Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

+10
loriem77
xgabitza
mari42
kartusica
Anaderol77
seandreea
Hope_blue
ancaanca
Bijuterii Ramona
vlad_mom
14 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 04 Apr 2013, 12:40 pm

Mosaique inlay
Alta versiune
Orice doriti, bijuterii, accesorii...orice!
O traducere rapida pentru primul tutorial:
-baza-foaie setarea 3 a masinii de paste (unde 1 e cea mai groasa)
-formele decupate din alte culori -de grosimea setarii 1
-se coace conform instructiunilor producatorului
-se amesteca polimer solid cu lichid (sau nu neaparat daca alegem o culoare mai moale, dar atentie la umplere sa nu prinda si bule de aer care se vor vedea dupa smirgheluit) adaugind polimerul lichid cite putin pina capata o consistenta moale (ca guma de mestecat zic eu)
-se umplu spatiile dintre forme, se niveleaza incit sa ramina cit mai putin surplus
-se coace
-se slefuieste (ea a folosit masina de slefuit, noi -smirghel 400-2000gritt)
-se lacuieste sau se lustruieste.
Mama ce simplu pare... wink
Premiul: cel pe care il va oferi autoarea provocarii anterioare (si pe care o rog sa-l mai posteze odata aici).
Durata: pina cind ziceti voi "stop".
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Joi 04 Apr 2013, 12:52 pm

Wow...ce provocare! Chiar ca e o provocare. Felicitari mama lui Vlad pentru provocarea anterioara!
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 04 Apr 2013, 12:55 pm

Este oficial Smile ne apucam de distractie
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 04 Apr 2013, 12:59 pm

Aici sint niste chestiute facute de mine prin umplere cu polimer solid, insa cu grija, cum spuneam, sa nu prinda aer, pentru ca dupa smirgheluire vor aparea ca niste mici crapaturi. Sint tare curioasa daca o merge mai bine cu amestec.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 04 Apr 2013, 1:56 pm

Eu am folosit diluant (pe atunci nu aveam fimo lichid). Am facut o pasta moale, lipicioasa cu care am umplut santurile.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Joi 04 Apr 2013, 2:44 pm

Eu ma duc sa cumpar fimo lichid Smile , dar am voie sa particip la provocare, avand in vedere ca sunt noua?
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de seandreea Joi 04 Apr 2013, 2:56 pm

Ce mai provocare :D . Tehnica nu este dificila si este foarte versatila si pune imaginatia la lucru. De abia astept sa vad ce va iese. Daca am timp, eu cred ca incerc ceva asta seara :D .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Joi 04 Apr 2013, 3:42 pm

Hope, sigur ca poti participa! Provocarile sunt facute sa invatam tehnici noi Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Anaderol77 Joi 04 Apr 2013, 4:37 pm

Premiul:
[img]Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) P1903131239.th[/img] sau
[img]Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) P190313123801.th[/img]
scuze de intarziere


Ultima editare efectuata de catre Anaderol77 in Joi 04 Apr 2013, 5:35 pm, editata de 1 ori
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Joi 04 Apr 2013, 5:14 pm

Multumesc Anca de raspuns.
Atunci ma bag, sa vedem ce o sa iasa Smile
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de kartusica Joi 04 Apr 2013, 9:36 pm

In cazul in care aveti nevoie de FIMO lichid, am postat acum ceva timp la topicul cu locurile de unde ne aprovizionam un loc unde il au la pret redus, adica 21 sau 22 de ron.
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de mari42 Sam 06 Apr 2013, 8:07 pm

interesanta provocarea, mama lui Vlad, poate ma bag si eu tura asta, sper sa am timp, succes tuturor participantelor hug
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Dum 07 Apr 2013, 1:05 pm

Buun, sa va povestesc ce am facut eu ieri.
Am plecat de la ideea, ca in loc de degrade sa fac o imitatie de piatra (un fel de Lapis Lazuli). Inca mi se pare buna ideea, dar nu am tot ce trebuie in casa (toate nuantele de albastru si folie imitatie de aur).
Mintea mea creata s-a incapatanat si am zis sa incerc cu ce am (in loc de foita am pus fimo galben) ... si esec total fiindca nu mi-a placut ce a iesit.
Cu chiu cu vai am facut ceva. Vedeti poza mai jos.
Am vrut sa fac o floare "inchisa" intr-un mozaic de piatra (zid).
Dupa cum vedeti nu prea mi-a iesit.
Floarea din stanga nu este gata fiindca santurile dupa ultimul strat trebuie sa le umplu cu albastru. Am zis ca o sa o fac brosa din ea.
Celelelte 3 piese ar trebuii slefuite. Daaar in casa am smirghel doar de 500 si de 1000. Deci si astea trebuie sa mai astepte. Nu mai zic ca nu stiu cum sa le asamblez rade
A si inca ceva, dupa ce am intins pasta cu care am umplut santurile am sters piesele cu servetel umed. Am facut rau?
Astazi incerc alte culori, alta idee. Incerc sa nu ma mai complic...

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Dscf2864rd

Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 08 Apr 2013, 3:58 am

Pe mine tutorialul ma duce cu gindul la casetele de bijuterii din lemn cu insertii de sidef (desi alea nu se fac asa)...ideea e sa fie in final o suprafata plana,compacta, sa nu se vada ca au fost piese diferite. Cel putin asa vad eu.
Dupa al 2-lea tutorial am incercat odata si nu mi-a placut ce iese, nu am finalizat pentru ca in momentul in care apasam fisia sa creez santurile se bomba intre santuri...mai mult de smirgheluit dupa... primul tutorial mi se pare mai bun.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Lun 08 Apr 2013, 9:57 am

Da, am fost cam pe langa subiect cu ce am facut.
Dar mai insist Smile
Asa ma gandeam si eu sa lucrez dupa primul tutorial. Ieri nu am mai apucat ...
Sa aveti o saptamana minunata!
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Lun 08 Apr 2013, 10:06 am

Dupa al doi-lea tutorial
https://www.lucrudemana.com/t2173p210-bijuterii-fimo-xxiii#295147

si dupa primul tutorial am facut piesele acestea
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) 464f8b7f-48aa-45cd-be49-2383350c31a2_zps597bc34f
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) 8b486797-5294-422c-8af3-a2bc20463223_zps93cb5039
nu am reusit sa acopar perfect santurile...sunt cateva nereguli pe acolo
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de xgabitza Lun 08 Apr 2013, 10:38 am

f vesele! imi plac mult, anca!
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de loriem77 Lun 08 Apr 2013, 10:41 am

oooo super provocare!
nu m-am uitat inca cu atentie la tutorial dar imi place ceea ce ar trebui sa iasa
Blue,mie imi place ceea ce ai facut, rezultatul... pare a fi o placuta de ceramica.
Anca.. wow. In primul rind imi place combinatia de culori.. cred ca, daca ar fi sa particip la aceasta provocare, as incerca aceleasi culori.
Bravo, imi plac intrarile voastre!
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Lun 08 Apr 2013, 11:25 am

Va multumesc hug
Skiner-blend-ul il aveam de ceva vreme, in frigider. Am decis ca-i timpul sa-l folosesc acum Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 08 Apr 2013, 1:43 pm

Foarte misto culorile si modelul Anca, exact asta mi s-a intimplat si mie.... zid ...plus rezistenta mai mare la smirgheluit fata de polimerul solid simplu , a trebuit sa pun masina... Pun poza maine ca vreau sa mai experimentez ceva.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de kartusica Lun 08 Apr 2013, 2:19 pm

Anca sunt de vis creatiile tale. Imi plac foarte mult culorile si felul ingrijit in care ai lucrat! kiss
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Hope_blue Lun 08 Apr 2013, 3:04 pm

Super ce ti-a iesit Anca!
Multumesc Loriem, esti draguta hug
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de ancaanca Lun 08 Apr 2013, 3:56 pm

Multumesc mult, tuturor kiss
Vlad_mom, la prima umplere erau mult mai multe santuri. Asa arata la a doua umplere care nu a fost de ajuns. Da nu ma las, le voi desface si reface acele nereguli. Concluzia, polimerul de umplere trebuie sa fie de consistenta gumei deja mestecate. Daca este foarte, foarte moale se lipeste de maini si nu reusesti sa umplii f. bine santurile.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de mari42 Lun 08 Apr 2013, 4:51 pm

Anca, super bijuteriile, inca odata ai combinat fain culorile, felicitari!
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 08 Apr 2013, 6:22 pm

Da, cam asa m-am gindit si eu, doar am scris cind am tradus tutorialul, asa am si facut, insa mi se pare amestecul mai dur la smirgheluit decit polimerul solid simplu...si sincer...mai putine defecte am avut la umplere cu polimer solid. Plus ca amestecul copt are bule foarte fine...ar merge bine de crema la prajiturele, dar nu pentru smirgheluit...
Concluzia mea e ca tehnica asta e scarpinare cu mina stinga la urechea dreapta, adica se poate face din start foaie cruda cu modelul, o singura coacere si smirgheluire usoara... Prefer eventual sa decupez fundalul, sa umplu dupa copt cu diverse culori...decit sa umplu pe linga..., dar e doar parerea mea.
Exemplificare (stinga-tehnica aceasta, dreapta-foaie cruda cu feliute crude - si cit smirghel am folosit la fiecare):
Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Page
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric) Empty Re: Provocarea 43 - Mosaic inlay (lut polimeric)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB