Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre revista Burda-6

+61
Marchioness
RalucaS
Dorulet
piciul
11simy
Raluca2710
raluca ecaterina
marabr
florentina.bacioi
Samarineanca
Cristache
gaza
dory
valentinadof
Admina
elenaveronica
feerya
codryna
Michelle88
danabarbu2007
geo
Andante
bimbo
geany
barbin
sundown
LRodica
marina40
Fancy-
arielas
Adriana13
nico21
carmensz
Butterfly_Amalia
adina_lg
deeoxana
rosita
acpopa
valentyna_sweetly
Gabica
clauditzuka
ioana soare
diada
Greteledelweiss
ralou
any11
laurin
clodi
alexandra_bogdan
filipoidana
alice07
nico1206
bobitica
Karina33
Danutzaaa
danire
kabunta
dorina narita
tomari
anna_sandu
Panea Laura
65 participanți

Pagina 7 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de clauditzuka Joi 22 Ian 2015, 1:51 pm

Ma bate gandul sa imi comand de aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] aceasta imitatie de piele. Ce ziceti, ar fi buna pt pantaloni si jacheta?
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de deeoxana Joi 22 Ian 2015, 2:51 pm

Foarte faine materialele şi super preţ!
Şi eu aştept astăzi să primesc nişte mostre... e mustrant când vreau să fac ceva dar nu am din ce.... stau cu tiparele scoase şi mă uit la ele...
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 37
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Samarineanca Mier 28 Ian 2015, 7:01 pm

Imi place numarul din martie!
link
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de valentinadof Joi 29 Ian 2015, 12:26 pm

Si mie!Si mie!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Gabica Joi 29 Ian 2015, 12:43 pm

şi mie...  Smile
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de dorina narita Joi 29 Ian 2015, 2:05 pm

Mie si mai mult!
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Cristache Vin 30 Ian 2015, 4:09 pm

Fetelor!!!!
Mi-am luat azi Burda de februarie si am gasit un articol despre o romanca - Sarah Radulescu.
Face Haute Couture cu aplicatii brodate, dantela Romaneasca, dantela irlandeza. Locuieste in Paris.

sunt 2 pagini despre ea - de fapt 3, dar pe una e numai poza dantelei romanesti - incepand cu pag. 96.
Pacat ca nu stiu germana Smile
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Michelle88 Vin 30 Ian 2015, 4:12 pm

Azi de dimi am luato si eu. Dar m-am uitat ca un copil de gradinita pe ea, decat la poze sa vad ce imi face cu ochiul Smile)
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de valentyna_sweetly Dum 01 Feb 2015, 8:57 am

e foarte frumoasa burda de martie , chiar o sa o iau astazi, mai ales ca are si modele de copii. compleuri , rochii . chiar ai ce lucra din ea , mersi fetele.... kiss
valentyna_sweetly
valentyna_sweetly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 183
Varsta : 46
Localizare : focsani
Data de inscriere : 30/11/2010

http://hainutecrosetatevaly.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 01 Feb 2015, 11:34 am

Burda de martie n-a aparut inca. Apare la sfarsitul lui fev.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de valentyna_sweetly Dum 01 Feb 2015, 11:40 am

da scuze
zid
valentyna_sweetly
valentyna_sweetly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 183
Varsta : 46
Localizare : focsani
Data de inscriere : 30/11/2010

http://hainutecrosetatevaly.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de gaza Vin 06 Feb 2015, 5:56 pm

daaa!  Arata bine!! Trebuie sa recunosc ca materialele sunt absolut superbe.  La combinatia de culori ma refer.

Stau acum cu revista in fata,cea din luna februarie,si ma uit si eu tot la poze.  rade de fapt am admirat dantela,dar de citit...Bravo ei.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de acpopa Lun 09 Feb 2015, 12:47 pm

Buna! Puteti sa ma ajutati cu instructiuni Burda nr 12/2012? Am comandat un tipar, vreau sa-i fac un paltonas fetitei mele si nu ma descurc cu termenii respectivii, tiparul fiind in engleza (Girl's Dress Coat 12/2012 #156). Multumesc!
acpopa
acpopa
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Alexandria
Data de inscriere : 22/06/2014

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de barbin Mar 10 Feb 2015, 11:53 am

Asta?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de adina_lg Mar 10 Feb 2015, 1:02 pm

Vin cu o intrebare. Tiparele din Burda sunt pentru utilizare personala sau se pot folosi sa scoti o mini-productie, sa zicem? Sau pentru asta trebuie sa cumperi tiparele acelea care se vand la bucata pe site-ul Burda, Simplicity si altele? Stiti cumva?
Multumesc anticipat! Smile
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mar 10 Feb 2015, 9:12 pm

Nicoleta, esti tare ca ai putut sa fotografiezi pagina aia, eu n-am reusit. Cred ca e cel mai mic scris dintre toate inserturile de la Burda, pe care le-am vazut vreodata!

Adina, daca ai un insert tradus in romana la indemana, vezi ca pe pagina 2, pe chenarul exterior scrie ca tiparele sunt cu drept de autor. Tiparele la plic, la fel. Cu toate astea, insa, acum cativa ani, vedeam intr-o vitrina la magazinul Unirea, in buricul targului, modele de rochii care erau clar facute dupa revista, deci fiecare face cum crede si stie. Ma gandesc ca o varianta ar fi sa le aduci oarece modificari, ca sa nu mai fie asemanarea evidenta.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de acpopa Mier 11 Feb 2015, 9:47 am

[quote="barbin"]Asta?

Multumesc! M-ai salvat.

hug
acpopa
acpopa
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Alexandria
Data de inscriere : 22/06/2014

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de adina_lg Mier 11 Feb 2015, 10:52 am

rosita a scris:
Adina, daca ai un insert tradus in romana la indemana, vezi ca pe pagina 2, pe chenarul exterior scrie ca tiparele sunt cu drept de autor. Tiparele la plic, la fel. Cu toate astea, insa, acum cativa ani, vedeam intr-o vitrina la magazinul Unirea, in buricul targului, modele de rochii care erau clar facute dupa revista, deci fiecare face cum crede si stie. Ma gandesc ca o varianta ar fi sa le aduci oarece modificari, ca sa nu mai fie asemanarea evidenta.

Multumesc mult, Rosita! N-am bagat de seama...
Asta inseamna ca daca vrei sa vinzi haine, tre sa ai tiparele tale... Ma gandeam ca poate exista vreo licenta mai scumpa pentru un tipar, sa poti face haine de vanzare. Deci nu...
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Mier 11 Feb 2015, 11:04 am

Nu cred ca se respecta intocmai chestia cu tiparele. De curand am descoperit un site care are o linie de rochii realizata exclusiv din modele Burda. Si cum sunt mare fan al revistei le-am recunoscut imediat wink
Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de adina_lg Mier 11 Feb 2015, 11:46 am

Si totusi...
De pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
BurdaStyle a scris:Rights of Use

Your rights depend on the type of pattern used. We consider all BurdaStyle, Inc.-created patterns "Open Source." This means we allow you to create garments based on the pattern for personal or commercial use. Please credit BurdaStyle when you do so. You may not re-sell the original pattern, regardless of the platform, and we will strictly enforce this policy. Be creative, use our patterns as inspiration for your projects, and do as you wish with the clothes you create from our patterns, but do not resell or otherwise distribute our patterns. Please note that only downloadable PDF patterns produced by BurdaStyle, Inc. are open source. Patterns produced by burda style magazine and from The BurdaStyle Sewing Handbook and BurdaStyle Sewing Vintage Modern book (including eBook) publications are not open source.

The use of burda style magazine patterns, BurdaStyle book patterns, or patterns available through Partner Brands is restricted. You may not use these patterns for commercial production, sell garments sewn from these patterns, or sell or give away the patterns.

Cautand altceva, am dat de asta. Eu inteleg de aici ca daca cumperi la bucata tiparele lor (deci nu din revista), poti face haine de vanzare. Inteleg gresit?

Edit: M-am mai uitat, si se pare ca tiparele open source s-au creat intre 2007-2010, celelalte sunt doar pt. uz personal. Si trebuie cautate manual in magazinul lor, n-au filtru.


Ultima editare efectuata de catre adina_lg in Mier 11 Feb 2015, 2:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare info)
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mier 11 Feb 2015, 5:09 pm

Adina, si eu ma descurc foarte greu in site-ul englezesc al Burda.

Si parerea mea este, din citatul pus de tine, ca ei numesc open source tiparele create de site, nu si cele publicate in revista sau aparute la plic (si nici variantele lor downloadabile). Numai ca, asa cum ziceai si tu, este foarte greu sa le gasesti la ei pe site pentru ca au un filtru foarte prost.

In fine, ca sa inchei intr-o nota mai vesela, au aparut schitele tehnice pentru martie  aici
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geany Mier 11 Feb 2015, 6:21 pm

Am primit ieri revista de martie 2015. Cred ca e printre putinele care le-am rasfoit in ultimele luni. Le-am adunat frumos una peste alta si nici la poze nu m-am uitat. Sa-mi fie rusine, dar chiar n-am avut timp sa ma rasfat cu ele.

Ma cam deranjeaza sa fiu sincera ca modelele nu mai au acel wow ca modelele din anii trecuti. Sad Parca toate se repeta, numai materialul difera. Pentru noi, care nu cumparam materialele originale (sunt parerea mea foarte scumpe si mai tinem cont si de timpul acordat lucrului)..., deci necesit modelul care sa ma de-a pe spate ca sa fac investitia completa. Embarassed

Referitor la produsele facute in serie pentru vanzare, din cate stiu, in general cer drepturi de autor; daca sunt facute dupa modele/tipare preluate. La unele e suficient sa specifici provenienta modelului la altele se cer taxe platite. Cere direct la ei informatii si neaparat sa ceri in scris. Numai asa ai ceva de spus in cazul in care apar probleme mai tarziu.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Admina Mier 11 Feb 2015, 6:31 pm

Sincer, nu cred ca ar afla ca folositi tiparele pt. vanzare. Nu va sfatuiesc sa faceti asta, dar la cat de stufos e netul si plin de produse handmade, cine gaseste fix rochia X. Si mai mult, multe modele seamana intre ele. Au sute la fiecare firma: Burda, Butterick, Vogue, New Look, Simplicity, etc. Multe, dar multe se repeta, seamana sau seamana cu hainele cumparate. Cine stie ca nu aveati modelul X in sifonier si ati croit dupa el?
Mi se pare cam exagerat...
Uite, acum vreau sa digitizez (sa incerc) sa convertesc o imagine din calculator, in broderie. Daca imi iese pun logo de Batman, Superman. Asta inseamna ca trebuie sa-i platesc lui Marvel sau lui Disney ceva? Si chiar daca vand, era o poza la liber, pe net, am convertit-o si brodat-o eu, nu e decat imaginea lor. Si cat sa le platesti pentru folosirea logo-ului sau tiparului sau mai stiu eu cui?
Burda castiga binisor din tipare individuale si reviste, nu-i plang de mila.
Si... sunt tipare care costa si 20$, la anumite firme, deci... sarmanii...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geany Mier 11 Feb 2015, 6:46 pm

Admina, eu vorbeam in ideea vanzarii oficiale. Eu insa nu m-as incumeta sa deschid un magazin (oficial) si sa vand haine facute 1 la 1 dupa burda. M-as informa si daca ar trebui sa platesc sau nu vreau dovada pentru asta, altfel n-as dormi noaptea Smile) (bun venit in mintea germana).

Stiu ca sunt designeri care pretind asta si poate fi scump. Una e sa fi croitoreasa si sa faci clientei o rochie dupa revista si alta e sa faci marimi diferite si sa le pui in magazin la vanzare (serie). Poate gresesc, dar cred ca nu sunt unul si acelasi lucru.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de adina_lg Mier 11 Feb 2015, 7:48 pm

Da, si eu la ideea vanzarii oficiale ma gandeam. Vreau sa ma informez in legatura cu costurile implicate, ca sa stiu unde trage balanta, ca sa zic asa. Sa stiu daca pica din start sau mai pot visa... Smile

Cum zice si Rosita, pe BurdaStyle greu gasesti ceva.

Dar inca n-am gasit designeri care te lasa sa vinzi ce faci dupa tiparele lor (mai caut). Sau e mai simplu sa-ti angajezi un proiectant de imbracaminte (oare asta o fi nomenclatura)? :P
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 7 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB