Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyAstazi la 11:02 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Detergent de rufe natural - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Detergent de rufe natural

+21
emanuelastefan99
Andante
SilviaDumitrescu
MagdaMarin
canadianca50
mnarcisa
iriclau
zahariaelouise
ema
gloriamix
elyere
arielas
stoy
danniela
Admina
teisoara
denis21
milena
cristina350
tinap
diada
25 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Apr 2013, 11:10 am

Incearca sa-l diluezi. Tii o sticla mai mica, unde faci amestecul, cu proportie cam 50/50 % sau chiar mai diluat, daca e concentrat detergentul de vase. Eu am luat un dozator ca pentru sapunul lichid si cand apas pe pompita pune oricum mult mai putin decat puneam daca rasturnam sticla. Pe asta eco nu-l prea diluez, ce-i drept. Si mare grija sa le clatesti bine, daca e detergent din comert, pentru ca mancam oricum destule chimicale, din macare, nu ne mai trebuie si dero.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 29 Apr 2013, 7:13 pm

Si eu folosesc dozator !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Andante Lun 29 Apr 2013, 7:24 pm

Tot detergent de vase de la Amway folosesc si eu diluat intr-un dozator, in proportie de 1:8, cu apa...asta ar veni cam 2 degete(pe lat nu pe lung wink ) de detergent la un recipient de 500 ml.Ma tine cca 8-10 luni, 1l de detergent, in conditiile in care spal vase pt o familie de 4 membri (2 copii si 2 adulti) care servesc masa, cu totii, acasa.
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Lun 29 Apr 2013, 7:29 pm

Bravo! asa am facut si eu in dozator adica, eu puneam jumatate lichid, jumatate apa, asa mi-a zis reprezentantul rade si acum tot in dozator il tin dar cred ca este important si buretele.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de danniela Lun 29 Apr 2013, 9:30 pm

Nu stiu cum va tine pe voi 10 luni 1 litru ca pe mine abia ma apuca 2 saptamani, conditii in care mancam doar seara acasa, pe zi cel mic la scoala, fii-mea daca muradreste o farfurie, eu la serviciu. Omul pe drumuri. Si le-am incercat pe toate. Concluzie... cel mai ieftin il cumpar, ma tine la fel.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de emanuelastefan99 Joi 04 Iul 2013, 5:37 pm

buna ziua daca poate sa imi spuna cineva de unde pot sa cumpar borax pentru sapun sau detergent de casa in afara de situ ekilibrium.multumesc
emanuelastefan99
emanuelastefan99
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : maramures
Data de inscriere : 11/12/2012

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Admina Mar 25 Feb 2014, 10:04 am

Oarecum cu mica legatura cu detergentul, am o curiozitate.
Cat de des spalati hainele de strada? Am vorbit cu o cunostinta acum vreo saptamana si se scuza ca nu si-a pus la spalat niste pantaloni, purtati odata. Eu am facut ochii mari (acum sper sa nu ma fac de ras Shocked ), dar nu spal hainele de strada ca pe chiloti.
Asta vara, o colega se lauda ca spala prosoapele de corp zilnic. Iar am facut ochii mari, ca nici la hotel nu las sa le ia zilnic la spalat. Avem fiecare prosopul nostru si il folosim de mai multe ori. La fel si lenjeria de pat, ca o spala vara la cateva zile. Bine, la luna nu le spal nici eu, dar nu as avea unde sa le usuc, daca le-as spala asa des si nici timp sa le bag si sa le scot intr-una, n-as avea. Ea comenta ca sunt 4 pe o baie si tot timpul isi pot lua prosopul unul altuia. Pai e simplu, cosi o initiala pe el si ii inveti pe toti din casa sa isi foloseasca prosopul lor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de danniela Mar 25 Feb 2014, 10:22 am

Sau cumperi pe culori. Noi avem totul pe culoare, fiecare cu a lui culoare desi pot sa spun ca am 4 bai normale plus una de serviciu.
Depinde de situatie Admina, eu spal lenjeria la saptamana daca sunt singura, daca is cu omul care transpira mai des, prosoapele la cateva folosiri, abia am reusit sa educ menajera ca arunca tot ce prindea in cos.
Hainele de strada depinde cat de mult stau imbracata in ele, daca iti iei un pantalon curat si te duci pana la posta pt 10 minute nu va d de ce sa il pui la spalat, poate daca afara ploua si s-a murdarit, in rest....
Eu spal hainele de serviciu foarte des, adica nu imbrac niciodata un lucru de doua ori. Am mai incercat cu fustele, dar...problema e mirosul. Miros a fum amestecat cu alcool, ca de bar...bleahhhh. Si nici macar nu stau pe floor toata ziua, stau si in birou.
Ce spal mai des is ale feciorului care la fel le arunca in cos, vine la 4 de la scoala si se schimba, nu face nimic, deci nu se murdareste, de ce or ajunge panatalonii scurti in cos....habar nu am....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Mar 25 Feb 2014, 11:45 am

Eu spal. Des. Mult. Blugii, pantalonii nu atat de des, decat deaca se murdaresc (cum e copilul de se taraste ca rama pana iesim din gradinita) dar camasi, bluze le schimb zilnic sau de 2 ori pe zi, depinde cum trebuie sa plec. De ex a fost sotul la o nunta fotograf, 3-4 camasi a schimbat in ziua aia. Copii murdaresc mult, tinuta de gradi tinuta de casa zilnic, pijamale zilnic schimbate la ei si la sot, la mine la 2-3 zile. Ai mei transpira foarte mult noaptea si lenjeria la saptamana, vara mai des pentru ca sunt mai mari caldurile! se mai adauga cate un varsat de pahar sau alte minuni... Acum am mare noroc cu servetelele alea, ca le bag pe toate ale copiilor fara sa le sortez si parca scap mai repede. In schimb nu le calc cum le calca ate fete gospodine. Eu calc camasile, pantalonii, hainele copiilor deloc, ca si asa ajung la cos seara. Si fetele de perna

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Admina Mar 25 Feb 2014, 12:10 pm

zid Aualeu... ma fac de ras.
Asta e, eu spal blugii la 4-5 purtari, bluze, malete, tricouri la 2-3 purtari, chiloti, ciorapi, zilnic, maieuri la 2-3 purtari. Prosoape si cearceafuri la saptamana sau mai rar.  Embarassed Avem unul de maini comun pe care-l schimb mai des, dar cele de corp le folosim fiecare. Am plecat de la premisa ca suntem curati dupa ce ne-am spalat pe maini, pe corp, nu le folosim cu jeg. Si inainte de culcare facem dus, deci tot asa, suntem curati. De transpirat in pat se mai intampla, dar acum am oprit caloriferele si chiar e frigulet, peste noapte.
La mine nu se usuca asa repede si avem destule haine, sa le rotim. Daca as purta blugii o zi si i-as spala in aceiasi zi, se usuca in 24 de ore, cam asa. Prosoapele mari cam la fel si cearceafurile se usuca greu, mai ales ca daca e frig si acopar caloriferele dardaim in casa. Primavara si toamna, cand nu e nici caloriferul si nici nu e cald afara, e dezastru. Stau si cate 3 zile si sunt tot jilave. Vara se usuca bine, cand e cald in casa uniform.
Da, daca mergem la tara sau cu bicicletele, pun blugii si bluzele la spalat in ziua aia sau daca merge sotul la concert, intra totul la spalat, de la chiloti la geaca, pentru ca miros a tigari de la 10m distanta.
Ma scuz si eu... asta e, nu as avea timp sa le duc, sa le aduc, sa le pun la uscat, sa le strang, sa le calc, sa le ordonez. Uneori motai in dus sau cand ma spal pe dinti, nu as vrea sa motai cu fierul de calcat in mana.
Diada, ginerele a schimbat 3-4 camasi in ziua nuntii?  beat Cand lucra la birou, omul meu, spalam si calcam la camasi de mi se acrea, si mie. Acum, ca poate lucra si in tricou, m-am lasat pe tanjeala.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Mar 25 Feb 2014, 2:09 pm

Nu ginerele, fotograful, adica barbati-miu  rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de ioana soare Mar 25 Feb 2014, 4:20 pm

Admina eu gandesc si fac la fel ca tine. Nu consider necesar sa spal pantalonii si fustele dupa fiecare purtare, ci la 3-4 purtari depinde cum le-am purtat, cat le-am purtat, pe unde m-am asezat cu ele. Oricum nu le pun la loc in dulap langa hainele curate ci le tin in alta parte a dressingului dupa ce le dezbrac. Nu e vorba doar de faptul ca nu am unde sa le usuc, dar mi-ar parea rau sa le dau asa des la spalat, s-ar uza de 3-4 ori mai repede si in mod inutil dupa parerea mea. Dar daca e vorba de vreo fusta lunga de vara care aduna toata mizeria de pe jos, atunci ajunge in cosul de rufe imediat ce ajung acasa. Lenjeria de corp, sosetele si hainele de sport ajung dupa fiecare purtare la spalat si pantalonii copiilor cu care s-au tavalit in parc(iarna ii las totusi doua zile cu ei pt ca nu am atatia de schimb si se usuca greu), tricourile lui Karol dupa fiecare purtare, cearceafurile o data pe saptamana, prosoapele la doua trei folosiri ca doar sunt curata cand ma sterg, caciulile copiilor la vreo doua saptamani:) , body-urile lor in fiecare zi, bluzele de pe deasupra le las doua zile daca au scapat fara pete de mancare, pijamalele lor la 4-5 purtari pentru ca sunt curati cand le imbraca nu stau decat in pat cu ele si au si body pe dedesubt.

Diada ce ai spus despre sotul tau ca a schimbat 3-4 camasi mi-a amintit de botezul lui Paul. Era vara, in august, foarte cald. Toti barbatii aratau jalnic, cu camasile pline de pete de transpiratie. Toti in afara de tatal si fratele meu, care aratau impecabil. Asta pentru ce ei purtau maieuri pe dedesubt, care absorbeau transpiratia si astfel camasile lor erau curate si uscate. Indiferent cat de cald e afara, parerea mea e ca maieul este obligatoriu pentru o tinuta impecabila.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Mar 25 Feb 2014, 6:01 pm

daaa, si al meu poarta maieuri, chiar si vara, doar ca el s-a dus a pozat, a venit, s-a schimbat si tot asa de vreo 4 ori. Ca nu a fost fotograf platit, a fost de placere si si-a permis luxul sa vina acasa sa rezolve si altele.

In final toate spalam, depinde de imprejurari  rade ca daca aveai un copil ca mine de pana pe la 2 ani voma dupa ce manca, regurgita, asta este, trebuie sa speli.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de ioana soare Mar 25 Feb 2014, 6:25 pm

diada a scris:daaa, si al meu poarta maieuri, chiar si vara, doar ca el s-a dus a pozat, a venit, s-a schimbat si tot asa de vreo 4 ori. Ca nu a fost fotograf platit, a fost de placere si si-a permis luxul sa vina acasa sa rezolve si altele.

si luxul de a avea asa o sotie buna ca tine care sa-i calce 4 camasi pentru un singur eveniment:)

Sigur ca e relativ cu spalatul, mai ales cand vine vorba de copii, care sunt imprevizibili. Dar in conditii normale eu cam asa spal. S-a intamplat sa schimb cearceafurile intr-o seara iar a doua zi dimineata sa mi se urce amandoi baietii in pat si sa faca pipi acolo:) Sigur ca am dat tot la spalat, inclusiv husa de saltea care si ea era proaspat spalata si pe care in mod normal as spala-o de doua trei ori pe an:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Mar 25 Feb 2014, 6:28 pm

Vezi? norocul meu este ca am statie de calcat si am si camasi pentru 2 saptamani, cam la 8-9 zile calc ce am, intr-o ora sunt gata, merita sa investesti intr-o statie de calcat. Zic eu care uram calcatul, nici acum nu il iubesc dar e mult mai usor!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Admina Mar 25 Feb 2014, 6:47 pm

La copii nu se aplica nicio regula. Daca are numai camasi si bluze albe la scoala, se spala zilnic, destul de des, ca vine patata de la desen (si oricum nu mai ies culorile...), pune mancare sau mai stiu eu ce pe ea si se vede imediat la maneci, gri de pe banci.
La noi ma refeream, ca adulti. Stiu ca pe vremuri bunica spala doar gulerul si mansetele la camasi, ca tot asa, se spala greu, mai mult de mana si se usca greu. Acum, daca as avea si uscator, poate le-as spala mai des (desi ma doare sufletul si de planeta asta sa o poluez cu atata detergenti, sa consum atat curent si apa, care trebuie epurata din nou, ca sa intre in circuit).
Colega de care ziceam ca spala zilnic prosoape si lenjerii, se plangea ca dadeau milioane la apa si altele la curent (sunt si 8 oameni in total). Pai daca nu-ti convine, mai tai din cheltuieli, mai optimizezi nu asa. Socrul, in State, tine centrala pe vreo 19-20 de grade peste noapte si mi s-a parut frig. Dar am cautat pe net si cica asa e sanatos, mai racoare, decat prea cald. Revin la colega... cica dorm cu geamul deschis, cand baga prea devreme caldura de la bloc, ca si asa plateste la gramada, chiar daca merge sau nu caloriferul. Nu pune robinet sau repartitor, ca nu conteaza... De, daca nu arde la buzunar, nu e nevoie.
Ioana, la fel tinem si noi, hainele folosite pe niste port-mantouri, nu le bagam in dulap. Nu am spatiu prea mult oricum sa le tin separat de cele curate. Le luam prin rotatie, pana le vine randul la spalat, nu stam in aceleasi haine cateva zile.
Diada, la aia ma refeream, ca a fost mai schimbat ca mirele. wink Mai ales ca era in spatele obiectivului, ce conta ca se mototolea camasa? Banuiesc ca nu a fost asa cald, sa transpire.
Cu statie sau fara, tot dureaza calcatul si e o maaaare placere. Ceva sa calce singur mi-ar trebui.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 25 Feb 2014, 8:56 pm

La mine doar haina/hainile/jechetele/gecile le spal foarte rar spre deloc.Eu incerc sa port zilnic alta dar uneori chiar imi e lene si le schimb la saptamana.
Si asta pentru ca am norocul sa am mai multe modele wink 
De ex haina mea  groasa zebrata de stofa pe care o am din 2011 si pe care unele din voi o cunoaste-ti personal 😉am spalat-o abia acum dupa 2 ani de purtare destul de mare.Mi s-a parut ca acel alb s-a cam inegrit si am spalat-o in masina de spalat fara probleme.
Cum iarna port numai blugi  pe acestia ii spal la saptamana depinde de gradul de tavaleala(eu la munca mai am surprize ca sa caut diverse tesaturi  in alte sute de resturi de tesaturi puse sub o masa de croit si sunt nevoita sa stau in genunchi sa "rastorn" marea de tesaturi pana gasesc (daca gasesc) ce caut apoi sa le asez la loc sub masa  si sa incapa toate la loc) si ma murdaresc de praf uneori.In rest bluzele purtate le spal zilnic de aceea si am 6-7 bluze de schimb si tot mi se par putine. zid

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Mar 25 Feb 2014, 10:03 pm

Hai mai Admina, ca pe tine te ajuta si sotul la calcat! deja ti se injumatateste treaba si daca esti draguta  love cu el, iti calca toate rufele! La mine nu merge cu nimic, mama nu poate sta in picioare, soacra nu calca de fel, cu statia nici atat! asa ca, ma bucur ca o am si pe ea, pe statie!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Admina Mier 26 Feb 2014, 12:09 am

Ei, na... fiecare e pentru el. wink  Noi calcam ce avem nevoie in ziua aia, nu asa, maldare. Am un dulap cu 4 usi si marea majoritate le tinem pe rafturi, nu pe umerase, s-ar mototoli stand una peste alta. Deci sunt spalate si sifonate, in dulap. Ce calcam, purtam si apoi punem pe port-mantou si repurtam. Mama le are pe ale ei, scap de ale fetei, ca sta destul de mult pe la ea. Dar nu as putea sa o pun sa ne spele sau sa ne calce noua. Tu ai putea sa profiti de mama/ soacra, cand stau la tine. Nu stiu cum reusesc, dar avem prieteni, veri care au tot timpul in casa o mama, o soacra, care ii ajuta cu gatit, copii, menaj usor, spalat/ calcat. Si unii dintre ei sunt si mai fericiti. Dupa ce-si termina treburile, le lasa mancarea calda in farfurii, pleaca acasa la ea, nu stau impreuna.  wink 
Am vazut la socrela cat de bine e cu uscator si ce drepte ies, nici nu mai trebuie calcate, marea majoritate. La mine ies botite, ca le bag la 1200 rotatii, sa le stoarca bine. Daca le usuc pe calorifere sau suportul de uscat ies sifonate bine, deci nu scap de calcat cu mai nimic. Maxim cu pijamale, colanti.
Hainele groase le spalam de doua ori pe sezon sau odata, pentru ca avem cate 2-3, le purtam prin rotatie. Dar daca e musai, intra la spalat mai repede. Spre exemplu pe motiv de fum excesiv (dupa 1-2 seri in vreun club) sau ca azi, cand sotul a luat cateaua de vreo 30-35 de kg in brate si a urcat-o in masina, dupa lupte grele.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de diada Mier 26 Feb 2014, 7:01 am

As profita eu daca as avea de cine  rade dar mamele mele sunt batrane, abia isi mai tin ele oasele ce sa le mai chinui si eu. Ma bucur ca mai sunt in viata si nu trebuie sa le ingrijesc la pat. Asta este daca au facut copii tarziu (aviz amatorilor  rade ) ca si eu i-am facut tarziu. La mine nu merge sa calc in ziua respectiva pentru ca noi dimineata suntem pe fuga, oricum ne trezim de la 6, statia se incalzeste greu, spatiul mic copii pot da peste ea din greseala (adormiti) si nu prea-mi permit sa mai intind si masa de calcat, prea complicat. Camasile stau frumos pe umerase (am de la Magda din alea slim), blugii calcati pe raft, pantalonii de stofa pe umerase de pantaloni cu clips, ale mele la fel camasi/bluze pe umeras. Puloverele nu mi le calc. Rochiile, la fel, pe umeras (nu am multe). Fustele pe umerase cu clips, la fel, nu am multe, vara pun cate 2 la un umeras.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 26 Feb 2014, 12:25 pm

Eu nu mai calc de o vreme pentru ca trebuie sa schimb instalatia electrica in casa(sau mici schimbari,voi vedea ce zice specialistul) si nu vreau sa incarc firele cu consum mare sa nu am surprize neplacute,dar ma deranjeaza ca,necalcate,stau aiurea in dulap-rufele,zic.Drept pentru care calc dupa nevoi si putin.

Cat despre detergentii naturali,am gasit o firma(ACEASTA) care da si la persoane fizice(l-am luat personal si nu am platit transport),undeva langa big berceni,de la care am luat dezodorizant de incaperi(bun pe moment,dar mai apoi parca miroase putin ciudat,a...crîșma,solutie pentru curatat mobila-care face o treaba buna,curata tot si lasa o patina blanda pe lemn si sapun de maini care nu mi-a placut cum spala si l-am folosit pe post de detergent de vase-e super rau,spala de pe toate vasele imi vine sa le pup de stralucitoare si ingrijite ce sunt,plus ca rontaie grasimea cat ai clipi(mai nou spal in lighean,ca la tara in apa multa cu detergent mult,mai pun si pastile de clor cateodata pentru dezinfectie si vasele se spala singure,eu doar verific cu buretele ce s-a intamplat,e tare placut).

Stiu ca nu am vorbit despre detergent de rufe natural,dar ei spun ca produsele sunt facute destul de eco si au si detergent de rufe,pe care nu l-am incercat...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de danniela Mier 26 Feb 2014, 1:56 pm

Eu usuc pe umerase hainele mele, si in afara de bluze/camasi de bumbac/amestec nu necesita calcat mai nimic. Sau necesita un calcat din ala de dorul lelii. Urasc semnele de la carligele de rufe, umerasele iau loc putin pe sarma. Am vazut chestia asta la o familie din USA care locuia langa noi cand stateam in Nairobi. Mi s-a parut o idee buna pentru spatiul mic de uscat dar apoi am vazut ca e buna si pentru salvarea timpului de calcat.
Cat despre calcat si spalat nu cred ca te faci de ras, fiecare cu necesitatile sale si cu stolul de pasarele. Eu eram aia care calcam scutecele fie-mi, acum are 20 de ani iar eu m-am desteptat . Iar spalatul fara rost...duce la uzarea hainelor, se uzeaza de spalat si calcat mai mult decat de purtat!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de i.xell Mier 26 Feb 2014, 3:20 pm

Ma bag si eu in seama aici, nu am copii, suntem doar eu cu sotul, deci 2 si spal intr-una  zid parca viata mea de married woman se duce numai pe gatit si spalat si strans/intins rufe. Asa am impresia uneori. Spal ff des dupa parerea altora si asta ptr ca am un pitic mare care nu suporta sa vada cosul plin de rufe, daca trece de juma' e teroare.
Si eu am probleme cu uscarea rufelor iarna, am mereu sarma plina de rufe si uscatorul in casa il mut de aici-dincolo si ma lovesc de el mereu dar n-am ce face.
Cand e frig de ingheata pietrele cine e in hanorac cu gluga si dardaie din toate incheieturile? moa, intind rufele sa nu ramana urme de la sarme sau carlige ca deh' am pitici pe creier. Se mai oferea sotul dar acum nu mai ca primea teoria relativitatii ca au ramas urme pe tricou sau cearceaf  shot 
Calcam si eu mult, inafara de hainele sotului si ale mele calcam si lenjeriile si transpiram langa fier......dar m-am lasat, calc decat strictul necesar.
De ce spal des ptr 2 persoane? pai hainele de casa la 2-3 zile max ca mai gatesc si intra mirosul, sotul transpira de fel....buuun, mai daugam o lenjerie/sapt sau chiar 2(iarna ca vara mai des), depinde de cum transpira sotul, prosoape zilnic de la baie cate 2-3, le mai punem si pe cele de la bucatarie, camasile sotul deschide la culoare si bluzitele mele colorate, le spal des ca nu avem asa multe sa le pot lasa ptr sfarsitul sapt, lenjeria de corp schimbata zilnic.
Bun, la asta mai adaugam un trening, o cuvertura de pat, fetele de perna de la puii din sufragerie ca-s multi. Nu mai pun gecile sau vestutele de le alternez eu la servici, sotul hanorace......sau vreo curatenie unde spala perdele, draperii, NU intru in explicatii.
Vara nu vreau sa mai vorbesc ca sotul poarta si cate 3 tricouri/zi daca iese de 3 ori, vara sunt sluga calcatului zid de tricouri si pantaloni scurti la greu.
Multe prietene imi zic ca spal des/mult dar asta e, nu spal asa ca vreau, spal de nevoie si puteti sa dati cu rosii......dar da spal prosoapele de bucatarie cu hainele  Embarassed poate nu trebuia sa zic; am cunostinte care spala masina de prosoape de bucarie, masina de sosete, masina de budigai. Eu nu.
Ar mai fi multe de zis, dar m-am intins cat pomana tiganeasca, va pup pe toate indiferent cate masini spalati sau cum combinati rufele  rade
 kiss kiss
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de danniela Vin 28 Feb 2014, 12:02 pm

i.xell, de ce nu trebuia sa zici???
Mie nu imi place sa judec pe nimeni! Asta e decizia ta, cui nu ii place...nu are decat!!! Crezi ca esti singura??? Nu cred!!! Mie nu imi place de cine se da mare ca face drege si in realitate... e tocmai invers!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 28 Feb 2014, 12:10 pm

dar uscatul pe umerase e trasnet,deja l-am pus in practica!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Detergent de rufe natural - Pagina 3 Empty Re: Detergent de rufe natural

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB