Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

+130
diana00
diada
dintimisoara
vlad_mom
fiorenza70@yahoo.it
elena_luminita
bluegray
Dorulet
dienutzababy
bumbu
anda81
Iulliana
AndreeaFiroiu
oanadascal78@gmail.com
Alenia
antonina
sabinatudor73
marianatoma89
nedeea12
stephanya
flexi
stejara
Georgianaqqq
bibitu
aligabriela
myky7robc
michelinebeaulieu
Ofelia Buzescu
ioana soare
angelyc
anaid170
odrina
Floren
evelinna
SilviaDumitrescu
mlizeta
Oliii
flori de camp
canadianca50
Cristache
Angelica18
cica elena
bumbu antonia
LRodica
violetas
piciul
-iulia-
macanetu
AITEN
ema
Username2015
victoriacus
iulikaiuliana
carmenm
atelier_xanora
Dodo-pui
deliadeparte
ritame
cboghita
cristina07
danire
tomari
Dionisia
Ginet
nicolae68daniela
Danutzaaa
dannie
tantza_m
xXxVyctoRxXx
kerkyra
danniela
letho
flori balteanu
Mim
kmn
noki
emmancita
afilimonb
nicole24
Giorgi
melinda2012
madalina0611
claudia73
georgeta volovaci
teisoara
Greteledelweiss
barbin
MyryamL
lucylle
airamana8407
sw00mnicul
crivas
ANCA ECATERINA
dragan mirela
Madgalinoiu Victoria
vlad lia
Mandana
irish05
alinavaleria73
tadok
adriuta
Celya_f40
rivka
Maria51
micheline
An-Ca2811
mama2008
ildisor
Maria Tatuti
cozma felicia
Tache Marilena
iuliana72
crina68
Alyna_ct
squirrel
aliona.spaiuc
T_mihaela
AcidoR
Admina
mishou
Giobsy
Gabica
arianalaura
Karina33
brunics
Uca
criss472013
valentinadof
dorina narita
cris_io_mat
134 participanți

Pagina 8 din 36 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 22 ... 36  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Stil continental/englezesc

Mesaj Scris de MyryamL Vin 14 Feb 2014, 11:08 am

Multumesc Ioana, eu stiu ca la stilul englezesc implica tinerea firului pe mana dreapta si nu pe stanga, cum il tinem noi. Din filmuletul recomandat cam tot asa am inteles. Dar in ambele stiluri vad ca se lucreaza ochiul bagand andreaua dreapta de jos in sus in ochi. Nu stiu daca mi-ar afecta un model faptul ca eu bag andreaua pe sus... Ochiul lucrat se rasuceste altfel lucrat asa, nu stiu cum sa explic...
MyryamL
MyryamL
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Vin 14 Feb 2014, 11:27 am

In filmulet introduce andreaua asa pentru ca toate ochiurile fusesera lucrate in randul anterior in stil englezesc, deci aveau o anume orientare pe andre. Din punctul asta de vedere filmuletul este cam deficitar. Ca sa fi fost relevant ar fi trebuit sa arate doua mostre diferite, una lucrata doar englezesc si una doar continental. Asta deoarece si modul de lucru al randurilor pe dos difera, rezultand o alta orientare a ochiurilor. Diferenta dintre cele doua stiluri e data de orientarea ochiurilor pe andrele. Lucreaza cateva randuri(fata,dos) in stilul englezesc, apoi cateva randuri in stilul continental si iti vei da seama de diferenta.
Ochiurile trebuie lucrate in asa fel incat sa nu iasa rasucite.
Cauta cu google articole despre english knitting si continental knitting, gasesti destul de multe si sigur vei intelege. Impletitura rezultata este aceeasi, modul de lucru al ochiurilor difera.

Intelegand importanta orientarii ochiurilor pe andrele iti va fi mai usor apoi sa intelegi cum se formeaza scaderea spre stanga vs scaderea spre dreapta.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de MyryamL Vin 14 Feb 2014, 11:55 am

Multumesc,

Acum am inteles. hug 
MyryamL
MyryamL
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 14 Feb 2014, 6:14 pm

Dintre fetele care cunosc limba rusa, cine imi poate traduce si mie urmatorul model? Si vreau sa stiu daca este bob de orez ca din poza nu e clar. Multumesc anticipat!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Vin 14 Feb 2014, 9:05 pm

Barbin ma bucur sa te vad aici! Nu intru chiar mereu pe la croitorie, dar am mai prins din proiectele tale si sunt sigura ca si cele tricotate vor fi la fel de frumoase!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de crivas Vin 14 Feb 2014, 9:58 pm

As vrea sa fac o hainuta cu un nasture, de primavara, dintr-un fir de mohair mai vechi, nu mai are eticheta. Intrebarea este cum voi rezolva acea rasucire a materialului de la margini. Nu stiu daca si voi care tricotati de mana aveti problema rasucirii materialului, eu fac la masina si inca nu am gasit solutia. Am bagat la apa niste bucati de pulover de acril ca sa vad daca intra la apa si rasucirile au ramas la fel. Nci o mare tragedie nu a fost pana acum ca am facut doar produse "inchise", nu ca aceasta hainuta care va fi mai mult descheiata, avand doar un nasture. Poate prin calcat acolo unde firul permite, nu stiu. Nci nu imi dau seama de ce se rasucesc la margini.
Multumesc.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Vin 14 Feb 2014, 10:30 pm

Jerseul se rasuceste, e in natura lui. Pentru a pastra marginile drepte se fac borduri intr-un alt model - punct lenes, bob de orez, punct elastic... Exista mai multe modalitati de realizare a bordurilor:
1) se lucreaza impreuna, in acelasi timp cu piesele respective
2) se ridica ochiuri din margini si se lucreaza perpendicular pe marginile pieselor
3) se lucreaza separat si se cos apoi de margini

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de teisoara Dum 16 Feb 2014, 9:33 am

Am gasit niste modele mai altfel ,dar urechile imi sunt prinse un pic.Daca puteti dati-mi o mana de ajutor ,cel cu ochi as vrea sa-l fac intr-o saptamana pt.un cadou

va multumesc


Ultima editare efectuata de catre teisoara in Dum 16 Feb 2014, 1:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : mutat la resurse nu era locul potrivit)
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 16 Feb 2014, 9:43 am

Mi-am dat seama cum se face,dar mi-e greu sa explic.Sper sa intelegi.Se folosesc randuri scurte.Unde se formeaza ochiul introduci alt fir si lucrezi pe o portiune cat vrei sa fie ochiul de mare,dus-intors,cu randuri din ce in ce mai scurte si schimbare de culoare dupa dorinta,pana ajungi la mijlocul ochiului.Repeti operatia pentru cealalta jumatate de ochi,apoi revii la randul normal.Parerea mea e ca va trebui sa folosesti fir subtire pentru ca ochiul va iesi in relief.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 10:33 am

Poza 2 - Organix Cowl or scarf - Atelier Alfa

Poza 3 - Amandine Cardigan - Atelier Alfa

Pozele 4,5 - Amande Tee - Atelier Alfa

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Dum 16 Feb 2014, 10:40 am

Ioana, eşti o adevărată enciclopedie vie! E uimitor cât de repede reuşeşti să dai îndrumările necesare cu exemplificare! Plecăciuni!  Merci

Tocmai m-am uitat din nou la nişte de scheme de şaluri, recomandate de tine şi îndrăznesc să-ţi cer cîteva sfaturi legate de execuţia şalului "Print O' the Wave Stole".
Mă refer la unele ochiuri cum ar fi "~" , "//".
Cred că se face schema 1 şi apoi marginea, nu? Întrebarea mea este cum se face marginea la colţuri, că nu-mi dau seama.
Mulţumiri anticipate!  Merci 


Ultima editare efectuata de catre flori de camp in Dum 16 Feb 2014, 10:49 am, editata de 1 ori
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 10:49 am

S-a intamplat sa fiu fana Atelier Alfa si am recunoscut imediat modelele:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Mandana Dum 16 Feb 2014, 10:50 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


   Si eu ma chinui de ceva timp sa descifres acest model dar zid nu iese ..Va rooog  Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 4246 ... ajutati-ma si pe mine !!! Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 4246
avatar
Mandana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Dum 16 Feb 2014, 10:51 am

Am editat, ca să evit postarea a 2 mesaje consecutive. Dar până să termin eu, ai şi răspuns Ioana. Dacă ai citi completările pe care le-am făcut la mesajul meu, voi fi recunoscătoare.  Smile 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de teisoara Dum 16 Feb 2014, 11:10 am

Bine inteles ca stiu de unde am luat modelele,nu eram sigura de modul de executie,as fi cumparat daca as fi putut,in atari conditii ma voi stradui mai mult si cu banii economisiti voi cumpara firele.Nu am incercat sa ascund sursa,am vrut doar sa mai aflu o parere.Va multumesc oricum Merci 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 11:19 am

Da, mai intai se lucreaza panoul central. Apoi ai 2 borduri. Pentru cea interioara se ridica ochiuri din cele 4 margini si se lucreaza circular,perpendicular pe fiecare margine, inmultind corespunzator pentru colturi, urmand instructiunile. Ochiurile nu se incheie. Bordura exterioara se lucreaza de-a lungul marginilor, si se aplica salului pe masura ce se lucreaza, lucrand impreuna ultimul ochi al randurilor pe dos cu cate un ochi al bordurii interioare. La fiecare colt se marcheaza 4 ochiuri , iar in zona aceea se lucreaza cate o intreaga diagrama B, unind-o de cele 4 ochiuri. Asta inseamna ca va trebui sa folosesti acelasi ochi de colt de doua ori pentru unire.  Coltul se formeaza datorita excesului de impletitura din acea zona , datorat acestor duble uniri.

semnul ~ inseamna ca ochiul respectiv se trece nelucrat de pe andreaua stanga pe cea dreapta. Este vorba de primul ochi din randurile pe fata

semnul // inseamna ca ochiul respectiv se lucreaza impreuna cu un ochi din bordura interioara. Este vorba de ultimul ochi din randurile pe dos.

--------------

Teisoara ti-a explicat Angelica foarte bine cum se lucreaza acei ochi, nu mai era nevoie de alte completari. Daca stiai sursa modelelor trebuia sa o si dai, pentru alte persoane interesate, care vor sa invete direct de la persoana care a conceput modelele.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Dum 16 Feb 2014, 11:26 am, editata de 2 ori (Motiv : unit mesaje :))))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de teisoara Dum 16 Feb 2014, 11:49 am

Draga Ioana,ceva imi scapa astazi,daca as fi vrut sa prezint modelele as fi postat la resurse,chiar nu eram f.sigura si am considerat ca la acest topic pot cere ajutor.Nu prea inteleg neintelegerea si ma opresc aici spunand ca ...nu inteleg,mai ales ca pozele nu au fost editate si nu e obligatoriu ca unii care se pricep sa ii ajute pe altii. zid 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 12:04 pm

Teisoara sunt doua motive - e frumos sa acorzi recunoastere persoanei care a gandit si muncit acele modele (daca stii cine, daca nu, asta e) si ai sanse sa primesti un raspuns mult mai complet si detaliat.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de teisoara Dum 16 Feb 2014, 12:20 pm

Incaodata nu inteleg cum functioneaza acest topic !Imi cer scuze pt.ca am indraznit sa cer ajutor,se vede treaba ca nu e pt.toata lumea.

Multumesc, Angelica!banuiam ca e asa ,dar nu eram sigura Merci 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de dragan mirela Dum 16 Feb 2014, 1:12 pm

va rog sa ma ajutati si pe mine cu acest sal gail,am ramas blocata la r.39(cred ca schema se reia de la r.23 dar lucrez asa: sc1 +r.fata+sc2 + ? ,corectati ma va rog unde gresesc),multumesc anticipat
ps.este prima data cind lucrez dupa schema

[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/v2/640x480q90/513/5zog.jpg][/IMG]
dragan mirela
dragan mirela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 272
Varsta : 51
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/11/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 1:28 pm

mirela, inteleg ca raspunsul meu la pm nu te-a ajutat:( Iti spusesem ca trebuie sa repeti randurile 3-33 asa cum scrie in instructiuni. De fapt ar fi mai corect spus 34, pt ca inainte sa reiei diagrama trebuie sa lucrezi si randul pe dos aferent.

ce inseamna sc1 + rfata + sc2?

vezi ca ai de fiecare parte a salului cate doua ochiuri de margine care nu apar in diagrame si care se lucreaza in punct lenes.

Intre partea dreapta si partea stanga a salului ai coloana galbena, care reprezinta mijlocul salului. Pana la randul 37 casutele sunt goale, ceea ce inseamna ca acolo nu ai nici un ochi. Dar fetele care l-au mai lucrat au facut acolo un ochi pe fata si arata chiar mai bine asa.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de dragan mirela Dum 16 Feb 2014, 3:07 pm

scuze,loana dar am lucrat rinduri de margine pe dos ,iar kntre scheme am facut un rind pe fata,ce nu inteleg este rindul 39 este 2 och.margine, prima schema, un ochi fata,schema2 si de aici? pot cu 1ochi fata si continui cu schema? gresesc ? multumesc anticipat
dragan mirela
dragan mirela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 272
Varsta : 51
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/11/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 4:04 pm

Nu stiu cum sa explic mai bine, sper sa intelegi:

Uita-te doar la rombul gri, care reprezinta o frunza:

Randul 39 ar fi cam asa : 2 ochiuri de margine, *randul 7 al frunzei gri, randul 23 al frunzei gri, randul 7 al frunzei gri, randul 23 al frunzei gri, randul 7 al frunzei gri*, ochi de mijloc, repeti *...* pt cealalta jumatate, 2 ochiuri de margine

Dupa randul 38 se repeta de fapt randurile 23-38, dar trebuie sa tii cont ca se mareste numarul de frunze si sa continui randurile in consecinta.

Poate pot fetele care au lucrat salul sa explice mai pe inteles.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Greteledelweiss Dum 16 Feb 2014, 6:21 pm

Cu nici o boaba de rusa am pricipit ceva-ceva insa nu inteleg cum lucrez cele 7 ochiuri din fiecare laterala a spatelui si nici cum scad pt raglan.
Vreun suflet milostiv care stie rusa ? Sad
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 6:40 pm

Fiore incearca sa pui pozele mai mari, ca nu se intelege nimic din ele asa mici
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 36 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 22 ... 36  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB