Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor, proiecte homemade EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ornarea torturilor, proiecte homemade

+27
ioana soare
dana_mi16
viorica
Roxy
deiutza23
livia1981
julix_2007
geany
Cristale
oanabijux
mimizami
Eva
Bianca
tomari
Doina
irish05
roxx
duchess
t.alina
cris69
emilia
arime
Camy
sim_one
diada
MihaelaT
Admina
31 participanți

Pagina 1 din 15 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de Admina Sam 25 Oct 2008, 1:57 pm

Incep prin a va reaminti ca acest forum sanctioneaza postarea retetelor fara a preciza sursa! Puteti sa adaugati link spre site-ul sau forumul de unde ati luat reteta; trebuie sa dam Cezarului ce e al Cezarului, deci...
Ornarea torturilor poate fi un hobby, poate fi inrudita cu modelajul uneori si tot timpul implica o manualitate deosebita. Este normal sa avem o sectiune speciala pentru aceasta ocupatie.
Incep eu ca sunt mai "de-a casei" dar va previn, sunt incepatoare in ornare deci, fiti blande Sad
Un tort ornat cu pasta de jeleuri si flori tot din aceasta pasta. Reteta pastei este postata AICI
Floricelele mici le-am taiat cu o forma de plastic(pt biscuiti), am pus floarea pe un burete si i-am rotunjit petalele cu un descusator Laughing (da, croitoria e de ajutor tot timpul) si am lipit cu apa un bumb de pasta aplatizat cu o strecuratoare de ceai. Toate ingredientele sunt la indemana, si ustensilele la fel.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am sa mai postez diverse torturi si chiar si metoda de a face figurine din aceasta pasta sau din martipan sau fondant.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 24 Mai 2009, 7:21 pm, editata de 1 ori
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 29 Oct 2008, 8:30 pm

Tortul ce l-am facut anul trecut pentru fiica-mea a fost din pandispan, multa frisca si stafide...mai "altfel" poate ca a fost aspectul exterior.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de diada Mier 29 Oct 2008, 8:51 pm

Vreti sa ma ingrasati cu orice pret!
Admina, ai tot felul de talente ascunse vad eu lol!

Mihaela, ce sa mai zic, da-ne detalii despre cum l-ai ornat, ceva, ne-ai pus pe asteptare aici. E bestial!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 29 Oct 2008, 9:04 pm

Cum culc copila cum vin si dau detalii, m-am gandit ca se intelege din poza Embarassed
edit:
Am facut un blat simplu din 6 sau 7 oua(am uitat, de regula le cam fac la "ochiometru"), galbenusurile frecare cu zahar, tot timpul mai mult cu doua linguri decat oua si o lingurita cu varf cacao,albusurile batute spuma, turnat peste galbenusurile frecate cu zahar jumate plic praf de copt stins cu lapte fierbinte si pe rand faina, atatea linguri cate oua sau daca mi se pare putina mai pun o lingura. L-am copt si gata."Fusta" din acelasi tip de compozitie doar ca am copt intr-un castronel din acela de inox care seamana cu un con fara varf.Am insiropat si umplut cu frisca si stafide blatul cel mare, "fusta" am gaurit-o asa pe mijloc, am insiropat-o si-am umplut-o, apoi am pus peste blatul cel mare. Am scos picioarele de la o papusa, rochia am ingramadit-o bine intr-o folie de aluminiu si am infipt papusa. Am ormat, am pus perlute si-am mai retusat blatul mare pe ici colo unde l-am mai atins.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de diada Joi 30 Oct 2008, 9:50 am

Mihaela, deja m-ai pierdut chiar si cu explicatii.... Embarassed oricum e super super torul, nu credeam ca se poate face asa ceva acasa cheers
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 30 Oct 2008, 1:32 pm

o sa caut prin dvd-uri ca stiu ca am pozat si asa pe bucati, dar imi trebuie timp
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de sim_one Vin 31 Oct 2008, 8:48 am

...de vreun an mi-am descoperit si eu pasiunea pt "tortarit" si am facut cateva torturi...o sa incerc sa pun si eu cateva poze cu ce am reusit sa fac pana acum...sper sa si reusesc sa pun pozele :D
....deci, primul meu tort...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sim_one
sim_one
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de sim_one Vin 31 Oct 2008, 8:53 am

...hai ca am reusit...si acum dak tot am pus pe primul, il pun si pe ultimul Smile...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sim_one
sim_one
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de diada Vin 31 Oct 2008, 9:10 am

Eu care nu am mai vazut asa ceva in viata mea Shocked sunt SUPERBE, intreb si eu, cosmeticele se mananca? Embarassed si cum ai facut corsetul papusii? papusa presupun ca e din plastic.... Fetelor voi aratati minanatii aici si eu cum v-am zis nu am mai vazut asa ceva, scuzati intrebarile prostesti!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de Camy Vin 31 Oct 2008, 9:48 am

Shocked Mama ce minunatii postati voi aici! M-a trimis cineva sa ma uit aici, stia ca-mi place. Simone, poseta si fardurile sunt atat de reale, cum le faci, zi tot. Fac si eu dar clasice, cu frisca, ciocolata... Vreau si eu o felie din barbie queen
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de sim_one Vin 31 Oct 2008, 10:02 am

Diada, Camy, mersi frumos pt aprecieri!

... da, cosmeticele se mananca, tot ce e pe tort e comestibil :D , sunt facute din miere si lapte praf...corsetul papusii e facut ca un tort normal, blat-crema-blat-crema, blaturile taiate din ce in ce mai mici, corpul papusii e de plastic iar corsetul tot din lapte praf si miere...
sim_one
sim_one
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de sim_one Vin 31 Oct 2008, 10:15 am

...o sa incerc mai pun din ce am mai facut...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sim_one
sim_one
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 31 Oct 2008, 2:28 pm

Shocked wouuuu, dar esti foarte talentata!!! ma uitam la cel cu cosmeticele si sincer am crezut ca fardurile si portfardul sunt "de forma" Embarassed
ce mai? SUNT GROZAVE!
eu ma straduiesc asa doar pt matza mea si norocul incepatorului ca-mi iese cat de cat, dar torturile tale, Simona sunt foarte reusite.
la 1 an am cumparat, la 2 i-am facut un cap de iepuras,

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
la 3 cel cu Barbie si-mi tot storc mintea ce sa-i fac anul acesta ca trebuie sa ajunga pe 26 de copii(tinem ziua la gradi).
Diada, nu mai gasesc pozele de care vorbeam Embarassed

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de arime Sam 01 Noi 2008, 12:11 am

Vai de mine, ce nebunie aici fetelor, felicitari tuturor!
sim_one m-a fascinat tortul cu cosmeticele comestibile!
love



am 3 tortulete pt. pitica mea, dintre care doar unul facut de mine:
primul tortulet este de la botez (rochita, botosei, posetuta)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acesta este facut de mine cand a implinita 1 anisor pt. petrecerea de acasa (cifra 1an)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pe scurt din ce mi-amintesc: Blat cumparat, modelat de mine in limita bunului simt si al esteticului.
Ingrediente si compozitie: crema de ciocolata si banane amestecate la blender! Frisca hulala lichida, la fel prin blender cu capsunile pt. culoarea roz (Tin sa precizez ca a fost o reteta inventata pe loc de mine cu ce aveam prin casa si spre surprinderea mea a fost chiar delicios)

si de la ultimul eveniment, rupt de turta/taiat motul buburuzei noastre (la petrecerea aceasta Raisa a fost imbracata in costumasul de buburuza)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre arime in Mier 10 Dec 2008, 12:27 am, editata de 1 ori
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de emilia Sam 01 Noi 2008, 10:51 am

salivez aici uitandu-ma la poze cu bunatatiile voastre.
din pacate eu nu am cu ce ma lauda Embarassed . torturi nu am facut niciodata . unu am facut si "cunoscatoarea" de mine a pus frisca de aia cu spray si dupa ce am scos tortu din frigider tot era fleashca lol! . asa ca m-am lasat de meserie ca nici o frisca nu stiam sa bat.

felicitari pt torturi kiss
emilia
emilia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 39
Localizare : Franta
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de sim_one Sam 01 Noi 2008, 2:39 pm

Tocmai ce am terminat cel mai mare tort pe care l-am facut eu - 8 kg...greu a fost ..pfff :D

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sim_one
sim_one
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de Admina Sam 01 Noi 2008, 4:12 pm

love Ce tort superb! Simone, nu-mi vine sa cred ca ai facut asa minunatie... si 8kg; cred ca ai muncit enorm.
Meriti multe, multe Flowers

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 01 Noi 2008, 8:12 pm

Super tort...eui de erai aproape de mina zau ca te rugam sa ne faci si noua asemenea tort, contra cost normal lol!
Ai zis ca folosesti lapte praf si miere, dar daca nu cer prea mult, poate ne spui si cum faci...as incerca si eu sa ma joc un pic. normal ca nu mi-ar iesi cum iti ies tie dar parca as incerca kiss
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de cris69 Lun 03 Noi 2008, 10:59 pm

foarte frumoase torturi. felicitari.simo rock
tortul facut pentru ziua mea.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de emilia Mar 04 Noi 2008, 4:16 pm

cris 69 frumos tort. bee
si eu as vrea asa in cateva cuvinte sa stiu ce folositzi pt ornarea torturilor de iasa asa frumoase?
emilia
emilia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 39
Localizare : Franta
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de diada Mar 04 Noi 2008, 5:12 pm

Simone, nici nu am cuvinte, bestial tort si muncit, bravo! dar pentru baieti nu aveti nimic? wink

Cris, foarte frumos tortul tau, mai ales ca e cu ciocolata, preferatul meu!
Sunteti foarte talentate fetelor, o tehnica de facut trandafiri Merci doar daca nu e secret.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de t.alina Vin 07 Noi 2008, 3:21 pm

Fetelor , felicitari sunteti adevarate artiste kiss da va rog din suflet sa explicati mai pe larg cum faceti asemenea minunatii, ar fi fost supre sa si filmati wink
Nu dati cu rosii Flowers
t.alina
t.alina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 49
Localizare : salzburg
Data de inscriere : 04/11/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de cris69 Vin 07 Noi 2008, 5:51 pm

t.alina a scris:Fetelor , felicitari sunteti adevarate artiste kiss da va rog din suflet sa explicati mai pe larg cum faceti asemenea minunatii, ar fi fost supre sa si filmati wink
Nu dati cu rosii Flowers
pai eu nu mai reusesc sa pun nici poze dar sa mai si filmez.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de cris69 Vin 07 Noi 2008, 5:52 pm

cris69 a scris:
t.alina a scris:Fetelor , felicitari sunteti adevarate artiste kiss da va rog din suflet sa explicati mai pe larg cum faceti asemenea minunatii, ar fi fost supre sa si filmati wink
Nu dati cu rosii Flowers
pai eu nu mai reusesc sa pun nici poze dar sa mai si filmez.
cand reusesc sa pun poze, am sa mai pun.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de sim_one Vin 14 Noi 2008, 2:34 pm

Buna fetelor! Scuze ca raspund asa tarziu, am avut ceva probleme si nu am mai intrat...intai va multumesc pt aprecieri si apoi sunt sigura ca si voi ati reusi sa faceti asa ceva dak exersati...uite pun linkurile retetelor de pasta pe care le folosesc eu (le multumesc si pe aceasta cale fetelor care au pus retetele si de la care am invatat atetea lucruri):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dak mai aveti ceva intrebari, va raspund cu placere...
Aaaa, pt trandafiri cautati filmuletze pe youtube, bagati cautare fondant roses si gasiti o gramada de filmuletze care explica f bine cum se fac Smile.
Cand mai am ceva timp o sa incerc sa mai pun din ce am mai facut si model pt baietei :D . Va pup!
sim_one
sim_one
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 30/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor, proiecte homemade Empty Re: Ornarea torturilor, proiecte homemade

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 15 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB