Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

+14
tomari
sergiu valentin
Gabica
olguta cusma
kabunta
dorina narita
MagdaMarin
canadianca50
Ladia
mar_ysa_28
claudine
mnarcisa
aurishta
anna_sandu
18 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de olguta cusma Joi 10 Iul 2014, 9:18 pm

  bucurie  bucurie  bucurie am reusit sa termin rochia de voal inceputa anul trecut ,tot prin vara . Nu credeam ca voi reusi ,sunt foarte mandra pentru ca nu am mai lucrat un material atat de pretentios . Imi pare rau ca nu pot sa va arat poze si pe purtatoare fiind plecata in concediu . O sa revin cu poze cand se intoarce.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de aurishta Mier 16 Iul 2014, 7:06 pm

E faina rochia, astept si poze pe purtatoare! Da' ce culoare are, este in degrade cumva?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de anna_sandu Joi 17 Iul 2014, 12:01 pm

mi s-a stricat ceva la masina, , nu e nimic grav, dar am dus-o si a stat vreo saptamana la rand la reparat. Am croit, dar acum mpana ma apuc de cusut mai dureaza ca am dus si overlockul la schimbat graiferul sup.(era ciupit si nu prindea firele calumea) apoi abia astept sa termin cu rochia ca stau cu ea atarnata in sufragerie !!!
Olguta, e frumoasa rochita asteptam si poze la purtator Smile !
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 39
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 17 Iul 2014, 6:22 pm

Foarte mult imi plac margelele !la bluza ! felicitari !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de olguta cusma Vin 18 Iul 2014, 7:36 pm

Da Aura ,este un material in degrade f. frumos dar care mi-a dat mari batai de cap , desi am apretat putin materialul sa-l pot croi . Cu captuseala am facut o greseala nepermisa  ,partile de sus le-m dublat cu saten elastic si nu am avut probleme , dar pentru partea de jos am luat vascoza si am croit fara sa bag materialul la apa  zid . Surpriza a fost si mai mare , ca dupa ce am spalat rochia , in parti s-a lasat si voalul si captuseala  Sad  Sad  Sad  . Am mai lucrat o seara sa-i indrept tivul  zid 
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de anna_sandu Dum 20 Iul 2014, 11:57 am

luni cos si eu, mi-am adus masina de cusut, si cred ca nu voi mai astepta triplockul ca sa nu mai lungesc povestea, iar la sfarsitul saptamanii inchidem provocarea asta (care nu prea a avut succes :P) si abia astept una noua sa vedem ciine propune tura urmatoare... Smile
Fetelor, daca mai aveti rochite sau alte hainute de petrecere si daca mai vreti sa prelungim, anuntati-ma!
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 39
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de claudine Dum 20 Iul 2014, 11:50 pm

Am terminat si eu o tinuta saptamana trecuta, iar azi am reusit sa stau la pozat.

Bluza e din matase mai grosuta, brodata cu buline. Nu se vede prea bine in poze, din pacate. Am primit o bucata de material si asta mi-a iesit. Fiindca matasea era grosuta, mi-a fost greu sa aleg un model. In cele din urma am cusut o bluza simpla, cu pense in fata si in spate. Am cusut dublura de la gat si tivul cu mana.

Fusta e tot din matase, cred se numeste tafta de matase. (dupioni). E simpla, are o crapatura in spate si am cusut-o pentru a se potrivi cu bluza.

Dupa ce am vazut pozele, mi-am dat seama ca poate ar trebui sa mai scurtez fusta putin. Voi ce ziceti?

Am spalat materialul pt bluza inainte de a-l coase si apoi am observat ca se calca greu. Pare putin cam necalcata in poze.

Ma bucur ca am vazut provocare aceasta. Asa am reusit sa termin bluza. Am primit materialul anul trecut, l-am spalat si nu am stiu ce sa fac cu el, ce model sa aleg.

Am sa merg la un botez in aceasta tinuta.
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de claudine Lun 21 Iul 2014, 12:23 am

Ups, am uitat sa adaug pozele:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 21 Iul 2014, 1:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de piciul Lun 21 Iul 2014, 6:30 am

Claudine, e ok asa; pararea mea  wink 
De obicei la petreceri mai dansezi si lungimea e ok! Daca nu te simti bine...ce sa scurtezi 1 cm, 2 cm, 5 cm?!....Eu nu mi-as mai bate capul! Nu-mi place cand trebuie sa stric si sa modific.
Sa le porti sanatoasa!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de alice07 Mar 22 Iul 2014, 11:35 pm

Buna seara, in sfarsit ajung sa mai postez si eu ceva pe forum! Va urmaresc mereu, dar acum cu bebe chiar nu mai am timp sa lucrez...
Pentru ca inca nu am revenit la silueta initiala, mi-am cusut rapid rochia pentru o nunta la care am participat. Am ales un model simplu de tot, care sa nu imi consume mult timp. Inspiratia a fost o rochie greceasca:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar ce mi-a iesit a fost asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Decolteul larg se strange in spate cu un snur facut din acelasi material, iar desfacut puteam sa alaptez fetita pe care am luat-o cu noi. Din pacate nu mai am alta poza si cu spatele.
Uite asa m-am ales cu o rochie vaporoasa pt care am primit aprecieri si am fost intrebata de unde am cumparat-o  wink .
Va doresc spor la croitorit si multe proiecte duse la bun sfarsit!


Ultima editare efectuata de catre alice07 in Mar 22 Iul 2014, 11:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : pozele...)
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de piciul Mier 23 Iul 2014, 6:46 am

Bravo! Ma bucur ca esti o mamica fericita si priceputa! Iti vine foarte bine rochia!
Poate reusesti sa faci o poza cu spatele, macar fara manechin, pentru edificarea celor ce-si doresc o astfel de rochie.
Sanatate tie si celor dragi tie!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de alice07 Mier 23 Iul 2014, 11:10 am

piciul a scris:Bravo! Ma bucur ca esti o mamica fericita si priceputa! Iti vine foarte bine rochia!
Poate reusesti sa faci o poza cu spatele, macar fara manechin, pentru edificarea celor ce-si doresc o astfel de rochie.
Sanatate tie si celor dragi tie!

Multumesc pt aprecieri. Rochia mea nu e acasa, am gasit o poza cu spatele, dar e neclara. Pun link cu mai multe imagini cu Rochia de inspiratie unde se vede f bine, cu diferenta ca eu nu am mai decupat spatele pe jumatate. Modelul acesta poate fi purtat si de gravidute sau de cele care dupa au mai ramas cu puuutina burtica, asa ca mine  Smile
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de piciul Mier 23 Iul 2014, 5:48 pm

Multumesc! E chiar simplu si nu se aseaza rau deloc.
Decupata, are un pic de sic, sexi,... cum vrei sa-i spui...pentru petrecere!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de alice07 Vin 25 Iul 2014, 12:09 am

Exact cum zici! Eu sunt de principiul less is more: d. Revenind la rochie, eu nu am mai avut timp sa o decupez atunci, dar poate voi interveni de-acum incolo la ea, si mie mi-ar placea mai mult asa.
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de anna_sandu Mar 29 Iul 2014, 5:56 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am facut astazi extragerea Smile nu am avut mare succes cu participare la provocare, eu una mi-am stricat materialul Smile mai incerc si cu alta ocazie
Claudine, felicitari! abia astept provocarea ta!
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 39
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de claudine Mar 29 Iul 2014, 11:28 pm

Multumesc mult, Anna!
Am sa ma gândesc la un subiect pt provocare. AM câteva idei...
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de claudine Vin 01 Aug 2014, 1:16 am

Dragele mele,

am adaugat o noua provocare. Sper sa va placa!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina, e bine unde am pus subiectul? Tema asts sper sa nu mai fi fost , cu toate ca nu e foarte restrictiva...
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de diada Vin 01 Aug 2014, 7:32 am

L-am mutat in sectiunea croitorie sa fie mai vizibil.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Felicitari pentru tema! la cat mai multe participante!  cos croit 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de lazar Alina Vin 01 Aug 2014, 8:35 pm

Am incercat si eu ceva...e mai mult de proba in cautarea pentru  modelul perfect.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
lazar Alina
lazar Alina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : iasi
Data de inscriere : 01/08/2014

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de anna_sandu Joi 14 Aug 2014, 12:25 am

imi place, Alina!
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 39
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?! - Pagina 2 Empty Re: Provocarea nr 22 croitorie- Cu ce ma imbrac vara asta la petrecere?!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB