Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Proiecte nereusite - sfaturi si idei EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Proiecte nereusite - sfaturi si idei

+7
diada
rosita
d_oana
Giobsy
Admina
Uca
letho
11 participanți

In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de letho Sam 10 Sept 2011, 11:02 pm

Va rog frumos, se poate deschide acest subiect?
Am lucrat zile acestea la ceva ce nu mi-a iesit dar tot vreau sa va arat (poate primesc si un sfat, ceva... sau daca nu, macar invata altii din greselile mele) dar incercarea mea sau esecul sau rebutul rade parca nu-si gaseste locul pe nicaieri: la "creatii noastre" in nici un caz, pe la vreo scoala nu ca acolo se discuta chestii mult mai serioase, nu la nivel de cresa..... singurul loc potrivit il vedeam doar la Balaceanca Smile
L-am deschis la Diverse deoarece contine si piele si croitorie si tricotat.... sau incercari din toate Smile
Daca nu e in regula, poate schimbati titlul sau mutati-ma pe unde credeti hug

Asadar, am pierdut doua zile cu astea:
La prima n-am stiut sa bat capsa si in final am prins-o cu Picatura. N-am stiut sa pun captuseala si lateralele sunt fara. Nu mi-am dat seama ca din cauza formei rotunde a lateralelor partea de deasupra se va ridica cu vreo 2 cm. Colturile se indoaie putin spre exterior Sad Si nu m-am gandit cum o voi curata/spala, chiar nu stiu Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A doua zi pierduta, adica cea de azi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aici e un dezastru, nici macar experienta nu pot sa zic c-am capatat, ca nu mai tin minte cum am reusit sa prind catuseala zid am cusut si-am descusut toata ziua. In afara de faptul ca e stramb rau: am senzatia ca partea din mijloc, aia care compartimenteaza, cred ca trebuia croita un pic mai mica? Nu mi-am dat seama ca dubland materialul, se va ingrosa si voi avea aceeasi problema cu capacul, se va ridica aprox 1 cm. Capsele fiind montate inainte, acum nu mai vin chiar acolo unde ar fi trebuit Sad Cred ca m-am lecuit de croit dupa ureche.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Uca Sam 10 Sept 2011, 11:16 pm

Mama ce imi place prima! bucurie Arata demential.
Nu am putut sa nu zic asta inainte sa ma duc la culcare.
Letho, sper sa nu te superi, pic de somn dar revin maine cu ceea ce cred ca poate te va ajuta pe viitor ( din ceea ce am patit si experimentat si eu ).



P.S. Vai dar cat de bine arata prima gentuta , super idee! Simbioza asta tricotato- crosetato- pielarit imi place! Si dau super bine culorile impreuna! Flowers

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Sept 2011, 9:36 am

Letho, eu sunt pentru lasarea acestui subiect, desi cred ca era mai potrivit la croitorie, ca totusi e cusut. Chiar ieri am vazut pe un forum rusesc un subiect cu erori si ma gandeam sa avem si noi. Am de pus si eu prostii, facute de-a lungul timpului si fie neterminate sau nefolosite.
Ma rog, depinde de unde privesti. Mi e imi plac ambele, daca postai la subiect de creatie, te laudam. Nu ma pricep, nu sunt domeniul meu, captuselile mi-au dat batai de cap de cateva ori si le-am ciobanit.
Poate doar o idee, dar sigur te lamureste Uca, deoarece ea captuseste perfect. Nu cumva se taie straturile de captuseala si material, "in scara" si se cresteaza la colturi? Stiu ca in engleza ii zice " grading the seams" si se face cam ASA

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Giobsy Dum 11 Sept 2011, 9:42 am

Letho, imi place combinatia pe care ai realizat-o. Data viitoare va iesi mai bine (oricum, eu nu ii gasesc nici acum vreun cusur, dar nici nu ma pricep).
In ceea ce priveste plasarea subiectului, eu cred ca e bine sa-l lasam la Diverse, deoarece nereusitele noastre pot fi in domenii diferite.
Va doresc bafta si cat mai putine postari aici.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de letho Dum 11 Sept 2011, 1:10 pm

Admina a scris: (...)daca postai la subiect de creatie, te laudam. (...)
Exact asta am vrut sa evit, ma bucur ca mi-ati inteles si acceptat ideea. hug
Revenind.... Admina, multumesc pentru video! Asa am facut sau aproape asa Smile dar probleme am avut la imbinare ca vroiam sa arate la fel si in interior, adica sa nu se vada cusatura (sper sa fiu coerenta), cumva cu doua fete - daca intorci pe dos sa fie un port-ceva cu un buzunar exterior. As fi vrut sa stiu cum se face, pentru ca data viitoare s-o fac bine, ca la carte Smile
Uca, iti astept sfaturile pupi Ideea cu simbioza mi-a incoltit si dupa ce-am vazut la tine ceva crosetato-pielarit. Ah... cred ca stiu acum de ce am dat-o in bara cu capsele, probabil sunt mai lungi si ar fi trebuit sa ingros materialul?
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Uca Dum 11 Sept 2011, 10:15 pm

Letho, referitor la ultima intrebare, cu capsele, da, ai dreptate, au fost mai lungi decat grosimea materialului.
Eu, cand mai bat nituri, mai adaug un strat sau doua ( in functie de grosime) de piele pentru a se aseza bine, si nu a face tumburusul ala cum ai patit tu la capsa. Dar nici sa fie prea gros stratul ca nu ramane batut nitul, nu prinde si se si strica, nu il mai poti folosi dupa.

Captuseala... cand trebuie sa fac o captuseala, mai ales la o geanta... ma ia cu dureri de cap! rade
De cele mai multe ori captuseala o croiesc dupa ce e gata geanta. Masor laturile interioare, las rezerve, o asamblez la masina si de obicei ( la cele din piele) o cos de mana.
Interiorul intotdeauna e mai mic, nu cu mult dar mai mic decat geanta.

De exemplu cea de jos, e prinsa in totalitate de geanta ( de rama gentii) cusuta la mana cu ata invizibila, cu pas mic prin marginea crosetata.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu termocolez captuselile, astfel reusesc sa le dau forma mai usor (dar si ofera tinuta gentii).

La gentile din matriale textile, procedeul e la fel, dar o cos la masina si las pe fundul gentii o parte din latura necusuta pentru a o putea intoarce in interior ( imi aduc aminte ca la prima atat m-am chinuit sa-mi iasa... )
Referitor la capsa magnetica, de obicei, sa-mi iasa fix pe fix, partea de pe capac o montez cam la final, dupa ce pun si captuseala, ma chinui putin dar asa stiu sigur ca nu se deplaseaza din cauza ca am masurat cumva gresit de la inceput.

Nu te demoraliza, si eu tot dupa ureche le fac... nici o geanta nu e facuta la fel, ca si procedeu, cu o alta anterioara, mereu modific, in functie de cum mi se pare mie atunci.
Nu imi ies perfecte, mereu gasesc ceva ce nu-mi place cum a iesit.
Uite, acum lucrez la o geanta asemanatoare ( daca nu chiar clona) cu borseta neagra din piele.
O sa fac poze la cum voi captusi buzunarul si interiorul, asta daca crezi ca te va ajuta pe viitor.
Oricum, pana am reusit sa imi dau seama cum trebuie facut... mi-a luat mult...
Nu stiu daca te-am lamurit, daca ai vreo alta intrebare sau nelamurire, poti spune aici si mai detaliez.






_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de letho Dum 11 Sept 2011, 11:17 pm

Uca, iti multumesc din suflet pentru sfaturi! E mare lucru sa fii atat de generos cu timpul si cunostintele tale pupi Am citit pe la capitolul de genti si am vazut ca si alte fete croiesc si monteaza captuseala dupa. Voi face asa data viitoare. Multumesc!
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de d_oana Mier 28 Sept 2011, 3:28 pm

Letho, gentuta cu piele este absolut suberba!
d_oana
d_oana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 81
Varsta : 35
Localizare : Banat
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de rosita Sam 19 Mai 2012, 6:50 pm

Hai sa fac si eu o postare la topicul asta, ca vad ca nu prea e activ, sa-l mai invioram nitel Smile
Abia am dat de el, noroc cu Diada ca mi-a dat o mana de ajutor!
Postarea mea este despre un proiect de croitorie, sper sa fie ok.

Deci am zis sa fac si eu o rochie de vara. Am vrut sa fac rochia asta inca de vara trecuta, cand am gasit si materialul care mi se parea ca merge la fix cu tiparul la care ma gandisem pentru ca avea un imprimeu cam mare iar rochia era maxi. Si numai bine participam si la provocarea de la Croitorie.

Toata saptamana asta, seara dupa serviciu, asta am facut: am scos tiparul din Burda, l-am modificat pentru ca era pentru femei scunde iar eu sunt la polul opus, am mai masurat ici si colo si am modificat iar. Joi seara am taiat materialele (rochia urma sa aiba si o captuseala dintr-o matase care se simtea foarte bine), si am dat semnele. Ia priviti ce semne am dat, cu ata, la cutele de la partea de sus a fetzei, haute-couture, si alta nu:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Vineri seara am cusut cele 19 (parca) cute la partea de sus si la rochie si la captuseala, iar azi urma sa fie atacul final. Ma felicitam in gand pentru cat de bine m-am incadrat in timp.
La un moment dat a venit si timpul pentru proba.
Fatza, ok, nu anunta nimic:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Lateral affraid rochia asta ma face gravida! Shocked (ceea ce nu sunt)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cum de nu m-am gandit ca cutele alea (da, "ca cutele alea") vor increti materialul fix in zona stomacului si vor avea efectul asta?? In poze rochia e fara captuseala dedesubt. Daca pun si captuseala, sunt si mai "gravida".
Din pacate, cam aici s-a oprit proiectul meu. O sa-l las o vreme deoparte sa vad daca mai fac ceva cu materialul.
Asta e, omul din greseli invata (sper).
Sporuri!
kiss
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de diada Sam 19 Mai 2012, 10:15 pm

Noroc cu Letho ca si-a adus aminte unde l-a postat!

Eu as face asa: as continua pana la talie "cu cutele" faci o incercre cu ace, poate nu se mai arunca asa, sau as desface si as coase simplu in jos, ca un trapez asa...

Asteptam fetele experimentate, nu ma lua in seama Merci

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de rosita Sam 19 Mai 2012, 10:24 pm

Diada, eu l-am cautat la Loc de dat cu capul prima data, ca mie asta imi venea, sa dau cu capul, si mi se parea firesc sa fie acolo Smile
M-am gandit si eu sa continui cusatura cutelor in jos, dar as fragmenta prea tare imprimeul, nu cred ca ar arata bine...
Multumesc pentru parere, totusi hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 19 Mai 2012, 10:27 pm

sau continuat cutele dar pierdut, ca pensele, pana undeva in dreptul soldurilor. E doar o parere nu stiu cum va arata wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de letho Sam 19 Mai 2012, 10:53 pm

Rosita... si zici ca la origine a fost model pentru femei scunde? Zau ca nu reusesc sa ma imaginez in ea Smile Nu ma lua nici pe mine in seama rade Nu vrei sa pui o poza mai de aproape cu zona bustului? Ca eu nu-mi dau seama de unde pleaca incretiturile Embarassed

LE. Ah... privita din lateral, eu i-as adauga un cordon, din partea de jos a pliurilor, legat la spate, nu cred c-ar rezolva problema dar ar completa-o rade Repetandu-ma: nu ma baga tare in seama, ca-s nepriceputa in astea wink
Sa fiu si serioasa: da, as desface-o si eu daca m-as pricepe


Ultima editare efectuata de catre letho in Sam 19 Mai 2012, 10:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : plus cordonul :)))
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 07 Noi 2012, 10:24 pm

Mi-am adus eu aminte de subiectul asta wink si m-am gandit ca ar fi bine sa scriu aici sa se stie sa nu mai pateasca nimeni ca mine wink
Fetelor matasea se lasaaaaaaa.... Obiectul vestimentar lucrat cu fir de matase se lungesteeee . Pentru a evita acest inconvenient lucrati matasea (ma refer la firul mai gros si mai putin rasucit) numai cu adaos de fir de ata de papiota sau alt bumbacel subtire care sa nu strice aspectul final, orientati-va la un model mai des si lucrati cu croseta mica. Altfel riscati sa plecati la petrecere cu rochie scurta si sa va intoacreti cu rochie cu trena wink rade
Dar sa vedem totusi partea plina a paharului ca era mai rau daca plecai cu rochie cu trena si te intorceai cu bluza cu vedere la buric rade rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Admina Joi 08 Noi 2012, 12:45 am

SilviaDumitrescu a scris:
Dar sa vedem totusi partea plina a paharului ca era mai rau daca plecai cu rochie cu trena si te intorceai cu bluza cu vedere la buric rade rade
rade La asta ma gandeam si eu... Sa nu fie invers si sa te trezesti in costum de baie, daca pleci in rochie lunga.
Ma gandesc, ca simpla purtatoare de pulovere din tricotaje/ crosetaje. Orice e lucrat cu fir greu cred ca se lasa intr-o oarecare masura. E plin prin magazine de pulovere cu manecile luuungi, de parca ar fi pentru maimute. Sau pulovere-pardesiu, care ajung inegale sau prea lungi daca nu sunt spalate corespunzator.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de piciul Mar 07 Aug 2018, 8:13 pm

O sa pun incercarea mea de a salva sandalele in... talpa de papuci!
Mi s-a rupt talpa la sandale si incerc sa le mut pe talpile unor papuci. La cizmar m-au refuzat ca nu stiu daca se potrivesc, ca nu sunt de calitate...ce stiu ei, sandalele au fost faine! Pacat ca s-a rupt talpa.
Dar nu stiu daca nu e nevoie de un lipici special. Avei vreo idee?
Daca nu, voi lipi cu ceva universal si sa vad cum le presez...macar ca le port pana la piata si tot reusesc eu cumva!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Dorulet Mier 08 Aug 2018, 6:28 am

Piciule,spor in ceea ce vrei sa faci!Cizmarii foloseau clei de oase, parca.Acum cred ca vei gasi in magazin ceva special pentru talpa.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 08 Aug 2018, 12:24 pm

Da un search pe google pentru talpi pentru crosetat, iti va arata cateva magazine virtuale care au si talpi si fire si adeziv. E unul care dupa ce ungi incalzesti cu feonul pana apar bule apoi se preseaza bine cam jumatate de minut. (pe crochetdecor au si tutorial video in romana)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de piciul Joi 09 Aug 2018, 6:18 am

M-am uitat. Multumesc! hug
Dar ale mele erau piele si inlocuitor piele...am luat un adeziv pentru incaltaminte, dar m-am murdarit peste tot, plus scaun si podea...si nu am menghina de strans sau clesti cu deschidere mai mare...in sfarsit sunt undeva pe sub cate o greutate...ma uit diseara sa vad ce mai pot face croseta
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 09 Aug 2018, 11:04 am

Cu mare placere! Din descrierea adezivului se intelege ca merge pe mai multe tipuri de materiale, si mai ales ca nu trebuie sa stea presat prea mult....ca asta era si problema mea... Am gasit informatiile astea cand cautam sa vad ce ar insemna sa-mi fac o pereche de incaltari crosetate, inca sunt in cautare de talpi care sa-mi placa...
Cand muti de pe o talpa pe alta e mai complicat...ar trebui sa fie acelasi contur si marime de brant, altfel nu se va incadra la fel fata. Intotdeauna e mai greu sa repari decat sa faci de la 0.
Abia astept sa ne spui ce a iesit.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de piciul Lun 22 Oct 2018, 9:05 pm

Pana la urma nu au iesit prea bine ... le-am lipit cam naspa si desi am reparat, nu mergeam comod cu ele, imi alunecau talpile si nu am reusit sa potrivesc lungimea ideala la sfori, la catarama s-au cam jerpelit; asa ca am reuntat la ele Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 23 Oct 2018, 9:46 am

Prea groasa sfoara impletita, pare ca arunca brantul inafara. Posibil sa nu fi montat exact doar segmentul aplatizat sub brant. Mi se pare mie ca vad in prima poza sau talpile vechi aveau in margine ca niste nise decupate unde veneau baretele?
De-asta te-au refuzat la cizmar, ca era prea mult de bibilit, prea complicat...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de piciul Vin 26 Oct 2018, 8:47 am

Deci daca as fi amprentat brantul acum erau perfecte?! Sad
Asta asa se intampla daca nu suni un prieten!
O sa tin minte si voi fi mai atenta la detalii! hug
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 26 Oct 2018, 10:12 am

In prima poza, la varful de talpa rupt ...parca vad exact pe margine si intr-o parte si in alta o decupatura a marginii cam cat latimea primei barete. N-am bagat de seama atunci cand ai postat, acum cand ma chinuiam sa inteleg de ce nu ti-a reusit Sad
Nu prea pricep la ce te referi cand zici "amprentat brantul", poate daca trasai pe talpile papucilor unde trebuie savina toate baretele si acolo sa fi cioplit putin niste locase...ca sa se ingroape putin baretele, iar brantul sa vina peste...
Pare asa simplu cand zici desfac de colo, mut dincolo....ce mare branza... insa... ca sa iasa si estetic si functional...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Proiecte nereusite - sfaturi si idei Empty Re: Proiecte nereusite - sfaturi si idei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB