Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (4)

+72
carmenpeter
culea mirela
dorinacirstea
bimbo
sybex
ale_bebe
alice07
geo
gheorghita.iana
InGeLiTzA
Greteledelweiss
alinuta96
barbin
xxcodrut
Andata
andora
venus8
anisia_rock
Cirstescu Cristina
alexaaa08
Dolores
clariana
fulguta28
Ramonell
SilviaDumitrescu
zuzinela
marina40
rosita
bubutza
afilimonb
melinda2012
arielas
elenav
tinap
ismi3ismi
M.arci
salinas
roxy29
zaharel
pisi
aurelia.c
victorela
diblaru maria
lllorena84
solaris2002
ElizaD
kla78
danae
stoy
Chirrox13
apllered2000
valentinadof
deosebita1
Florina Radu
aidil
kristyne25_872000
dansdk
odeta
mycryna
veronica.l
Lucia Ro
MagdaMarin
bobitica
Karina33
Admina
diada
aurishta
leia
tomari
geany
marabr
oanaraluca
76 participanți

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Sam 03 Mar 2012, 6:21 pm

Poti face poze, la manualul de utilizare. De obicei se vede clar si asa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de deosebita1 Sam 03 Mar 2012, 8:40 pm

Ar fi o idee si un ajutor.
Valentina ti-am trimis un pm, daca ai cum sa ma ajuti.
hug
deosebita1
deosebita1
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/02/2012

http://desenliber.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty masina de cusut Pfaff hobby 1042 sau brother innovis 10

Mesaj Scris de apllered2000 Sam 03 Mar 2012, 8:47 pm

Masina de cusut Pfaff hobby 1042 sau brother innovis 10.
Am rugamintea sa ma lumineze si pe mine cineva care se pricepe ce masina sa aleg din cele doua.Vreau sa o fac cadou mamei mele si nu stiu la care sa ma hotarasc, poate ma ajutati si pe mine.

Multumesc anticipat.
apllered2000
apllered2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : BUBURESTI
Data de inscriere : 02/03/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 03 Mar 2012, 9:13 pm

Nu e necesar sa deschizi mai multe topice cu intrebarea ta.
Daca postai de la inceput unde trebuia,adica in acest topic era mult mai bine.De aceea al doilea mesaj al tau care are continut identic cu cel de mai sus a ajuns la cos.


_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de apllered2000 Sam 03 Mar 2012, 9:24 pm

Scuze, e prima oara cand postez si nu mi-am dat seama, am vrut sa fac un topic nou .
Este ceva in neregula cu intrebarea mea ??
apllered2000
apllered2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : BUBURESTI
Data de inscriere : 02/03/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 03 Mar 2012, 9:48 pm

Nuu nu e nimic in neregula cu intrebarea ci cu faptul ca nu a fost pusa acolo unde ii este locul adica aici.wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Sam 03 Mar 2012, 11:44 pm

Pfaff cu siguranta!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 05 Mar 2012, 4:38 pm

diada a scris:Pfaff cu siguranta!

Diada, se poate sa argumentezi?..Din cate imi aduc aminte, anul trecut cand cautam masina de cusut mi s-a spus ca innovis 10 e bun pentru o incepatoare.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Mar 06 Mar 2012, 8:08 am

Applered, depinde ce fel de lucruri obisnuieste mama ta sa coase, cat de mult foloseste masina de cusut, ce masini de cusut a mai folosit pana acum (obisnuinta) si mai sunt si alte criterii.
In principiu ambele sunt bune, dar pentru anumite lucrari, cum ar fi materiale groase cusute cu predilectie s-ar parea ca Pfaff se descurca mai bine.
Diferenta de pret nu e chiar nesemnificativa si vezi ca pfaff 1142 nu are acel sistem IDT mult laudat, sunt dotate cu IDT doar variantele select 3 si 4 si probabil cele computerizate .
In fine, ambele sunt marci bune, dar clase difrite, pfaff e lux, brother e premium, ca sa zic asa. Prinzi 100km/ora si cu brother, dar pfaff zburda mai cu usurinta la viteza mare.
Succes, sa ne scrii ce ai ales si daca i-a placut mamei tale.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Mar 2012, 9:53 am

Apllered2000, e exact cum ti-a zis Aidil. Depinde mult de preferintele mamei tale. Poate ii va fi mai buna o computerizata, dar daca e o persoana mai traditionalista, poate prefera o masina de cusut clasica.
Chirrox13, cred ca Diada a fost expeditiva pentru ca era vorba de "o mama" si e de presupus ca nu se va impaca bine cu o computerizata. Spre exemplu mama mea e destul de tinerica (nu are 60) si lucreaza pe calculator, laptop, cat de cat. Dar cand i-am lasat o masina electrica de cusut, un Pfaff vechi, nu s-a obisnuit sa invete sa coasa la el. Prefera masina mecanica (cu masa si pedala oscilanta), cu care e invatata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 06 Mar 2012, 10:26 am

Admina, cred ca Diada are motivele ei de a spus ca masina nemteasca e mai buna, as vrea sa le stiu....Mama ta e tanara, al meu tata(67ani) e legat de computer pe cand mama nu il agreaza si nu se atinge de el, nu se atinge de masina de cusut pe cand eu o ador de mica...si nu e si nici nu a fost de acord ca eu sa stiu sa cos la masina zid ..cand ii fac o fata de masa sau altceva e mandra ca stiu sa cos...scuze de off topic...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de stoy Mar 06 Mar 2012, 12:00 pm

Chirrox13, si eu anul trecut eram convinsa ca masinile brother sunt super ,super si citind mesaje aici m-am hotarat si am achizitionat una.
Acum eu iti zic " la pomul lautad sa nu te duci cu sacul"
Am masinuta asta brother de 1 an , cos destul de rar si deja s-a dereglat de 2 ori in conditiile in care prima data am cusut saten si a doua oara intradevar piele ( dar subtire) si eu cand am achizitionat modelul mi-au zis ca e masina care face fata si la piele.
Stiu ca pfafurile sunt masini de cusut nemtesti( nu stiu unde sunt asamblate) dar nemtii produc masini nu bune ci f bune (amintesc doar sienger si multe fete din acest forum folosesc chiar si modelele vechi alea de pe vremea bunicii si sunt multumite de ele) iar pe masinile Brother scrie made in China( stiu ca asa scrie pe masina mea).
Acu hotararea este a ta.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de apllered2000 Mar 06 Mar 2012, 12:35 pm

Mama mea are 70 de ani, are actual o masina de cusut ruseasca electrica de prin anii 77, dar care face probleme,, rupe ata...Vreau sa-i cumpar una care sa faca mai de "toate" ca sa zic asa si sa fie fiabila, sa nu se deregleze una doua.Acum de ex. vrea sa faca o husa la canapea, deci si material mai gros o sa coasa.Am zis sa iau o masina pana in 1500 ron, mai multy nu cred ca are rost sa investesc in masina avand in vedere ca nu o sa foloseasca masina asa des.Am vazut si masinile Janeome, au 5 ani garantie, stie cineva de ele ?Daca tot m-am informat de ceva vreme vad ca si Bernina este o masina foarte laudata.Cam cele mai fiabile am vazut ca sunt Bernina, Pfaff, Gritzner, Elna. Acum...
apllered2000
apllered2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : BUBURESTI
Data de inscriere : 02/03/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de danae Mar 06 Mar 2012, 2:09 pm

Daca doar rupe ata, poate daca o duci la un mecanic, o regleaza. Eu nu as da ruseasca mea pe nimic. Trece prin 6 randuri de blugi ca prin paine. Si subscriu la ce scria Stoy. Brotherul meu are 2 ani si mi s-a dereglat de la cusut tafta. Am mai scris eu si ca desi este unsa, mi-a ruginit suveica cu mecanism cu tot. Am fost la reprezentanta si a ridicat din umeri si mi-a spus: ce vreti doamna, daca era metalica a-ti fi platit o avere pe ea! Eu cu ea nu pot face tiv la blugi si sa pastrez tivul original. Nu trece peste cusaturile de la craci. Dar face butoniera si are si cusaturi decorative.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mar 06 Mar 2012, 2:19 pm

Fetelor, eu am de anul trecut innovis 10 si mi-a insirat de multe ori, se deregleaza...o reglez ...scrie si in cartea ei de unele reglaje...am si demontat-o si am asamblat-o la loc si a mers super...Am cusut blugi, dar si stofa groasa in 2...uneori imi insira de imi vine sa o arunc pe geam..

Edit:...mi s-ar parea normal ca fiecare sa isi spuna parerea despre masina sa de cusut cu avantaje si dezavantaje pentru ca doritoarele sa stie de ce anume sa se fereasca...e parerea mea, nu dati cu rosii.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de apllered2000 Mar 06 Mar 2012, 4:26 pm

Scris de apllered2000 Astazi la 16:23

De pe un site mi-a facut cineva o oferta la innovis 50 sau 150 la 1500 ron.Nu stiu ce sa fac, asa cum am mai zis am o oferta de la janome facute in japonia si au 5 ani garantie.Ma gandeam ka janome 415, din ce mi-au zis coase si materiale mai groase, innovisul 50 in oferta am vazut ca motorul are doar 45w !!?? Asta dupa mintea mea inseamna ca nu coase si materiale asa groase.Astept o parere doua si multumesc pt raspunsuri.

___________________________________________________

Chirrox13 a scris:Fetelor, eu am de anul trecut innovis 10 si mi-a insirat de multe ori, se deregleaza...o reglez ...scrie si in cartea ei de unele reglaje...am si demontat-o si am asamblat-o la loc si a mers super...Am cusut blugi, dar si stofa groasa in 2...uneori imi insira de imi vine sa o arunc pe geam..

Edit:...mi s-ar parea normal ca fiecare sa isi spuna parerea despre masina sa de cusut cu avantaje si dezavantaje pentru ca doritoarele sa stie de ce anume sa se fereasca...e parerea mea, nu dati cu rosii.
Bine ca mi-ai zis, mi-a cam trecut deja de innovis 10, cred ca si celelalte sunt la fel 50 sau 150


Ultima editare efectuata de catre Uca in Mar 06 Mar 2012, 9:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
apllered2000
apllered2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : BUBURESTI
Data de inscriere : 02/03/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aurishta Mar 06 Mar 2012, 5:12 pm

apllered2000 a scris:... asa cum am mai zis am o oferta de la janome facute in japonia si au 5 ani garantie.Ma gandeam ka janome 415, din ce mi-au zis coase si materiale mai groase, innovisul 50 in oferta am vazut ca motorul are doar 45w !!?? Asta dupa mintea mea inseamna ca nu coase si materiale asa groase.Astept o parere doua si multumesc pt raspunsuri.
Eu am Janome,nu modelul mentionat de tine, ci altul, dar sunt foarte multumita de ea. Am cusut recent denim din ala de pe vremuri, mai gros, iar la sase straturi a mers fara nici cel mai mic efort. Nu o am de mult,doar de vreo trei luni dar, cel putin pana acum, n-am observat vreun inconvenient.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aidil Mar 06 Mar 2012, 5:27 pm

Mai bine incearca totusi sa aduci un mecanic pentru masina pe care deja o ai, cum a spus Danae si doar daca nu ii da de capat, cumpara alta. O reparatie si o curatare profesionala costa oricum mult mai putin.
Mama mea are tot 70 de ani, coase de pe la 12 ani la masina mecanica, cu pedala si cand a incercat pe masina mea electromecanica, nu s-a putut obisnui, nici nu a mai avut rabdare sa exerseze, si cred ca nici nu i-a placut.

M-am documentat pe acest subiect pt ca si eu vreau o masina de cusut noua.
Am o masina electromecanica de la Brother, cea mai simpla LS si coase bine, dar e prea simpla fata de ce imi doresc. Brother are si modele electromecanice, chiar destul de multe, sunt mai ieftine decat cale computerizate, iar fetele care au s-au declarat multumite. Nu au asa de multe cusaturi deco/utilitare ca cele computerizate, dar au butoniere intr-un singur pas si cusaturi reglabile 0-4 si 0-5 mm. Masina mea electromecanica LS ar 80 W din care 15 W becul.
By the way, am fost la pfaff de curand, nu mai au show-room pe bd Elisabeta, la sediul roccas nu au amenajat inca o expo, ti le prezinta in bucatarie, pe rand, au fost amabili, dar parca era pustiu pe acolo. Sunt made in Taiwan sau alt stat vecin, dar nu China si au garantie 12 luni. Motorul are 90 watt, din care 15 W becul si cantareste 8-9kg. Nu stiu cu service-ul cum e la pfaff, la brother a fost ok.
Innovis are 80 watt, dar distribuiti intre vreo 3 mototase, 45W are doar motorul care antreneaza tija acului, celelalte 2 motoare sunt folosite la ceva cusaturi deco, nu mai tin minte exact, nu are bec, ci led care consuma 0,5 w.
Pe mine ma intereseaza si cum e service-ul, ca toate se pot defecta si atunci am la cine apela.
La pfaff mi-a placut select 4.0 (electromecanica), l-as fi luat, dar costa f mult si cum eu nu cos contra cost, nu se merita. Sa nu uit, mi-a spus ca au avut destul de multe probleme la cele computerizate, cu placile, in special la cele de brodat, pt ca le asambleaza fara sa le testeze, (se defecteaza des, dupa o ora-doua de mers), clientii le expediaza la reparat la Buc, iar ei le trimit mai departe in germania, nu le repara aici! In germania le testeaza 5 minute, cica sunt ok si le trimit inapoi fara vreo interventie.
Cand am intrebat la brother cum e cu placile, au spus ca n-au schimbat nici una pana acum, cu exceptia celor aduse din SUA, conectate direct la priza fata transformator, si arse instant deci. Garantia la Innovis e 36 luni.
Daca mai stiti si altceva, ma bucur sa impartasim info.
Toate bune.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de apllered2000 Mar 06 Mar 2012, 7:36 pm

Scris de apllered2000 Astazi la 19:32

Pana la urma nu inteleg, merita sa iau innovisul 50 ? 150 ? pentru faptul ca au un service mai promt? Merita la pretul de 1500 ron ? sau sa iau un janome chiar daca nu face atatea operatiuni si este mai fiabila (garantia de 5 ani spune ceva si sunt facute in japonia)

________________________________________

aurishta a scris:
apllered2000 a scris:... asa cum am mai zis am o oferta de la janome facute in japonia si au 5 ani garantie.Ma gandeam ka janome 415, din ce mi-au zis coase si materiale mai groase, innovisul 50 in oferta am vazut ca motorul are doar 45w !!?? Asta dupa mintea mea inseamna ca nu coase si materiale asa groase.Astept o parere doua si multumesc pt raspunsuri.
Eu am Janome,nu modelul mentionat de tine, ci altul, dar sunt foarte multumita de ea. Am cusut recent denim din ala de pe vremuri, mai gros, iar la sase straturi a mers fara nici cel mai mic efort. Nu o am de mult,doar de vreo trei luni dar, cel putin pana acum, n-am observat vreun inconvenient.
Pai zi-mi si mie ce model ai , de curiozitate.


Ultima editare efectuata de catre Uca in Mar 06 Mar 2012, 9:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
apllered2000
apllered2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : BUBURESTI
Data de inscriere : 02/03/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aurishta Mar 06 Mar 2012, 8:20 pm

Eu am Janome DC 4030 Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de kla78 Mier 07 Mar 2012, 8:42 am

eu la innovis 50 am rezolvat problema blugilor cu ac de cusut special pt blugi,tiv pus in 3 straturi si imi coase perfect ,sunt unele materiale care le coase foarte frumos fara sa fac nici o ajustare dar sunt unele (cum ar fii gabardina,sper ca asa ii zice,sau tercotul,la acre ma chinui si cate 1 ora sa o reglez si tot nu iasa cusatura cum mi-ar place,in schimb am singer-ul vechi si facand comparatie intre calitate/pret totusi singerul e mai bun .
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 07 Mar 2012, 9:01 am

Fetelor, eu am reusit ieri sa cos blugi in 3(la tiv)si in 4 (la betelie) cu ac de 100 a mers fara a insira dar cand a inceput sa aiba un zgomot mai accentuat metalic am oprit-o si am uns-o...imediat dupa ungere timp de cateva minute mi-a insirat, am reglat-o iara si a mers bine. Azi trebuie musai sa termin o geanta dintr-o stofa groasa pe care am tot dat-o deoparte ca imi insira masina cand lucram la ea)....Masina asta de cusut o avea toane? Voi ati mai intampinat astfel de probleme?
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de kla78 Mier 07 Mar 2012, 9:34 am

da,Chirrox ,si mie imi face astfel de probleme,daca am cusut intr-o zi un anumit fel de material in alta zi la acelasi material imi facea figuri,e un fenomen ce nu-l pot intelege sub nici o forma.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Mier 07 Mar 2012, 9:37 am

Fetelor, cred ca o sa ajungem si noi ca americancele sa avem mai multe masini de cusut, una pentru subtiri si elastice, alta pentru groase, altele pentru operatiuni specifice. Din pacate nu tot ce zboara se mananca si in ciuda reclamelor, suntem dezamagite cand folosim ceva mai mult timp. Asa si cu Innovis-urile. Ele sunt ok, vad ca multe aveti si coaseti frumuseti la ele, dar normal e sa coaseti fara efort, adica sa va folositi efortul la detalii, creatia in sine, nu ca sa schimbati setari. Si nu avem termen de comparatie, pana nu citim ca se poate mai usor. Eu sunt fascinata de masinile vechi, tocmai pentru ca asta promit (multe modele de la Singer si Pfaff facute acum cateva decenii, cos fara efort si voal si 4-5-6 straturi de denim, chiar doze de suc... rade ). Inca nu am gasit un mecanic in Bucuresti ca sa-mi poata repara si regla masinile. Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de kla78 Mier 07 Mar 2012, 9:42 am

ADMINA reclama ca reclama mie imi vine sa-mi scot ochii la cati bani am dat pe ea,cu banii aia imi luam 3 masini de cusut bune si ep fiecare o foloseam la materiale subtiri/medii si groase zid nici n-am curaj sa-i spun sotului ca nu sunt multumita de ea desi ma tot intreaba ca ma vede cosand la cea cea veche si ii spun ca nu vreau sa o uzez prea tare .
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB