Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyIeri la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

+37
dicioanacris
vlad_mom
kmn
Loryath
laurin
dreapta chibzuinta
Maria Tatuti
stephanya
gracekelly
Michelle88
BlueKidoo
ancatecheres
nicober
AITEN
ileana cosanzeana
maria_covacef
Greteledelweiss
GinaP
dragan mirela
ninatopor
danniela
delfin
gretty
SilviaDumitrescu
victoriacus
anielle
mlizeta
dorinamisov
flori de camp
gaza
greieras
corina corina
Giobsy
cica elena
LRodica
myky7robc
lacrisel
41 participanți

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de laurin Sam 27 Aug 2016, 10:46 pm

Gretty, multumesc pentru raspuns, asa este, este un fir mai greu si ma tot lupt cu innodatul dar imi place asa de mult luciul pe care il are si faptul ca se lucreaza usor. Am vrut sa lucrez ceva gen Vanessa Montoro si tot cautand ceva care sa semene cu matasea ei (eh!), am dat peste Tulip. Am facut o rochita si chiar un costum de baie din Tulip asa de incercare dar m-au omorat nodurile. Voi cauta si eu pe FB firele de bumbac de care spui.
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Dum 28 Aug 2016, 8:01 am

Sunt multe noutati pe FB.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 03 Ian 2017, 8:23 pm

Buna! Am nevoie de un sfat. Vreau sa crosetez un colturat de primavara toamna fara maneci, insa nu sunt sigura ce material merge mai bine: alize angora real 40 batik sau alize bahar batik. Ambele sunt in degrade si merg la model zig-zag, diferenta este ca angora e pufos si subtire 100g=480m, in timp ce bahar este bumbac mai plinut 100g=260m. Voi ce parere aveti?
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mar 03 Ian 2017, 10:06 pm

Parerea mea: angora, pt ca e pufos, la spalat se face urat, se aduna puful in smoace inestetice; bumbacul e mai greu, depinde ce produs faci cu model in zig-zag.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 03 Ian 2017, 10:51 pm

Vreau sa fac un fel de vesta/bolero cu colturi, colturat cum ii spune silvia. Si eu m-am gandit ca un fir pufos si subtire nu prea merge, nu are cadere. Pe acril n-am prea gasit degradeuri pe tonuri de verde crud pana la crem galbui, deci cred ca bumbacul mai plin ramane singura varianta. Si are si greutate pt caderea colturilor.
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Loryath Mier 08 Feb 2017, 11:47 am

Buna ziua! M-am indragostit iremediabil de "vestutele" din poza,dar nu stiu cum sunt lucrate ,va rog daca ma puteti ajuta cu o schema a modelului sau ceva asemanator . Va multumesc  anticipat pentru timpul acordat!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Loryath
Loryath
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 38
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mier 08 Feb 2017, 11:59 am

Vestutele sunt realizate in tehnica "dantela irlandeza" si in general necesita experienta pt aceasta tehnica.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Loryath Mier 08 Feb 2017, 12:18 pm

Chiar nu stiam de unde sa incep!Aveti dreptate ,necesita experienta danteluta ,pe mine ma depaseste tehnica Smile . Multumesc pentru raspuns !
Loryath
Loryath
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 38
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Loryath Joi 09 Feb 2017, 9:53 pm

Cer inca o data ajutorul doamnelor experimentate aflate aici , din ce materiale as putea croseta rochite bune de purtat vara pentru fetite ? Multumesc frumos!
Loryath
Loryath
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 38
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de kmn Dum 12 Feb 2017, 11:42 am

din bumbac subtire...
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de myky7robc Dum 12 Feb 2017, 2:42 pm

loryat, eu am crosetat cu bbc tip Flavia, dar mai sunt si alte tipuri. E bbc subtire care se preteaza pt asa ceva.
Iar in poza e model de bluzita ,,irlandez", cred ca gasesti tehnica de montaj pe net, youtube. Trebuie sa faci snur apoi sa-l montezi ca pe mileurile de laseta pe o panza desenata si pe urma sa tesi cu acul diverse modele.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Dum 12 Feb 2017, 6:01 pm

myky7 da-mi voie sa te contrazic: dantela irlandeza presupune elemente crosetate - florale, volute, arabescuri, frunze, elemente geometrice...- fixate provizoriu pe o suprafata usor de penetrat de exemplu cu bolduri, incadrate aleator intr-un tipar de bluza, rochie, etc, elemente prinse apoi intre ele cu plasa crosetata, nu cusuta cu acul; tehnica de care pomenesti e recunoscuta international ca "dantela romaneasca" si e asa-zisul "macrame" de pe mileurile din trecut; rusoaicele de exemplu fac asa bluze si rochii in tehnica dantelei romanesti. Notiunea de macrame e improprie dar s-a impamantenit la noi.
Si parerea mea, care lucrez de ani buni cu bumbac subtire, ma feresc cat pot de firele Flavia pt ca sunt prea rasucite si dau produsului un aspect batzos, sarmos, deranjant mai ales la copii. Exista un bumbac mai moale de aceiasi grosime, in culori superbe, de import, dar si cu pret mult mai accesibil. Se gaseste pe faceboock.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mar 23 Mai 2017, 1:37 pm

Pt inspiratie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

schema de sus e platca bluzei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de LRodica Mar 23 Mai 2017, 9:30 pm

Multumim Gretty.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 03 Feb 2020, 9:09 am

Sigur greșesc ceva și nu îmi dau seama ce. .. vreau să fac un triunghi care să stea perfect plat și nu-mi iese. Firul este bumbac alize bella batik, 50g-180m.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus croseta nr 3, jos croseta nr 2, înmulțit cu 6 la fiecare rând,  adica 3 in fiecare ochi de colț. 
Am vreo șansă? Alta schemă? N-aș vrea cu găurele la colțuri. ..

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4637
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de mlizeta Lun 03 Feb 2020, 10:45 am

Am gasit cateva scheme, poate iti sunt de ajutor. Am si un patrat poate-l poti adapta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de LRodica Lun 03 Feb 2020, 11:00 am

Oare asta folosesti:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sau
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Cu gaurele sunt multe modele.
De aici parca nu are asa mari gaurelele
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 03 Feb 2020, 12:47 pm

Wow! Va foarte multumesc! Mlizeta am salvat cateva pentru alte proiecte viitoare, momentan vreau triunghi echilateral in spirala.
Eu aveam o schema pentru sc:
1. 9sc in magic ring
2. (3sc in the same, 2sc)x3
3. 1sc, (3sc in the same, 4sc)x2, 3sc in the same , 3sc
4. 2sc, (3sc in the same, 6sc)x2, 3sc in the same, 4sc....etc
Vreau fara dc sau gaurele pentru ca nu vreau sa se vada captuseala care va fi sub.
Rodica, o sa incerc acum primul link, vad ca inmulteste cu 9 pe rand. (ma tot gandisem eu cum sa fac cu 9, dar nu-mi iesea schema simetrica, vad acum ca nici nu e). 

Hai ca am facut 6 randuri...incepe sa se onduleze....altfel:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cred ca nici firul nu prea se preteaza pt ce vreau eu, desi e cam la fel cu catania (cel folositin schema)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4637
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de mlizeta Lun 03 Feb 2020, 4:26 pm

Am mai gasit un link si are si tutorial.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 03 Feb 2020, 5:46 pm

Da, multam, asta e la fel cu cea dupa care am lucrat eu numai ca a inceput cu 6, nu cu 9. 
Bumbacul...o fi el non-alergenic, dar n-are tinuta, nu e elastic... nu cred ca sta plan, indiferent de schema.
M-am apucat sa fac o mare improvizatie...sa vedem ce-o iesi.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4637
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de LRodica Lun 03 Feb 2020, 8:41 pm

Arată bine.
Cata răbdare ai sa tot faci si desfaci.
Dupa cosul care nici pana acum nu l-am intarit am vrut sa fac cateva suporturi pentru pahare (coaster Smile ), si pentru ca nu am nimerit mărimea la modele si firul pe care le (il)aveam, acum am vreo cinci suporturi diferite zid . Nu am stricat .
Trebuie sa să le fac o poză.

Felicitări pentru perseverență.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 04 Feb 2020, 6:48 am

Bumbacul asta se desrasuceste daca e desfacut de prea multe ori (de la pantofii aia crostetati am un ghemulet inutilizabil). Incerc acum o improvizatie, va arat cand termin, chiar daca nu iese... inainte sa stric tot si sa fac un model simplu de posetuta sau sa ma enervez si sa renunt. Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4637
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de dicioanacris Mar 03 Mar 2020, 8:39 pm

Buna tuturor,
sper ca postezi unde trebuie daca nu, va rog sa ma scuzati....nu am mai intrat de mult pe acest site.
va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu o explicatie pentru modelul de floare pe care am sa-l atasez. Mentionez ca sunt novice! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 47
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de dicioanacris Mar 03 Mar 2020, 8:42 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 47
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de LRodica Mier 04 Mar 2020, 8:43 am

Aici este ceva asemanator:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sau tutorialul acesta:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 7 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB