Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

+10
loriem77
xgabitza
mari42
kartusica
Anaderol77
seandreea
Hope_blue
ancaanca
Bijuterii Ramona
vlad_mom
14 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 15 Apr 2013, 12:31 pm

Da, apa nu lasa smirghelul sa actioneze asa de brutal, se smirgheluieste cu apa ca sa nu ramina zgirieturi. Poti eventual uda doar piesa, nu si masina, mai bagi piesa din cind in cind in apa, insa nu se obtine o suprafata neteda la masina, rotatii prea multe si control prea putin.
Ramona, exact asa am zis si eu, trebuia incercata...altfel traiam cu impresia ca cine stie ce smecherie e...

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Lun 15 Apr 2013, 12:52 pm

Banuiam, de asta am stat ieri toata ziua si tot n-am ajuns la buffing. Oricum, Vlad_mom eu nu reusesc sa scot luciul pe care il scoti tu, indiferent de viteza masinariei (totusi banuiesc ca sunt mai bune descurile de bumbac cumparate fata de cele facute din blugi, plus ca eu nu le-am cusut).

Mie imi place efectul sincer si as mai incerca, dar ma gandesc cum sa fac munca mai usoara data viitoare.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Lun 15 Apr 2013, 2:40 pm

Am mai incercat si eu o data, dupa primul tutorial.
Nu am fost prea inspirata la design. Am facut mai multe piese pe care le-am stricat si pandantivul asta a supravietuit.

Deci eu am amestecat polimerul de umplutura cu prea multa crema de maini - a devenit prea lipicios.
Am reusit sa umplu cu el asa si am curatat cat de bine am putut surplusul.
Dupa ce am umplut santurile am copt doar 20 de minute, am smirgheluit si am mai copt inca 10 minute.
Am slefuit manual si a mers destul de repede zic eu ... Dar se vad mici defecte de umplere.
Nu stiu sa dau luciu si nu am lac.

Trebuie sa mai finisez la ea, dar am sa ma opresc deocamdata.

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 20130415142839



Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Mar 16 Apr 2013, 12:48 am

Foarte frumoase culorile, Hope!
Mi-ai dat o idee sa amestec polimerul cu crema de maini pentru a-l inmuia (mai am un proiect care ar merge facut cu polimer moale).

Pana una alta, va arat ce am facut eu pentru provocarea asta:
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Imgp99452

Ador efectul slefuirii si lustruirii, chiar daca ce fac eu nu se compara cu ce face Vlad_mom. Cele 2 seturi nu sunt terminate inca pentru ca pe moment imi lipsesc ideile, dar si pentru ca vreau sa le dau cu un strat subtire de luciu de podea (nu este foarte lucios si se preteaza perfect peste piesele slefuite).
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 16 Apr 2013, 1:09 am

Fainte tare asa colorate!
Sa spuneti daca mai asteptam pe cineva.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Mar 16 Apr 2013, 7:57 am

Andreea, imi plac tare, tare mult ale tale.
Poti sa-mi spui te rog, ce numar este galbenul folosit?
Multumesc Smile
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Mar 16 Apr 2013, 8:09 am

Andreea, au iesit foarte bine. Imi plac culorile, formele si luciul lor dupa slefuire-lustruire Smile
Vreau si eu luciu ca al lui Vlad-mom love Trebuie sa-mi cumpar neaparat smirghel fin.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de darkpoke Mar 16 Apr 2013, 9:16 am

wow..andreea...fata de ce am facut eu...
sunt superbe
daca ma asteptati sa finisez si eu...dar doar sa va arat ca am incercat..nu sunt multumita Sad
dar va mai dura cateva zile..pt k eu seara ajung tarziu si rar am timp
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Mar 16 Apr 2013, 10:37 am

Darkpoke, iti dai seama ca nici eu nu sunt multumita de mine.
Pandantivul verde il numesc "monstru marin" . M-am gandit ca pur si simplu nu mi se potriveste tehnica asta plus ca am simtit din plin lipsa de experienta.
Dar am invatat destule lucruri si mi-a placut procesul chiar daca simt ca am picat un examen.
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 16 Apr 2013, 11:50 am

Da, asteptam cum sa nu....voiam doar sa stiu daca mai e cineva care testeaza .

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de darkpoke Mar 16 Apr 2013, 2:13 pm

pai eu..dar cred k ma veti astepta pana in weekend..daca se poate
cu programu meu..nu cred k voi avea chef sa ma umplu iar de praf in timpu saptamanii Smile)
data trecuta a trebuit sa fac dus aproape o ora si tot simteam ca ma mananca pielea
am slefuit grosu..acu tre sa trec la finisat sa reusesc sa scot urmele de gaurele si evident zgarieturile..nu imi place modelul mai deloc...dar o sa va arat Smile
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de kartusica Mar 16 Apr 2013, 3:19 pm

Si eu as fi vrut sa incerc, doar ca nu ma simt prea bine si parca nu mergem nimic nici la fimoit Sad pe mine nu ma asteptati.
Imi place foarte mult tot ce am vazut, felicitari! hug
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Anaderol77 Mar 16 Apr 2013, 3:30 pm

Foarte frumos ce-am vazut la voi, Seaandreea, foarte frumose culorile, si la Hope mi-a placut combinatia, Rosedust, bratara ta e o bombonica.
Dar sincer nu-mi vine sa ma bag, si m-am apucat de alt proiect si pana nu termin cu ala nu ma incurc cu prea multe ca nu le termin pe niciunele.Spor la treaba in continuare.
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Rosedust Mar 16 Apr 2013, 10:22 pm

Jos palaria, fetelor! Frumoase piese ati reusit sa faceti!
Andreea, ultimele piese imi inspira insule tropicale love

Imi pare ca ati luat aceasta provocare (care mie mi s-a parut destul de dificila si cu probleme) si ati scos ce poate fi mai bun din ea. Un fel de extra-provocare. Hmm..are sens ce spun eu aici? Laughing Laughing Laughing
Rosedust
Rosedust
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2011

http://margelutadecristal.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de AnnieW Joi 18 Apr 2013, 10:17 am

Faine piesele - nu ma asteptam sa iasa asa frumos. Am o intrebare, ca vad ca pe aici sunt expertele in ale smirgheluitului Smile. In apa se poliseaza doar manual sau e si vre-un echipament special? Ca am incercat odata sa fac niste margele cu o technica vazuta aici intr-un tutorial si dupa 30 de minute de smirgheluit pe uscat nu mai aveam nici unghii, nici plamani si nici margelele mele nu aratau cum trebuie...
AnnieW
AnnieW
helper
helper

Numarul mesajelor : 77
Localizare : Mountains
Data de inscriere : 14/07/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Joi 18 Apr 2013, 10:28 am

Multumesc mult tuturor! Ma bucur mult ca va plac :D .

Eu nu sunt nici pe departe experta in smighelit, dar pana intra fetele, imi permit sa-ti raspund.
In apa se smirgheluieste tot manual. Am incercat eu cu masinaria (sa umezesc si piesa si smirghelul) si arunca stropi peste tot. O sa mai experimentez, dar in principiu prefer manual. Oricum, nu se smirgheluieste chiar in apa ci se inmoaie si piesa si smirghelul. Am folosit putin masinaria (pe uscat) la unele din piese pentru ca am pus prea mult material, dar daca nu lasi mult surplus nu ar trebui sa fie probleme. Mi-am ros si eu si unghiile si degetele (am rani la vre-o 4 degete Smile) ), asa ca ultimele dati am folosit manusi de unica folosinta si asa cred ca o sa fac si de acum incolo.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 18 Apr 2013, 11:01 am

Cu masina...se pune un prosop in poala, o margine a lui se ridica pe masa...o buna parte din ce sare din masina se va opri in prosop, se umezeste repetat piesa...insa tot ramin urme de disc/tambur - asta pentru cind e mult de indreptat.
Manual este necesara o suprafata aproape plana, prin miscari circulare(nu foarte mult si nici foarte apasat) cu smirghel de 400 pina la 2000gritt- udate si piesa si smighelul - se vor netezi asperitatile microscopice, apoi se slefuieste cu bumbac pentru luciu.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de AnnieW Joi 18 Apr 2013, 2:30 pm

Multumesc frumos seandreea si vladmom.Am sa incerc cu masina sotului data viitoare.
AnnieW
AnnieW
helper
helper

Numarul mesajelor : 77
Localizare : Mountains
Data de inscriere : 14/07/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Joi 18 Apr 2013, 2:33 pm

Annie - nu stiu daca merge cu orice masina - eu am o bormasina micuta si fac chestia asta la viteza mica. Vlad_mom are Dremmel, acre este un tool special. Ai grija cu masinarii cu viteze prea mari.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de AnnieW Vin 19 Apr 2013, 12:10 am

Seandreea - da, o sa intreb jumatatoiu daca se poate cu masina lui (care e ceva special pentru metale...deci poate e prea rapida). Daca nu - multumesc de ideea cu bormashina :D.
AnnieW
AnnieW
helper
helper

Numarul mesajelor : 77
Localizare : Mountains
Data de inscriere : 14/07/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de darkpoke Lun 22 Apr 2013, 2:13 pm

fetelor..nu ma mai asteptati
am avut un weekend plin si continua niste zile la fel
scuze ca v-am intarziat
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 22 Apr 2013, 3:41 pm

Nu-i nimic, fac extragerea, dar totusi cind reusesti la finisezi sa ne arati si noua sa vedem cum ti-a iesit tie, ok?
Edit ca m-am miscat repede:

[url=Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Th_P4190018]Extragerea[/url]

Felicitari! kiss
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Lun 22 Apr 2013, 5:06 pm

Cred ca am dat de belea Smile M-am uitat de 2 ori, acelasi rezultat!
Acum ma pun pe cautat si ales. Sper ca pana diseara sa reusesc sa dau drumul la o noua provocare.

Sa fiu sigura, am mai vizionat o data rade
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Lun 22 Apr 2013, 5:09 pm

Felicitari, Anca!
Eu una de abia astept provocarea, desi saptamana asta am alte tehnici in plan, pentru targul din weekend(tatting si macrame in mare parte, poate ceva sarma), pentru ca din Fimo am adunat ceva :D .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Lun 22 Apr 2013, 5:23 pm

Felicitari Anca!
Sunt curioasa ce provocare ne alegi! hug
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB