Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

+68
danniela
zylv
corina corina
dienutzababy
StMihaela
ghita
arielas
olympia
Anusca
andarlidia
MagdaMarin
violetas
7furnici
elenaxx
valentinadof
lilianna
moruna
mariucamariuca
valentyna_sweetly
Miniona
claudiana
BITZA7575
iozefina
Steluzza
Lucia.BlueFlower
amnro
daiana25
magdaR
Giobsy
mnarcisa
alexaaa08
roxx
SilviaDumitrescu
Ela
Roxanne
ivanoiuadela9
Ioana Stanciu
firimitura
luminita_khader
CCristinaC
lorexa1987
cretu_veronica22
lushca
solmizel
ELENA76
Alina.C
Adriana13
maju1810
mihamiha
ANYTHA
cris_27
LYNDA
clodi
marlen372001
feliciagl
angells
ema
vasilica
DANIELA.I
Noemi
Anna Succubus
dana_mi16
MihaelaT
Admina
diada
arime
Camy
geany
72 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Alina.C Lun 14 Iun 2010, 4:47 pm

M-a chinuit si pe mine (din nou) talentul.... si asta a iesit, inspiratie de la Mihaela (merci , hug ):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sunt imperfecte, trebuie sa curat un pic marginile cu un betisor muiat in acetona, inca nu s-a uscat lacul, dar in principiu imi plac.

Si acum vreo luna sau chiar mai bine: (cand nu eram deloc bronzata Smile )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu stiu de ce, dar le-am sters imediat atunci, nu prea mi-au placut....
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Noemi Lun 14 Iun 2010, 5:54 pm

Cuticulele cand n-ai chef sa le cureti (cum sunt eu), le poti da cu ulei de masline. La mine a functionat. Am testat la picioare, ca vara mi se usuca rau cuticulele si nu ma duc la salon, ma fac singura... cand am chef, si dupa ce am dat cu putin ulei de masline 2 zile nu s-au mai vazut cuticule uscate
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 19 Iun 2010, 8:05 am

Retete pentru ingrijirea mainilor

1. Maini catifelate cu o crema de cacao
Veti avea nevoie de 2 linguri de crema de cacao, 2 linguri de ulei de migdale si 2 linguri de castravete sub forma de lichid. Topiti crema de cacao, apoi adaugati uleiul de migdale si castravetele, amestecati bine, apoi aplicati pe maini, masand usor. Pentru a intensifica efectul, adaugati mai mult ulei de migdale la amestec si imbaiati mainile in el, timp de 5 minute.

2. Utilizati ulei de masline
Incalziti putin ulei de masline si frecati mainile cu el. Lasati-l 5 minute inainte de a-l clati cu apa curate calduta si sapun. Puteti lasa uleiul si pe parcursul noptii, impreuna cu o pereche de manusi de bumbac, daca doriti un efect mai intens.

3. Lapte si suc de lamaie
Adaugati suc de lamaie la un pahar cu lapte caldut, amestecati bine si aplicati pe maini. Lasati acest amestec pentru circa 10 minute, inainte de a clati. Evitati folosirea acestor retete daca aveti cumva zgarieturi sau taieturi pe maini.

4. Masca pentru maini din faina de ovaz
Amestecati o lingura de faina de ovaz, cu o lingura de ulei de masline si 1 lingura de glicerina, intr-un pahar cu apa. Amestecati bine, pana obtineti o pasta consistenta. Aplicati pe maini aceasta pasta, masand usor si lasati-o timp de 25 de minute inainte de a o indeparta cu apa calduta si sapun natural. Aceasta masca va ajuta la regenerarea mainilor si va va scapa de roseata.

5. Masca pentru maini din cartofi si miere
Amestecati un cartof curatat, fiert si zdrobit cu 2 linguri de lapte si 2 linguri de miere. Aplicati pe maini, masati si lasati-o sa actioneze 15 minute. Apoi clatiti cu apa calduta si sapun. Aceasta reteta va ajuta la regenerarea si hranirea pielii mainilor.
Daca ridurile de pe maini fac parte din procesul de imbatranire, uneori mainile noastre par obosite si inainte de vreme. Avand maini care arata batrane va veti simti si mai batrana, asa ca, haideti sa prevenim printr-un mod natural aparitia ridurilor.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 01 Aug 2010, 11:36 pm

Cam de multisor nu mi-am mai pozat gherutele...o perioada, dupa zugravit, au fost scurte si le-am lasat fara lac, apoi la repezeala un pic de culoare si 2-3 linii si azi m-am jucat un pic cu pensula.Nu-i mare sfârâială, dar nu-s doar linii rade
Culoarea e un pic mai inchisa decat in poza.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de diada Mar 03 Aug 2010, 12:57 pm

eu nu stiu cand ai timp de toate! esti idolul meu Flowers

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 04 Aug 2010, 4:40 pm

Embarassed Cate putin din fiecare si deh, inca e vacanta wink pupi

Azi am schimbat...nu-s prea incantata, dar a mers repede.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si ieri i le-am pictat si Dianei...deh, e vacanta. A mers cam greu ca s-a cam ingrosat negrul si trebuie luat altul.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Noemi Mier 04 Aug 2010, 4:47 pm

Mama mihaela ce ma fac cu tine, cum reusesti sa nu stergi a doua zi manichiura aia cu bucatareala si croitoreala?
Esti artista ce sa mai, bravo tie ca poti sa ai rabdare. Da si ale dianei sunt mortale, n-am cuvinte, chiar zambeam la monitor pupi
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de firimitura Mier 04 Aug 2010, 4:58 pm

sunt bestiale unghiile dianei. imi plac de mor. dupa ce imi voi face manechiura v-o arat si eu pe a mea.
eu pana acum cativa ani am avut boala rosului de unghii. cand eram mica le rodeam in cel mai barbar stil. acum spre surprinderea mea am reusit de aproape jumatate de an sa le mentin mari, si chiar am indraznit sa le port rosii :D . azi arata jalnic, oja sarita, si nitel inegale. trebuie sa le tai pt ca unele din ele s-au mai rupt. sunt foarte foarte foarte moi unghiile mele
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 04 Aug 2010, 5:19 pm

Sar'na!
Noemi, cum am mai zis...datorita lacului oja rezista eroic pe unghii.Le stersesem ca am spalat carpetele si se dusese putin doar de la mana dreapta cum am frecat, dar las ca fac peste cateva zile inca o poza sa arat ca rezista bine cu toata treaba.
wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Noemi Mier 04 Aug 2010, 5:58 pm

da, adevarul e ca lacul transparent deasupra le face mai rezistente si tine si luciul, dar eu tot te admir.. Merci
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Ioana Stanciu Mier 04 Aug 2010, 7:00 pm

Eu folosesc produse de la Farmasi. Oja rezista foarte bine pe unghii. Iar ca tratament, l-am incercat pe cel de la Farmec, cu vitamina B5. Chiar se vede diferenta dupa prima saptamana de tratament.
Ioana Stanciu
Ioana Stanciu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 113
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Noemi Mier 04 Aug 2010, 7:34 pm

ioana era vorba de cele care spala mult si trebaluiesc. La varsta ta nu cred ca e cazul, poti sa iti dai si cu Gabrini de 1 ron Smile
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 04 Aug 2010, 11:09 pm

Firimitura că să ţi se întărească unghiile taie un grăunte de usturoi felii subţiri şi freacă unghiile cu ele. O să vezi cum se întăresc. pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Ioana Stanciu Joi 05 Aug 2010, 12:10 pm

Produsele astea le-am luat initial pentru mama, Noemi. I se rupeau foarte repede unghiile, tocmai pentru ca nu sta locului o clipa. Prima saptamana de tratament a trebuit sa ma tin dupa ea cu sticluta, pentru ca nu voia sa incerce deloc. Dupa ce a vazut ca are efect, a inceput sa se dea singura si acum nu mai are probleme.
Oricum, nici eu nu puteam sa-mi las unghiile sa creasca o perioada. Se rupeau imediat. (N-a contat ca am doar 19 ani..). Am intrebat prin clasa si mi-a spus o colega despre tratamentul de la farmec. Nu l-am gasit decat la plafar, ca in farmacii si in magazinele de cosmetice nu mai era...
Ioana Stanciu
Ioana Stanciu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 113
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Roxanne Joi 05 Aug 2010, 5:06 pm

Mihaela imi place f mult cum iti decorezi unghiile, ai putea te rog mult sa-mi spui de unde cumperi ojele si ce marca sint? Am inteles ca lacul transparent este Farmec, dar cele speciale pt desenat, cu pensule subtiri?
Ioana cum exact se numeste tratamentul cu vit. B5 de la Farmec?
Va multumesc amindurarora anticipat pt raspunsuri Flowers
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 05 Aug 2010, 5:25 pm

Roxanne, multumesc!
Acum am lac de la Kallos, la fel de bun ca si cel de la Farmec. Oje folosesc tot Farmec, Kallos, Golden Rose, plus din alea la 2,5 lei(Natty, Veneranice, Madonna- astea chiar imi plac mult, Orkide,...) sideful albastru este tot cu 2,5 lei si scrie pe sticluta Leydi rade iar pentru pictat am tot Kallos, sticlute mici pe care scrie Orkide Art Ist si ceva Zhiyu rade si am o sticluta tot pentru pictat care am curatat-o cu acetona si in care tin aceton(a pe care o schimb cand se coloreaza) si folosesc pensula si orice lac de unghii.
Le cumpar si de pravalii mici de cartier, de unde au si produse cosmetice...
Eu nu am folosit tratamente pentru unghii ca am noroc ca-s tari. Cateodata dau un strat subtire de lac transparent si direct pe unghie si apoi oja colorata.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Roxanne Joi 05 Aug 2010, 5:29 pm

Multumesc frumos de raspuns, astazi merg sa-mi iau iau si eu citeva, stiu sigur unde gasesc Farmec si Kallos love
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Ioana Stanciu Joi 05 Aug 2010, 9:06 pm

II spune lotiune pentru tratarea unghiilor. Are eticheta galbena. E imposibil sa nu stie tanti de unde o cumperi despre ce e vorba.
Ioana Stanciu
Ioana Stanciu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 113
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Roxanne Joi 05 Aug 2010, 9:19 pm

Merci frumos Ioana hug
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Ioana Stanciu Joi 05 Aug 2010, 9:49 pm

Cu placere! Sper sa-ti foloseasca!! hug
Ioana Stanciu
Ioana Stanciu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 113
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Roxanne Vin 06 Aug 2010, 7:29 pm

Asadar am capatat o noua pasiune, pictatul unghiilor wink
Iata ce mi-am cumparat azi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si primele 2 incercari:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu am inca mina sigura cu pensulica aceea dar voi exersa si in timp o sa-mi iasa si linii mai drepte.

Merci frumos de idei tuturor de pe acest topic Merci
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Ioana Stanciu Vin 06 Aug 2010, 8:03 pm

Da bine argintiul pe rosu Smile frumos wink
Ioana Stanciu
Ioana Stanciu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 113
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 06 Aug 2010, 8:50 pm

Roxanne, bucurie sa le stapanesti sanatoasa! Frumoase unghii! aplauze

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Aug 2010, 8:54 am

Roxanne, de unde ai luat vopselele de pictat pe unghii? Recunosc ca nu am cautat, dar parca nici nu mi-au sarit in ochi. Sunt superbe unghiile facute de tine. Nici nu zici ca esti incepatoare.love
Mihaela, mi-au placut mult unghiile tale si ale Dianei. Noroc ca nu era copila mea, prin zona...
Eu am luat oja grena si albastru inchis. Cand o port, mi s-a spus fie ca vin de la inmormantare, sau ca am mana strivita in usa, sau ca sunt unghii de dama... eu ce sa mai cred. zid
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apropo de firme de oja... Mi-a zis tanti de la standul Avon, ca cele sidefate tin mai mult decat cele mate. Cam asa e. Am luat la viata mea, de la L'oreal pana la Gabrini (apropo Noemi, nu mai e 1 leu, de mult... rade ) si tot cu cele de "targ" ma impac mai bine. Cele de firma sar foarte repede, probabil sunt facute sa protejeze unghia, dar cine vrea sa-si refaca manichiura zilnic... Astea doua, inchise, sunt de la Avon. Nu prea tin intr-un strat si in doua mai treaca mearga. Asa este cu lacul, ajuta mult, la pastrarea ojei. Si Farmec... zid sa nu aud. Am chiar acum pe unghii o duda de la ei, cica "ultrarezistent" si mi-a sarit de ieri pe azi... Si intr-adevar ojele sidefate (deschise) si cele french, tin mult mai mult, pe unghii. Am de la Rimmel si sunt foarte multumita. Daca dau dublu strat de lac, peste varful alb, tin mult si bine.
Pentru unghii sanatoase, secretul e sa mai lasati unghiile sa respire, intre oje. Eu le las lungi si apoi le tai, sa se regenereze. Si normal ca le las fara oja, cand sunt mai scurtute. Macar 12ore- o zi. Si eu am unghii tari, macar atata calciu asimilez, ca in rest trosnesc, ca o babutza. Laughing

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de geany Sam 07 Aug 2010, 2:53 pm

Revin si eu.... Sectretul unghiilor ojate, pentru a rezista mai mult lacul pe ele este acela de a avea unghiile tari. Daca unghiile sunt moi si/sau se indoaie la fiecare prindere apasata sau la spalat vase de ex, se inmoaie... e clar ca poti folosi cel mai rezistent lac, la fel de repede sare de pe varfuri (acolo ne si este problema nu? in partea flexibila a unghiei).
In legatura cu lacul sidefat... este total adevarat, lacul sidefat este combinat cu un sclipici foarte fin, la fel si lacul sclipicios (vorbim de sclipiciul fin si nu buline, stelute sau liniute).
Eu personal am tras o concluzie folosind oje, atat scumpe cat si ieftine. Daca oja este mai pastoasa(gelatinoasa as mai numi) se va curata de pe unghii in fasii (la fel ca si pielea dupa arsura de soare), daca oja este subtire (apoasa) aceasta este cea mai rezistenta si se va curata in timp (doar pe varfuri cate putin). Asta in cazul in care unghiile sunt tari.

Secretul meu, folosesc lac de unghii aproape incolor dar cu sidef, sau sclipici foarte fin, apoi imi lacuiesc varfurile alb, dupa care finisez cu un lac transparent, pentru luciu.
Asa le am de 3 zile facute.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mainile, cartea de vizita a unei femei (1) - Pagina 5 Empty Re: Mainile, cartea de vizita a unei femei (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB