Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

+130
diana00
diada
dintimisoara
vlad_mom
fiorenza70@yahoo.it
elena_luminita
bluegray
Dorulet
dienutzababy
bumbu
anda81
Iulliana
AndreeaFiroiu
oanadascal78@gmail.com
Alenia
antonina
sabinatudor73
marianatoma89
nedeea12
stephanya
flexi
stejara
Georgianaqqq
bibitu
aligabriela
myky7robc
michelinebeaulieu
Ofelia Buzescu
ioana soare
angelyc
anaid170
odrina
Floren
evelinna
SilviaDumitrescu
mlizeta
Oliii
flori de camp
canadianca50
Cristache
Angelica18
cica elena
bumbu antonia
LRodica
violetas
piciul
-iulia-
macanetu
AITEN
ema
Username2015
victoriacus
iulikaiuliana
carmenm
atelier_xanora
Dodo-pui
deliadeparte
ritame
cboghita
cristina07
danire
tomari
Dionisia
Ginet
nicolae68daniela
Danutzaaa
dannie
tantza_m
xXxVyctoRxXx
kerkyra
danniela
letho
flori balteanu
Mim
kmn
noki
emmancita
afilimonb
nicole24
Giorgi
melinda2012
madalina0611
claudia73
georgeta volovaci
teisoara
Greteledelweiss
barbin
MyryamL
lucylle
airamana8407
sw00mnicul
crivas
ANCA ECATERINA
dragan mirela
Madgalinoiu Victoria
vlad lia
Mandana
irish05
alinavaleria73
tadok
adriuta
Celya_f40
rivka
Maria51
micheline
An-Ca2811
mama2008
ildisor
Maria Tatuti
cozma felicia
Tache Marilena
iuliana72
crina68
Alyna_ct
squirrel
aliona.spaiuc
T_mihaela
AcidoR
Admina
mishou
Giobsy
Gabica
arianalaura
Karina33
brunics
Uca
criss472013
valentinadof
dorina narita
cris_io_mat
134 participanți

Pagina 9 din 36 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 22 ... 36  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Karina33 Dum 16 Feb 2014, 7:00 pm

Fiore uite pagina tradusa in engleza, e si schema mare acolo. Nu-i bob de orez, doar pe fata se lucreaza un doi ochi fata, unul dos, pe dos se merge numai pe dos.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu acum postez de pe mozilla si nu apare tradusa, dar incearca sa o deschizi in crome si da-i traducere in ce vrei tu, arata destul de ciudat in romana  wink
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty ajutor...........

Mesaj Scris de georgeta volovaci Dum 16 Feb 2014, 7:20 pm

buna am si eu o rugaminte la dv ,vreu si eu sa fac un poncho pentru 2 ani cite ochiuri sa pun ,si daca aveti ,vreau si eu o schema ,sau sa imi ziceti unde sa caut pe ca site .multumesc. astept raspunsu dv .sunt noua pe site si nu stiu si incepatoare .
georgeta volovaci
georgeta volovaci
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : internet
Data de inscriere : 16/02/2014

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Greteledelweiss Lun 17 Feb 2014, 8:27 am

Uite poza mai mare:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asta e la maxim. Eu am salvat-o in calculator, am dat zoom pe poza si o vad mare si clara. Din pacate linkul pus mai sus contine intr-adevar modelul dar explicatiile sunt diferite.


Ultima editare efectuata de catre fiore6 in Lun 17 Feb 2014, 8:42 am, editata de 1 ori
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Lun 17 Feb 2014, 8:37 am

ioana soare a scris:Da, mai intai se lucreaza panoul central.
Mulţumesc din suflet. Nu prea am înţeles eu acum cumvine cu bordurile, însă când ajung acolo - dacă mă împotmolesc - mai întreb odată.  hug 

dragan mirela a scris:va rog sa ma ajutati si pe mine cu acest sal gail,am ramas blocata la r.39(cred ca schema se reia de la r.23 dar lucrez asa: sc1 +r.fata+sc2 + ? ,corectati ma va rog unde gresesc),multumesc anticipat
ps.este prima data cind lucrez dupa schema

Cum ţi-a spus şi Ioana, după ce termini din schema,se repetă acele rânduri până ajungi cu şalul la mărimea dorită. Schema 2 este pentru marginea de final.Dacă te uiţi cu atenţie la orice sal Gail o să vezi că are partea cu frunze (prima schemă) şi bordura ajurată (schema 2). Aşa că repeţi schema 1 de câte ori vrei, ţinând cont de faptul că se înmulţumesc nr de frunze de pe un rând, cum ţi-a spus şi Ioana.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty masuri pentru caciuli

Mesaj Scris de claudia73 Lun 17 Feb 2014, 2:34 pm

Buna, vreau sa tricotez baiatului meu o caciula, cum se poarta acum,mai lunga si nu stiu cum sa-i iau masura.multumesc.


Editat valentinadof


Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Lun 17 Feb 2014, 2:53 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
claudia73
claudia73
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 17/02/2014

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de valentinadof Lun 17 Feb 2014, 2:56 pm

Claudia,bine ai venit,rasfoieste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] subiect,vei gasi ceea ce te intereseaza.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de madalina0611 Mar 18 Feb 2014, 3:10 pm

buna,
am si eu o intrebare. vreau sa-i tricotez buzunare unei rochite tricotate. ceva de genul asta, dar model simplu, pe fata (ciorapeste:d) :[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Aveti idee cum pot sa il fac? multumesc!
madalina0611
madalina0611
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/01/2014

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Mar 18 Feb 2014, 4:35 pm

Acolo unde vrei sa plasezi buzunarele separi lucrul si continui sa lucrezi partile separat pe inaltimea pe care o doresti pt buzunar. Apoi unesti lucrul la loc. In locul respectiv vei ramane cu o fanta verticala.
Ai doua posibilitati - 1) sa ii faci saculet interior complet separat , din doua bucati, si marginea unei bucati o cosi de o muchie a fantei si marginea celeilalte bucati de cealalta muchie a fantei verticale. Cele doua bucati care formeaza saculetul de buzunar se cos apoi impreuna pe laturile ramase. Ca sa nu se ingroase prea tare portiunea respectiva a rochiei cu atatea straturi de impletitura, poti tricota saculetul de buzunar dintr-un fir foarte subtire. 2) poti sa lucrezi doar o jumatate de saculet de buzunar, o margine o cosi de muchia posterioara a fantei , iar celelalte margini le cosi pe dedesubt, de fata rochiei.

Orice varianta ai alege, trebuie sa-i faci o margine frumoasa buzunarului. Pentru asta se ridica ochiuri din muchia anterioara a fantei si se lucreaza o bordura, cu model elastic, bob de orez, punct lenes... ceva ce se potriveste modelului rochiei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de madalina0611 Mar 18 Feb 2014, 5:52 pm

ioana soare a scris:Acolo unde vrei sa plasezi buzunarele separi lucrul si continui sa lucrezi partile separat pe inaltimea pe care o doresti pt buzunar. Apoi unesti lucrul la loc. In locul respectiv vei ramane cu o fanta verticala.
Ai doua posibilitati - 1) sa ii faci saculet interior complet separat , din doua bucati, si marginea unei bucati o cosi de o muchie a fantei si marginea celeilalte bucati de cealalta muchie a fantei verticale. Cele doua bucati care formeaza saculetul de buzunar se cos apoi impreuna pe laturile ramase. Ca sa nu se ingroase prea tare portiunea respectiva a rochiei cu atatea straturi de impletitura, poti tricota saculetul de buzunar dintr-un fir foarte subtire. 2) poti sa lucrezi doar o jumatate de saculet de buzunar, o margine o cosi de muchia posterioara a fantei , iar celelalte margini le cosi pe dedesubt, de fata rochiei.

Orice varianta ai alege, trebuie sa-i faci o margine frumoasa buzunarului. Pentru asta se ridica ochiuri din muchia anterioara a fantei si se lucreaza o bordura, cu model elastic, bob de orez, punct lenes... ceva ce se potriveste modelului rochiei.
multumesc frumos, o sa va arat ce-mi va iesi:)
madalina0611
madalina0611
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/01/2014

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de mlizeta Mier 19 Feb 2014, 12:27 pm

Bună fetelor. Am şi eu o problemă la o torsadă:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din partea stângă de la explicaţii ultima torsadă dublă sau triplă. Primele 6 ochiuri mă prind cum să le fac, dar cum fac cu ultimele 4?
Mulţumesc.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Alyna_ct Mier 19 Feb 2014, 7:23 pm

Mlizeta, incearca sa postezi si o poza cu modelul
Alyna_ct
Alyna_ct
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : google
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de mlizeta Joi 20 Feb 2014, 9:38 am

Aceasta este link-ul cu modelul de pulovar.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am ajuns la guler. În final m-am prins cum se face torsada aceea: primele 4 ochiuri le las în aşteptare pe faţa lucrului şi lucrez următoarele 6 ochiuri ca o torsadă cu înclinare spre stânga. Apoi le fac şi pe cele 4 care erau în aşteptare.

Dacă tot sunt la ajutor vă rog să-mi spuneţi la mânecă cum scad sus la umăr.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de melinda2012 Sam 22 Feb 2014, 9:23 am

Cine este amabila si poate sa imi traduca si mie modelul asta? Vreau sa il lucrez dar nu stiu o boaba din limba asta ciudata: Узор "Колоски из вытянутых петель"

1-й и 3-й ряды: 2изнаночных,*3 лицевых,2 изнаночные*, и так далее.
2-й и 4-й ряды: по рисунку.
5-й ряд: 2 изн.*, перед лицевыми петлями из второй по счёту петли, но 4-мя рядами ниже, вытягивают длинную петлю, одевают её на прав. спицу, затем провязывают 3 лицевые и снова вытягивают длинную петлю из той же петли, что и ранее, 2 изнаночные*, далее так же.
6-й ряд: вяжут по рисунку, вытянутые петли не провязывают, а переснимают - нить перед петлёй
7-й ряд: 1 изн, * вытянутая петля провязывается с 1-ой лицевой, далее ещё одна лицевая и снова вытянутая петля провязывается вместе с лицевой (третьей), 2 изнаночные* и так далее.
8-й ряд: по рисунку.
9-й ряд: рповторить с 5 ряда.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 22 Feb 2014, 10:12 am

melinda pai nu te descurci dupa video-ul  din link?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Sam 22 Feb 2014, 1:29 pm

Melinda imi place modelul asta, dar si mie mi se pare usor de inteles din video. wink kiss kiss 
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Giorgi Mier 26 Feb 2014, 9:33 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fetelor ,as vrea si eu un ajutor.Partea de jos vine closata .Cum se obtine closul ?
Multumesc mult!
Dupa cate observ se incepe de sus ,se merge cu lucrul circular dar la partea de jos nu stiu ...hmmm!
Ajutor!!! tricot 
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Mier 26 Feb 2014, 10:24 am

Giorgi cauta zig zag knitting stitch sau chevron knitting stitch sunt mai multe variante, unele dintre ele simple, unele ajurate, difera modalitatea de inmultire si de scadere . Imi merge netul foarte prost (e vodafone si e consumat pe luna asta) si mi-ar lua o zi intreaga sa caut linkuri. Eu nu am reusit deocamdata sa-l deschid decat pe acesta
Ce vei gasi este modelul zig zag care merge drept. Pentru clos, daca lucrezi de jos in sus, trebuie sa incepi cu ochiuri mai multe si sa scazi mai des decat inmultesti. Daca te uiti cu atentie la poza o sa vezi ca in coloanele de scadere se scade mai des, decat se inmulteste in coloanele de inmultire. O sa intelegi mai bine dupa ce intelegi cum se formeaza modelul zig zag.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Alyna_ct Joi 27 Feb 2014, 7:44 pm

Giorgi, din cate vad eu, modelul este zig zag - de exemplu: 1 ochi margine, 1 ochi inmultit, 5 ochiuri fata, 3 ochiuri lucrate impreuna, 5 ochiuri fata, 1 ochi inmultit..... repeti procedura pana termini de lucrat ochiurile de pe andrea. Atentie trebuie sa termini cu 1 ochi inmultit si ochiul de margine. La 3-4 randuri nu mai scazi cele 3 ochiuri - le lucrezi normal. Randul urmator vei lucra 1 margine, 1 inmultit, 6 fata, 3 impreuna.... si tot asa. Dupa fiecare rand fara scadere vei avea pe andrea cu cate 1 ochi in plus...
Spor la tricotat
Alyna_ct
Alyna_ct
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : google
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de valentinadof Sam 01 Mar 2014, 9:17 am

Scris de melinda2012 Ieri la 6:28 pm
.Vreau sa imi tricotez un cardigan cu gat in V (un V mai adanc), lucrat de la gat in jos, precum in poza asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Stiu sa impart ochiurile pentru puloverul tip raglan - cardigan, la baza gatului (gat rotund), insa nu stiu cum sa le numar pentru acesta cu gat in V adanc si cu nasturi. Cine imi poate da o mana de ajutor?.

Editat valentinadof:mesaj mutat de la Pulovere si alte creatii tricotate....
Melinda ai grija si cu postarile succesive,vezi regulamentul forumului punctul 6
.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de nicole24 Sam 01 Mar 2014, 10:56 am

E frumos rau praglanul acesta.Astept si eu cu interes explicatiile fetelor cu experienta.
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 01 Mar 2014, 5:42 pm

Eu stiu ca pui pe ace spatele si umerii apoi la fata tot adaugi cite 1 sau mai multe ochiuri cit vrei de adinc decolteul si cit de groasa e lina !
Bentita o faci ulterior sau o socotesti cind adaugi !
Poate mai aflam si alte metode !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de mlizeta Joi 06 Mar 2014, 4:16 pm

Am găsit un compleu deosebit la prietenele noastre rusoaice. Aştept, vă rog, ajutor, sfaturi, orice părere despre acest compleu (cum se lucrează torsadele oblice, strugurii, clinul de jos de la fustă, ce fir merge, orice că nu ştiu rusă)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

link-ul este:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Joi 06 Mar 2014, 5:24 pm

frunzele sunt lucrate separat si apoi cusute deasupra. Pare a fi schema 37b din poza

pentru ciorchini se lucreaza bumbi sau "bobbles" in engleza. In poza e schema 37a, sau uite un tutorial [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

pentru coarde poti lucra i-cord separat, care apoi se coase pe deasupra. In poza vad ca este crosetata.

torsadele oblice se obtin lucrand la o margine a coloanei o scadere (doua ochiuri lucrate impreuna) si la cealalta margine a coloanei o inmultire (un jeteu sau o alta metoda pe care o preferi) o data la doua randuri

Fusta e lucrata de jos in sus, deci pt a da forma din poza trebuie sa incepi pe mai multe ochiuri, care sa creeze largimea dorita la baza. Clinii cred ca se formeaza lucrand modelul zig-zag, doar ca asimetric. Ca la rochita postata de Giorgi un pic mai sus, incepi cu ochiuri mai multe si lucrezi modelul zig-zag, lucrand scaderile mai des decat inmultirile pt a ingusta treptat lucrul formand in felul acesta clinii. Pentru asimetrie, poti face umele panouri de zig-zag mai late ( cu mai multe ochiuri) decat altele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Joi 06 Mar 2014, 5:33 pm

Doamne! Ce analiză minuţioasă! Ioana ...  Merci 
Fetelor, modele mai puţin complicate nu găsiţi? Pe mine deja mă doare capul de la tot ce a enumerat Ioana.
 Shocked 

PS : Ioana, m-am apucat de şalul ăla la care ai binevoit să mă luminezi. Vedem la sfârşit ce am înţeles. wink


Ultima editare efectuata de catre flori de camp in Joi 06 Mar 2014, 5:37 pm, editata de 1 ori
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de mlizeta Joi 06 Mar 2014, 5:35 pm

Mulţumesc pentru sfaturi Ioana. Şi ce este cel mai important cam din ce fir ar merge?
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 9 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 36 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 22 ... 36  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB