Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

+8
dorina narita
Panea Laura
nico1206
Admina
piciul
sybex
alice07
claudine
12 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de claudine Vin 01 Aug 2014, 1:13 am

M-am tot intrebat ce sa aleg pentru provocare din lista pe care am facut-o. E vara, e vremea vacantelor, a concediilor, serile sunt lungi si noptile calde. Mi-a venit in minte Shakespeare cu "Visul unei nopti de vara" si chiar asa propun sa sune provocarea noastra la croitorie.
Propun sa facem creatii care sa aibe legatura cu vara, cu visele fiecarei dintre noi, sau cu seara si noaptea.

Eu ma gandesc sa imi fac o camasa de noapte din matase. Nu am asa ceva, si imi doresc de mult, visez sa am una rosie.

Alte idei: rochie de vara mult visata, cel mai bine pt seara si de ce nu ca din povesti, ori o poseta interesanta.

Admina, e ok subiectul, sau sa mai restrang aria posibilitatilor?

Iata cateva poze pt inspiratie:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sper sa ne dam frau liber imaginatiei si sa creem lucruri interesante.



claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de alice07 Vin 01 Aug 2014, 2:59 am

Claudine, felicitari pentru castigarea provocarii! Eu am rasuflat usurata ca a trecut pe langa mine calculatorul, caci nu stiu daca aveam ceva idei de propus: d. E tare interesanta si provocarea lansata de tine, asa cum mi s-a parut si precedenta. Cred ca majoritatea fetelor vor posta dupa ce vin din concediu, eventual purtand respectivul accesoriu. Asadar, succes si inspiratie participantelor, dar mai presus de tot, concediu relaxant!
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de sybex Vin 01 Aug 2014, 8:42 am

Pelerina de ploaie e acceptata pentru vara asta?  Smile 
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de claudine Vin 01 Aug 2014, 5:42 pm

Smile daca e in așa fel făcută încât sa se potrivească cu unul din cuvintele vara, vis, noapte, seara, atunci da. Si mai ales dacă vrei sa o portu si vara. Sunt curioasa ce vei face, e interesant ce ți-ai propus. Spor la cusut!
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de piciul Dum 03 Aug 2014, 7:52 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pozele nu sunt reusite; sunt capturi dintr-un film. Imi place insa maneca la rochia neagra..e pur si simplu o maneca lunga necusuta, dar prinsa la umar...nu vad altfel sa fie ok..Ce parere aveti?
Iar o doua..mie nu-mi place moda asta cu fermoarul la vedere..dar dantela la spate e sic..din fata e o rochie de scolarita..spatele e tot visul!  wink


Ultima editare efectuata de catre piciul in Lun 04 Aug 2014, 6:45 pm, editata de 2 ori
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de claudine Lun 04 Aug 2014, 12:09 am

Interesante modele, piciule! Nici mie nu-mi plac fermoarele la vedere, insa la rochia roz chiar ca se potriveste fermoarul cu combinatia de materiale. Buna idee!

Am mai gasit cateva poze pentru inspiratie:
- combinatie de materiale:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- spate din dantela
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- rochie din dantela: ma gandesc ca se pot "asambla" mai multe bucati de dantela, eventual unele se pot colora. Eu i-as coase si jupon.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- combinatie interesanta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- 2 in 1: rochie lunga si fusta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- flori
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Voi ce mai coaseti?

claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de sybex Lun 04 Aug 2014, 11:05 am

claudine a scris:Smile daca e in așa fel făcută încât sa se potrivească cu unul din cuvintele vara, vis, noapte, seara, atunci da. Si mai ales dacă vrei sa o portu si vara. Sunt curioasa ce vei face, e interesant ce ți-ai propus. Spor la cusut!

Era o gluma inspirata de conditiile meteo ale acestei veri.  wink 
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de claudine Sam 16 Aug 2014, 5:00 pm

Eu sunt in vacanta, nu prea am timp sa cos. Nu bate nici vântul pe aici prin rândurile subiectului acesta Smile M-as bucura dacă am reuși sa coasem ceva, măcar o eșarfa... Haideti, fetelor! O maiastra in ale tricotatului scria ca ea tricoteaza Mănuși in luna Iulie-August, fiindcă sunt obiecte mai mici, care nu încălzesc in timpul lucrului, așa cum ar face un pulover, de ex, care atârna in poala.
Sper sa găsiți voi ceva de meșterit, care sa va răcorească. Va pup. Spor la treaba si /sau vacanța plăcută!
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de Admina Sam 16 Aug 2014, 7:51 pm

Ideea e foarte buna, Claudine! Sa fie un articol feminin, cu volane, voaluri, dantele, de vara, chiar daca e rochie, fusta, bluza, etc. cu gandul la o seara de vara, calda si placuta.
Pacat ca nu participa lumea, e o provocare foarte frumoasa. Cred ca sunt departe de masina de cusut sau nu au timp de cusut.
O sa incerc si eu sa fac o bluza sau o fusta. Ar merge si o ie. love 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de nico1206 Lun 25 Aug 2014, 4:25 pm

Am facut o rochie care cred ca se inscrie in cerintele provocarii... daca nu merge, puteti muta postarea. Flowers
Sper sa va placa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de piciul Lun 25 Aug 2014, 7:25 pm

Nico1206, e mai mult decat un vis de vara! Sa o porti sanatoasa!
E la moda cu stilul asta mai lung intr-o parte...are manecute fine, sa acopere umerii....florile pamantului iti bucura privirea si culorile stralucesc in lumina lunii, intr-o noapte de vara!
Adica dupa cum vezi eu visez, visez si materialul sta langa masina de cusut...
Felicitari ca ai reusit sa termini acest proiect! flower
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de Panea Laura Lun 25 Aug 2014, 8:06 pm

Nico foarte frumoasa.
Din ce material este facuta?
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de nico1206 Lun 25 Aug 2014, 9:05 pm

Piciule, zambesc cu totul! Ce frumos ai scris! hug Sa stii ca visezi frumos! Multumesc! Merci
Laura, multumesc!Merci Este facuta dintr-un bumbac subtire moale si placut la atingere.
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de dorina narita Lun 25 Aug 2014, 10:16 pm

Nico, s-o porti sanatoasa!Totul imi place la rochia ta, materialul, modelul, felul cum ai cusut-o, felicitari! ura
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de claudine Lun 25 Aug 2014, 11:09 pm

Nico, rochia e superba, e in adevărat vis de vara. Sau poate e vara insasi, adunata la tine in dulap.
Sper sa termin si eu curând ce am in minte. Felicitări, Nico!
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de nico1206 Mar 26 Aug 2014, 7:58 am

Multumesc mult, Dorina! hug
Claudine pupi Abia astept sa vad ce lucrezi!
Haideti fetelor, daca va mobilizati ajunge si o zi sa faceti ceva de vara... Nu ma lasati singura! taie
Stiti, niciodata nu am avut asa reactii la ceva facut de mine, citind postarile voastre mi-a crescut mult increderea in mine! prietenie
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de kabunta Mier 27 Aug 2014, 9:40 am

Seara de vara cu fluturi, cu flori, cu bufnite, cu mare si cu buline. Vin si eu cu colectia meade tricoturi cu imprimeuri jucause de final de vara bazata pe acelasi tipar:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tricourile si rochiile sunt postate si la capitolele dedicate pentru mai multe detalii.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de nico1206 Mier 27 Aug 2014, 9:14 pm

Kabunta, iti spun si aici, preferata mea e rochia cu fluturi! love
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de macanetu Mier 27 Aug 2014, 10:51 pm

Nico1206 este superba rochia ta ....culori , model ...totul . Cum sa nu ai incredere in tine cand realizezi ceva atat de frumos ...eu habar nu am sa trag la masina dar asta nu ma impiedica sa imi bucur privirea cu minunile ce le vad mereu la croitorie .
Sa o porti sanatoasa . Felicitari .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de nico1206 Joi 28 Aug 2014, 7:58 am

Multumesc frumos, Macanetu! pupi
Ei, acum o sa capat atata incredere incat o sa va tot stresez cu postarile! Smile
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de barbin Joi 28 Aug 2014, 8:48 pm

Kabunta, am urmarit ce ai postat. Esti de neoprit, ca si alte fete harnicute. Imi place tiparul cu valonas. Ti-a dat motiv de joaca.. Smile

Nico! Bravo pentru rochita... e atat de finuta, cu imprimeu dragut, cred ca mi-ar placea tare mult sa o port...
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de nico1206 Vin 29 Aug 2014, 10:30 pm

Multumesc Barbin! pupi
Si mie imi place muuult de tot la purtat. Materialul este subtire si "trena" se umfla un pic la mers, are un efect superb! Iti da un sentiment de mers pe podium...  Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara 232422911  (zisei eu cu modestie rade )
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de barbin Sam 30 Aug 2014, 1:17 pm

nico1206 a scris:  (zisei eu cu modestie rade )
E cel mai important ca iti place mai ales tie. E un pas mare in croitorie sa treci de cel mai critic juriu, tu insati. Smile
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de claudine Lun 01 Sept 2014, 5:48 pm

Kabunta, ce Colecție frumoasa! Degaja voie buna si energie, se potriveste temei.
Imi place mult ce ai cusut.
claudine
claudine
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de Gabica Mar 02 Sept 2014, 11:47 am

nico1206 a scris: 
Ei, acum o sa capat atata incredere incat o sa va tot stresez cu postarile! Smile

Lasă stresul în grija noastră. Tu postează.  wink
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

 Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara Empty Re: Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB