Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Desen, acuarela, ulei, acril... 2

+70
greieras
raluk0182
Laczak
aurishta
adina_lg
feerya
trandafiras78
saharra
Buburuza
vlad_mom
aisha
ioana soare
danabarbu2007
mlizeta
LRodica
Gabica
Dorulet
piciul
Geta_63
lelia40
AcidoR
valentinadof
deosebita1
MihaelaT
crina dantes
ciucamona
rivka
Crissy86
dorinami
mari42
bisisica bijuterii
sergiu valentin
maddy29
emilia-elena
Aghata
emmancita
carmendana
Snow Butterfly
denis21
diaviviane
dede2988
anc@
aalexander
Lucia.BlueFlower
alinuta96
Celya_f40
Panea Laura
LupulHaski
cillywilly
irinaroscacreations
Angelica18
Pui_dEuropolis
myky7robc
Admina
Dodo-pui
vlavi
smihaelaviorica
Artadar
corina corina
camelia84
clodi
AlinaJ.Bijoux
marina40
pufoi
Gianina4ever
RamonaM
tinap
Gabiuta
bela gio
Giobsy
74 participanți

Pagina 2 din 16 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Urmatorul

In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de corina corina Mar 21 Feb 2012, 6:30 pm

Foarte frumos , Camelia ! Si eu am in plan asa ceva si ma bucur ca am vazut ca merge si cu lavabil , ca nu prea as fi pus vopsea in ulei pe pereti .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Vin 23 Mar 2012, 6:23 pm

Pictura e activitatea mea de baza.
flori culese de mine
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

flori primite [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

buna din Alba, mama mamei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mamaia din Prahova, mama lui tata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

peisaj pictat la fata locului - o casa pustie...acum nu mai e nici casa, nici pomii din jurul ei...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de tinap Vin 23 Mar 2012, 6:55 pm

Artadar,frumoase picturile tale,cel cu casa pustie e superb! Flowers Ai spus ca pictura e activitatea ta de baza,esti o norocoasa daca reusesti sa traiesti din pictura,sau poate n-am inteles bine.Oricum,felicitari! Flowers
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de smihaelaviorica Vin 23 Mar 2012, 7:00 pm

Teodora sunt superbe picturile kiss , ma bucur ca te-am reintalnit aici .
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlavi Vin 23 Mar 2012, 7:12 pm

Ei, frumoase lucrări aveţi voi aici! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu nu sunt chiar aşa de talentată, dar, prin natura meseriei, trebuie să fac dovada priceperii mele şi în ale picturii.
Vă voi prezenta şi o parte din munca mea şi a preşcolarilor de 6 ani pe care-i am la grupă. Evident, eu mai mult cu indicaţii şi suport, copiii cu munca. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Sunt realizate pe sticlă tăiată la dimensiunea unei coli A5. Aceste tablouaşe au fost dăruite mamelor. Pe spate au avut lipită câte o diplomă " Cea mai bună mamă".
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
vlavi
vlavi
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 275
Varsta : 66
Localizare : Braila
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de smihaelaviorica Vin 23 Mar 2012, 7:31 pm

Foarte frumoase , felicitari si tie pentru ca indrumi copiii sa creeze ceva frumos si ....felicitari si manutelor care au pictat cu drag pentru mamici.
Imi plac aceste activitati la gradi , din pacate la al meu pitic acuarelele si plastilina au fost doar cerinte de inceput de an in rest nu le-au folosit niciodata Sad

Au pictat cu acuarele normale pe sticla sau cu cele speciale pt sticla ?
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Vin 23 Mar 2012, 7:53 pm

smihaelaviorica a scris:Teodora sunt superbe picturile kiss , ma bucur ca te-am reintalnit aici .
Buna Mihaela ! ma bucur si eu ca te gasesc aici hug
Sa nu uiti : cand vei trece prin Buzau, vei avea ocazia sa le vezi pe viu.
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de smihaelaviorica Vin 23 Mar 2012, 8:08 pm

kiss da , de cand zic sa vin .......am fost pentru cateva ore pe 1 Ianuarie si in rest nu am stat deloc . Tare mult as vrea sa pot ajunge de Paste .
Intotdeauna ti-am urmarit lucrarile . Si picturile si tot restul creatiilor tale imi plac.

Vezi ca iti trimit un pm.
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Vin 23 Mar 2012, 8:13 pm

tinap a scris:Artadar,frumoase picturile tale,cel cu casa pustie e superb! Flowers Ai spus ca pictura e activitatea ta de baza,esti o norocoasa daca reusesti sa traiesti din pictura,sau poate n-am inteles bine.Oricum,felicitari! Flowers

Multumesc frumos Tina !

Nu reusesc sa traiesc din arta...nu stii ca pictorii mor saraci ?
Daca vand un tablou la 3-5 ani.
De la pictura de sevalet, am trecut la pictura pe sticla. Slabe vanzari si la ele. Atunci am lasat deoparte si icoanele (ca am destule gata pictate) si am pus mana pe margelute. Am tot margelit pana am umplut cutii de pantofi cu impletituri...slabe vanzari.
Acum 4-5 ani am descoperit FIMO. Am lucrat bijuterii si vandut cateva. Am facut bijuterii si din semipretioase. Lucrez din placere si umplu cutii .
Sa-ti spuna Mihaela ce anume lucrez, ca le-a vazut cand ne-am intalnit la un targ.
Nu demult am invatat cum sa lipesc servetele si am cam dat la o parte celelalte activitati. Din acestea am lucrat pentru mine, unele le-am daruit si abia cateva am pus in vanzare.

Pe scurt, incerc sa-mi castig painea din aceste activitati placute. Printre picaturi croitoresc, dar numai pentru familie.
Si chiar daca nu reusesc sa vand ceva, tot imi ramane placerea ca am facut ceva frumos.
Sotul meu, cand ii arat in premiera absoluta Laughing ce-am lucrat, imi zice sec "la ce-ti trebuie ?" zid
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de bela gio Vin 23 Mar 2012, 8:27 pm

Sotul tau e cumva frate cu al meu?
Eu stiam ca al meu e singur la parinti.
bela gio
bela gio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Dodo-pui Vin 23 Mar 2012, 8:34 pm

Felicitariii dragelor,
tare frumos ceea ce creati...

Eu la acest capitol voi fi vesnic admiratoare,am incercat mereu,cand eram "tanara si nelinistita" rade in mintea mea era perfect...rezultatul dezastru...

inca o data felicitari Flowers
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de smihaelaviorica Vin 23 Mar 2012, 8:40 pm

Nici al meu nu e tare incantat Sad( dar mie imi place ce fac si asta e cel mai important . Mai trebuie sa facem in viata si ce ne place noua nu numai altora din jur.

Off Teodora , desi lucrezi frumos sincer eu zic ca inca nu ai fost descoperita . si margelutele sunt frumoase si decoupagele dar sincer mie cel mai mult imi plac picturile tale . Si peisajele si portretele si picturile pe pereti , nu mai spun de icoane care sunt de nota 2000. Iti doresc din suflet sa vina ziua cand vei reusi sa le vinzi pe toate si sa iti fie apreciata arta.
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Vin 23 Mar 2012, 8:48 pm

bela gio a scris:Sotul tau e cumva frate cu al meu?
Eu stiam ca al meu e singur la parinti.

rade sunt de acelasi gen...masculin
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de tinap Vin 23 Mar 2012, 8:52 pm

Te admir Atradar pentru ceea ce faci!Chiar daca artistii nu prea reusesc sa traiasca din arta lor,e bine si sanatos pentru sufletul tau.Ah..barbatii..ei sint pragmatici,la ei efectul unui lucru creat trebuie sa fie palpabil,financiar,ei nu inteleg ca efectul poate sa fie o satisfactie,o sete a sufletului potolita prin creerea acelui lucru frumos.
Ca sa nu mai zic ca sint si gelosi pe ceea ce facem noi femeile,le este frica de succesul nostru.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de smihaelaviorica Vin 23 Mar 2012, 9:10 pm

tinap a scris:
Ca sa nu mai zic ca sint si gelosi pe ceea ce facem noi femeile,le este frica de succesul nostru.

Ce mare adevar ai spus aici kiss
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Vin 23 Mar 2012, 9:33 pm

smihaelaviorica a scris:Nici al meu nu e tare incantat Sad( dar mie imi place ce fac si asta e cel mai important . Mai trebuie sa facem in viata si ce ne place noua nu numai altora din jur.

Off Teodora , desi lucrezi frumos sincer eu zic ca inca nu ai fost descoperita . si margelutele sunt frumoase si decoupagele dar sincer mie cel mai mult imi plac picturile tale . Si peisajele si portretele si picturile pe pereti , nu mai spun de icoane care sunt de nota 2000. Iti doresc din suflet sa vina ziua cand vei reusi sa le vinzi pe toate si sa iti fie apreciata arta.

Multumesc Mihaela. Si tu lucrezi frumos si esti o persoana tare placuta. Iti doresc si eu intelegere si succes.
Sunt cunoscuta local, am activat artistic de prin 1986, am fost mentionata in ziare, am dat interviuri la tv, mi-au aparut picturi si pe tv international. Nu asta-i problema. Necazul e ca lumea cauta lucruri cat mai ieftine, poate din cauza crizei, poate ca sunt ademeniti de marfurile made China si mai putin se uita la ceea ce fac eu. Poate ca nu lucrez ceva "ce se poarta" ce-i "la moda".
Recunosc, nici n-am fost pe la targuri, in afara de cel unde ne-am cunoscut, nu vand pe piata, ca n-as avea timp sa lucrez...nici nu merg cu marfa dupa mine prin oras...decat cand efectiv n-am bani de-o paine...Pe net sunt putini care vor sa comande on-line. Trec luni pana apare vreo comanda..si aceea modesta...

Dar orice ar fi, lucrez cu drag si spor si sunt bucuroasa cand imi iese ceva. E cea mai mare fericire.

Aoleu ! Am deschis un subiect off topic : impresiile sotilor nostrii fata de activitatea, hoby-ul nostru.

Apropo de gelozie...cam asa-i ! ii e ciuda ca-mi ocup timpul cu lucrul in atelier, sau stau pe forum la discutii, sau imi editez pozele si nu-l bag in seama, dragul de el. Nu intra in atelier sa vada ce fac, daca poate sa ma ajute la ceva. Daca are ce manca si imbraca e OK ! rade E foarte preocupat de mine cand stie ca am vandut ceva, dar nu mi-a adus pana acum vreun client/a, sa ma recomande cuiva.

----------------

Scris de Artadar Ieri la 9:48 pm
tinap a scris:Te admir Atradar pentru ceea ce faci!Chiar daca artistii nu prea reusesc sa traiasca din arta lor,e bine si sanatos pentru sufletul tau.Ah..barbatii..ei sint pragmatici,la ei efectul unui lucru creat trebuie sa fie palpabil,financiar,ei nu inteleg ca efectul poate sa fie o satisfactie,o sete a sufletului potolita prin creerea acelui lucru frumos.
Ca sa nu mai zic ca sint si gelosi pe ceea ce facem noi femeile,le este frica de succesul nostru.

multam !
Asa e, arta iti da aripi hug
Eu nu vreau castig material, mai mult decat sa-mi achit darile, impozitele si ceva materiale pentru lucru. Nu vreau nu stiu ce tinute la moda, nu vreau nu stiu ce mobila, nu vreau celebritate, ci doar sa pun in practica niste idei, sa incerc niste tehnici, sa fac niste lucruri utile, sau doar frumoase si sa fiu libera.
El vrea sa ma angajez, sa aduc bani in casa. Sunt zile cand lucrez in atelier de 2-3 ori mai mult decat el la servici, fac diverse lucruri, dar nu aduc un salariu, ca el si pentru asta ma acuza ca "stau degeaba"

Edit Giobsy: Artadar, ceea ce creezi tu este minunat. Atentie, insa, la mesajele succesive. In rest, mult succes, spor si inspiratie


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Sam 24 Mar 2012, 2:16 pm, editata de 2 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlavi Sam 24 Mar 2012, 6:27 am

smihaelaviorica a scris:
Au pictat cu acuarele normale pe sticla sau cu cele speciale pt sticla ?
Am pictat cu tempera pe care o folosim în mod obişnuit şi pe hârtie. Dar am pictat şi obiecte modelate din aluat sau... ce-a mai fost nevoie.
vlavi
vlavi
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 275
Varsta : 66
Localizare : Braila
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de smihaelaviorica Sam 24 Mar 2012, 9:05 pm

O sa ii propun si eu educatoarei . Sunt curioasa ce va spune . Mi-ar place tare mult sa aiba si ei astfel de activitati creative . La andrei educatoarele insista foarte mult pe lectii ...matematica, cunoasterea naturii, logica , muzeu ....joaca foarte putin . Vreau sa va spun ca din septembrie si pana acum nu au folosit niciodata plastilina, acuarele.....si multe altele din ce rechizite ne-au cerut .
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Mar 2012, 10:18 pm

Artadar, Vlavi superbe. Flowers Tot respectul pentru artisti si minunile care le ies din maini.
Am o intrebare, am vazut un tablou si as vrea sa stiu cu ce e pictat si aproximativ cum. Cred ca in ulei si in tehnica cutitului (am furat termenul de la voi wink ), dar nu bag mana in foc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de myky7robc Dum 25 Mar 2012, 12:27 am

f f frumoase picturile
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Dum 25 Mar 2012, 1:30 am

multumesc Admina !
Cred ca e cum zici, in ulei aplicat cu cutitul de paleta, dar poate fi si in acrilice.

Pe langa pictura in ulei, am pictat si in acrilice/perete
Va arat cateva imagini dintr-o frizerie pentru copii, ce am pictat-o in totalitate, singura.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Detaliu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
asa sunt lucrate toate personajele si formele, conturate cu linie subtire, trasa cu pensula condei, cu mana libera.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am folosit desenele originale ale lui Peyo (creatorul strumfilor) ce mi le-a dat clienta, pe care le-am marit, transferat si colorat dupa bunul plac. Satul l-am modificat putin. Mai jos vedeti satul original
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pe ceilalti pereti am pictat personaje inalte de 70 cm. Sunt mai multe, dar nu vreau sa va bombardez cu strumfi, acum, la 2,30 Sleep
.................................................................................
Am redus pozele la maxim 600, dar tot nu se vad intregi.
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de corina corina Dum 25 Mar 2012, 10:06 am

Superb , Teodora ! Pictezi foarte frumos !
Si mie imi place sa pictez , dar nu am mare talent si nici n-am mai tinut o pensula in mana de mult . Iti doresc sa ai succes si sa faci ceea ce-ti place . Poate ca o sa ai norocul sa faci si bani din pasiunea ta . Nu se stie niciodata !

Si ma bucur ca suntem cu o buzoianca in plus pe forum ! kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de vlavi Dum 25 Mar 2012, 10:34 am

Vai, sunt încântată să văd picturile astea vesele! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Avem şi noi la grădi picturi, dar nu ştiu să zic cu ce-s făcute, sunt de mulţi ani şi încă rezistă foarte bine.
vlavi
vlavi
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 275
Varsta : 66
Localizare : Braila
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de bela gio Dum 25 Mar 2012, 10:56 am

Pentru myky7robc:
Ti-am trimis PM.
bela gio
bela gio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 144
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Artadar Dum 25 Mar 2012, 11:24 am

Multumesc frumos fetelor !
Corina, ma bucur ca descopar pe cineva loco ! Poate ne-om intalni odata la un schimb de experienta. Mai e cineva din Buzau ?

Poti vedea real lucrarea, in frizeria de pe strada Armoniei nr. 1, vis-a-vis de biserica Greci. Sunt pe strada niste strumfi mari, sau numai unul ?, din polistiren. Pe aceeia nu i-am lucrat eu.
Lucrarea se vede asa bine pentru ca am aplicat 3 straturi succesive pentru fiecare pata de culoare....E ca si cum as fi zugravit complect interiorul folosind o pensulica de 1...
Numai o luna am pictat, cate 11 ore/zi, chiar si duminicile si zilele de 1-2 mai...

Am mai pictat undeva 40 de personaje Disney, de la 30 cm pana la 1,5 m (Ursul Baloo) , tot in aceeasi maniera, dar fara fond ci numai cu baze de iarba pline de flori, o compozitie ampla intr-o sala mare, cu nenumarate baloane si zmeie unduind pe langa pesonaje, dar necazul e ca proprietarul nu m-a lasat sa pozez lucrarea...
Personajele din Cartea Junglei, Peter Pan si prietenii lui, zburand, Winnye Pooh si prietenii, Donald, Daisy, Mickey Mouse si Minnie, Pinnochio si greierasul Gimini, veveritele, pasarele, fluturasi, Pluto, dalmatieni, Dumbo si soricelul si multi altii, alcatuiau o compozitie mult mai frumoasa decat asta cu strumfii.
Am sabloanele mari si pot reproduce oricand daca mi s-ar cere. Dar as prefera sa pictez pe suporti separati, acasa in atelier, decat pe perete la client. E chin mare la lucrul pe perete. Ba te urci pe schela, sau masa, ba stai in sezut, sau chiar culcat. Plus ca trebuie sa plimbi borcanelul cu o culoare de la un personaj la altul si inapoi la borcanul de apa sa speli pensula .
Dupa o astfel de lucrare cad la pat 1-2 zile, plus ca nu mai sunt in stare sa fac treburile casei.

Cam de 4-5 ani n-am deschis nici eu cutia cu culori in ulei Embarassed cam de cand am primit niste margelute si accesorii si descoperit tehnici de margelit, lutul polimeric FIMO, tehnica decoupage nu de mult.

Eu am pictat in culori acrilice, folosind var alb, lavabil pentru exterior, pe post de alb, ca nu eram nebuna sa cumpar atata acrilic alb...costa cam 30 lei/200 g...sa fac atatea nuante pastel. Am testat inainte amestecul, nu s-a branzit, deci totul a mers struna.
Am pictat asa si la exterior acum 4 ani (va arat alta lucrare peste o zi) si e aproape ca noua, cu toate c-a plouat si nins pe ea. Asta pentru ca acrilicele sunt foarte rezistente si am avut grija sa acopar totul cu fixativ special.
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril... 2 - Pagina 2 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril... 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 16 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB