Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Discutii despre revista Burda-6

+61
Marchioness
RalucaS
Dorulet
piciul
11simy
Raluca2710
raluca ecaterina
marabr
florentina.bacioi
Samarineanca
Cristache
gaza
dory
valentinadof
Admina
elenaveronica
feerya
codryna
Michelle88
danabarbu2007
geo
Andante
bimbo
geany
barbin
sundown
LRodica
marina40
Fancy-
arielas
Adriana13
nico21
carmensz
Butterfly_Amalia
adina_lg
deeoxana
rosita
acpopa
valentyna_sweetly
Gabica
clauditzuka
ioana soare
diada
Greteledelweiss
ralou
any11
laurin
clodi
alexandra_bogdan
filipoidana
alice07
nico1206
bobitica
Karina33
Danutzaaa
danire
kabunta
dorina narita
tomari
anna_sandu
Panea Laura
65 participanți

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de danire Vin 20 Iun 2014, 10:34 am

Buna fetelor! As dori sa-mi fac din burda modelul fusta dar...nu inteleg ceva...imi poate cineva explica: la materiale necesare imi trebuiesc banda tip fagure 5.10 m...dar la cusut imi zice asa: banda fagure se taie in doua parti( clar pana aici) ....una din benzi se prinde sus...cealalta direct langa prima( clar si aici) Banda de incretire de jos se intinde la 100 cm largime iar banda de sus se intinde la 82 largime??? Ok a inteles cea de sus e mai stransa decat cea de jos..e logic...dar eu am 2.55 m de banda (5.10 :2) cum o intind pana la 100 respectiv 82? Pe fiecare parte? Sau cum? Chiar impartita la 3 banda tot e mai lunga decat partile...! Please help!
danire
danire
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : iasi
Data de inscriere : 21/05/2014

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Danutzaaa Vin 20 Iun 2014, 10:42 am

Deci.. am rasfoit un pic burda pe iulie si imi place... sunt cateva rochitze de vara asa lejere cum imi plac mie...ptr persoane un pic infoiate...ca tot creste burta:)))) ..deci o iau...kisss
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Vin 20 Iun 2014, 11:27 am

Danire, eu cred ca dupa ce cosi partile intre ele trebuie sa reglezi fagurele astefl incat partea de sus sa fie in total 82 cm adica talia si parta de jos a fagurelui 100cm adica soldurile. Din poza vad ca sunt 3 parti - una in mijloc fata, si cate una pentru spate.

Eu nu am vazut niciodata fagure de asta, credeam ca e doar incretit cu elastic, nu stiam ca poti regla largimea.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Karina33 Vin 20 Iun 2014, 11:29 am

Danire eu sper sa alegi odata ce vrei sa faci ca sa te putem ajuta!
Ca de obicei traducerea Burda e mai proasta decat cea cu google translate, dar este logic ca se STRANGE banda aia fagure pana la dimensiunea taliei (prima) si putin mai mult a doua (coboara spre sold).
Parerea mea: oricat de fina si subtirica ati gasi banda aia tip fagure, incretirea tripla a materialului si-a benzii, plus snururilele alea, este prea rigida si ingroasa vizibil talia.
Varianta cu fusta creata pusa pe elastic lat este mai buna pentru incepatoare!

Stai ca m-am lovit de Geo!  pupi 

E vorba de rejansa lata care se pune la perdele si draperii.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Vin 20 Iun 2014, 11:48 am

Servus Karina! kiss 
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de danire Vin 20 Iun 2014, 12:53 pm

Multumesc fetelor! Karina ...m-am hotarat...as vrea sa incep cu fusta asta...toate -s clare mai putin partea cu banda...mai ales ca am fost la o mercerie si vanzatoarea a facut ochi mari...deci este vorba de rejansa? Ca rejansa nu-mi pun....o puna pun pe elastic...eu credeam ca e o banda din aia elastica care se foloseste laa tutu...sau ceva asemanator! Pupici fetelor.....tare as vrea sa invat! Sper sa-mi iasa!
danire
danire
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : iasi
Data de inscriere : 21/05/2014

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Sam 21 Iun 2014, 11:43 am

Danire, exact intrebarea ta o puneam eu acum ceva vreme la topicul de Materiale auxiliare, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Nu stiam ce poate fi fagurele ala, si m-am gandit ca poate a vazut/ auzit cineva. Ma rog, eu am fost mai rea decat tine si am facut misto si de poza din revista  Embarassed . Si tot asa, din raspunsurile fetelor am ajuns la concluzia ca ar fi rejansa de perdea, si am zis 'no way'. Mai bine cu elastic.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de anna_sandu Mier 25 Iun 2014, 2:47 pm

fetelor, eu asta am crezut ca e materialul fagure, e posibil sa gresesc, dar ma gandesc ca e mai putin rigid, si tot da efectul ala de cret, acum, nu stiu cat de uniform se poate coase in schimb
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de marina40 Sam 28 Iun 2014, 4:27 pm

A aparut revista,pt ca eu nu am gasit-o?
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de anna_sandu Dum 29 Iun 2014, 9:22 am

da, ieri a aparut, am fost eu la chiosc si am luat-o
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mier 02 Iul 2014, 10:23 am

Bai, aia de la Burda or fi inchis pravalia si s-or fi dus in concediu? De obicei, la ora asta aveam un preview, ceva, pentru luna urmatoare, uneori poate chiar si schitele, dar acum nu vad nici o miscare. Liniste si la rusoaica. Toata lumea sta la soare, numai eu am nelinisti Smile

Nu ca mi-ar trebui vreun tipar, Doamne fereste, dar sunt curioasa ce mai scot, fie ca-mi place ce vad fie ca nu, si deja sunt ca si cainele lui Pavlov, pe la sfarsitul fiecarei luni intru in faza de asteptare Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Mier 02 Iul 2014, 1:09 pm

Da' chiar, si eu tin minte ca aparea preview pe burda.de inainte sa cumpar eu numarul curent. Probabil sunt in concediu. Cred ca solutia e sa mergem si noi in vacanta Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de sundown Mier 02 Iul 2014, 3:47 pm

Eu am gasit review-uri la editia de iulie inca de la inceputul lui iunie. Chiar daca sunt abia la inceput si mai mult ma uit la poze decat sa citesc revista,cred ca o sa-mi fie folositoare pe masura ce invat  cos 
sundown
sundown
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mier 02 Iul 2014, 3:58 pm

Ha ha, Geo, unii numai ce s-au intors. Si pana la urmatoarea vacanta, se uita lung pe net Laughing. Dar cum de ai ramas fara nici o poza la avatar?
 
Sundown bun venit! Pai despre asta vorbeam si noi, ca ne asteptam sa vedem deja preview pentru August.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Mier 02 Iul 2014, 7:38 pm

Mi-am pus-o inapoi pe Maggie din Simpsons, nu apare?

Uite ce tocmai am primit

Preview Burda August
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mier 02 Iul 2014, 7:40 pm

Ha! N-a fost degeaba ca m-am plans azi pe forum ca nu apare preview-ul, ca uite, s-a sesizat rusoaica foarte prompt! Domn'e, nu mai rezolvi nimic in ziua de azi pana nu faci putina galagie! rade

Iaca preview august.

Gata, pot sa imi vad linistita de treburi. Pana la publicarea schitelor, desigur Smile

PS: Geo, m-am lovit de tine Smile
Acasa iti vad avatarul dar la serviciu nu-l vedeam. Scuze.
Vad ca ai trecut la avatarul vechi, eu mi l-am pierdut pe ala vechi, a ramas pe alt calculator.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de sundown Joi 03 Iul 2014, 10:43 am

Sar'mana pentru primirea calduroasa, rosita!
Am apucat sa iau revista aseara, pentru august nu ma asteptam sa apara preview asa repede.
sundown
sundown
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2013

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Mar 22 Iul 2014, 4:22 pm

Mi-am luat numarul de august pentru ca as vrea sa imi fac aceasta rochie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Are cineva habar ce ar putea sa insemne materialele recomandate? Si anume: Cloqué print, High-tech piqué, High-tech blue jersey. Asta din urma cred ca e scuba, si in general toate cred ca sunt tricotaje foarte stabile, gen ponte roma sau chiar mai putin elastice. Mai vrea cineva sa isi dea cu presupusul? Laughing
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de marina40 Mier 23 Iul 2014, 4:57 pm

A aparut revista deja?
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de arielas Lun 28 Iul 2014, 12:10 pm

De abia acum am gasit ceva ce te poate ajuta , macar in viitor, referitor la intrebarea ta cu cusatura fagure.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
spor al treaba fetelor.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Lun 04 Aug 2014, 9:06 pm

Preview Burda septembrie cu schite tehnice. A fost foarte vrednicuta rusoaica luna asta, le-a pus repede. Mi se pare un numar interesant.

Imi place fusta asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cum ar fi sa ma duc la serviciu dimineata, cu trena aia in vant. Dar tot imi place.

Rochia asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dar cred ca trebuie sa fii tare meserias sa faci fasiile alea sa nu traga pe nicaieri, sau sa nu faca cute.

Hanoracul asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
E acolo pe blog si o poza mai clara cu el. Imi place gluga.

Mai sunt cateva modele care imi plac, si unele care mi se par aiuristice. Ca de fiecare data Smile.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Mar 05 Aug 2014, 9:09 am

Si mie imi place ce iti place tie Smile , dar nici eu nu ma vad mergand cu ea pe strada.
Mie imi plac si hanoracele astea, cred ca am sa-mi fac unul pentru alergat in ploaie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asta seamana cu ce ti-ai facut tu, nu?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si rochia asta e interesanta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sunt curioasa ce materiale mai inventeaza in numarul asta Smile 
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mar 05 Aug 2014, 10:16 am

Geo, chiar ma intrebam ce o fi rochia aia din prima poza pusa de tine. E si poza aia ciudata, cu fata aia cu fes pe cap! Dar uite ca i-ai gasit utilitatea. Sper sa gasesti material waterproof! La partea cu fesul nu ma bag lol!
 
Cardiganul ala din a doua poza, sau ce-o fi, seamana dar nu prea rasare, cu ce-am facut eu. Asta are cute, pense, e alt stil. Cred ca e pentru wovens asta.
 
Fusta aia cu trena in schita pare sa fie destul de structurata, alea par sa fie pense, are betelie cu gaici si fermoar la spate. Atatea detalii ar fi potrivite pentru wovens, dar in poza, materialul ala pare sa fie un jerse sau ceva tricot. Nu stiu ce sa zic. Vorba ta, cine stie ce materiale struto-camila mai recomanda in numarul asta.
 
Azi dimineata am vazut colectia de toamna de la Butterick, ai vazut-o? Am remarcat ca modelul asta din Burda de septembrie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
seamana la detaliul de la gat cu rochia asta de la Butterick:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
 
E mai draguta rochia de la Butterick. Nu m-a atras modelul, dar doar remarcam. Mi se pare retro detaliul ala, desi nu ma pricep, dar faptul ca producatorii de tipare il repeta, ma face sa cred ca o fi avut vreun designer detaliul asta in vreo colectie.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de geo Mar 05 Aug 2014, 12:25 pm

Da e dragut detaliul, dar nu il observasem din cauza volanelor Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 2371796131 
Nu am primit nimic de la Butterick,dar am sa arunc un ochi pe website Smile

Fusta aia lunga am vazut ca e si dintr-un material tesut, probabil a fost facut sa mearga pentru amandoua.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de rosita Mar 05 Aug 2014, 12:39 pm

De unde ai luat smiley-ul ala care rade de se prapadeste??
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre revista Burda-6 - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre revista Burda-6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB