Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bluze, topuri, jachete... crosetate

+50
ginab
SilviaDumitrescu
Ana Maria
rucsy
cris_27
alinutza80
Gabyx
elaelaela11
aidaalex
dariaoana
Anna Succubus
carmenush
Armeana
felix_79
kla78
mihatm80
vasilica
linds
teisoara
irish05
costi_iacob
Laila
livia1981
DANIELA.I
ariana
Giobsy
Lia33
duchess
maria_covacef
bos antoaneta
Dionisia
vilcris
geany
julix_2007
viorica
Mimi
Lali
kittygreeneyed
aisha
Roxy
Camy
Admina
adar
Ania
diada
MihaelaT
arime
ppisic
ioana soare
Eva
54 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 1:04 pm

Multumesc Ioana, esti tare draguta. kiss

Multumesc Geany kiss , in principiu nu sunt greu de facut dar iti trebuie rabdare ca e destul de mult de lucru.

Din pacate pozele se pare ca sunt prea mari si sunt taiate partial.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de aisha Joi 02 Iul 2009, 1:12 pm

lia, esti super tare, ce mai!!! foarte frumoase, felicitari! ura
cred ca ai dat-o pe spate pe geany - primul model sau ceva asemanator postase ea la resurse, cred...
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 1:32 pm

Multumesc Aisha,

Primul model, cea roz nu este creatie proprie, m-am inspirat dintr-o revista ruseasca de crosetat, Mod nr. 507. Nu e rau dar nu sunt foarte incantata. Raman la ideea ca mai bine imi ies fanteziile mele.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de geany Joi 02 Iul 2009, 1:38 pm

wink pe mine cam toate m-au dat gata,,,sunt fan croset,deci imi va veni si mie randul canva sa ma "razbun" cu vreo 2 creatii rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Admina Joi 02 Iul 2009, 2:14 pm

Lia, sunt superbe toate topurile crosetate love Am vazut ca te pricepi si la tricotat foarte bine, dar preferatele mele sunt cele crosetate; si cel mai mult imi place maieul alb cu bretele si pe brate. ura
Cred ca era mai potrivit la Bluze si topuri crosetate, aceasta postare, ca sunt numai parti de sus.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 2:16 pm

Admina multumesc hug , scuze nu m-am gandit ca in alt subiect ar fi mai potrivite. Embarassed


Ultima editare efectuata de catre Lia33 in Vin 03 Iul 2009, 9:53 am, editata de 1 ori
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de diada Joi 02 Iul 2009, 3:16 pm

Am mutat eu postarile... sper sa nu fi gresit...

Lia, sunt absolut superbe! toate! felicitari, esti foarte talentata! ura

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Giobsy Joi 02 Iul 2009, 3:31 pm

Superbe! Felicitari si cat mai multe noi creatii!
Lia, sunt uimita!
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Vin 03 Iul 2009, 10:01 am

Diada, multumesc ca le-ai mutat.

Diada, Giobsy multumesc love
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de ariana Vin 03 Iul 2009, 10:34 am

Lia,foarte frumoase creatiile tale si cele crosetate si cele tricotate, cel mai mult imi place maieutul alb crosetat love sa ai spor in continuare bee
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Mimi Joi 09 Iul 2009, 1:24 pm

Lia sunt superbe bluzitele.Compleul meu alb sta in umbra celor crosetate de tine.
De mult timp vreau si eu sa-i fac fetei mele asa ceva dar nu am gasit scheme sa ma inspir.
Daca ai ceva scheme pt orientare,nu ne dai si noua? Smile
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Dionisia Joi 09 Iul 2009, 1:58 pm

cat sunt de frumoase, Lia! cred ca este f. mult de munca la ele ....
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Vin 10 Iul 2009, 9:36 am

Multumesc fetelor pentru aprecieri. love
Este intr-adevar destul de mult de lucru la ele, dar mie imi place sa le fac.
Mimi, compleul tau alb este foarte frumos, . Ceea ce am facut eu este doar altceva.
M-am inspirat pentru crosetat din revistele rusesti si ucrainiene Журнал мод 520
si Дуплет.
Aici este un link pe picassa cu cateva din reviste.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca vreti sa descarcati cele mai noi aparitii va dau doua link-uri
pentru tricotaje [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pentru crosetat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Doar sa aveti rabdare sa cautati si sa descarcati pt ca sunt foarte multe reviste.
Cum se fac bluzele?
In primul rand trebuie sa va faceti un tipar fara pense, cel putin eu asa l-am facut si la care masurile sa fie luate cu doar foarte putina lejeritate. Nici fixe dar nici largi. Se fac separat frunzulitele, floricelele etc dupa care se cos una de alta.
Aici sunt cateva poze cu bluza roz in lucru.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La bluza portocalie am lucrat putin altfel. Am fixat cu ace de gamalie fiecare floare si frunza, florile mari care sunt una langa alta le-am cusut intre ele si mai apoi le-am legat cu net (ca niste ochiuti de plasa) din lant de trei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
O sa pun si o poza cu bluza portocalie finalizata.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de aisha Vin 10 Iul 2009, 10:30 am

Lia, ce fel de ata folosesti? La bluza cea roz, de exemplu. si ce nr. de croseta? Cam in cat timp poti face asa o bluza?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Vin 10 Iul 2009, 11:32 am

Aisha,

pana acum am folosit trei tipuri de fire.
Cea roz este din fir Puppets de la Coats, ghemutele sunt de 10 g si el este vandut ca fir pentru brodat. Mi-au intrat cam 15 ghemute de roz, 4 ghemute de roz degrade, 5 ghemute de rosu degrade si un ghemut de verde.
Cea portocalie este din fir Freccia de la Coats. Sunt gheme de 50 de grame si grosimea firului este de 12. Acolo am folosit trei gheme de potocaliu, unul si jumatate de portocaliu degrade si cam un sfert de ghem galben.
La bluza alba am folosit Eldorado tot de la Coats. Acolo mi-au intrat cam trei gheme jumate de 50 de grame.
Am lucrat la toate cu croseta de trei.
Eu recomand atat puppets-ul de 10 g cat si freccia de 50 g.
Acuma timpul in care se poate face depinde de cat timp ai la dispozitie. Daca ai toata ziua se pote face o bluza in cateva zile.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Eva Sam 11 Iul 2009, 12:20 am

Lia, felicitari... am recunoscut modelele din revistele rusesti... Cea roz m-a atras si pe mine, dar ma gandeam ca-s cam aspre pe piele genul asta de bluze... Ma insel?
Nu se lasa culorile la firele pe care le-ai folosit?

Eu abia aseara tarziu am vazut postarile tale si toata noaptea am visat ca-mi faceam si eu o bluza ca aceea roz rade

Mimi, nu pot sa cred ca n-ai vazut revistele astea Exclamation Question Se lucreaza cam ca la laseta!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty bluze,topuri crosetate

Mesaj Scris de Mimi Sam 11 Iul 2009, 12:31 pm

Ba da Eva le-am vazut dar tot fara o explicatie mai in detaliu sau o schema.
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Sam 11 Iul 2009, 12:43 pm

Eva, multumesc.
Nu sunt aspre pe piele, cel putin puppets-ul este chiar foarte moale. Si freccia si eldorado sunt ok.
Am spalat cea mov si nu a iesit culoarea. Si cea albastra am spalat-o.
Poti pune visul in aplicatie si sa te apuci sa o faci.... Smile

Mimi, in revistele rusesti scanate sunt si schemele la toate elementele care se imbina. Explicatii mai detaliate sunt in ruseste. Nici eu nu le inteleg, dara mai mai ghidez si dupa bluza asa cum este ea in revista. In rest e imaginatie multa.
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty bluze,topuri jachete crosetate

Mesaj Scris de Mimi Sam 11 Iul 2009, 1:53 pm

Merci Lia.Parte dintre ele le stiu.Credeam ca ai gasit pe undeva altfel de scheme.Sper ca intr-o zi sa ma apuc si eu de asa ceva.Trebuie doar dispozitie in primul rand si apoi rabdare.Cand voi mai merge la Bucuresti ma uit dupa ate si sper in iarna sa fac si eu.Pana atunci spor sa ai si jos palaria la ce iese din mainile tale.Smile
avatar
Mimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Barlad
Data de inscriere : 27/12/2008

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Eva Dum 12 Iul 2009, 11:58 pm

Am mai lucrat doua bolerouri cu acelasi model...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de geany Lun 13 Iul 2009, 12:08 am

Eva, sunt foarte frumoase bolerourile, imi place atat modelul cat si culorile.Felicitari ura
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Eva Lun 13 Iul 2009, 12:32 am

Multumesc, Geany! Esti draguta, ca de obicei!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty bluze topuri jachete....crosetate

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 13 Iul 2009, 6:28 am

Eva sunt superbe,imi plac foarte mult.si eu vreau..........dar tot croitoria primeaza.spor la cat mai multa.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Lia33 Lun 13 Iul 2009, 8:08 am

Eva, sunt tare frumoase bolerourile wink bucurie
Ce fire ai folosit?
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Eva Lun 13 Iul 2009, 9:07 am

Maistra, Lia, multumesc!

Maistra, nu-ti ia mai mult de 2-3 ceasuri sa faci un bolero din acesta! wink
La boleroul kaki am folosit Violetta de la Red Heart, iar la celalat o lanita (Nomotta, parca se cheama) luata de la SH!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Bluze, topuri, jachete... crosetate - Pagina 4 Empty Re: Bluze, topuri, jachete... crosetate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB