Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

+8
vlad_mom
darkpoke
andreea204
Hope_blue
seandreea
Bijuterii Ramona
Day
buta.oana
12 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de cristi970 Lun 24 Apr 2017, 10:44 am

Buna observatie,Piciul!
Am luat si eu masina poly-fast de care zice Raluca.E foarte buna.O sa postez curand si rezultate la bijuterii..
cristi970
cristi970
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 589
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 24 Apr 2017, 1:13 pm

Gasiti scula la o simpla cautare pe google, direct pe site-ul producatorului. Fara a face reclama, din experienta mea, sint seriosi, promti si nu se percep taxe vamale fiind UE.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de Hope_blue Mier 24 Mai 2017, 11:28 am

Vreau si eu masina de slefuit click
Cat reduce timpul de slefuit? De exemplu eu la o piesa slefuiesc manual cam 3 - 5 minute cu fiecare granulatie (de la 320 - 2000).
Inteleg ca trebuie sa cumperi din start si rezerve de smirghel?
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 24 Mai 2017, 2:24 pm

Setul contine masina si discuri de smirghel granulatie 80, 150, 320, 500, 600, 800, 1000, 1500- cite 10 buc din fiecare. Poti lua si separat pachetel cu 25 discuri din granulatia pe care o vrei. Ca accesorii au capete cu burete pe care se prinde smirghelul, foarte bune pentru piesele curbe. Discuri se pot cumpara si cu alta ocazie, transportul este mult mai putin (poti verifica daca pui in cos, completezi tara si codul postal la "calculate shipping"). Nu stiu daca gasim la noi in tara smirghel cu material pe verso la granulatiile care ne trebuie (exista pentru masinile de slefuit-60, 120, 240- am eu la masina de slefuit lemn).
Ca timp nu pot sa apreciez, depinde daca mai trebuie si indreptata piesa... eu zic totusi ca dureaza mult mai putin cu masina dupa ce piesa are suprafata si muchiile dorite... efortul insa este minim, iar unghiile ramin intacte, nu sar stropi de apa cu pulbere de polimer.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 28 Iun 2017, 11:29 am

Piesele le-am copt in mai multe rinduri adaugind fiecare culoare pe copt pentru a evita deformari prea mari. In acelasi timp am testat si tehnica cu pigment pulbere.
Am inceput slefuirea cu 80-cap drept pentru a indrepta suprafetele, muchiile, marginile si colturile, am continuat cu 150-tot cap drept si am obtinut ceea ce voiam ca forma si aspect, apoi am trecut la cap flexibil pentru slefuirea propriu-zisa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am mai observat un aspect: masinuta este silentioasa si permite lucrul la orice ora (nivel de zgomot ceva mai redus decit un epilator).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 27 Iun 2018, 2:21 pm

Revin cu pareri dupa mai bine de 1an...
Deci...exista loc de mai bine in fiabilitatea motorasului... Sad . Dupa ceva timp au inceput sa faca alte zgomote, sa nu vibreze cum trebuie, le-am trimis email insotit de un video. Aveam 2 cumparate si 2 castigate la un concurs, numai 1 mergea perfect si asta am filmat. Si-au cerut scuze si mi-au trimis inca 2, fara sa comenteze, fara sa-mi ceara sa trimit vreo masina....ceea ce m-a cam pus pe ganduri...adica n-oi fi singura care s-a plans... Acum din 6, doar 2 merg bine, procentul nu e imbucurator deloc. Soata din dotare si-a bagat nasul prin ele sa vada daca poate ajusta ceva, insa nu are ce, e un motoras simplu care invarte un ax ce sustine o piesa metalica neuniforma, din cauza rotirii ei se produc vibratiile. Soata sustine ca motorasul este problema, bobinarea lui...etc (si alte amanunte care ma depasesc), cert e ca nu poate interveni cu nimic.
Ideea masinii in sine este si ramane super, insa produsul, ca si multe alte produse de marca de pe piata, lasa de dorit. Probabil au vrut sa aibe costuri de productie cit mai mici, poate prea mici, desi pretul de vanzare nu e chiar de colo... Pacat, chiar ar fi fost o chestie buna.
4 baterii reincarcabile de 2100mAh, incarcate full, se consuma la slefuirea cu 6 granulatii de smirghel a 4 piese de max 4/4cm.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 29 Iun 2019, 4:37 pm

Doar lut polimeric slefuit si lustruit:


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc) - Pagina 2 Empty Re: Slefuirea argilei polimerice (fimo,cernit,sculpey etc)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB