Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyIeri la 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

+98
flori balteanu
alban andreea
stalonto
Floren
Dinca Aurelia
AcidoR
pink
emmancita
tantza_m
An-Ca2811
Namp
mihastef
firicel
cocav
calindaniela
georgescu olimpia
dalisia
cozma felicia
daiana25
lucky
aligabriela
mia and me
ALICET
cris_io_mat
ildisor
emilia-elena
munteanu otilia
Giobsy
mari01
zarina28
kmn
fizicuta
cristi970
AITEN
europolis
danniela
valentinadof
dadina
Muravka
Greteledelweiss
vyky2010
ninatopor
stephanya
m.a.r.i.m.a.r.
craluca
adriana33
cristina07
alinachiri
mihamihaela
raluca.terente
myky7robc
Giorgiflor
gretty
danianl
monicris
cristinamihaela
andrecris77
iuliana72
MagdaMarin
gabi1972
letho
Dorulet
anasia
victoriacus
trif maria paula
irinuka_russu
alessia2007
canadianca50
Monica88
fulguta28
cica elena
kla78
mariaz_09
bubulinna
bumbu antonia
Celya_f40
pufoi
alinusha1982
SilviaDumitrescu
eriliana
obanceacristina
Ofelia Buzescu
Angelica18
georgeta.prnic
symos
dragan mirela
Snow Butterfly
Serban Valentina
flori de camp
corilex
elluta
lenus70
Gabica
crina68
mishou
cld
romaya
dorinamisov
102 participanți

Pagina 14 din 30 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 22 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Joi 16 Mai 2013, 10:48 am

Nina, fără laude gratuite,îți spun: firul este foarte bun( a costat destul, acum vreo 3 ani am dat 50 pe juma de kil).
Am spălat rochița, chiar la mașină, pe program soft, dar am uscat-o pe suprafață plană.Nicio problemă.
În privința dantelei, caută pe Poze de inspirație.Eu zic că vei găsi.
Acum, ca să fiu cârcotașă, firul e în degrade,dacă mai bagi și nu-ș ce model sofisticat, ar fi cam încărcat,nu? Dar gusturile nu se discută. wink

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de ninatopor Joi 16 Mai 2013, 11:03 am

Crina, nu esti carcotasa, dai un sfat foarte bun. Am lucrat doar lucruri uni si nu m-am gandit ca un model ar incarca ceva facut in degrade. Inca o data, multumiri! Merci
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Joi 16 Mai 2013, 11:05 am

Cu maximă plăcere!!! De aceea suntem aici: primim și dăm! hug

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de Gabica Joi 16 Mai 2013, 11:17 am

symos, mulţumesc de schemă, e foarte mică dar mi-am făcut o idee.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Un sfat binevenit

Mesaj Scris de Greteledelweiss Joi 16 Mai 2013, 3:44 pm

Ciao ragazze!
De mica am tricotat de toate si pot spune ca am ceva experienta, insa cu crosetatul mai mult m-am jucat. Am nevoie de un sfat deoarece imi da cu virgula si nu cred ca sunt pe drumul cel bun.
M-am apucat sa-mi fac o bluzita si nu sunt sigura ca procedez corect cu scaderea si inmultirea ce se face pt cambrarea pe talie. Eu am respectat explicatiile din model si am scazut de 4 ori si apoi am crescut de 4 ori in parti, dar la fiecare rand (adica si dus si intors). A iesit f in scurt aceasta cambrare si nu arata bine. Daca as fi tricotat as fi scazut altfel insa se pare ca nu merge si la crosetat la fel, sau da? Vreau sa rectific insa nu stiu cam la cate randuri sa scad, eventual un rand da si unul nu? Atasez modelul si explicatiile care sunt in spaniola.
Astept nerabdatoare parerile voastre experimentate! Grazie!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 17 Mai 2013, 4:07 pm

Nu-i nimeni sa ma ajute? Sad
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de flori de camp Vin 17 Mai 2013, 4:12 pm

Cred ca ar trebui scazut si crescut la 2 randuri odata, nu consecutive. Dar sigur vor apare si expertele in crosetat si iti vor da un raspuns avizat. Uneori e greu sa astepti raspunsul, stiu. Te ard degetele sa faci ceva. Eu una asa sunt Smile
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de romaya Vin 17 Mai 2013, 4:30 pm

Incerc eu cu spaniola mea .. rade
Numarand pe poza Smile randurile orizontale din talie si pana peste sani , mie-mi da aprox. 20 randuri ..deci in 20 randuri se creste cate 4 picioruse de-o parte si alta -asta inseamna crestere cu cate 1 pic. la 4-5 randuri .Acuma , depinde si de grosimea firului cu care lucrezi ..eventual socotesti cati cm ti-ar trebui din talie pana peste sani ,apoi vezi cate randuri incap in cm astia si imparti cele 4 picioruse de crescut
Te gusta mi espanol ?? Smile
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de flori de camp Vin 17 Mai 2013, 5:52 pm

Ce ziceam? Asta explicatie de expert. kiss
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 17 Mai 2013, 7:52 pm

Eu stiu spaniola si am inteles f bine ce spune modelul, insa nu specifica la cate randuri inmultesti si scazi. Spune doar ca scazi de 4 ori si cresti de 4 ori. Facand la fiecare rand nu este bine deoarece linia taliei din desen arata clar ca este mai rar. Uite traducerea modelului si va rog sa va uitati la desen.
Spate
Crosetati 75 de ochiuri si faceti 9 cm de punct de fantezie 1: scadeti 1 pct pt fiecare latura de 4 ori si in acelasi mod incepeti sa cresteti aceste 4 pct.
Continuati modelul si cand aveti 35 cm inaltime, formati rascroiala, lasand fara a lucra 4 pct de fiecare latura si 2 in randul urmator.
Continuati drept inca 19 cm si incheiati.


Acum intelegeti la ce ma refer? Un rand are ~1 cm si lucrez cu fir subtire de acril si croseta nr 3 aluminiu conform modelului.
Deci cam la cate randuri? Daca fac unul da si unul nu, asta inseamna 16 randuri ~15 cm + cei 9 cm de la inceput fac 24 cm. Imi raman 11 cm de lucru drept. E bine asa?
Astept parerea voastra.

Intre timp am gasit pe net modelul in rusa cu mai multe indicatii , dar limba asta nu o stiu rade Cine poate traduce din rusa si sa compare cele doua versiuni, ca sa ma pot lamuri si eu incotro s-o apuc, ca ma urc pe pereti...Muchas gracias!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de Muravka Sam 18 Mai 2013, 9:19 am

Cam asa e descris spatele in rusa:
(...)Dupa ce ati lucrat 9 cm (10 randuri) scadeti in ambele parti, la fiecare al patrulea rand, de 2 ori cu cate un ochi. La inaltimea de 18 cm (20 randuri) cresteti in ambele parti la fiecare al 5-elea rand, de 4 ori cu cate 1 ochi. La inaltimea de 35 cm (40 randuri) scadeti din ambele parti, in randuri consecutive, o data cate 4 ochiuri, o data cate 1 ochi. La 54 cm (62 randuri) incheiati lucrul.
Muravka
Muravka
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de dadina Sam 18 Mai 2013, 10:36 am

Fiore 6
Vezi tiparul din desen
Asa e mai simplu .Iti faci un tipar si incepi lucrul.Si mereu pui lucrul pe tipar si vezi unde cresti ,daca cresti prea mult iese din marginile tiparului si strici randul si cresti mai putin la fel e si cu scazutul.Nu va iesi la fel ca modelul daca faci dupa explicatii pt ca ata nu e niciodata ca cea din model , fiecare lucreaza altfel (mai strins mai larg) si masurile nu sunt identice.
Mie asami se pare mai simplu si mereu ii dau cu tiparul pt ca e imposibil sa nu iti iasa asa.
dadina
dadina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de Greteledelweiss Sam 18 Mai 2013, 8:32 pm

Multumesc, fetelor! Traducerea Muravkai din rusa m-a lamurit cel mai bine.
Ma apuc de desfacut si refacut ca nu-mi place lucrul de mantuiala. Deh, sunt cam exigenta si perfectionista, in general, asa ca prefer sa desfac.
Una buona giornata!
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Dum 19 Mai 2013, 11:32 am

Mayaaaaaaaaaaaaa, e duminică și mă roade o chestiune.Te întrebam pe mess, dar gândesc faptul că tre să știm toate răspunsul:
Subsemnata s-a apucat și a lucrat pe filet o mustață ( ultima țăcăneală în raport de modă).Buuuuuuuunnnnn: căsuțe goale, plasă, iar mustața e cu căsuțe pline.Căsuța e formată din picioruș,ochi,picioruș.....hmmmmmmmmm încep să-mi pice fise...oare nu trebuia picioruș, 2 ochi,picioruș?
Continui: unde sunt numa căsuțe goale, perfect dreptunghi, unde apare modelu începe o evazare ușoară a lucrului....ce gândești mătăluță?
Te strig cel mai tare fiindcă ai prestat o grămadă de.. înfiletări din astea Smile , dar asta nu înseamnă că nu apreciez ideile și celorlalte fete, am zis.Numa bine!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 19 Mai 2013, 11:40 am

Crina pana apare Maya, imi dau eu cu parerea desi... nu am prea lucra dastea la viata mea. De unde ti-a venit tie ideea cu casuta plina=picior-oci picior? Romaya parca explicase odata ca casuta plina=2-3-4 (nu mai retin exact cate) picioruse. Numarul picioruselor care umple casuta este in functie de ochiurile dintre picioruse de la casuta goala.de la plasa.
Astept si eu cu nerabdare raspunsul Mayei sau al altei experte, sa vad daca zic bine.
kiss

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de romaya Dum 19 Mai 2013, 11:46 am

S-o luam sistematic : Smile din cate ochiuri faci casuta goala ? pentru ca atatea picioruse tre' sa aiba la lontru casuta plina -plina .. poate fi si o casuta mai rarita -adica: pic+ochi+pic care difera de cea plina ... Dar nu mai bine pui tu o schema ca sa vorbim la obiect ? Smile


Ultima editare efectuata de catre romaya in Dum 19 Mai 2013, 11:52 am, editata de 1 ori
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Dum 19 Mai 2013, 11:51 am

Foarte bine că apăruși!
Silvioară, la mine căsuța goală e așa: picior,ochi,picior, evident când fac ochiu sar peste unul singur de jos.La căsuță plină vine picior,picior,picior.Adică paritate perfectă, ochi la ochi.
Acum eu zic că se evazează (nu foarte tare) lucrul în ansamblu, pe porțiunea unde apar căsuțe pline.
Scriind, parcă mi-am amintit că nu așa era căsuța.... parcă picior 2 ochi picior.

Maya, n-am schemă decât la mustață.Plasa simplă iese strong, dar cum încep modelu( căsuțe pline),începe evazarea/
Repet: picior ochi picior (goală), picior,picior,picior (plină).
Oricum am deșirat,dar încep cu 2 ochiuri luni.

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de romaya Dum 19 Mai 2013, 11:58 am

In primul rand habar n-am despre ce mustata vorbesti .. rade asta mi-a scapat ..tre sa ma informez rade
Daca respecti regula de baza in filet : nr.de picioruse egal cu ochiurile de lant -n-are voie sa se evazeze ..Fii atenta si la lantul de inceput sa nu fie prea strans ,mai bine usor lejer
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Dum 19 Mai 2013, 12:02 pm

Perfecționismul îmi dă dureri de cap, că doar știți....mi se pare că nu se aranjează frumos....o să lucrez mai lărguț la ochi.
Uite mustața ( sunt 2):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 19 Mai 2013, 12:11 pm

si daca e sa ne batem in mustati luati si de la mine una gata crosetata rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty aaaaaaaaaaa

Mesaj Scris de romaya Dum 19 Mai 2013, 12:12 pm

Intrebare de blonda derutata scratch si unde se aplica frumoasa mustata ? rade

Bun, eu as face-o asa : casuta goala =piciorus+2 ochiuri lanT+pic. iar cea plina :piciorusu' de margine +2 pic.inauntru+pic.margine..etc
La triunghi : as face un pic.oblic din colt in colt
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Dum 19 Mai 2013, 12:15 pm

Că dacă o puneai dreaptă, tușeai....
Cum văd schema???? Că e mai fain , are lornion și papion!!!!!
Hai Sivioarăăăăăăăăăăăăăăăă

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de romaya Dum 19 Mai 2013, 12:22 pm

Ahaaa ..deci mustati imprastiate nu aplicate ..scratch Vad ca Silvia a diversificat cu papioane ..mai,mai ..si eu sa nu stiu nica.. Smile acuma-mi vin niste idei cu diverse alte accesorii aruncate prin fileturi .. rade

Edit : mi-a zburat un mesaj ..
Deci : as bace asa : casuta goala =1 picde margine +2 och.lant +pic.margine
casuta plina =pic .margine+2 pic.inauntru+pic.margine
triunghiul=un pic.oblic din colt in colt


Ultima editare efectuata de catre romaya in Dum 19 Mai 2013, 12:26 pm, editata de 1 ori
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 19 Mai 2013, 12:25 pm

Alooo, stati calme, ca nu eu am lucrat asa ceva, am gasit pe Gogu imagini wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de crina68 Dum 19 Mai 2013, 12:26 pm

La triunghi, trișez : fac tot căsuță Smile
Mustața se pune pe pept Smile
Mi-a venit ideea după ce am văzut un tricou amărât cu acest obect mult disputat.Costa de te rupea...
Mercic! Încerc mâine dimineață.Oricum, acum gândesc cum să-l prestez: maieu, chimono,mânecă scurtă,mânecă 3/4,etc.Nu știu ce m-oi chinui așa....până aleg un model, îmi accentuez depresia,în loc s-o suprim!!! rade


Nu ți-a zburat nimic!!!
Sunt două Ajutoare paralele!!!
Cine se joacă pe aici, că am năucit postând și pe unu și pe altu?????
Vă arde de bancuri,bag seama!!!!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10 - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 10

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 30 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 22 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB