Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati ?(1)

+80
skygirl
kisslandia
came_lia
elize
MAYA
TIPUS CORINA MARIA
Donescu Monica
danae
laviniadiana
mady85
puffetta
milena
LaDiva
Gabyx
Mimi Radoi
trice
alex2
Usagy
IrinaH
claudinna
florentina69
DanielaS
Doina
Kristina
Monica
zylv
daya
chemio
teisoara
gogoo
nadina_b2005@yahoo.com
MARY22
stela_cj
ileana cosanzeana
alexya
umdc
niculaie
maria_pinciu
diana_roxana
man4pot
clodi
MihaelaT
MensSana
cornek
noel
zgayby
bluegray
zenaida
vilcris
Laila
Celica
oana_007
oanabijux
Dionisia
DANIELA.I
Clio_Ela
ANURIM
pisi
Eugen
postoleirina
marinella
diane
RalucaS
mannuk
kla78
geany
totolina
lizbethlizz
dana_mi16
cris69
Camy
tomari
lora17
anne-marry
Tonsis
julix_2007
diada
danutzii2
Admina
luiza
84 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Dionisia Mar 14 Iul 2009, 11:17 am

Super masina Anurim, imi plac cusaturile acelea decorative, in stil grecesc, sau cele cu floricele !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de ANURIM Mar 14 Iul 2009, 9:30 pm

Va multumesc mult pentru primirea calda. M-am simtit ca intr-o mare familie love. Toate sunteti atat de dragute si atat de calde. Cum spuneam, datorita voua (si la recomandarea prietenei mele, Ela wink ) mi-am luat masina de cusut. Si cam atat am deocamdata: masina de cusut, un foarfec, un metru, cateva ace, o revista Burda, o carte cu explicatii tot de la Burda (comandata odata cu masina) si ... ceva curaj Smile . Cu timpul o sa vina si indemanarea ... sper wink
Intr-adevar, modelele cu floricele, onduleuri, crengute si figuri geometrice iese tare frumusel. Nu imi place cum ies literele chinezesti Sad O sa mai incerc.
O sa pun si cateva fotografii, insa azi am avut o zi mai mult decat plina: pana la 15 cursuri, apoi a trebuit sa o iau pe cea mica de la gradi (cu o stationare la jocul de joaca flower ), apoi sa depistez cum si unde se pune ata in masina, cum se coboara piciorusul rade si cate si mai cate. Cu atat mai mult, cu cat inca nu cunosc termenii in limba germana zid .
Dar promit ca o sa imi fac timp mai spre sfarsitul saptamanii sa pun si cateva foto cu modelele cele mai frumusele.
pupi
ANURIM
ANURIM
helper
helper

Numarul mesajelor : 28
Localizare : München
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Eugen Sam 18 Iul 2009, 12:17 am

V-am promis ca va spun despre ea. Am primit-o, am uns-o, am verificat toate cusaturile pe care le face. Nu mi-a inselat nici o asteptare. E super, coase butoniere intr-un sg pas, nasturi, baga ata sg in ac, trage bine si materiale groase. E stiut doar ca tr sa potrivesti exact ata, acul si reglajele de intindere a atelor in acord cu materialul. Am cusut niste perdele si am inceput un pantalon ca n-am scapat de ce am promis. Sunt f multumit.
Ne mai auzim,
Eu
avatar
Eugen
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : diferite site-uri de profil cum ar fi Brother, Hyundai, Singer
Data de inscriere : 25/06/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oanabijux Lun 20 Iul 2009, 5:42 pm

Nu am cusut in viata mea, dar m-am gandit ca ar fi cazul sa pun mana sa invat, dar...vreau sa va intreb daca merita sa cumpar o mini masina de cusut(max 70 lei-care coase doar drept) pentru a invata sa cos drept.
Nu as vrea sa investesc multi bani si pe urma sa-mi dau seama ca nu reusesc sa ma descurc in nici un fel.
oanabijux
oanabijux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://oanapinky.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de diada Lun 20 Iul 2009, 6:01 pm

Nuuuu, nu merita! are soacra mea una luata tot asa micuta, se pune pe masa, zici ca e de jucarie si nici nu poate coase la ea! fuge pe masa cand coase, nu are stabilitate! ea a comandat-o dintr-un pliant ceva publicitar, stiti despre ce vorbesc, oricum diferenta prea mare nu cred ca este. Plus ca unde trebuie sa tii cu mana de material sa treaca frumos pe sub masina nici nu incape, abia poti sustine un pic, si daca, sa zicem ca trebuie trecut material mult pe-acolo nu incape! Fetele stiu despre ce vorbesc.

Eu clar nu recomand o asemenea masina, mai bine o hyundai ca a mea rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oanabijux Lun 20 Iul 2009, 6:31 pm

Multumesc din suflet pentru raspuns. Atunci am sa caut altceva, dar tot nu ma las pana nu incerc sa cos la masina. wink
oanabijux
oanabijux
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://oanapinky.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oana_007 Mier 22 Iul 2009, 5:18 pm

Buna tuturor
Am "aterizat" pe forumul asta in timp ce cautam informatii despre o masina de cusut. Am tot citit aproape toate posturile voastre si nu reusesc sa ma hotaresc ce masina sa cumpar.
Ca idee - sunt incepatoare, buget - max 1100 -1200 lei dar sa poata cat mai multe.. Am restrans aria la 2 modele, si anume: de la Quelle - modelul Procomfort pe la 1100 lei sau de la Brother XL5500 (pe la 839 lei). Din pacate cei de la Quelle sunt varza la detalii (nici macar nu pot sa imi dau seama ce fel de suveica are - am citit tot aici ca pt incepatori nu se recomanda suveica de teflon)....
Acum vine partea in care as avea nevoie de niste sfaturi pentru ca am vazut ca va pricepeti f bine si indraznesc sa va cer ajutorul. Nu as vrea sa ma trezesc dupa ce prind ceva experienta ca de fapt am luat o decizie gresita pentru ca nu ma pricep (inca wink ). Ajutor in ale croitoriei as avea - am un unchi care a lucrat in tineretile lui la Apaca, dar nu are nici o idee despre masinile astea performante...
Astept sfaturile voastre Merci
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Iul 2009, 8:56 pm

Oana, bine ai venit!
Despre masina de cusut de la Privileg, poti afla mai multe informatii AICI
Ai poze detailate si cu masina si cu accesoriile si ca sa intelegi cat de cat textul iti recomand Google translate, unde introduci doar textul copiat de pe site-ul respectiv. Ca sa afli parerile a catorva cumparatori, apasa pe butonul: Bewertungen si la fel copy-paste textul, in translatorul Google. Mai multe despre masinile Privileg, si despre Pro confort, pe un forum, tot in germana, din pacate: AICI
De la Brother ar mai fi tot una computerizata, la 1163lei: INNOV-IS 10, si personal as merge pe un alt model de electro-mecanica, un BM 3500. Daca ai trecut prin subiecte, ai sa gasesti minunatiile postate de Camy si cusute pe acea masina.
Problema cu suveica orizontala apare cand rupi ace, incepator fiind. Dar daca mergi incet si nu fortezi masina, nu prea ai de ce sa te temi. Daca ai posibilitatea sa mergi la vreo reprezentanta, fa un drum chiar si numai pentru a le vedea, pentru a ti se explica cum functioneaza. Nu as investi toata suma intr-o masina de cusut, parca. Este importanta una in care sa ai incredere, care sa fie sigura pentru cusatura dreapta si cele de baza, mai putin decorative si briz-briz-uri. Computerizatele sunt mai usoare pentru incepatori, daca te pricepi cat de cat la elecronice (gen mobil, calculator, etc); au sisteme de infilare a ate, mai simple, introducerea atei in ac, bobina verticala se introduce mai usor, se selecteaza diverse setari ale cusaturi printr-o apasare de buton, au sistem care te avertizeaza cand gresesti vreo setare. Dar din pacate nu prea se pricepe multa lume la computerizate, asta apropo de unchiul tau. Este mare diferenta intre cele clasice si mai ales industriale si cele computerizate.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oana_007 Mier 22 Iul 2009, 9:49 pm

Multumesc mult de raspuns hug
Daca ma ajuta faptul ca ma pricep la calculatoare m-am scos bee
Dupa recomandarile tale cred ca voi opta pentru XL5500 (la norocul meu nu vreau sa ma risc sa crap suveica). Am admirat si eu creatiile lui Camy la BM 3500 dar din pacate ea e de vina pentru minunatiile alea, nu masina wink

Acum ramane sa imi fac "sorcovesc" sotul, ceea ce nu ar dura prea mult... Sper sa ajung si eu sa postez niste creatii macar pe jumatatea alor voastre, dar pana atunci va voi urmari si voi invata Flowers
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Celica Mier 22 Iul 2009, 10:48 pm

Buna tuturor,

as vrea sa cumpar o masina Brother xl5700. Ceva observatii pozitive sau dezavantaje? Acum costa aprox 1000 RON. Am inteles ca se poate coase si material din piele. Am inteles ca sunt si masini cu suveica orizontala din seria BM de la Brother. Comparativ cum ar fi? Am vazut si INNO 30 dar acestea din urma sunt mai putin fiabile, nu cos piele, etc? Am inteles ca unele masini au "overlock". Asta ce inseamna? Multumesc
Celica
Celica
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : TM
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Laila Joi 23 Iul 2009, 2:12 pm

porcaria mea de masina ( un AEG) s-a stricat deja................
nu mai merge pedala, face un sunet ciudat, ca un fasait
of.............dupa ce ca nu stiu eu sa cos, voiam azi sa experimentez ceva cu ata elastica, am ramas cu ochii-n soare

sper sa gasesc bonul de casa sa o pot trimite la reparat

recomandare: nu cumparati AEG Sad
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oana_007 Joi 23 Iul 2009, 3:48 pm

Mai am o singura intrebare.... Tot cautand eu distribuitori de Brother am inceput sa ma intreb.... cam ce accesori ar mai trebui sa iau (daca trebuie) sa nu stau dupa aia sa mai bat drumul pentru un piciorus sau cine stie ce....
In manualul de la XL5500 scrie ca vine cu
1 Piciorus pentru butoniere (1 buc.)
2 Piciorus pentru cusut fermoare (1 buc.)
3 Piciorus pentru cusut nasturi (1 buc.)
4 Set de ace (ace normale HAX130) (3 buc.)
5 Ac dublu (1 buc.)
6 Bobine (3 buc.)

Acum mai sunt disponibile urmatoarele accesorii:
Pentru această maşină găsiţi următoarele accesorii opţionale :
- F001N - Picioruş de ghidare pentru matlasat - 45 RON
- F003N - Picioruş pentru tiv îngust rulat - 45 RON
- F004N - Picioruş pentru fermoar ascuns - 45 RON
- F008N - Picioruş universal de teflon - 45 RON
- F011N - Picioruş pentru cusături drepte - 45 RON
- F012N - Picioruş pentru încreţire - 45 RON
- F014N - Picioruş pentru ataşat bentiţă - 45 RON
- F015N - Picioruş pentru surfilat - 45 RON
- F016N - Ghidaj pentru matlasat - 45 RON
- F018N - Picioruş pentru cusătură de tiv invizibil - 45 RON
- F022N - Picioruş universal transparent - 45 RON
- F024N - Picioruş pentru cusut şnururi (max 3) - 45 RON
- F025N - Picioruş pentru bucle - 45 RON
- F029N - Picioruş pentru cusătura picot - 45 RON
- F036N - Picioruş pentru fermoar reglabil - 45 RON
- F037N - Picioruş pentru nervuri - 45 RON
- F021N - Picioruş pentru ataşat împletituri - 65 RON
- F026N - Picioruş deschis - 65 RON

Din experienta voastra - ce ar mai trebui sa cumpar dintre accesorii? Eu parca as mai lua Picioruş pentru fermoar ascuns si unul pentru incretire... Voi ce ziceti?
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de pisi Joi 23 Iul 2009, 4:43 pm

mie mi se par cam exagerate preturile,eu folosesc si piciorusele de la masina veche,se potrivesc de minune
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oana_007 Joi 23 Iul 2009, 5:14 pm

Eu din pacate nu am avut masina pana acum, deci nu am accesorii vechi.... Dar daca stiti ca ar trebui sa iau ceva as vrea sa stiu..... Vorba aia - la negocieri poate imi iese accesoriul respectiv gratis wink
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de pisi Joi 23 Iul 2009, 5:16 pm

Dar nu cred ca se poate negocia cevameste magazin,preturi fixemdaca era ceva de prin bazar poate Smile
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de diada Joi 23 Iul 2009, 5:24 pm

- F018N - Picioruş pentru cusătură de tiv invizibil - 45 RON, pe-asta l-as lua si pe cel pentru fermoar ascuns!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oana_007 Joi 23 Iul 2009, 5:27 pm

Deci unul il nimerisem... Mai astept ceva sfaturi de la cine mai are de dat
bucurie
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Iul 2009, 12:57 am

Celica a scris:Buna tuturor,

as vrea sa cumpar o masina Brother xl5700. Ceva observatii pozitive sau dezavantaje? Acum costa aprox 1000 RON. Am inteles ca se poate coase si material din piele. Am inteles ca sunt si masini cu suveica orizontala din seria BM de la Brother. Comparativ cum ar fi? Am vazut si INNO 30 dar acestea din urma sunt mai putin fiabile, nu cos piele, etc? Am inteles ca unele masini au "overlock". Asta ce inseamna? Multumesc
Depinde ce si cata piele vrei sa cosi. Oricum eu as lua o electro-mecanica pentru piele, in nici un caz o computerizata gen Innovis. Deci si XL 550 si XL 5700 sunt ok; BM are suveica orizontala si depinde si cat de avansata esti in ale croitoriei, dar daca ai sa cosi lucruri dificile mai bine ceva mai rogust, mai clasic (adica suveica verticala). Poate sa iei si un piciorus de teflon care este foarte bun pentru cusut piele. In general iti trebuie o masina al carui pas sa se regleze si era ideala si presiunea in piciorusul presor (dar asta nu e decat la modelele de 3000-4000lei...). Daca poti ajunge la o reprezentanta, sa-i faci o proba ar fi ideal sa vezi cum merge pe piele. Cusatura overlock imita surfilatul triplockului; e ceva mi bun decat zig-zagul simplu. Iti trebuie insa un piciorus special (care nu e inclus la multe masini), vezi linkul de mai jos.

Oana, si eu as lua cam ce a recomandat Diada, desi eu nu ma impac prea bine cu piciorusul de cusut fermoar invizibil (daca-l iei sa intrebi daca e de metal sau de plastic). Daca nu ai masina de surfilat poate ajuta piciorusul de overlock, adica Acesta. Nu stiu de ce nu-l au pe site...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Dionisia Vin 24 Iul 2009, 8:30 am

pe langa acelea, eu as mai lua piciorus pt. tiv ingust rulat, piciorusul pt. surfilat ( cred ca este acelasi cu piciorusul de overlock)- daca nu ai deja un triplock/ overlock, si mi s-ar mai parea interesant piciorusul de cusut snururi ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Laila Vin 24 Iul 2009, 9:03 am

nu mai gasim nicaieri chitanta cu care a fost cumparata masina:((((((
probabil reparatul ma va costa mai mult decat pretul unei noi masini:(
toata ziua am incercat ieri sa-i fac ceva si nu am reusit:(
vreau sa va intreb: e posibil sa nu mai mearga daca i-am scos graiferul ( cred ca asa-i zice) si nu l-am pus bine inapoi? va arat o poza, chestia aia care e inauntru am scos-o de tot afara
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

stiti cumva daca ovelock-ul pe care l-am comandat poate fi folosit ca o masina de cusut normala?
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Iul 2009, 9:31 am

Laila, graifarul este mecanismul care tine suveica, ce ai scos tu este suveica verticala. In primul rand, imi pare ca nu e bine pus la loc, pentru ca acel clempus de metal trebuie sa intre fix in lacasul de sus, si in poza se vede ca e deplasat. Incearca sa scoti din nou suveica (tragi de clapeta aceea dreptunghiulara, care taie suveica in 2) si cureti bine tot mecanismul cu o pensula uscata, suflii pe ea sau dai cu spray cu aer comprimat. Apoi vezi sa are un surubel in interiorul graifarului (invarti de roata din dreapta - fulie- ca sa ajunga in jos acest surub si pui o picatura de ulei de mecanisme fine, pe el). La fel se ung toate partile in miscare, deci la fel activezi mecanismele si vezi ce se misca si pui la fiecare incheietura o mica picatura de ulei. Ca sa o pui inapoi trebuie bagata corespunzator bobina, si scoasa ata in directia indicata de suveica (invers acelor de ceasornic, adica firul rosu de ata trabuie sa treaca de tot de-a dreapta clempusului vertical, de metal). Si apoi ca sa pui suveica in graifar, ti perpendicular clapeta de pe suveica si o impingi inauntru in lacas (din poza imi pare ca trebuie mai la dreapta, ca sa intre bine si ata sa fie pe partea dreapta, inainte de a o scoate acul afara). Trebuie sa fie la acelasi nivel suveica cu graifarul, deci nu mai iesita sau stramba. Incerci cu mana de la fulie, sa vezi daca nu atinge acul in vreun mecanism si ridici ata de la bobina cu acul. In rest nu mai stiu...
Nu se poate coase liniar cu un triplock. Doar daca imbini in 4 fire partile materialului, si tivul sa-l lasi nefinisat, dar nu merge la multe proiecte vestimentare. Trebuia sa inghesui si o masina de cusut, in coletul ala. wink Stiam una buna, dar nu stiu daca o au la Walmart...

Revin, e chiar prima pe lista: AICI Smile dar mai sunt si altele mai jos, cu preturi foarte bune.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Vin 24 Iul 2009, 9:38 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Laila Vin 24 Iul 2009, 9:36 am

Multumesc din suflet, o sa incerc. Mi-ai explicat foarte clar, dar crede-ma ca pt mine suna a chineza........O sa incerc sa-i fac ceva........ kiss
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Celica Vin 24 Iul 2009, 9:43 am

Multumesc Admina,

piele posibil sa cos rar. In cazul asta ar merita banii un INNOVIS 30 - acum e la oferta 1500 ron fata de XL5700 care e 1000? Sunt mai sensibile cu mult? Si vis-a-vis de xl 5500 sau unele mai ieftine se merita? In principiu ar fi pentru uz casnic: o fusta, o rochie, un pantalon, camasa, sacou, etc Pentru acest tip de masina e indicat sa se lucreze cu ata speciala?
Celica
Celica
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : TM
Data de inscriere : 22/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Laila Vin 24 Iul 2009, 10:06 am

Am, scos,am uns am bagat si rebagat suveica si suveica verticala, capacul suveicii si tot ce mai era pe acolo, de actionat nu pot actiona nimic pentru ca pedala e moarta, am incercat sa o apas su piciorul, cu mana, degeaba.........
offffffffffffffffffffffffff
sa mai comand o masina de cusut .......e cam tarziu........atat mi-a fost bugetul zid
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de oana_007 Vin 24 Iul 2009, 10:20 am

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi.

Laila, ai incercat sa vorbesti cu cei de la care ai luat masina? Poate ca sunt draguti si daca le spui perioada in care ai cumparat-o gasesc chitanta si se rezolva... Oricum ar trebui sa existe o serie pe masina respectiva care sa ateste ca masina a fost cumparata de la ei. Eu zic ca incercarea moarte n-are. Bafta oricum!
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati ?(1) - Pagina 5 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati ?(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB