Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS CROITORIE: JACHETA

+38
ioana soare
zsofia
carmenlenuta
cretu_veronica22
simona ciuban
diada
oanaraluca
a.moscu
bibitu
geo
Karina33
feliciagl
Pui_dEuropolis
margot
Buburuza
danae
pop mihaela
aidil
violeta25
kabunta
valentinadof
tomari
geany
piciul
tiana
Andata
tinap
SilviaDumitrescu
zylv
elenaveronica
marabr
luminitza79
annamarya
aurelia.c
stoy
aurishta
MagdaMarin
Admina
42 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de valentinadof Mier 21 Mar 2012, 11:44 am

Ca participanta la mai multe concursuri, imi place sa vad ca se mai schimba regulile jocului.Si treaba asta ,castigarea unui concurs atrage dupa sine imposibilitatea de a mai participa o perioada la concursuri,mi se pare ok!
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Mar 2012, 11:58 am

Mie imi place la concurs oricum ar fi! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 21 Mar 2012, 12:10 pm

Sunt de acord cu ce spune geany si as mai adauga un aspect pe langa cele pe care le-a enumerat ea, tema concursului. Exemplul care imi vine acum in minte este bluza crosetata fower power care pentru fiecare concurenta a avut un alt inteles iar la votat fiecare a votat cu s-ar imbraca asa cum se voteaza la majoritatea concursurilor ( cred eu)
dama

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/
album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de kabunta Mier 21 Mar 2012, 12:27 pm

Vin si eu cu opinia mea. Nu vad nici o problema in a avea in concursuri atat amatoare cat si profesioniste. Avand persoane cu experiente si viziuni diferite in concurs se ajunge la ceatii diferite. Eu cred ca principalul farmec al unui concurs este sa ai cat mai multe participante, cat mai multe modele. Eu cred ca este un success atunci cand votantele au probleme sa aleaga pentru ca sunt atat de multe creatii care le plac. Sunt creatii care te impresionaza prin perfectiunea realizarii, altele prin originalitate, altele sunt simple insa de efect. Diversitatea e grozava si fiecare are de unde alege dupa placul inimii lui.

Eu personal am votat creatiile pe care le-as cumpara si le-as purta. Iar de obicei cand te decizi ca ceva merita banii tai si ai purta tii cont si de lucratura si de model si de material si de originalitate si de cum te-ar putea pune in valoare.

De asemena nu cred ca persoanele care fac croitoria ca hobby nu au sanse la concursuri. Doar ca de obicei pentru a realiza ceva competitiv trebuie sa munceasca mult mai mult si mi se pare corect sa fie asa. Tin minte ca anul trecut cand am reusit sa particip la primul meu concurs de pantaloni a trebui sa fac 4 perechi pana am reusit sa ajung la o pereche cat de cat corect lucrata si care se aseza bine pe mine, si fiecare mi-a luat un numar semnificativ de ore. Nici macar nu m-am apropiat de podim insa cele cateva voturi avute au insemnat foarte mult pentru ca tinand cont ca fiecare nu are decat un singur votul acel vot inseamna ca cineva a considerat ca dintre toate creatia ta a fost cea mai reusita, iar asta nu este putin lucru.

De asemea nu vad nici o problema in faptul ca anumite votante si-au exprimat deschis admiratia pentru una sau mai multe piese din concurs. Suntem persoane mature si fiecare este capabil sa ia propriile decizii. Nu vad de ce cinava ar acorda votul pe baza comentariilor si nu pe baza pozelor creatiilor. Multe din astfel ce comentarii au fost la modul ca nu am putut acorda decat un singur vot insa mi-au placut foarte mult si alte 2-3 creatii, ceea ce vine ca un fel de vot de consolare pentru cele care nu au primit votul, vot care nu te ajuta in concurs insa iti merge la inima. Alte astfel de comentarii au precizat motivul acordarii votului, ce a placut cel mai mult la respectiva creatia, un feedback care de asemena mi se pare bine venit nu daunator.

Nu stiu daca voi avea curajul sa realizez un tipar de jacheta doar dupa calcule sau daca va iesi ceva daca incerc insa ma bucur foarte mult ca aceste concursuri exista. Privesc fiecare participare ca un succes - o piesa terminata de care esti mandru si pe care o poti prezenta. Iar fiecare vot adunat este iar un mare sucess - ati cucerit pe cineva. Si sunt convinsa ca fiecare dintre noi are sanse sa castige.

De asemea daca ar fi sa castig vreodata un premiu as prefera ca acest lucru sa se intample pentru ca creatia mea a fost cu adevart foarte buna nu pentru ca am eliminat concurenta prin concursurile anterioare.
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de violeta25 Mier 21 Mar 2012, 1:47 pm

Mi se pare corect cum a spus Admina: cine castiga un premiu la un concurs nu mai poate concura la urmatoarele trei concursuri; in schimb, nu mi se pare corect sa spunem ca cele cu mai multa experienta nu pot participa, fiecare meserie isi are avantajul, mi se pare foarte urat sa spunem ca au mai multa experienta ca noi si sa nu poata participa, acest lucru nu ne deranjeaza cand le cerem ajutorul nu? cand asteptam sa intre profesionistele si sa ne intinda o mana de ajutor, atunci e ok dar la concursuri nu mai e ok deoarece pot castiga un premiu obtinut prin munca lor.
Asa cum spunea si Geany noi votam ce ne place estetic, ce-am purta noi, chit ca recunoastem stilul sau nu, nu as vota un produs doar pentru ca recunosc concurenta din spatele ccreatiei, ce am votat de multe ori nici macar nu s-a situat printre primele 3 creatii, "De gustibus et coloribus, non disputandum" (Seneca)
Felicitari pentru tema concursului, foarte bine gandit, pune mintea la contributie si ne scoate din starea de puturosenie wink
Multmim Adminei si sponsorului! Merci
violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de aidil Joi 22 Mar 2012, 8:25 am

Am vazut lucruri foarte frumoase lucrate aici pe forum, mentionandu-se ca au fost folosite tipare. daca cineva stie sa coase atat de frumos si corect dupa tipare, va pot spune ca nu e greu sa construiesti singura un tipar, e doar alt stil de lucru. daca acordati putina atentie explicatiilor, ati castigat un pas mare inainte, definitiv.
Am gasit pe undeva un link care un manual de croitorie scanat. Aici sunt prezentate moduri de constructi tiparelor de baza, care pot fi modificare dupa bunul plac si dorintele fiecareia.
Sper sa va fi de folos!
https://picasaweb.google.com/102324092401652781211/ManualDeCroitorie02#
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de marabr Joi 22 Mar 2012, 8:39 am

multumim, f bun! Merci
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de geany Joi 22 Mar 2012, 9:41 am

Aidil, ai rasfoit acel manual inainte sa scrii ce-ai scris?
"Aici sunt prezentate moduri de constructi tiparelor de baza"
Acel manual are foarte multa informatie, dar constructia tiparelor NU, adaptarea lor, DA. Este defapt o completare tiparelor gen Burda...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Important Nu tratati informatia ca pe ceva nefolositor

Mesaj Scris de pop mihaela Joi 22 Mar 2012, 10:22 am

Manualele in general prin definitia lor au foarte multa informatie .Ce este mai important este ce poti face pe baza acelor informatii . Doar studiind acele informatii poti sa faci un tipar ! Scuzele de rigoare dar informatia este tiparul ,liniile de unire le faci cu ajutorul lor .
pop mihaela
pop mihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : curs de croitorie
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de geany Joi 22 Mar 2012, 10:30 am

Pop Mihaela, bine ai venit!Smile Eu vorbesc de tipaul de baza, care se realizeaza din masuri, formule si calcule, apoi prin unirea punctelor rezultate. Ma bucur foarte mult ca te-am provocat la discutie Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de pop mihaela Joi 22 Mar 2012, 10:42 am

Ceea ce spui tu este foarte adevarat .Aceste informatii le gasesti doar in cartile de specialitate pe care le gasesti fie studiind tezele de liceenta, doctorat din cadrul facultatiilor de specialitate fie apeland la o cursanta care a absolvit cursul de croitorie . Foarte simplu . Eu asa le-am gasit dupa care le-am scanat ,imprimat si am propriul meu manual de proiectare .
pop mihaela
pop mihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : curs de croitorie
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de geany Joi 22 Mar 2012, 10:51 am

Exact! Tocmai de aceea o citam pe Aidil... Ca acolo nu se gasesc acele calcule, insa daca cineva detine tiparele, ma repet Burda (Leko, etc.) manualul ajuta cu informatiile de adaptare ale acestora.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de danae Joi 22 Mar 2012, 10:52 am

Eu am folsit explicatiile Maistrei si mi-a iesit tiparul din prima. Dupa explicatiile ei mi-am facut un bolero si cateva rochii pentru Bia. Nu este extraordinar de greu, doar iti trebuie liniste ( in cazul meu). Eu cu Leko m-am ars. Am scos tipar si arata atat de ciudat modelul si mult mai mare decat ar fi trebuit sa fie.
Haideti fetelor ca nu e numai o provocare sa ne facem o jacheta ci si sa invatam sa ne facem singure tiparele. Mi-ar placea si mie sa particip dar sa vedem de cat timp beneficiez! pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de pop mihaela Joi 22 Mar 2012, 11:02 am

Gasiti pe www.scribd.com/doc/51326779/constructia tiparelor toate calculele necesare pentru constructia tiparelor de baza ,asta daca aveti rabdare sa studiati tot documentul.
pop mihaela
pop mihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : curs de croitorie
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de Admina Joi 22 Mar 2012, 11:22 am

Inca o precizare, daca va e mai usor sa folositi tehnica modelarii pe manechin (o folosesc cateva forumiste, a fost descrisa pe forum), se accepta si aceasta metoda de constructie, cu poze din timpul realizarii ei. Deci orice metoda puteti gasi de a construi un tipar (calcule, modelare, etc.) este acceptata. Nu se accepta scoaterea tiparului dupa alt obiect vestimentar, insa.
Privitor la ce s-a scris la acest subiect, premiile sunt pentru cineva interesat sa invete sau care chiar stie, dar vrea sa usureze constructia tiparelor, nu pentru cele care copiaza tipare. Nu zicem ca e ceva in neregula cu tiparele de-a gata, dar sunt multe situatii cand suntem dezamagite de rezultat sau cand nu ne incadram cu masurile corporale intr-o masura standard si oricum e nevoie sa ajustam, tot prin calcule.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 08 Apr 2012, 8:13 pm, editata de 2 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de Buburuza Joi 22 Mar 2012, 11:36 am

Fain concursul. Felicitari adminelor!

Doar ca eu zic "PAS!". De ani si ani de zile nu mai folosesc tipare. Lucrez numai dupa mulaj pe corp sau pe manechin. Aproape ca am uitat cum se construieste un tipar. Mai stiu cate ceva asa, in general... Pentru masurile mele, pot sa desenez un tipar si cu ochii inchisi (direct pe materialul pentru mulaj, cu rezerve mai generoase), sa-l transform si-l modelez pe corp, dar nu-mi mai amintesc nicio formula de calcul. Deh, scleroza... Ca au trecut mai bine de douazeci de ani de cand am terminat scoala. Si nu ma apuc acum sa caut prin pod dupa cursuri, carti si alte terfeloage. Si-n plus, nu mi-a placut niciodata sa construiesc tipare. Am construit pen'ca n-am avut de ales, dar de placut... ntz! Niciun pic!

Modul de constructie a tiparelor clasice, cu explicatii destul de clare si complete si cu tot cu nenorocitele alea de formule, precum si metodele de transformare a tiparelor dupa model le gasiti in cartile vechi de croitorie... N-ar fi rau sa dati o raita pe la anticari sau prin biblioteca bunicii, poate aveti noroc sa le gasiti. Cele mai bune, (mai ales cele de Tautu) sunt aparute prin anii '60, '70. Pentru amatoarele care vor sa invete si ceva proiectare (desi eu nu vad ce rost are, da'...ma rog!?) sunt PER-FEC-TE si absolut sufieciente.

CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 621210941972903005435894-4527014-700_700

CONCURS CROITORIE: JACHETA - Pagina 2 656466912128403511509779-5496031-700_700


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Joi 22 Mar 2012, 11:46 am, editata de 2 ori (Motiv : :)))
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de pop mihaela Joi 22 Mar 2012, 11:50 am

Dupa ultimul studiu efectuat in 2011 aceste carti nu isi mai au rostul . Scuze dar nu mai bat cu realitatea
pop mihaela
pop mihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : curs de croitorie
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de Buburuza Joi 22 Mar 2012, 12:14 pm

Admina a scris:Inca o precizare, daca va e mai usor sa folositi tehnica modelarii pe manechin (o folosesc cateva forumiste, a fost descrisa pe forum), se accepta si aceasta metoda de constructie, cu poze din timpul realizarii ei. Deci orice metoda puteti gasi de a construi un tipar (calcule, modelare, etc.) este acceptata.
rade Am scris aproape in acelasi timp si nu apucasem sa citesc.
Da' chiar si asa, de participat tot nu pot sa particip. Daca apare in poze faimosul meu manechin verde, ma desconspir... Se duce d**cului anonimatu'.

pop mihaela a scris:Dupa ultimul studiu efectuat in 2011 aceste carti nu isi mai au rostul . Scuze dar nu mai bat cu realitatea
Ultimul studiu DESPRE CE? Despre tehnica proiectarii, despre antropologie/antropometie, despre incalzirea globala, despre efectul razelor de luna asupra galosilor de guma... Ce studiu? Cine l-a facut? Unde s-a publicat? Si de ce intra in contradictie cu metodele si formulele vechi de proiectare a tiparelor?

pop mihaela a scris: Aceste informatii le gasesti doar in cartile de specialitate pe care le gasesti fie studiind tezele de liceenta, doctorat din cadrul facultatiilor de specialitate
Nu zau? Proiectarea tiparelor intr-o lucrare de licenta sau de doctorat? Dom'leeee! da' usor se mai ia doctoratu' in ziua de azi! Pai asta e materie de anu' I si II, pe care tre' sa o visezi si-n somn ca alfel "mai vii mata si la toamna, duduie". Pe vremuri, la FACULTATEA de specialitate (ca, dupa stirea mea in RO e numai una) daca ar fi venit cineva cu asa ceva la Examenul de stat, ar fi fost trimis trap-trap inapoi in anul I. Poate numai daca ar fi inventat vreo metoda revolutionara de proiectare...
In plus, pentru profesionisti aceste cunostinte sunt mult prea putin, sunt baza. O parte dintre ele (mai putin gradarea) trebuie sa le stie chiar si-un absolvent de liceu tehnologic sau de scoala de meserii (Maistra poate sa confirme). Iar pentru amatori, pentru hobby, e prea mult. Muuult prea mult. Exagerat de mult.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de aidil Joi 22 Mar 2012, 12:51 pm

Geani, ai dreptate.
Scuze tuturor pentru gafa, in ultimile luni am citit mai multe carti/reviste despre croitorie si am incurcat info, mereu am avut problele cu a retine in ce carte era nu mai stiu ce tema iar titlurile nu le-am putut invata niciodata.
Deci, tipa respectiva cu manualul editat de Teora, Violeta a postat la aceasi adresa inca 2 manuale de croitorie, unul pt copii si unul pt adulti. In acestea era vorba despre constructia tiparelor.
In cel despre adulti (Croiesc dupa tipar), pe la pag 33 incep explicatii despre bluze. E un manual vechi si nu sunt deloc calcule academice. Sunt tipare de baza, de la care pot pleca modificarile prezentate in alte lucrari.
https://picasaweb.google.com/102324092401652781211
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de pop mihaela Joi 22 Mar 2012, 12:57 pm

In 2012 pentru Profesionisti proiectarea se face pe calculator in diferite programe de ex Gerbar . Gemini ,Lectra Investronica ...etc. .Hai sa fim serioase caci nu are rost . Facultatea de textile si pielarie avem la Iasi Sibiu Bucuresti Oradea si mai sunt centre ............
pop mihaela
pop mihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : curs de croitorie
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de Buburuza Joi 22 Mar 2012, 12:59 pm

aidil a scris: In cel despre adulti (Croiesc dupa tipar), pe la pag 33 incep explicatii despre bluze. E un manual vechi si nu sunt deloc calcule academice. Sunt tipare de baza, de la care pot pleca modificarile prezentate in alte lucrari.
https://picasaweb.google.com/102324092401652781211
Cum spuneam, o carte de Tautu publicata in 1964... Foarte bun!
Dar, conform ultimului studiu, efectuat in 2011... etc. etc wink
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de pop mihaela Joi 22 Mar 2012, 1:00 pm

Si ca si Hobby in croitorie studiul este cel mai important
pop mihaela
pop mihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : curs de croitorie
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de zylv Joi 22 Mar 2012, 1:08 pm

important pt ce?eu n-am facut nici macar un curs de croitorie,si croiesc fara calcule si fara tipare.mie asa imi iese.este vb de talent si de placerea cu care lucrez,si pun pariu ca in vorbelemele se regasesc multe forumiste.
si off topic,buburuzo eu inca astept sa vad ce ti-ai mai lucrat fain
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de aidil Joi 22 Mar 2012, 1:13 pm

Problemele tb tratate cu solutii adecvate, daca vrem sa fim eficiente si sa iesim "in castig".
Asadar, daca lucrezi in ac industrie si vrei o functie cat mai important, atunci faci o facultate in domeniu, proiectezi pe PC cu soft de ultima generatie, dai examen de doctorat,etc.
Dar ca sa cosi in casa, pt tine si familia ta draga, e deajuns un manul, fie el si mai vechi, un tipar de baza modificat pe ici-colo dupa cum nu sta bine sau dupa moda curenta, fiecare cu ce are si poate, cu ce ii place.
Mai postez un link care pe mine m-a jutat la partea de executie, deci dupa croit. Se intra pe USA si apoi selectati ce va intereseaza. Prezentare e sub forma de desen animat.Concursul e doar un concurs, dar jacheta ramane si e bine sa fie cusut corect.

Hai, succes la cusut!
http://www.husqvarnaviking.com/mediafiles/sewingroom/sewlinks.asp#
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de Buburuza Joi 22 Mar 2012, 1:15 pm

pop mihaela a scris: In 2012 pentru Profesionisti proiectarea se face pe calculator in diferite programe de ex Gerbar . Gemini ,Lectra Investronica ...etc. .Hai sa fim serioase caci nu are rost . Facultatea de textile si pielarie avem la Iasi Sibiu Bucuresti Oradea si mai sunt centre ............
Asaaaa... Si cine n-are un Lectra Systems* acasa, ce face? Nu tot cu centimetrul, creionul si florarul? Sau in atelierele de Haute couture de la Paris? Nu tot cu centimetrul, creionul si florarul? Sau in orice atelier de creatie, de oriunde ar fi... Nu tot cu centimetrul, creionul si florarul?
Sau cu moderare si mulaj... da asta e cu totul si cu totul altceva.

* Apropo! Am lucrat pe LS acum un milion de ani... deci nu e vreo minune a tehnicii descoperita alaltaieri.

pop mihaela a scris: Si ca si Hobby in croitorie studiul este cel mai important
Eu as zice ca cele mai importante sunt pasiunea, talentul si curajul de a incerca si exercitiul... Dar, mai ales pasiunea! Ca fara pasiune, curaj si exercitiu, talentul e cam degeaba.

PS - E foarte bine ca exista mai multe facultati de textile. Asta chiar e bine.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB