Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

+91
Buburuza
silva115
fizicuta
mnarcisa
maravela lucia florina
macanetu
claudine
katy51
AcidoR
piciul
Andreea1578
SilviaDumitrescu
misulet
AMEE
Nitsui
georgeta.prnic
iuli.b
ionela stefan
Galushca
manuela29
MagdaMarin
audur
innicia
symos
diblaru maria
mirelacirlan
lavlav
marabr
danadea
crina68
Comoara casei
rigo
dayanna
loredanaursachi
valih
Zana Mica
cicamica
firicel
foxykiss
veniciuc nicoleta
cory74
T_mihaela
lennny
ro_crisa
Kristina
myky7robc
Serban Valentina
cocav
florymarry
NEAGU LAURA
Eva
Raresuca
ligia27
Princess
milena
snoopy
diada
geany
angells
madalina78
andacoman
Lumi
danutac
adina270898
24elena
rucsy
LYNDA
silvia adriana
adrina
MihaelaTM
Noemi
Dionisia
Mandana
teisoara
marlen372001
irish05
maximlidia
Giobsy
aisha
maria_covacef
julix_2007
DANIELA.I
adar
dina_dorina
alinutza80
Ana Maria
dandana
Lia33
ioana soare
Admina
tiaoconnor
95 participanți

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de tiaoconnor Dum 24 Mai 2009, 8:07 pm

Buna ziua la toata lumea,

M-am plimbat prin Bucuresti si m-am gandit sa fac o clasificare a merceriilor prin care am trecut, pe criteriul aprovizionarii lor cu cele ce ne trebuie noua.
Cel mai aprovizionat si eficient in privinta preturilor mi se pare cel din zona Lipscani. Mai este unul pe Calea Victoriei, vis a vis de Politia Capitalei (asta e ceva mai scump la unele produse), unul vis a vis de biserica Armeneasca si unul in Obor, ceva mai ascuns, e pe o alee laturalnica. De fapt, in Obor mai sint doua mercerii, dar cam bate vantul prin ele in privinta firelor de tricotat. Cel de pe b-dul Nicolae Titulescu nu prea are mare lucru.
In orice caz, peste tot aceleasi produse si culori posomorate. Vreo gama sau doua pentru lana peste 75% in compozitie. Ce posibilitati au cei care traiesc in vest, ce culori! In concediul viitor o sa ma intorc cu lana in valiza, daca ma mai intorc :-)

O zi buna!
avatar
tiaoconnor
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/03/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Admina Lun 25 Mai 2009, 10:19 am

Tiaoconnor, cam asa e, slaba oferta de fire, in merceriile din capitala. Eu mai stiu o mercerie in cadrul Carrefour Colentina(este un chiosc chiar la intrarea in hipermarchet) si au multe fire, ptr cat de mic este. Doar ca au preturile ceva mai mari, decat Oborul sa zic. Apropo de cele din Obor este una mai aprovizionata dintre ele, cea din partea care e in renovare acum(cum intri pe partea dreapta), acolo am vazut asta iarna mai multe fire. De multe ori cred ca sunt mai aprovizionate orasele mai mici, spre exemplu in Constanta stiu o strada plina cu mercerii si au mai mult fire, decat obiecte de pasmanterie. Acum ma gandesc ca le aduc din Turcia... Pe de alta parte, la capitolul materiale textile, sunt mai scumpi decat Bucurestiul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de ioana soare Lun 25 Mai 2009, 6:05 pm

Tia asa este, in strainatate oferta este mult mult mai bogata, de asta si eu din cand in cand ma mai rasfat cu o comanda online. De exemplu imi doresc fir de bambus pentru o fusta, pentru ca are drapaj si memorie mai bune decat bumbacul dar la noi nu exista. Vreau fir de in grosut pentru o geanta mai etno, dar iarasi nu gasesc. Bumbacul la noi nu l-am gasit decat combinat cu acril, dar exista atatea alte posibilitati de a-l combina si de a-i optimiza proprietatile - cu lyocell, cu proteine din lapte, cu in... Matasea la fel...

O mercerie buna la noi este Andreaua (acum stiu si cum se cheama Smile multumesc Aisha) . Au multe soiuri si culori. Mi-am luat de la ei cateva gheme de lana merinos 100% intr-un portocaliu-rosu foarte frumos.

La merceria de pe Calea Victoriei de vis-a-vis de Politie preturile sunt intr-adevar un pic cam mari. Dar au o vanzatoare foarte draguta si de treaba. Chiar mi-a adus special o pereche de andrele nr.12 pentru ca nu gaseam pe nicaieri. In 3 zile le-am avut. Au fost 28 de lei, dar alternativa era sa le comand de pe net si m-ar fi costat cu tot cu transport vreo 80 de lei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de tiaoconnor Dum 21 Iun 2009, 9:25 am

Si mai este cea de la Piata Sfantu' Gheorghe, au preturi mai mici la ata care se foloseste pentru cusaturi in cruce, de exemplu, 1,20 bucata. Aveau si lana dar nu am intrebat.
avatar
tiaoconnor
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/03/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Lia33 Mar 30 Iun 2009, 3:40 pm

Buna fetelor,

Am aterizat si eu azi pe acest forum.
Bine v-am gasit si ma bucur ca ati deschis acest subiect. Eu nu sunt din capitala dar mai merg la Bucuresti in delegatii. Singura mercerie pe care o stiu este una la care se ajunge dinspre piata unirii catre Intercontinental. Se numeste Steluta.
Daca imi puteti da detalii despre cum gasesc merceria din zona Lipscani va raman recunoscatoare.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de dandana Mar 30 Iun 2009, 4:03 pm

bine ai venit Lia,

incerc eu sa-ti explic
cum vii dinspre unirii spre universitate, treci de merceria pe care o stii tu si traversezi bulevardul prin pasaj, ajungand fix pe lipscani.
mergi frumusel pe lipscani, fara sa te ingrozesti de ce vezi pt ca cica acum e asa dar n-ai vazut cum va fi (adica sunt lucrari horror), pana la strada selari (cred ca selari), pe stanga, merceria andreaua
selari colt cu gabroveni!
succes!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de ioana soare Mar 30 Iun 2009, 4:38 pm

Da, da Selari este strada.

Apoi, daca dupa ce mergi la acea mercerie ( Andreaua) , vii inapoi pe Lipscani si continui drumul pe Lipscani spre Calea Victoriei, si la intersectia cu Calea Victoriei faci dreapta, vei gasi merceria Felix ( cam la 150 de metri de intersectie).
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Lia33 Mier 01 Iul 2009, 9:53 am

Multumesc fetelor mult de tot pentru indicatii bounce . Mi-am listat deja raspunsul vostru.
Fac si eu cateva comentarii. La noi cele mai bune fire, dupa parerea mea, sunt cele distribuite de Coats cu gama Red Hear si Schachenmeyer. La Schachenmeyer au un fir de vara cu babus se numeste Micro Bamboo. Eu am reusit sa cumpar firele direct de la distribuitor. Inconvenientul este ca la firele de iarna dau doar la kg, la cele de vara se poate lua si jumatate de kg. De asemenea comanda este de minim 4 milioane ca sa nu se plateasca transportul. Aici este link-ul la site-ul lor. Pentru cele care stau in Buc. ar trebui sa fie mai usor pt ca au sediul in Buc.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In strainatate am fost la magazinul din Srignan du comtat al faimosului brand de fire de tricotat Anny Blatt si Bouton D'or. NU stiu daca sunteti familiarizate cu el, dar sunt High couture in ceea ce priveste tricotajele in Europa. Aici sunt cataloagele de la ei [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Firele si preturile la fire nu le gasiti la ei pe site. Au preturi foarte mari dar daca mergeti cumva in Franta si aveti drum prin preajma merita sa intrati la Magazinul din ANNY BLATT-BOUTON D'OR, 33 route de Sainte Cécile, 84830 SERIGNAN DU COMTAT deoarece au fire deosebite si la preturi bune cele care sunt dupa cum spunea vanzatoarea "Declasee".
Am fost in Antalia, Lara-Kundu acum doia ani si am nimerit o mercerie chiar in Antalia pe bv. Ataturk. As fi stat toata ziua acolo.... Shocked Ce sa zic, o gramada de fire super si preturi foarte bune, plus ca te mai si targuiesti la ele. De 70 de Euro mi-am luat o gramada. Daca ajungeti pe-acolo merita.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de dandana Mier 01 Iul 2009, 1:42 pm

lia, m-am uitat pe siteul ala de la coats si nu am vazut cum poti cumpara onlline

tu cum ai facut?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Lia33 Mier 01 Iul 2009, 2:16 pm

Dana, din pacate nu poti cumpara on line. Eu am luat tel si i-am sunat pe nr. de contact si mi-au spus ca pot cumpara direct de la ei doar ca am nevoie de o firma prin care sa fac asta. Nu conteaza de care fel, AF PF, SC, ca nu pot vinde decat daca fac factura pe firma. Dar sunt destul de multe care au facut asa si cumpara direct de la ei, cel putin asa mi-a zis distribuitorul de pe zona noastra. Oricum se merita ca au fire pe care magazinele nu le cumpara spre vanzare si sunt destul de deschisi mai ales ca acuma nu le merg nici lor destul de grozav vanzarile.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de dandana Mier 01 Iul 2009, 2:20 pm

poti sa ne dai niste preturi?

unde ai vazut lista completa de produse, ca eu am cautat firul ala bambus si nu l-am gasit?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Lia33 Mier 01 Iul 2009, 2:33 pm

Am primit de la ei un catalog in care e lista completa de produse de vara si am primit si lista de preturi pentru gama Schachenmeyer de vara. Firul cu bambus l-am si cumparat si sunt multumita de el.

De ex Catania, este fir 100% bumbac si are pretul de 84 ron/Kg la care adaugi TVA
Micro Bamboo 77 ron/kg la care adaugi TVA.
La gama Red heart nu am liste de preturi.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de dandana Mier 01 Iul 2009, 2:49 pm

ar fi greu sa pui catalogul la linkuri?

Moderatoooori, e ok?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Iul 2009, 2:58 pm

Dandana eu cred ca cel mai bine ar fi sa dai un telefon si, la fel ca si Lia vei primi tot ce ai nevoie. E bine sa vorbesti direct si sa ai acolo o persoana de contact care iti da toate detaliile.
E normal ca la orice distribuitor preturile sa fie mai mici pentru ca fiecare pune la randul lui adaosuri si de multe ori acestea sunt foarte mari.
Am cautat si eu pe net firul Micro bamboo, l-am gasit, insa pe nicaieri compozitia. Adica cat % bambus si cat % altceva (bumbac?).


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 01 Iul 2009, 3:06 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Lia33 Mier 01 Iul 2009, 3:05 pm

Micro Bamboo 50% Viscoza (Bambus) si 50% Polyacril.

In ceea ce priveste Catalogul, nu stiu daca e OK nici pentru moderatori si nici pentru firma Coats. Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa-i suni.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Iul 2009, 3:30 pm

Multumesc Lia pupi

Referitor la Schachenmeyer, eu am avut de la ei un fir de lana , foarte frumos, insa la primul spalat a iesit foarte tare culoarea. S-a facut apa de un portocaliu puternic. Mi-a atras atentia pt ca nu am mai patit asa ceva. Inclusiv firele "made in Romania" produse pentru export s-au comportat exemplar la spalat. Nici un strop de culoare nu s-a vazut in apa. Romanii stiu si pot sa faca produse de calitate, pacat insa ca pentru altii. Eu am cumparat online din SUA, un fir al unui designer din UK, iar pe ghem scria made in Romania. Si tocmai noi nu avem acces direct la aceste fire frumoase si de foarte buna calitate.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Lia33 Mier 01 Iul 2009, 3:38 pm

Nu stiu ce sa zic, eu inca nu am patit. Insa nu sunt incantata de firele de 100% lana. Am luat si de la Coats un fir cu 100% lana si un fir din Franta de la Anny Blatt tot cu 100% lana de super calitate dar dupa spalat s-au fleoscait, nus cum sa zic sunt moi, nu au tinuta.

La fire de tricotat, crosetat eu inca nu am luat fire de prea mare calitate facute la noi care sa imi placa si de care sa fiu multumita. De fapt cred ca de ani buni nu am mai cumparat nici un fir facut la noi.

Cel putin firele de crosetat de la noi....sunt super naspa. Am incercat si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ma chinui.
Am cumparat in schimb tot de la ei fire de crosetat superbe.......sunt super incantata.

In schimb la alte produse made in Romania da, in special la confectii le prefer celor din afara.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de tiaoconnor Lun 27 Iul 2009, 11:23 am

am gasit un nou site - firetricotat.ro, dar nu scrie ce au in cmbinatie firele. Par a avea o selectie mai decenta in privinta culorilor si texturilor.
avatar
tiaoconnor
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/03/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty fire tricotat

Mesaj Scris de Ana Maria Lun 27 Iul 2009, 11:31 am

Compozitia, lungimea firului, nr.de andrele recomandat, etc. se gasesc la fiecare produs in josul paginii la "Informatii suplimentare"
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de alinutza80 Lun 17 Aug 2009, 3:38 pm

am gasit si eu siteul firetricotat.ro si ma chinui sa fac o comanda dar nu reusesc ,dupa ce completez denumirea firului si cantitatea si dau pe adauga in cos imi spune cosul dvs este gol. Sad
alinutza80
alinutza80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 43
Localizare : ro
Data de inscriere : 19/05/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty magazine care vand fire de tricotat/lana de calitate

Mesaj Scris de Ana Maria Lun 17 Aug 2009, 7:04 pm

Alinutza, am incercat si merge. Ti-am trimis si un PM.
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Admina Lun 17 Aug 2009, 8:19 pm

Pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am gasit compozitia firelor si alte informatii (inclusiv culorile) in josul paginii, sub Adauga in cos, in meniul cu Descriere produs/ Informatii suplimentare/ Etichete produse.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de dina_dorina Mar 15 Sept 2009, 10:00 am

Am gasit si eu un magazin online cu fire de tricotat foarte bune si deloc scumpe doar ca nu poti face comanda decat de la 5 pachete in sus dar eu cred ca merita [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 392
Varsta : 42
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 24/06/2009

http://tricotajecopii.ucoz.com/

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de ioana soare Mar 15 Sept 2009, 11:27 am

Pai preturile nu sunt mari pentru ca sunt din 100% acril. Atat. Tot ce au e 100% acril. Si te mai obliga si la 5 pachete, ceea ce inseamna 2,5 kg de 100% acril. Ce sa fac cu atata acril?
Nu sunt snoaba, nu ma intereseaza de cine-i facut, ma intereseaza sa fie calitativ. Am lucrat cu fire superbe si excelente made in Romania. Dar daca tot pun atata munca si timp si suflet, macar sa lucrez dintr-un fir frumos si calitativ, care ma satisface pe deplin. Prefer sa fac un singur lucrusor dintr-un fir calitativ, din lana,matase,alpaca (care este de-a dreptul minunat), decat 5 din acril. Sigur ca uneori este necesar putin sintetic, lana speciala pentru ciorapi este 75%lana si 25% poliamida, dar aceasta se adauga pentru a da elasticitate. La fel si bumbacul, care este complet inelastic si fara memorie capata elasticitate in combinatie cu mocrofibra, sau firele de efect, unde este necesar cate un fir metalic ...etc. Dar firul 100% acril nu-l inteleg.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Admina Mar 15 Sept 2009, 12:13 pm

Ioana, ai mare dreptate. Mai ales cand lucrezi modele dificile si cand lucrezi la perfectiune obiectul respectiv (cum le intinzi, speli, tu). Si eu am fost dezamagita de firele de acril din comert, am luat si Sara (Alpin) si Rosa, parca. Mai bine un fir combinat care ia din calitatile celui natural si din avantajele celui sintetic. Spre exemplu bumbacul netratat se lucreaza greu, dar pentru un bebelus spre exemplu, este de preferat. Decat sa fac o caciulita numai din acril si sa nici nu tina cald si sa o manace capul pe fetita, mai bine nu-i mai lucrez.
Totusi daca e sa faci un pulover din fir scump, iese enorm pretul, parerea mea, cum spunea cineva la Tricot, Cleo parca, ca mai bine isi cumpara rochii tricotate decat sa le lucreze ea, deoarece ies mai scumpe, plus munca, dar daca mai lucrezi si cu fir scump... Asa un accesoriu (caciula, fular, geanta), o vesta, merita un fir deosebit, bun si natural.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate Empty Re: Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB