Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Discutii despre croitorie -3

+52
fiorenza70@yahoo.it
pelinarimihaela
Diana 85
Gabica
biancs254
mama2008
ildico102
Serban4321
Ellabia
lavinia1077
sergiu valentin
Ciocanu C
oliv
kabunta
elenaveronica
Dragos9219
Cristina S
Lucyjuke
gabriela1554
tomari
RoxanaMM
boy_out-of_hell
nico21
valentinadof
clauditzuka
danabarbu2007
odrina
alexandra_bogdan
Buburuza
MagdaMarin
gaza
michelinebeaulieu
luminare viorel
Nicoleta Cezar
adina_lg
dorina narita
diada
Gerlinde13
piciul
otiliat
i.xell
ismi3ismi
lcnfrnz
Camy
angells
Giobsy
Karina33
degetica
Admina
andreea2010
ralucis
maju1810
56 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de sergiu valentin Mar 01 Noi 2016, 4:10 pm

15 pe 21 cm .
sergiu valentin
sergiu valentin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 258
Varsta : 58
Localizare : iasi
Data de inscriere : 14/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de Ciocanu C Mar 01 Noi 2016, 6:29 pm

multumesc muuult de raspuns.
Ciocanu C
Ciocanu C
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Localizare : Chisinau
Data de inscriere : 01/11/2016

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty costum de fag

Mesaj Scris de lavinia1077 Lun 12 Dec 2016, 10:38 pm

Buna seara,sunt noua pe aici,si as avea nevoie de niste idei pentru un costum de fag,baietel,in clasa 1...Va multumesc mult hug
lavinia1077
lavinia1077
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 12/12/2016

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de gaza Mar 13 Dec 2016, 9:15 am

Buna.
De ce nu te duci pe Costume carnaval 6, pag 1? Este acolo un costum de stejar postat de una dintre fetele de aici. Poate te ajuta.
Intri pe cautare,  scrii "costume carnaval"si-ti apare. E destul de simplu de facut, dar de efect.
Succes!!!
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Haina de blana

Mesaj Scris de Ellabia Sam 28 Ian 2017, 11:25 pm

Buna seara tuturor. Va scriu pt ca sunt in impas. Mi am cumpărat acum câteva săptămâni o haina de blana, nurca cred ca ii. In fine, frumoasa, veche și foarte mare. Dar m am gândit ca o pot stramta. Am stramtat cât am zis eu ca ii nevoie. Am așa o păpușa de croitorie și o lucrez pe aia. Dar la spate și pic la talie Tra sa strâmtez. De menționat, eu sunt mică și cu un bust prea generos pt măsura mea, așa K daca nu vreau sa arat ca și cum
Port un sac de cartofi, tra sa ma îngrijesc ca ii umpic cambrat.
Acum problema: evident ca nu am experiența, decât câteva video-uri pe utube și ce am văzut pe la Mătușa mea in copilărie( Mătușa e croitoreasa); in fine, la spate trasa o cambrez, altfel arată urat. Dacă o cos așa cum e pe manechin, îmi apare o cuta, o dunga urâta. Ce sa fac? As și descoase o și sa o recroiesc, da nu găsesc un croi pt blana...
Cum sa fac? Ma puteți ajuta?
Mulțumesc tuturor Smile
Ellabia
Ellabia
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Araf
Data de inscriere : 28/01/2017

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Reparatii pantaloni

Mesaj Scris de Serban4321 Vin 03 Feb 2017, 6:29 pm

Buna seara,

As dori sa intreb cum se procedeaza cand ai rupt pantaloni de fas? Am 2 perechi de pantaloni de fas pe care as vrea sa le repar. Una e o pereche de trening obisnuita, de purtat normal, cealalta e de schi. Pe ambele le-am rupt intre picioare.

In mod normal mi-as duce hainele rupte la croitor si gata. Dar fiind de fas, lucrurile se complica, pentru ca in mod normal aceste eprechi de pantaloni erau rezistente la apa. Mi-as dori sa isi pastreze proprietatile de rezistenta la apa si dupa ce le repar. Undeva pe internet am vazut o discutie unde unii au sugerat ca e mai bine sa pui un petice pe care il LIPESTI cu un adeziv special. Asa e mai bine de procedat? Sau asta se aplica doar cand e un produs destinat unor conditii cu adevarat foarte grele? REvin, una dintre perechi e de schi, dar cealalta e foarte obisnuita, nu e impermeabila, are doar o foarte mica rezistenta la apa.

Deci, lipit sau croitor?

Multumesc,
Serban

Serban4321
Serban4321
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2017

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de Admina Sam 04 Feb 2017, 8:08 am

Depinde cat de mare e ruptura si unde e plasata, daca e chiar la cusatura dintre cracii pantalonilor, unde se imbina cele patru parti (2 fata, 2 spate), e cam greu de lipit ceva acolo. Mai ales ca s-ar vedea ciudat. Daca e doar desprinsa cusatura veche si nu e sfasiat materialul, se poate face ca in acest video:


In mare trebuie desfacuta pe dos cusatura de la materialul impermeabil si de la captuseala (de polar banuiesc) si cusut intai pe dos partea impermeabila si apoi captuseala. Totul e sa nu se strapunga pe fata materialul, ca pe acolo intra apa. Un croitor bun s-ar descurca, dar trebuie sa-i specifici ca nu vrei cusaturi in afara de cele din fabrica, pe materialul impermeabil.
Lipit, daca sunt tot asa, desfacute partile, deci nu sfasiate, se poate tot fata pe fata, prinzand cusatura veche la mijloc. Eu as merge pe varianta cusuta corect, lipitul nu-mi inspira incredere, mai ales la articole sport, care trebuie sa tina la presiuni mari.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa

Mesaj Scris de ildico102 Sam 20 Mai 2017, 1:03 pm

Buna ziua, ,i-mi cer scuze ca-m apelat la DVS ,dar cred ca numai un ajutor de specialitate ,ma poate scoate din impas. Camasa este din material denim de firma , cu maneca lunga.Se vede ca a fost purtata ,un pic decolorata in zona cotului ,dar gulerul si mansetele sunt inca OK.A fost agatata la maneca sub cot la aproximativ 7cm ,chiar de unde incepe fenta manecii .Ruptura e in forma de L aprox 6cm inspre manseta si 5cm in lateral. In situatia asta chiar nu stiu cum sa o salvez. Mi s-a mai intamplat alte camasi a sotului sa se toceasca mansetele sau sa se uzeze la coate,dar l-am rezolvat.Am inlocuit manetele si am aplicat petice din acelasi material in coate.In cazul acesta inca n-am nici o idee. Am masina de cusut destul de performanta si-i pot face eu modificarile chiar si la denim sau materiale mai groase, Multumesc, Cu stima, Ildi
ildico102
ildico102
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : odorheiu secuiesc
Data de inscriere : 28/06/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de mama2008 Sam 20 Mai 2017, 7:07 pm

Buna ziua,
Eu am reparat astfel o pereche de pantaloni ai fetei mele, rupti in genunchi in forma de "L", cam cu aceleasi dimensiuni ca ruptura de la camasa dv. Am taiat atele destramate de pe marginea rupturii. Am calcat. Am cusut frumos partile intre ele. Am calcat. Am  facut un desen cu o figurina, apoi am decupat dupa "tipar" pe o bucata de panza termocolanta. Am lipit cu fierul de calcat si e foarte OK. Cred ca, in lipsa termocolantului, se poate folosi alt material, poate chiar denim, nu neaparat de aceeasi culoare. Se pot gasi pe net desene care pot fi listate la imprimanta, sau pot servi ca sursa de inspiratie. Poate e bine sa fie o aplicatie si pe cealalta maneca, nu neaparat la fel, ceva complementar, de marime mai mica. Figurinele depind de varsta si preferintele celui care poarta camasa.  Se pot aplica cu ajutorul masinii de cusut.  Sau se pot cumpara de la mercerie ori de pe net, brodate sau croite, la alegerea dv.
 Va doresc mult succes!
mama2008
mama2008
helper
helper

Numarul mesajelor : 29
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de ildico102 Dum 21 Mai 2017, 5:39 am

Va multumesc
ildico102
ildico102
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : odorheiu secuiesc
Data de inscriere : 28/06/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Donatie tipare & accesorii croitorie

Mesaj Scris de kabunta Vin 23 Iun 2017, 12:15 pm

Am facut ceva curatenie in tiparele mele si mi-am dat seama ca vreo cateva din ele nu cred ca o sa le fac niciodata. Imi vine greu sa le arunc asa ca daca le vrea cineva i le trimit cu mult drag.

Vedeti ca majoritatea sunt versiunea cu marimi mai mici dar sunt cateva si marimi mai mari. Majoriatea cred ca se descifreaza in rezolutia pozei marite.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Voi incerca sa mai adaug si alte chestii care nu cred ca o sa le mai folosesc. Trimiteti un mesaj privat cu ce va intereseaza si adresa unde sa va pot primite.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de diada Lun 24 Iul 2017, 11:21 pm

Mai este valabil anuntul? Il sheruiesc pe FB?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de biancs254 Dum 22 Oct 2017, 5:09 pm

Eu am reparat ceva asemanator .Am aplicat reclame si pe maneca si I-am mai cusut cate o reclama pe umar ,una pe piept si a iesit OK
biancs254
biancs254
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 34
Localizare : sighisoara
Data de inscriere : 20/10/2017

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de Gabica Lun 23 Oct 2017, 9:31 am

Ildi, eu întâi cos marginile apoi folosesc aplicaţii autocolante. Depinde de produs. Pe un tricou al fetii am plicat un animăluţ, pe o bluză mai sofisticată o floare...

pantaloni

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty ce cusatura sa folosesc?

Mesaj Scris de Diana 85 Joi 21 Dec 2017, 2:40 pm

Buna ziua,
Va rog sa îmi spuneți ce cusătură sa folosesc când pun manseta la o pijama. Va atașez mai jos o poza cu cusăturile ce le am disponibile la sincer-ul meu experience 160.
Mulțumesc.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Diana 85
Diana 85
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 38
Localizare : arad
Data de inscriere : 10/10/2017

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Croitorie

Mesaj Scris de pelinarimihaela Joi 08 Feb 2018, 10:51 am

Caut pe cineva cu care sa facem asa un feli de parteneriat ea cu croitorie si eu cu broderie este cineva interesat
pelinarimihaela
pelinarimihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : Câmpulung Moldovenesc
Data de inscriere : 04/01/2018

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de fiorenza70@yahoo.it Lun 12 Feb 2018, 1:03 pm

in timpul liber..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

fiorenza70@yahoo.it
fiorenza70@yahoo.it
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 53
Localizare : Italia
Data de inscriere : 23/04/2016

http://www.crafty.ro/broderieshop

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty o colaborare de timp liber

Mesaj Scris de romi2000 Lun 02 Dec 2019, 7:43 pm

Nu cu foarte mult timp in urma am terminat un master in domeniu constructiei de tipare. Am invatat acolo multe lucruri despre tipare ca de exemplu: constructia tiparelor de baza, a unui raglan, a unui chimono etc. Din pacate la actualul loc de munca, nu am sansa de a lucra in constructii de tipare. As fi incantat sa intalnesc pe cineva care ar vrea sa coase cate un produs dupa tiparele pe care le fac. Mergand si la serviciu nu spun ca as face foarte multe tipare si nu pretind cine stie ce. Mai demult am incercat o colaborare cu cineva, dar le ducea la cusut la o croitoreasa care cerea foarte mult si nu i sa mai parut convenabil ( de ex sa dea 100 de lei pentru cusut o rochie simpla). Ma gandesc eu ca as face echipa cu cineva care vrea sa coase singur cate un produs, poate tot asa din pasiune in timpul liber ca si mine. Daca este cineva interesat de acest lucru imi poate scrie sa discutam mai multe.
Va doresc o seara placuta.
romi2000
romi2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 02/12/2019

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de diada Mier 04 Dec 2019, 2:04 pm

Foarte interesant! MI-ar placea sa am asa o colaborare, dar distanta este considerabila. Iti tin pumnii! (si tie si mie rade )

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de romi2000 Mier 04 Dec 2019, 5:30 pm

Daca exista, bunavointa se poate orice chiar daca distanta e considerabila. Desi nu dispun de soft de proiectare, am invatat sa lucrez la scara 1:5 si reperele astfel obtinute le scanez si cu ajutorul unui programel pot fi scalate pentru a fi salvate in PDF. De aici pot fi printate(plotate) in format A0 si si se poate croi dupa ele. Exista niste costuri cu plotarea e adevarat dar se pot gasi si variante mai ieftine.
romi2000
romi2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 02/12/2019

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de diada Joi 05 Dec 2019, 8:35 am

Ai dreptate, eu sper sa gasesti la tine in zona ceva. Cred ca as avea nevoie de putin ajutor pentru inceput, indicatii, de-asta zic, ar fi bun contact direct. Da un mesaj pe FB sau instagram.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty ”Fusible interfacing” de 2-3 dolari de pe ebay - merită?

Mesaj Scris de Bitterblue Mar 30 Mar 2021, 4:05 pm

Ceva de genul ăsta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vreau să-mi fac o cămașă și teoretic mi-ar trebui niște ”fusible interfacing” pentru guler și pentru ”placket”. (Cum se numesc în română?)

Cineva pe ebay se plângea că e mult prea subțire... dar nu zicea la ce l-a folosit.

Acum doi-trei ani am vizitat câteva mercerii cu un guler din comerț în mână și am întrebat dacă au ceva material cum are ăla înăuntru, care se lipește cu fierul de călcat. În principal au ridicat din umeri și mi-au arătat niște pânză care nu se lipește deloc.
Bitterblue
Bitterblue
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : acasă
Data de inscriere : 01/03/2020

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 31 Mar 2021, 6:56 am

Cum arata in poza eu am o rola ingusta pentru tiv, se topeste la cald si intra putin printre firele materialului, se "sudeaza" cele 2 straturi de material intre care este pusa. Nu se desprinde la spalat, insa rigidizeaza extrem de putin intre 2 straturi de material. Poate pus intre mai multe straturi suprapuse reuseste sa dea rigiditatea gulerelor si mansetelor.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de LRodica Mier 31 Mar 2021, 8:43 am

Se gaseste si in magazinele noastre, Eu am cumparat de la texline, direct din magazin, acum cativa ani. Avem magazin texline in oras.
Rola ingusta am folosit si eu la tivul pantalonilor dupa ce i-am scurtat.
Eu am folosit intaritura la o jucarie, la urechile unui elefantel textil. Mi s-a parut ca s-a prins ok. Nu s-a intarit exagerat, am pus doua straturi, si mie pentru ce am avut nevoie mi s-a parut ok.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca vrei pot merge sa vad daca au si sa iti trimit.


Ultima editare efectuata de catre LRodica in Joi 01 Apr 2021, 7:16 am, editata de 1 ori
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 31 Mar 2021, 1:31 pm

Se numeste insertie sau termocolant. Da de gaseste si la noi sub diferite forme.Trebuie sa stiti exact ce textura cautati. Sunt multe texturi ,in functie de destinatia lui.Gulerele de camasa din comert care stau asa frumos sunt termoculate cu insertie mai groasa ,lipita la 160 grade cu o presa speciala de termoculat.In atelierele mici si acasa folosim insertie mai subtire care se aplica cu fierul de calcat.Insertia dupa o vreme isi pierde proprietatile si acele puncte de adeziv pica precum matreata si devine o perdea de muste excelenta cea tesuta. E greu sa cumperi online insertie.Doar de la vanzatori de incredere se poate.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Discutii despre croitorie -3 - Pagina 4 Empty Re: Discutii despre croitorie -3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB