Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyAstazi la 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyAstazi la 12:00 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyIeri la 9:37 pm Scris de LRodica

» Bijuterii din sarma 9
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyIeri la 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyIeri la 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyIeri la 6:52 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

+101
ANCA ECATERINA
mihaela.paun
anda81
gabico
tadok
Maria51
annamaria26985
delfin
danniela
Dionisia
Greteledelweiss
brunics
chocolate
odrina
flexi
iuliana72
Gabica
Matusa Iuliana
carmenm
rob roy
nuta_s
antonina
geo
Karina33
Ducess
ninatopor
Serban Valentina
mimiady63
serafimutza
cami26
STANCIU MARIA
izu
anasia
bubu85
cozma felicia
tiana
lelia40
Uca
dorinamisov
corina corina
alina cristina
europolis
cristina_ani28
-iulia-
SilviaDumitrescu
ioanaichim
flori de camp
AcidoR
emilia-elena
cocav
cris_io_mat
rivka
estera10
tantza_m
stoy
mari42
georgianamatei2007
cica elena
ioana soare
kmn
piciul
anc@
ileana cosanzeana
letho
madlensa
kla78
vlad lia
eriliana
diada
elluta
symos
eveline78
valentinadof
andreea_ato
crina68
Maria Tatuti
Alyna_ct
Liliana Solom
PCatalina
dorinami
ema
cristina07
doraly
iullia_78
T_mihaela
aligabriela
ionela andreea dobre
arianalaura
canadianca50
cami13
irish05
pufoi
ata.isteata
myky7robc
mari01
Angelica18
georgescu olimpia
emmancita
lucky
Dariaa
gabi1972
105 participanți

Pagina 8 din 30 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de anc@ Dum 09 Dec 2012, 4:00 pm

buna!!as vrea sa ma ajutati cu ceva,mi-a placut mult caciulita de mos de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].Am incercat si eu.Am pus pe andrele 80 de ochiuri(caciulita e pentru 1,4ani)am facut bata un ochi pe fata unul pe dos,apoi doar pe fata,toata partea asta e de 13 cm.Acum as vrea sa va intreb,voi cum ati face scaderile??ati scadea de fiecare data pe margini sau cum am facut eu,am numarat 10 apoi am scazut apoi iar 10 si tot asa pana la sfarsitul randului,apoi am lucrat alte 3 randuri ,dos,fata,dos,apoi am scazut 9,apoi 8,7...pana am mai ramas cu 19 (parca)si am mai lucrat asa cateva randuri.Mentionez ca nu le cu tricotatul,adica denumirele punctelor...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 09 Dec 2012, 4:25 pm

Se face ca o caciula,,pitic''.Eu am facut una in urma cu 2 saptamani.Am facut drept pana la un loc,apoi am scazut doar pe margini. Am scazut tot la al doilea rand.Adica la fiecare rand de fata.Depinde cat o vrei de lunga.Daca o vrei mai lunga scazi mai rar.Nu am lucrat circular.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de anc@ Dum 09 Dec 2012, 5:08 pm

Multumesc Angelica,e mult mai frumoasa asa cum ai facut tu:)Am sa incerc si una asa.Multumesc!!
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 09 Dec 2012, 5:48 pm

Cu mare drag si spor la treaba. tricot
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de piciul Dum 09 Dec 2012, 9:29 pm

Vreau sa lungesc o fusta si am incercat sa fac o banda tricotata...si ca sa nu se rasuceasca am prins-o de o bucata de tul; nu e o idee prea fericita, dar incerc sa vad cum iese. Firul e Alize acrylic 100%. Se potriveste culoarea cu fusta mea.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Nu stiu daca merge si la asa ceva "blocajul" de la salurile tricotate, de care s-a tot vorbit aici.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 09 Dec 2012, 9:37 pm

Toate tricotajele se blocheaza,cu atat mai mult cele ajurate.Prin blocare se finiseaza un lucru tricotat.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de piciul Dum 09 Dec 2012, 9:42 pm

Multumesc! Cred ca ar veni mai bine blocata, decat cusut asa pe tul!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 09 Dec 2012, 9:45 pm

Avand in vedere modelul trebuie sa ai mare grija la blocare.Nu vad nici un rost sa o cosi pe tul.Vei avea, insa, nevoie de o captuseala pentru ca are multe gaurele.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de letho Dum 09 Dec 2012, 9:47 pm

Dar bine anc@, ti-a iesit asa frumoasa si nu te prezinti cu ea acolo, langa inspiratie? Smile hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de anc@ Lun 10 Dec 2012, 11:29 am

Trebuie sa-i mai pun motu,si am sa o postez:)Multumesc!!
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de kmn Lun 10 Dec 2012, 9:17 pm

as avea nevoie de un sfat
am tricotat o tunica - rochita raglan, dupa ce am trecut de piept am continuat cu un model ajur dus intors, adica am lasat desfacut pe o parte pentru a-mi fi mai usor la randurile pe dos (sper sa ma intelegeti)

intrebare: cum blochez tunica?

fiind raglan nu o pot intinde bine, daca nu o blochez ii rapesc din farmec...

multumesc pentru raspuns!!!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 10 Dec 2012, 10:14 pm

O storci prin presare in maini,apoi o rulezi intr-un prosop mare sau un cearsaf.O presezi bine.Te poti urca su cu picioarele pe ea sa se stoarca mai bine.Dupa stoarcere o intinzi bine pe o suprafata orizontala,de preferat peste un prosop sau cearsaf.Eu asa fac cu tricotajele raglan.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Lun 10 Dec 2012, 11:55 pm

de ce nu o poti intinde bine? Nu blochezi desfacuta partea lucrata dus-intors, o blochezi in forma finala, cu fetele suprapuse. (si la dimensiunile dorite)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cica elena Mar 11 Dec 2012, 11:38 am

va rog mult sa ma invatati si pe mine cum se tricoteaza caciula turban care se purta prin anii 80.
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de emmancita Mar 11 Dec 2012, 11:53 am

cum arata? ai o poza sa vedem cum e?
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cica elena Mar 11 Dec 2012, 11:55 am

Nu am dar stiu ca se incepe pe 16 ochiuri apoi se imparte in 2 parti si se lucreaza separat fiecare parte.

********************************************

Scris de cica elena la data de Mar Dec 11, 2012 11:59 am
Nu am poze


********************************************

Te rog sa respecti punctul 6 din Regulament!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 19 Ian 2013, 10:03 am, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate)
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de emmancita Mar 11 Dec 2012, 12:01 pm

Poate fi asta?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cica elena Mar 11 Dec 2012, 12:04 pm

Nu Emma asta am vazut-o ,nu e asta,multumesc ca ai vrut sa ma ajuti.Caciula de care vorbesc eu se purta in anii 80.

*******************************************

Scris de cica elena la data de Mar Dec 11, 2012 12:10 pm
am gasit o poza [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*******************************************
Respecta punctul 6 din Regulament!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 19 Ian 2013, 10:00 am, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate)
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de emmancita Mar 11 Dec 2012, 1:56 pm

Acum sunt deja in tren,ma duc la lucru, daca nu te ajuta alta fata pana maine dimineata, am sa caut o schema la ea prin ceea ce am eu salvat in pozele mele. sper sa te pot ajuta.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cica elena Mar 11 Dec 2012, 1:57 pm

Multumesc din suflet,sarut mana.
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de kmn Mar 11 Dec 2012, 9:24 pm

angelica , ioana ....multumesc
ioana, asa ma gandeam sa fac doar ca am vrut sa cer si parerea voastra.... pupi
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de emmancita Mier 12 Dec 2012, 11:53 am

Elena , am cautat prin toate tricotatele mele din calculator si inca o data pe net...imi pare rau , nu am gasit vreo schema pt turban!! Sad
Nu ai unul mai vechi prin casa sa-l studiezi un pic, eventual sa-l desfaci si sa-ti dai seama cum e tricotat??
succes!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cica elena Mier 12 Dec 2012, 11:59 am

Emma multumesc ca ai incercat sa ma ajuti.Nu am nici o caciula ca astfel as fi facut-o ,eu sunt genul de om care vede un model si il face fara explicatii dar acum nu am caciula respectiva iar poza pe care am vazut-o e ceva asemanator nu ceea ce vreau.Oricum multumesc si sarbatori fericite si calduroase,ca am vazut ca esti departe de casa,si sarbatorile sunt calde doar acasa.Spun asta ca am si eu fetita in Spania de 8 ani si ma usuc de dorul ei.La multi ani.
cica elena
cica elena
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 225
Varsta : 57
Localizare : piatra olt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de emmancita Mier 12 Dec 2012, 12:07 pm

Ai PM. kiss
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Nevoie de sfaturi

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Mier 12 Dec 2012, 7:36 pm

Buna seara! Am nevoie de niste sfaturi, cunoscatoarele daca ma pot ajuta le multumesc anticipat de pe acum. Rochita din poza merge facuta din 2 parti fata si spate nu ma pricep sa lucrez circular (nici asa simplu nu prea am experienta dar vreau sa invat si sa incerc), ce fir credeti ca ar fi indicat, pe ce nr. andrele sa o realizez si cam cat fir mi ar trebui. Multumesc frumos pt ajutor.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Mier 12 Dec 2012, 7:54 pm, editata de 2 ori (Motiv : inlocuit link cu poza)
georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 30 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB