Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina mea... de apartament(4)

+53
dorinamisov
piciul
carmenco
diblaru maria
cillywilly
mishou
Tiama
gabyd
marina40
came_lia
denis21
lulush
kitty_1973
aba
Dorulet
pufoi
Angelica18
fiordaliso
cristina iosif
LORIMAR
tinap
dienutzababy
iuliana72
despina13cucli
Gabiuta
canadianca50
adriuta
irish05
valentinadof
Celya_f40
Nina Constantin
danadea
Admina
arielas
ema
cocav
Uca
corina corina
vyky2010
Marry
Steluzza
dorina64
amoni
MagdaMarin
zahariaelouise
rosita
cld
Cristache
mykya
AlinaJ.Bijoux
firicel
danniela
SilviaDumitrescu
57 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 15 Mar 2012, 9:14 am

Pufoi, floarea ta albastra este cineraria hybrida, nu margareta. Este o floare foarte frumoasa, dar are cerinte diferite fata de margarete hug
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Joi 15 Mar 2012, 12:41 pm

Fiordalisco m-ai lasat fara cuvinte!
asa scria pe eticheta cand am cumapat-o. multumesc de informatie. intru sa vad ce fel e si cum se ingrijeste!
pupi
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de danniela Joi 15 Mar 2012, 1:50 pm

Tina, ai scapat de pureci albi cu ceaiul de tutun??? Eu am avut o floare, am tratat-o si NU dispar, acum s-au dus si la trandafir. Plus niste furnici negre!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Joi 15 Mar 2012, 2:38 pm

La mine purecii albi mi-au omorat trandafitul altoit, si apoi au trecut si la alte flori.
concluzie: am scapat de flori. rade
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de aba Joi 15 Mar 2012, 11:49 pm

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am un trandafir care e plin de niste musculite verzui-transparente. Anul trecut a fost la fel, l-am stropit cu solutie speciala, cu scrum de tigara si cu apa cu usturoi pisat (am citit pe net ca ar ajuta) dar degeaba. Pentru 2-3 zile era curat dupa care iarasi avea musculite si se si extindeau la celelalte flori. Peste iarna l-am scurtat , l-am invelit sa nu inghete si azi cand l-am descoperit am vazut ca e plin, plin de musculite.
Aveti vreo idee cu ce as mai putea incerca?
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 16 Mar 2012, 7:49 am

Solutie de Mospilan,repetata la 2 saptamani.Cel mai bine ar fi sa prinzi niste mamarute,pentru ele e o delicatesa musculita de pe trandafiri.Nu glumesc.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 16 Mar 2012, 8:28 am

Da Aba... buburuza se hraneste cu paduchi de plante.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Vin 16 Mar 2012, 8:57 am

Daniela,sa stii c ceaiul de tutun a avut efect!Pina acum nu am mai vazut nici una,si efectul se vede si pe planta/cercelus:a crescut si s-a indesit foarte frumos,rar gasesc cite o frunzulita mica galbena.Cind erau musculitele,in fiecare zi gaseam frunze mari palite,moarte,nu galbene,nu aveau vreme sa se ingalbeneasca ca erau atacate de musculita.Am sa mai repet cind o sa vina vremea frumoasa.Fa ceaiul concentrat si spreiaza bine,in special pe spatele frunzelor,acolo au ele oualele.
Aba,la fel si tu,ceai de tutun concentrat,adica 3-4 tigari in o jumate de litru apa,lasa-le la macerat 2 zile,apoi spreiaza.Repeta a 2-a zi,piguleste si cu mina,atita cit se poate.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Vin 16 Mar 2012, 9:12 am

Tina, oare daca fac ceaiul asta de tutun si- l pun langa flori.. acum nu am nevoie de el, ca nu mai am flori, dar il fac ca sa nu uit cum se face.
adica, daca il fac acuma si-l folosesc la vara, mai este bun?
si inca ceva: pamantul din ghiveci este bun de la un an la altul?
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 16 Mar 2012, 9:43 am

Pufoi, daca florile au murit din cauza unei boli sau a unui parazit pamantul trebuie aruncat si ghivecele dezinfectate. Daca sunt ghivece din lut poti sa le sterilizezi la cuptor, daca sunt din plastic le speli cu dezinfectant si le clatesti bine.
Chiar daca nu ai avut o boala sau un parazit, pamantul a fost saracit in substante nutritive si nu merita sa pui in el o alta floare, pentru ca nu se poate hrani corespunzator.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de aba Vin 16 Mar 2012, 10:26 am

Multumesc pentru raspunsuri fetelor, pupi
O sa incerc asa, cu ceai de scrum, eu stropisem doar cu scrum uscat dar n-a avut efect.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Vin 16 Mar 2012, 10:49 am

Ce draguta esti tu Fleur. pupi
dar , cat pamant am de aruncat...
il arunc, asta e!!!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Vin 16 Mar 2012, 11:28 am

Aba,nu ceai de scrum,nu are efect caci taria(nicotina) e arsa,consumata,caci nicotina e cea care indeparteaza insecta.Deci,ceai din tutun,adica desfaci 3-4 tigari,le pui in ceva cu 1/2 litru apa,intr-un bidonas,sticla,apoi spraiezi cu aceasta apa,eu folosesc o sticluta care are spray,era solutie pt geam original,si cind s-a terminat,am pastrat recipientul,caci eu stropesc florile cu apa,vara,caci se acumuleaza praf pe frunze si nu mai respira bine,plus ca arata si curate.
Pufisor,eu nu arunc tot pamintul,numai cel rau,ca cimentul,sau care e plin de radacini,acum o sa cumpar pamint si nisip si o sa-l amestec si o sa imbunatatesc pamintul din ghivece cu acest amestec.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de aba Vin 16 Mar 2012, 1:05 pm

Multumesc pentru reteta Tinap, o sa incerc asa cum ai spus. Acu' ma apuc de jumulit tigarile. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de lulush Vin 16 Mar 2012, 1:07 pm

cea mai buna este solutia de Mospilan (un plic la 2 litri de apa)repetata la 5 max. 7 zile si udat mai rar ; trandafirul este iubitor de apa, totusi purecii ii face din cauza excesului de umiditate; se scapa greu de ei dar trebuie periodic serviti cu insecticid . Si eu am probleme cu ei pe multe flori, dar ii tratez
lulush
lulush
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 64
Localizare : buzau
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de aba Vin 16 Mar 2012, 1:19 pm

O sa incerc sa caut si Mospilan. Anul trecut am cumparat o solutie speciala pentru puricii astia, pe eticheta erau poze cu insecta si cu niste paianjeni mici, deci nu m-a mintit nenea. Nu mai tin minte cum se numea dar n-a avut efect.
O sa incerc si cu buburuzele cand apar, am multe in gradina din spate dar trandafirul este in fata casei.
Multumesc pentru sfaturi, sa aveti o zi buna. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de lulush Vin 16 Mar 2012, 1:25 pm

cu Mospilan nu dai gres...poate la 5-6 luni apar altii dar reiei tratamentul ...cei care cultiva flori sustin ca le trateaza constant cu insecticid...
lulush
lulush
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 64
Localizare : buzau
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cristina iosif Vin 16 Mar 2012, 1:26 pm

Mospilanul e praf, il diluezi tu in apa
cristina iosif
cristina iosif
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 289
Varsta : 56
Localizare : militello in val di catania - italia
Data de inscriere : 19/03/2009

http://handmadebycristina.blogspot.com/2010/02/alte-lucrusoare.h

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de danniela Vin 16 Mar 2012, 1:31 pm

Tina, o sa insist, poate e de durata, si cred ca o sa schimb si pamantul, sigur furnicile sunt din pamant, dar nu ma mir ca stau fix in tara lor. Eu i-am rupt frunzele, nu stiu cum o cheama dar are frunzele ca de porumb si sunt colorate alb cu verde. Am zis ca o las sa ii creasca frunze noi si culmea, au sarit purici la trandafir, care desi este de gradina altoit, il am in ghiveci si a inflorit de 2 ori pana acum. Are floarea roz-mov, o culoare ciudata si interesanta. Merci ca mi-ai sus, o sa insist si o sa fac ceaiul mai concentrat.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 16 Mar 2012, 7:01 pm

Vreau sa va arat cateva din florile mele, surprinse in momentul infloririi. Din pacate pe unele le-am pierdut cand ne-am mutat, unele au inghetat pentru ca erau -15 grade afara si altele au disparut misterios, inca nu am reusit sa recuperez toate speciile.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Vin 16 Mar 2012, 11:33 pm

Fleur sunt foarte frumoase florile!
ca tot am vorbit azi de ,,sirop de tutun'', craciunica mea e plina de paduchi,pureci , ceva negru care sare si e taiata toata de rame! mi-a mai ramas doar o bucatica din ea.
sunt asa suparata , ca de cand am dat niste bulbi de cala mov si inca una, la cineva, nu mai am spor la flori.cine imi da un sfat?
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Vin 16 Mar 2012, 11:38 pm

Ia ghiveciul cu rime cu tot si da-l cadou persoanei careia i-ai dat bulbi de cala mov!! rade
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Vin 16 Mar 2012, 11:48 pm

I l-as da Tina, dar sa ma duc tumai la Torino, mai bine cumpar alte flori.
maine ma duc in recunoastere,asa ca din intamplare... wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 17 Mar 2012, 9:09 am

Fiordaliso (Nu-ma-uita,nu?),floriletale sunt superbe.Si eu am patit asta,am dat o floare,si s-a uscat a mea si a murit si a persoanei.Apoi am dat altele,dar nu s-a mai intamplat nimic rau,cred ca nu e ceva legat de superstitii.Pun si eu cateva imagini(si din gradina de afara).Preferatul meu e trandafirul(cel roz se pare ca e si al unui paianjen pe care nu l-am observat - eco,nu?)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 17 Mar 2012, 11:08 am

Dorulet, mai degraba albastrea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Foarte frumoase florile tale, si mie imi plac foarte mult trandafirii, dar nu am gradina decat la parinti. Acolo e o adevarata gradina botanica...
Nu eu eram cu florile date, ale mele au disparut din cauze naturale, frig si oameni cu mana lunga, din 30 de ghivece duse de sotul meu la serviciu daca au mai ramas vreo 5. Au facut picioare, cu ghiveci cu tot. Puteau sa ceara pui, ca nu am refuzat pe nimeni, dar na...
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 7 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB