Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 4

+94
mariag
adii
Floren
Ileanaaa
petrina
cami13
alice07
mb_mihaela
marianaradoviciu
Andata
adrianad
xtine_bm
maravela lucia florina
Andante
geany
fiordaliso
anna_sandu
Butterfly_Amalia
Laura L.
diana_bucuresti
Dionisia
Gerlinde13
melinda2012
dademy
Rodica Varadi
lalox
Danutzaaa
jade84
crystyna_1226
cif2010
emilia-elena
ana500
Tony113
SilviaDumitrescu
Lauraconstantinescu
raluca_sibyll
barbu
Buburuza
Gabica
costica
floriflori
sogorici
carmensz
aurishta
radulescu clau
orhapetru
ema
monalisa
catalina szb
MINU72
criston84
cleobejan
guzgaramona
CarmenClaudia
Geta_63
gobelin
Steluzza
pyty
Adela Ispas
elutzamicutza
scoobbyy
zylv
ucine
urecheluminita
Andromee
cory74
Admina
sybex
sstanescu
ALICET
valentinadof
still.lacra
elvis1980
emmancita
cafeaculapte
Lady_lorelay
rosita
ddmn
danniela
tiana
roxytudor
martutzza
MihaelaT
croitoriehobby
anc@
i.xell
Indina
Maria A.
Diana19
mihaela_angela
ionelacazy
MagdaMarin
geo
Chirrox13
98 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 07 Apr 2013, 12:49 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uite Anca asta e poza din manualul unei masini de cusut din sectiunea intretinere.Poate te ajuta cu ceva.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de gobelin Mar 09 Apr 2013, 9:45 pm

Mi-am luat în luna decembrie o mașină de cusut AEG 376 de la un supermarket binecunoscut. Între timp s-a defectat partea electrică și făcea tot timpul scurt la lampă, arzând toate becurile pe care i le puneam. Am returnat-o și mi-am primit banii integral. Păcat, mi s-a părut o mașină bun cât timp a mers.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty masina cusut carrefour home

Mesaj Scris de croitoriehobby Dum 14 Apr 2013, 1:10 am

Buna fetelor,

Am achizitionat o masina de cusut Carrefour home, problema este ca se tot rupe ata din ac sau nu trage deloc? este cumva masina defecta sau ce fel de reglaje trebuie sa-i fac?
va multumesc de ajutor.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 14 Apr 2013, 9:53 am, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
croitoriehobby
croitoriehobby
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/04/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 14 Apr 2013, 9:58 am

croitoriehobby, îţi înţeleg supărarea, dar era suficient să cauţi puţin în forum şi să vezi că este subiect potrivit, mai ales că acesta era pe prima pagină de la croitorie.

Încearcă să schimbi aţa, ia cartea tehnică pe genunchi şi infilează firul superior ca la carte, verifică şi firul inferior, apoi cu răbdare coase la viteză mică pe o bucată de material.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de martutzza Mier 17 Apr 2013, 3:00 pm

buna fetelor,
masina mea de cusut nu mai coase incet, cum incepe sa coasa merge ca nebuna, nu stiu ce s-a intamplat si ce as putea sa ii fac.
e brother 2500 si nu are nici macar un an
daca o trimit la garantie nici nu stiu ce sa le zic ca are
poate stie careva care a mai patit-o
multumesc
martutzza
martutzza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/12/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty naumann sigma blocata

Mesaj Scris de roxytudor Joi 18 Apr 2013, 7:49 pm

Buna ,fetelor! Am si eu de ceva timp ,o masina de cusut naumann sigma ,problema este ca azi mi s-a blocat ,nu o mai ia acul nici in sus nici in jos nici macar manual ,deci sigur undeva cred ca e un blocaj. Dar habar nu am ,am desfacut-o ,dupa cunostintele mele de miniamatoare nu am vazut sa fie ceva pe la suveica ,sau eu mai stiu pe unde! Vreo idee, ceva ? multumesc mult ,mult pentru orice sfat !


Editat:valentinadof (postari fuzionate)
roxytudor
roxytudor
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de tiana Joi 18 Apr 2013, 8:09 pm

desfa suveica si verifica bine ca vreo ata gasesti sigur!
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de danniela Vin 19 Apr 2013, 11:43 am

Martuta, astept aici sa imi spui despre piciorus love
Si eu ma gandesc ca nu procedez bine cand incerc sa schimb talpa, ori accesoriile (si aici talpile pentru piciorus) nu se potrivesc in dimensiuni. Sincer ma dor degetele la cat ma chinui.....
Si tare as vrea sa termin fusta mea ...
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de martutzza Vin 19 Apr 2013, 1:16 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



uite asa arata montat piciorusul fermoar la mine
piciorusul are pe mijloc acea linie care nu te lasa sa il montezi pe centru
sper ca asta e problema ta, daca nu arata si tu o poza daca poti ca poate stiu alte fete
martutzza
martutzza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/12/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de danniela Vin 19 Apr 2013, 2:11 pm

Piciorusul e detasabil de talpa, ai doar un piciorus si mai multe talpi da?? Ei, piciorusul are ca o ''gheara'' care agata axa talpii. Vreau sa spun ca la mine nu merge ca ''gheara aceea sa agate restul talpilor ce le am decat cea care coase obisnuit. Incerc de acasa sa pun, poate maine ca sunt libera.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de martutzza Dum 21 Apr 2013, 11:32 am

poate nu se potrivesc piciorusele la masina ta
eu am setul universal de picioruse si merg toate
martutzza
martutzza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/12/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 21 Apr 2013, 11:47 am

Problema ei este urmatoarea:
Unele masini au piciorusul compus din talpa detasabila si adaptor cu latime de 1 mm.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cu am si eu.Daniela spune ca nu poate atasa talpite cu parghia lata de 5-6 mm.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si pentru a putea folosi aceste picioruse ei ii trebuie un adaptor cu latimea de 5mm.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Alte intrebari?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de martutzza Dum 21 Apr 2013, 11:52 am

ok, am inteles, eu nu stiam de adaptorul cu latime de 1 mm, eu am 2 de 5mm
martutzza
martutzza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/12/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 21 Apr 2013, 11:56 am

Pentru ca nu te-ai lovit de acesta problema. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de danniela Dum 21 Apr 2013, 12:02 pm

Deci daca iti spun ca esti comoara la casa omului, trebuie sa ma crezi da???
Te pup cu drag! Dupa asta o sa ma uit! Nu eu, trimit eu pe cineva ca e imposibil sa nu gasesc.
Multumesc mult Magda! kiss kiss
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 21 Apr 2013, 8:11 pm

Eu te cred chiar te rog sa-i spui si sotului meu. rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty probleme tehnice

Mesaj Scris de roxytudor Lun 22 Apr 2013, 10:08 pm

[quote="roxytudor"]Buna ,fetelor! Am si eu de ceva timp ,o masina de cusut naumann sigma ,problema este ca azi mi s-a blocat ,nu o mai ia acul nici in sus nici in jos nici macar manual ,deci sigur undeva cred ca e un blocaj. Dar habar nu am ,am desfacut-o ,dupa cunostintele mele de miniamatoare nu am vazut sa fie ceva pe la suveica ,sau eu mai stiu pe unde! Vreo idee, ceva ? multumesc mult ,mult pentru orice sfat !


Am fost cu ea la mecanic ,deviz 90 de lei ,astept sa schimbe o anumita piesa ! pupici!
roxytudor
roxytudor
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty probleme msasina cusut

Mesaj Scris de ddmn Sam 25 Mai 2013, 2:25 pm

am un singer 5430 care blocheaza ata la suveica si in felul asata in timp ce incerc sa cos , se strange ata la suveica si apoi blocheaza coaserea . Pe spatele materialului care il cos ata este foarte rara si mare. ma poate ajuta cineva cu un sfat ?



MihaelaT:Înainte să deschizi un subiect nou, te rog să verifici dacă nu există unul potrivit.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 25 Mai 2013, 4:38 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
ddmn
ddmn
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 12/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de rosita Sam 25 Mai 2013, 2:58 pm

Daca pe spatele materialului apar bucle, atunci e posibil ca problema sa fie de la ata de sus. Verifica daca ata de sus urmeaza traseul corect si daca e bine tensionata. Pana acum masina a cusut bine?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de ddmn Sam 25 Mai 2013, 9:30 pm

e prima data cand o folosesc. Sunt novice Smile
ddmn
ddmn
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 12/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty masina de cusut nicoleta

Mesaj Scris de Lady_lorelay Dum 26 Mai 2013, 7:26 pm

Salut. Daca se poate as vrea si eu cartea tehnica de la masina de cusut Nicoleta.
Am scos afara greiferul ce tine suveica, si acum de fiecare data cand il pun inapoi si misc de 2-3 ori acul, imi "scuipa" afara suveica cu greifer cu tot. Nu stiu ce sa mai incerc, caci greiferul ala doar intr-un singur fel se poate pune, va rog sa ma ajutati!
Lady_lorelay
Lady_lorelay
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 26/05/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty intinzatorul de fir loveste carcasa

Mesaj Scris de cafeaculapte Mier 29 Mai 2013, 9:55 pm

Salut. Am o masina de cusut Brother 2500 si am observat acum ca dispozitivul de intins firul (nu stiu cum sa ii spun altfel ;:D) loveste carcasa cand e sus. Masina am folosit-o de cateva ori si nu a avut problema pana acum. Am cautat pe net despre asta dar se pare ca nimeni nu s-a plans de asta si ma gandeam ca poate aveti ceva idei. Mersi Smile
cafeaculapte
cafeaculapte
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de emmancita Joi 30 Mai 2013, 10:31 am

Poate ai scos capacul de deasupra si apoi nu l-ai pus bine la loc. Incearca sa pozitionezi corect capacul ( partea de sus a masinii) , nu cred ca acel dispozitiv care trage firul s-ar putea stramba.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty masina de cusut ileana

Mesaj Scris de elvis1980 Joi 30 Mai 2013, 12:28 pm

sal am si eu o masina de cusut ileana demontata ma poate ajuta cineva cu niste informati cum o pot monta...cu nite poye poate..ms
elvis1980
elvis1980
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : lupoaia
Data de inscriere : 30/05/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Probleme tehnice cu masina de cusut

Mesaj Scris de still.lacra Vin 31 Mai 2013, 9:44 pm

Sunt noua pe aici si chiar ma bucur din suflet ca am gasit acest forum.
Sunt noua si in ale croitoriei. Am primit de Craciun o masina de cusut Singer 1507 Mademoissele.
Am cusut cat am cusut cu ea dar acum imi tot face figuri. Ce nu stiu sa reglez corect este tensiunea. Acum imi face probleme in sensul ca nu mai coase corect si pe dedesupt imi ies multe fire . Nu stiu sa va explic prea bine. Coase putin dupa care se blocheaza si daca o fortez cred ca imi rupe si acul... Ma puteti ajuta cu un sfat ,va rog? Sa fie oare acul de vina? Si in plus imi sare si ata de sus foarte des...ma enerveaza....si de pus o pun ca la carte dar parca undeva ramane prinsa si nu mai merge trasa...
still.lacra
still.lacra
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Galati
Data de inscriere : 31/05/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 4 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB