and puff sleeves. You’ll also find a number of maritime inspired designs. There’s is something for everyone! A big thank you for all your comments, votes and feedback, we truly appreciate your help! Happy knitting this spring and summer! See all the designs and find the patterns here! Banner Tip a friend | Pattern talk (33) Show | Add | Knitting help (0) Add | UK-US terminology | video icon DROPS Tutorial Videos Note: This pattern is written in British English. All measurements in charts are in cm. For conversion from cm to inch - click here. There are different terms for crocheting in British and American English. If this pattern includes crochet, click for "crochet terms" here. PATTERN: See diagram M.1. Diagram shows the pattern from RS. HAT: Worked in the round. Cast on 106-112 sts on circular needle size 3 m with Merino. K 1 round and then work 6 rounds rib, K1 / P1. Now K 1 round, AT THE SAME TIME inc 6-7 sts evenly = 112-119 sts. Change to circular needle size 3.5 mm and continue in M.1 on all sts (= 16-17 repeats). REMEMBER THE KNITTING TENSION! AT THE SAME TIME when piece measures 4 cm inc 1 st between all the repeats of M.1 by making 1 YO. On next round K YO into back of loop to avoid a hole. Repeat the inc on every 4th round a total of 5 times (inc on the same side of the stocking sts each time) = 192-204 sts. When piece measures 14-15 cm dec 1 st between each repeat by K tog into back of loop the first 2 stocking sts (dec the same sts as inc before). Repeat the dec on every 4th round a total of 5 times = 112-119 sts (only pattern repeats left). When piece measures 22-23 cm K2 tog across the round = 56-60 sts. Continue in stocking st on all sts, and repeat this dec on every other round a total of 3 times = 14-15 sts. Cut the thread and pull it through remaining sts, tighten and fasten. Hat measures a total of approx 24-25 cm. -------------------------------------------------------- GLOVES: RIGHT GLOVE: Worked in the round on double pointed needles. Cast on 50-56 sts on double pointed needles size 3 mm with Merino. K 1 round and continue in rib, K1/P1. When piece measures 3 cm work next round as follows: rib, K1/P1, on the first 7 sts and stocking st on remaining sts, AT THE SAME TIME dec 8-7 sts evenly on stocking sts = 42-49 sts. Change to double pointed needles size 3.5 mm and continue as follows: rib, K1/P1, on the first 7 sts and M.1 on the next 35-42 sts. When piece measures 8 cm inc for thumb each side of 3rd and 4th rib-st (these 2 sts = thumb sts) – inc by making 1 YO, on next round work YO into back of loop and incorporate inc sts in rib as you go along. Repeat the inc on every other round a total of 6-7 times = 14-16 thumb sts (a total of 19-21 rib sts). When piece measures 13-14 cm slip the 14-16 thumb sts on a stitch holder, on next round cast on 2 new sts behind thumb sts = 42-49 sts. Continue in rib and pattern as before. When piece measures 17-18 cm - adjust to after 3rd row in M.1 – work 1 round stocking st, AT THE SAME TIME inc 8-7 sts evenly on M.1 = 50-56 sts. Change to double pointed needles size 3 mm and continue in rib, K1/P1, on all sts. When rib measures 3-4 cm cast off with K over K and P over P. Piece measures approx 20-22 cm. THUMB: Slip the 14-16 thumb sts on double pointed needles size 3 mm and pick up 4 sts in the edge behind these = 18-20 sts. Work rib, K1/ P1 in the round for approx 2-3 cm, cast off with K over K and P over P. LEFT GLOVE: Like right glove, but mirrored. Explanation to pattern diagram = K = K2 tog = slip 1 st as if to K, K1, psso = 1 YO between 2 sts Diagram DROPS number 115-12 We take pride in providing knitting and crochet patterns that are correct and easy to understand. All patterns are translated from Norwegian and you can always check the original pattern for measurements and calculations. Go to original pattern for model 115-12. All patterns are carefully reviewed, but we make reservation for possible mistakes. In the case of discrepancies please post your remark in "knitting help" or contact your local Garnstudio retailer. Copyright information: Copyright 2001 DROPS DESIGN. We reserve all rights. This document, including all its sub-sections, has copyrights. This is for all of you with knitting as a hobby and for you who run a yarn store. Either way, the DROPS pattern database is at your free disposal. As a store you are welcome to use the DROPS pattern database to promote the sale of your assortment. Print out any pattern you may want, make as many copies as desired. The only thing we ask is that you don't make any changes / additions to the original printed document... and that the patterns according to the DROPS philosophy are given out to the consumers for free.]aici[/url]
eu nustiu daca am facut bine dar am incercat sa copii ce era acolo insa nu am reusit cu tot cu imagine
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 22 Mar 2010, 10:38 am

BERETA:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
material : 150 g lana merinos.... [faci proba de ochiuri si iti masori tu diametru capului], andrele 3,5 circulare, andrele 3

Se monteaza 106-112 ochi pe andrele circulare 3 [sfatul meu : daca nu ai mai lucrat pe andrele circulare, nu te stresa. ar iesi perfect rotunda si fara cusatura. fa-o du-te-vino [tehnica obisnuita si o cosi la spate la final].
lucrat 6R punct de elastic 1 fata- 1 dos.
acum muta lucrul pe andrelele 3,5. se lucreaza 1R pe fata si inapoi. modelul din diagrama se monteaza:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
e multiplu de 8 ochi (diagrama +1 ochi separare +2 ochi la margine).
se lucreaza modelul 4Rfata+dos. la al 5leaR fata se creste cate 1 ochi la mjlocul modelului, la partea lucrata pe fata, in partea dr, sau in stg (foto) dar mereu in aceeasi parte. Se ridica ochii de jos, ca sa evitam gaurele mari.
se mai creste astfel din 5 in 5 randuri inca de 4x. numai la randul pe fata, randurile pe dos se lucreaza asa cum vin. nr. final de ochi 192-204.
cand lucrul masoara 14-15 cm, se scade cate 1 ochi la fiecare 4R in sensul opus, tot pe partea dreapta, pana cand ochii ajung iar la 112- 119.
cand lucrul masoara 22-23 cm, se renunta la model. se lucreaza 1R fata si inapoi dos, se-mparte lucrul in 6 clini si se scade la inceputul fiecaruia, pana raman 12 ochi. se scot de pa andrea pe un ac gros cu care se trag strans pana se incheie lucrul si se incheie in continuare partea de la spate. bereta masoara in inaltime aprox 24-25 cm.

nr.ochi e total relativ. daca faci proba de ochi si ai cu totul alt nr.ochi, spune-mi sa te orientez.
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Lun 22 Mar 2010, 10:05 pm

Ei! cum poti tu sa le faci pe toate,Marlen?multumesc ,ce m-as face fara tine?Sper sa am timp sa incerc maine modelul si daca am ceva nelamuriri sa nu te superi daca te mai stresez odata in plus?
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 23 Mar 2010, 11:11 am

draga raresuca,

de ce sa ma supar ?

si in plus unele chestii de la model erau explicate greoi- tu stii ca eu le simplific la maximum sa intelegem cu toatele.

te saur si spor la lucru !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Mar 23 Mar 2010, 9:25 pm

Eu stiu ca tu le simplifici sa le poata intelege si mintile mai putin luminate in acest domeniu .Bine ca esti asa rabdatoare cu tot omul.Marlen te rog spune-mi daca am intele bine modelul: un ochi pe fata ,2ochiuri scazute, jeteu , un ochi fata ,jeteu,2 ochiuri scazute iar un ochi fata si se repeta nustiu cit de bine am explicat dar sa-mi spui ,te rog, daca intre jeteu este un ochi pe fata?
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Mar 2010, 10:15 am

Draga raresuca,

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
modelul: 1 margine, 1 dos, 1 fata , 2 ochiuri scazute spr stg, jeteu , 1 fata ,jeteu,2 scazute normal/ dr, iar 1 fata, 1 dos de separare.
si se repeta
nu stiu cit de bine am explicat dar sa-mi spui ,te rog, daca intre jeteu este un ochi pe fata?
DA ESTE. AM CORECTAT EU SI ACUM E OK. si modelul e separat de catre 1 dos.

stii sa faci scazaturile spre stg ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acum merge ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de ioana soare Joi 25 Mar 2010, 10:51 am

Marlen cred ca ai incurcat stanga cu dreapta.
Imaginile pe care le-ai atasat sunt pentru scaderea spre dreapta.
La fel semnele din diagrama sunt exact invers. Primul reprezinta scaderea spre dreapta, iar al doilea scaderea spre stanga.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Mar 2010, 11:18 am

ioana,

ai dreptate. mai bine spus: scaderea se face catre partea care e indreptata linia oblica. cred ca de-aia le-am inversat. asa le interpretez eu.

mai bine spus : e vorba de stg lucrului. sau se ia peste mana "stangaci", dar cea mai buna explicatie e faptul ca se scade spre partea unde e indreptata linia oblica. si eu am mai pus si poza, si acolo se vede cum se face exact.

o intrebam pe raresuca ce a inteles ea.
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Joi 25 Mar 2010, 12:05 pm

Eu drept sa spun nustiu decit o singura scadere acea cind se i-au2 ochi odata si aveam de gind sa i-au dupa cum arata linia adica pe fata modelului luam intai 2ochi ,apoi jeteu,1ochi fata,jeteu ,2 ochi scazuti
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Mar 2010, 12:28 pm

draga raresuca,

pai iese prost.

unele scazaturi sunt normale pe fata (probabil la aia te referi) si e spre stg ta si dr lucrului.

iar cea rasucita - vezi poza.

nu se pot face toate la fel, ca modelele simetrice ies aiurea :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

odata si odata, tot va trebui sa inveti, nu ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Raresuca Joi 25 Mar 2010, 12:48 pm

Sunt dispusa sa invat dar unde pot gasi ceva pe linga imaginile puse de tine ceva mai pe intelesul oricui?MULTUMESC
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Caciuli, basti tricotate - Pagina 10 Empty Re: Caciuli, basti tricotate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB