Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 9:25 am Scris de vlad_mom

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Ieri la 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

CONCURS CROITORIE: JACHETA

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE: JACHETA

Mesaj Scris de a.moscu la data de Sam 24 Mar 2012, 7:08 pm

Multumesc de invitatie , dar eu nu am 50 de mesaje si nici nu cred ca voi ajunge atat de curand la aceasta cifra!
Oricum , apreciez initiativa si imi va face placere sa vad creatiile participantilor. multumesc
a.moscu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/10/2011

http://www pethome.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de oanaraluca la data de Sam 24 Mar 2012, 8:15 pm

Felicitari organizatorilor pentru concurs! Eu nu am suficiente postari pentru a participa si cred ca nici curaj!
Ideea e ca nu prea stiu ce inseamna sa construiesc tiparul. Eu imi iau masurile dupa care fac desenul pe material. dimendiunile la talie , bust ,sold le impart la 4 si astfel aflu cate are o jumatate de spate , o jumatate de fata( la fata la bluza adaug 2 cm pe care ii scad la spate, la fusta invers) etc.
se poate considera asta tipar construit?
ca oricum vreau sami fac o jacheta de fapt sacou si neaparat cambrat.
Spor la cusut ! Abia astept sa vad ce minunatii ati facut ca sa am de unde sa ma inspir ca si modele.
oanaraluca
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de marabr la data de Dum 25 Mar 2012, 10:36 am

ziceti-mi daca se aplica , incepand cu acest concurs, a regulii :"daca ai castigat un concurs, nu mai participi la urmatoarele 3". acesasta regula se aplica pentru 3 concursuri de la croitorie sau e valabila pentru oricare 3 de pe forum?
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 849
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Mar 2012, 12:09 pm

NU se aplica acum. Regula intra in viguare incepind cu urmatorul concurs organizat pe forum, pentru ca am initiat-o in timp ce acest concurs era in desfasurare.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de simona ciuban la data de Lun 26 Mar 2012, 8:31 am

Buna ziua, este primul meu comentariu pe forum,am citit cateva din comentarii,si am gasit multa pasiune in discutii.Vreau sa va felicit pentru organizarea de concursuri pentru ca este o cale foarte buna de a stimula creativitatea si de a ne depasi.Nu stiu daca o sa pot participa la concurs dar mi-as dori foarte mult,sper totusi .Simona
simona ciuban
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : fagaras
Data de inscriere : 14/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Lun 26 Mar 2012, 7:50 pm

Simona, bun venit!
Nici eu nu sunt prea veche pe aici, dar iti spun ca adminele organizeaza concursuri tot timpul, abia se termina unul, ca si incepe altul, bravo lor!
Deci niciodata nu e prea tarziu. Eu mereu ma bucur cand mai posteaza cineva cate ceva cusut in casa iar concursurile sunt o avere de idei si creatii.
Succes.
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de simona ciuban la data de Lun 26 Mar 2012, 8:55 pm

Intr-adevar din ceea ce am vazut sunt doamne extrem de talentate,m-am uitat pe cele trimise pentru concursul Rochii de ocazii si am vazut rochii foarte frumoase.Multe felicitari creatoarelor!
simona ciuban
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de cretu_veronica22 la data de Mier 28 Mar 2012, 9:06 am

Nici eu nu croiesc dupa calcule amanauntite,n-am facut asta niciodata si am cusut mai bine de 15 ani,acasa.Pe mine m-a invatat sa croiesc o prietena,nu am facut nici un curs special.M-ar enerva sa trasez o multime de linii suplimentare ca sa ajung apoi la forma finala a desenului.Pentru mine ar fi timp pierdut.Tipare de hartie fac foarte rar,doar daca e ceva mai dificil si are foarte multe parti.Ori pentru o jacheta nu as avea nevoie de tipar.
Mai astept un concurs unde vor fi niste foarfeci noi ca stau cam prost la capitolul asta...Tiparele nu ma prea incanta nici pe mine...
Silvia Dumitrescu eu te sustin bucurie Si daca vor sa arunce cu oua,sa de-a si la mine ca tot sunt scumpe bataita asteptam mustrarile
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 55
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de simona ciuban la data de Mier 28 Mar 2012, 3:01 pm

Si eu fac tipare doar pentru modele din mai multe bucati dar vreau sa va spun ca lucrez croitorie de 24 de ani si in ultimul timp am castigat multe cliente,nu o sa am 50 de mesaje pentru a participa la concurs dar astazi am primit o comanda de o jacheta si o sa incerc sa fac si fotografii.O sa intreb atunci unde le postez.
simona ciuban
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenlenuta la data de Mar 03 Apr 2012, 9:56 am

buna...vreau si eu sa particip numai ca nu am cele 50 de mesaje ce tre sa fac sa comentez,sapostez ce am mai facut inainte sau ce....va pup si intelegere sunt cam noua pe aici
carmenlenuta
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 36
Localizare : braila
Data de inscriere : 12/01/2010

http://d-ale-bunicii.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 03 Apr 2012, 10:40 am

Ne-ar interesa sa vedem si lucrarile tale, mai ales pe sectiunea de croitorie, in rest, cele 50 de mesaje se fac usor, subiecte sunt multe si variate si cu ocazia asta ne cunoastem si mai bine!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenlenuta la data de Mar 03 Apr 2012, 12:12 pm

nu va imaginati ca sunt vreo croitoreasa desavarsita ci doar e pasiune de a mea,nu am facut decit vreo citeva fuste un costumas de vara pt o petrecere dar nu le am pozate cu amanantul ci pot sa fac cite o poza asa facute deja,am cusut mai mult lenjerii de pat pt mine si familie,am mai tricotat,crosetat si imi place sa brodez manul...pun citeva poze din ce am facut sa va faceti asa o parere...merci pt raspuns

de ce nu pot sa pun pozele pe forum ,pt ca am facut citeva poze cu ce am mai facut inainte...vreau sa pot participa si eu la concurs va rog sa ma ajutati ...nu stiu de ce imi ma da pe alt site cind incarc foto pe imageshack....imi spuneti ce tre sa fac....pupiciiii

carmenlenuta
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Localizare : braila
Data de inscriere : 12/01/2010

http://d-ale-bunicii.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 04 Apr 2012, 5:47 pm

brinzlenuaca, iti recomand sa citesti Regulamentul forumului si in special punctul 6. Nu ai voie sa postezi succesiv mesaje.
In ceea ce priveste pozele, te rog sa scri la subiectul: http://www.lucrudemana.com/t40-atasarea-pozelor-tutorial-pas-cu-pas despre mesajul care-ti apare. In mod normal trebuie sa poti pune link de pe Imagheshack sau Photobucket, fara probleme, pentru ca ai contul din 2010.

Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de elenaveronica la data de Mier 04 Apr 2012, 9:01 pm

Eu m-am gandit bine si nu voi participa la acest concurs- de la inceput, in afara de premiu, imi lipseau mijloacele(*materialul sau banii de material) si motivatia( am in garderoba destule)- dar tot a iesit ceva bun din concursul asta- mi-am construit de la 0 un tipar personalizat dintr-o carte veche de croitorie- o jacheta cu cusaturi montante, modificata de la un tipar cu pensa pe umar-am si croit modelul dintr-o panza ca de cearceaf si vine ca turnat- merita deranjul si m-am gandit ca din el pot face variatiuni-rochie, camasuta, etc
mult succes fetelor care vor ajunge cu bine la "sosire", dar le incurajez si pe cele care se afla in situatia mea sa dedice o seara construirii unui tipar multifunctional si dupa aceea , au scapat de multe batai de cap!

elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 249
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de zsofia la data de Mier 04 Apr 2012, 10:56 pm

cretu..veronica22 daca nu ai terminat nici un curs si nu stii algoritmicile nu cred sa fie vreo problema,faci asa cum ai invatat, nici eu nu stiu nu am terminat nici un fel de curs,o fac cum stiu eu ,o sa fie clar ca aia numai eu inteleg ,nu stiu daca altii o sa inteleaga rade dar tot citesc regulamentul si tot nu vad ca trebuie facut dupa algoritmicile,daca da atunci picam,si mai am o intrebare de la admina trebuie sa folosim acel floricica ?ca eu nu am folosit niciodata,desenez cu mana libera,si inca o intrebare jacheta barbateasca poate sa fie?
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 05 Apr 2012, 12:08 am

Nu este nevoie sa folositi florare pentru constructia jachetei. Este nevoie sa ne aratati sursa de inspiratie (carte veche, reviste, tutoriale de pe internet, inclusiv explicatiile Maistei (Danielei) de pe forumul nostru wink ) si hartia sau folia pe care ati construit tiparul real, cu linii trasate, ajutatoare, calcule. Haideti ca nu e asa greu, cum bine spune Veronica se pleaca de la tiparul de baza, constuit pe bust. Apoi il puteti folosi la camasi, rochii/ sarafane, bluza, etc. Premiul este foarte interesant, asta trebuie sa recunoastem. Sper ca cea care le ca castiga sa ne spuna impresii, dupa folosire. wink
Zsofia, din pacate, cum scrie si in DEX, jacheta este de dama, exclusiv. Deci nu se pot face haine barbatesti, pentru acest concurs. Vom face pe viitor un concurs cu tema haine barbatesti, insa.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 05 Apr 2012, 12:19 am

Admina a scris: Vom face pe viitor un concurs cu tema haine barbatesti, insa.

manta? bounce
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 05 Apr 2012, 12:37 am

Ei, nu dau tot din casa, inca... wink Dar cred ca o sa dam multa libertate, pentru ca domnii sunt mai greu de nimerit si chiar mai pretentiosi decat noi.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Vin 06 Apr 2012, 11:28 am

Admina a scris: Ei, nu dau tot din casa, inca... wink Dar cred ca o sa dam multa libertate, pentru ca domnii sunt mai greu de nimerit si chiar mai pretentiosi decat noi.
Mie imi spui? Al meu sot a topait 45 de minute intr-o pereche de adidasi pana i-a cumparat. Iar la geaca de piele a verificat fiecare cm patrat si cusatura ( tot cam 30 de minute a durat). Cred ca daca nu cumpara, ne batea vanzatorul. Scuze de off topic
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de zsofia la data de Vin 06 Apr 2012, 6:18 pm

Admina acest lucru nu am observat,ar fi fost bun,chiar acum am o comanda o jacheta barbateasca,ar fi fost foarte bun acum la concurs dar nui nimic postez la sectiune,si atunci mai este o solutie ca o doresc si eu una dar sa nu zic din ce material ca o sa incepeti sa radeti de mine Smile multa bafta fetelor ,si spor la lucru cos
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 06 Apr 2012, 8:24 pm

Va reamintesc ca ultima zi de inscrieri este duminica, 8 aprilie pana la ora 24. Deci aveti timp duminica sa faceti pozele (eventual afara, daca tine timpul cu voi wink ) si pana maine sa tot lucrati. Bafta tuturor!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 06 Apr 2012, 9:37 pm

Avem deja o concurenta, putintica rabdare sa editam pozele si va asteptam!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 08 Apr 2012, 7:55 pm

Concurenta 1:
Buna seara,
Am terminat astazi jacheta si am reusit sa descarc si pozele.
Pe scurt, mi-am dorit o jachet asemenatoare celor de blug, comoda si utila in multe imprejurari. Am o jacheta de blug, dar nu am prea purtat-o din 2 motive: fiind foarte scurta in talie arata bine pe mine doar cu rochie/fusta si intotdeauna blugii aratu mult prea uzati comparativ cu ea. Nici macar nu-mi sta bine imbracata in blug din cap pana in picioare, asa ca port jacheta din blug doar cu rochii/fuste. Asa am decis sa lucrez o jacheta din stofa, dupa modelul de baza al bluzei cu pense alungite umar-tiv, buna de luat cu blugi prin parc si nu numai. Maistra a postat explicatii despre constructia tiparului.
1. Am croit jachet din nailon bricostore si am asamblat-o cu bolduri multe.Au rezultat primele ajustari. 2. Am croit prima jacheta dintr-un material verde (mai vechi), probat, cusut, aruncat. Venea turnata, dar nu ma puteam misca in ea.
3. Am cautat o stofa de grosime medie, usor pufoasa pe o parte si am gasit una mov. Am reluat toate etapele si a fost mai bine. Am croit pe bie pentru ca stofa nu are elesticitate si astfel jacheta e mai comoda la purtat. Va atasez pozele si va doresc un week-end superb.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 09 Apr 2012, 1:17 am

Concurenta 2:
Chiar era necesara o jacheta de primavara! Asa ca provocarea concursului a venit la timp!
Jacheta este realizata dintr-o stofa subtire, putin buclata, cam rara (de-asta a fost necesara captusirea) dar perfecta pentru primavara. Modelul era salvat de mai multa vreme de pe net, asa ca pe foaia unde era listat am facut si schita tiparului. Sunt acolo trecute dimensiunile si sferturile folosite in constructie. Am calculat/desenat/trasat tiparul cum tin minte ca am invatat la un curs de croitorie si-am adaptat modelului modificarile din tiparul clasic in raglan.
Am pus o poza cu schita tiparului, iar ca poza din timpul lucrului este momentul fixarii gulerului.
Cum n-am dimensiuni de fotomodel asta mi-a iesit, asta se va purta!

Bafta tuturor concurentelor si multumiri adminelor si sponsorului!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 09 Apr 2012, 11:50 am

Exclamation Va anuntam ca se prelungeste termenul de inscriere in acest concurs, pana vineri 13 aprilie, datorita faptului ca nu avem minim 5 participante. Am primit 5 email-uri de inscriere insa 3 dintre ele nu au implinit conditiile concursului, respectiv numarul de mesaje si conditia de constructie a tiparului.
Va reamintesc ca se pot folosi rigle si florare pentru constructia tiparului (pe baza de masuri), modelarea pe corp sau pe manechin (cu explicatii), explicatiile de pe forum (de la subiectul Constructia tiparelor - capitol I), carti si cursuri de croitorie. Nu este necesara captusirea/ dublarea jachetei, poate fi sport sau casual (denim, doc, bumbac, stofa subtire, etc.).

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos