Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pauza mare - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pauza mare - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pauza mare - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pauza mare - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pauza mare - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pauza mare - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pauza mare - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pauza mare - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pauza mare - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pauza mare - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pauza mare - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pauza mare - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Pauza mare - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pauza mare - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pauza mare - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pauza mare - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pauza mare - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pauza mare - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pauza mare - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pauza mare - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pauza mare

+22
cookie
ikuta
ema
Clio_Ela
nicoleta_mc
carmenco
adrina
aurishta
violetas
Karina33
mihaelavama
firicel
danabarbu2007
kitty_1973
MihaelaT
elenaxx
julix_2007
crina68
fizicuta
mykya
denis21
Eva
26 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de mykya Mar 31 Mai 2011, 10:52 pm

Dragele mele profe de ramana, am si eu nevoie urgenta de modele de subiecte pentru bac, romana oral, pentru nepoata mea care a terminat filologia si care mai are cateva zile pana la examen si mai vrea sa repete. Pe net nu am gasit aveti vreo idee?
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de ikuta Mar 31 Mai 2011, 11:14 pm

Ai incercat pe edu.ro ?
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de mykya Mar 31 Mai 2011, 11:21 pm

Am incercat, vad ca au si un forum acum caut acolo.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de carmenco Mier 08 Iun 2011, 1:10 pm

Nu stiu daca mai e valabil pentru tine... dar eu pun link-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de cookie Vin 10 Iun 2011, 8:47 pm

Mai primiti o profa timida printre voi?
Eu sunt profesoara de engleza, predau de 14 ani la o scoala generala si imi ador meseria! Am avut emotii uriase prima data la catedra, dar dupa ce m-am adunat si m-am prezentat, am avut sentimentul ca-s de-acolo, ca asta e profesia care mi se potriveste ca o manusa!

Imi place tot ceea ce tine de lucrul de mana, am fost foarte fericita cand a aparut acest forum pentru ca invat zi de zi din ceea ce vad aici, insa nu prea am curajul sa expun si experimentele mele, in parte si din cauza timpului destul de limitat pe care-l am la dispozitie.
avatar
cookie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Varsta : 49
Localizare : Galati
Data de inscriere : 31/10/2008

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de firicel Vin 10 Iun 2011, 10:59 pm

cookie a scris:Mai primiti o profa timida printre voi?
Eu sunt profesoara de engleza, predau de 14 ani la o scoala generala si imi ador meseria! Am avut emotii uriase prima data la catedra, dar dupa ce m-am adunat si m-am prezentat, am avut sentimentul ca-s de-acolo, ca asta e profesia care mi se potriveste ca o manusa!

Imi place tot ceea ce tine de lucrul de mana, am fost foarte fericita cand a aparut acest forum pentru ca invat zi de zi din ceea ce vad aici, insa nu prea am curajul sa expun si experimentele mele, in parte si din cauza timpului destul de limitat pe care-l am la dispozitie.
Cookie,bine ai venit si in randurile celor care posteaza chiar si un comentariu!Esti mai veche decat multe dintre noi si ai invatat destule dar ar trebui sa-ti iei inima in dinti si sa ne arati si noua tot ce-ai invatat in trei ani de zile de pe acest minunat forum!Si lasa ca despre timp,toate avem nevoie de mai mult,asa ca nu esti singura!Daca vrei,poti sa-ti aloci cateva minute pe zi sa stai cu noi la cafeaua de dimineata sau la sueta d eseara!Vei vedea ca o sa-ti faci timp cu siguranta sa postezi orice! wink Te asteptam cu postarile lucrusoarelor facute de tine! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de cookie Sam 11 Iun 2011, 11:56 am

Multumesc pentru primire, firicel! love

asadar, mi-am luat inima-n dinti si am prezentat si eu una-alta Smile
avatar
cookie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Varsta : 49
Localizare : Galati
Data de inscriere : 31/10/2008

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 13 Iun 2011, 12:27 pm

Cookie, bine ai venit printre noi. Vad ca esti si mai veche decat mine pe forum. Hai curaj si o sa vezi ca e bine si liniste aici. Lucram si invatam multe unele de la altele. Uite asa ne pregatimn pentru "saptamana altfel" de la anul. rade
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Eva Lun 13 Iun 2011, 5:19 pm

Cookie, bine ai venit! Ma bucur ca ai lasat timiditatea deoparte!
Julix, la ce `saptamana altfel` te referi? scratch
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 14 Iun 2011, 6:44 pm

Eva a scris:Cookie, bine ai venit! Ma bucur ca ai lasat timiditatea deoparte!
Julix, la ce `saptamana altfel` te referi? scratch

Intra pe edu.ro si ai sa vezi structura anului scolar 2011-2012. Acolo este prevazuta o saptamana numita "saptamana altfel", inainte de cele 2 saptamani de vacanta de la Paste, saptamana in care nu facem ore ci facem tot felul de activitati cu clasa proprie.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 30 Iun 2011, 9:56 pm

Pe vremuri, data de 30 Iunie era dedicata dascalului, asa numita Ziua Invatatorului. La multi ani, tuturor dascalilor. Sa ne ajute Dumnezeu sa trecem cu bine peste toate toanele guvernantilor si peste /prin incercarile la care ne supun astia.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de fizicuta Joi 30 Iun 2011, 10:32 pm

Asa este..... love
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 27 Iul 2011, 10:49 pm

Buna fetelor, acum v-am descoperit ca scrieti si aici...ma primiti si pe mine?
Eu sunt inginer chimist, am terminat UPG-Ploiesti, am predat 2 ani, unul de educatie tehnologica(la 5 scoli, Apostolache, Baltesti, Matita, Pacureti si Podenii Vechi...baza o aveam la Baltesti) si un an de chimie industriala (liceul de chimie din Ploiesti si liceul din Boldesti Scaeni, baza la Scaeni).
Am renuntat la predat, bani putini, munca multa, naveta, mi s-au dublat dioptriile) si cand sotul meu m-a vazut ca ii fac lucrusoare fetitei noastre mi-a luat masina si imi place mult.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de fizicuta Joi 28 Iul 2011, 8:49 am

Bun venit Chirrox.....asa este in educatie:munca multa si bani mai putini.Mie imi place profesia asta .Cand sunt in fata copiilor uit de grijile materiale....desi sunt momente in care mi-as dori sa-mi permit mai multe,chiar si ptr a-mi exercita profesia Sad
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 10:04 am

Multumesc fizicuta, intr-adevar lucrul cu copii e asa de frumos, si comportamentul lor nitel cam deviat are radacini din familie-parintii...
Pe mine m-a lasat rece conducerea liceelor...o sa vorbesc despre asta aici, dar nitel mai tarziu.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de ikuta Joi 28 Iul 2011, 11:49 am

Da-mi voie Chirrox sa te contrazic .Nu sunt de acord cu afirmatia ta
Chirrox13 a scris: comportamentul lor nitel cam deviat are radacini din familie-parintii...
. De multe ori acest comportament il au pentru a se da mari in fata colegilor, dar si de multe ori adopta acest comportament din cauza profesorilor.Nu vreau sa jignesc pe nimini dar cred ca sunteti de acord cu mine ca exista multi care nu ar trebui sa fie dascali(nu ar avea ce cauta nici la o distanta de 5 km de o scoala.)S-a comentat atat despre rezultatele slabe la bacalaureat, dar o parte se datoresc profesorilor.Atata timp cat 30% au note sub 5 la titularizare(dupa contestatie) mi se pare jalnic invatamantul romanesc.Ce pot invata copii de la asemenea profesori?Nu vreau sa va jignesc, departe de mine gandul acesta, sunt mama de 2 copii care ambii sunt studenti dar au trecut prin licee si am fost deceptionata.Cum altfel pot fi cand o profesoara care este in divort cu sotul se incurca cu elevul caruia ii preda ore pentru bac,elev in aceeasi scoala cu ea, si ramane insarcinata?Pacat ca asemenea specimene va fac de rusine, si pe voi cele care aveti daruire, carora va place aceasta meserie.Dar daca nu luati masuri voi, sa nu mai aveti asemenea specimene printre voi, din pacate, veti fi judecati toti la fel.
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 12:14 pm

Draga ikuta, nu te contrazic, padure fara uscaturi nu exista...
Cum poate un parinte sa il lase sa plece la scoala cu cercel in ureche si in pantaloni scurti, sau fetele machiate, cu fusta cat sa acopere fundul , cu decolteu adanc si in timpul orei sa miroasa a acetona....si cand ii atragi atentia sa iti zica..."fac ce vreau.."...la sedinta vine parintele si mai are nitel si iti da in cap ca nu ii lasi copilul in pace.....si la teza ii prinzi copiind, ii iei copiutele, si zice.."doamna, sunteti chioara, nu vedeti ok....
Eu am renuntat sa mai educ copii altora pe bani care nu imi ajung sa imi platesc uitilitatile (tata s-a imbolnavit stand peste 25 ani la catedra)si pentru ce? sa il injure elevii, sa ii intepe rotile de la masina (dacia 1310), elevii venid cu decapotabile la scoala.........sa mearga la catedra cine vrea....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de ikuta Joi 28 Iul 2011, 12:34 pm

da ai dreptate.Dar in majoritatea bcazurilor cand copilul pleaca la scoala parintii sunt la servici deci nu ii vad.Iar mentalitatea de Dinu Paturica nu este doar in invatamant.N-ai auzit de Iustin Covei?Fiu de judecator , nepot de procuror, dar era teroarea Craiovei si mult timp nimeni nu a luat nici o masura.Si cu respectul este tot chestie de teribilism.Sau de ce sa respect un profesor cand eu il vad in cluburi la agatat (caz concret cu o profesoara )
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 12:46 pm

A innebunit lumea....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de carmenco Joi 28 Iul 2011, 1:26 pm

ikuta a scris:Da-mi voie Chirrox sa te contrazic .Nu sunt de acord cu afirmatia ta
Chirrox13 a scris: comportamentul lor nitel cam deviat are radacini din familie-parintii...
. De multe ori acest comportament il au pentru a se da mari in fata colegilor, dar si de multe ori adopta acest comportament din cauza profesorilor.Nu vreau sa jignesc pe nimini dar cred ca sunteti de acord cu mine ca exista multi care nu ar trebui sa fie dascali(nu ar avea ce cauta nici la o distanta de 5 km de o scoala.)S-a comentat atat despre rezultatele slabe la bacalaureat, dar o parte se datoresc profesorilor.Atata timp cat 30% au note sub 5 la titularizare(dupa contestatie) mi se pare jalnic invatamantul romanesc.Ce pot invata copii de la asemenea profesori?Nu vreau sa va jignesc, departe de mine gandul acesta, sunt mama de 2 copii care ambii sunt studenti dar au trecut prin licee si am fost deceptionata.Cum altfel pot fi cand o profesoara care este in divort cu sotul se incurca cu elevul caruia ii preda ore pentru bac,elev in aceeasi scoala cu ea, si ramane insarcinata?Pacat ca asemenea specimene va fac de rusine, si pe voi cele care aveti daruire, carora va place aceasta meserie.Dar daca nu luati masuri voi, sa nu mai aveti asemenea specimene printre voi, din pacate, veti fi judecati toti la fel.

Ma bag si eu.
Chirrox se referea (cred eu, sau inteleg eu) strict la cei cu comportamente deviate, de tip genetic si de ce nu, de tip social, cei carora nu le poti face nimic sa-i indrepti. Unii au mostenit comportamentul, altii nu au de unde sa invete sa se comporte civilizat.
Nu pot sa spun mai multe... dar se vede clar copilul provenit dintr-o familie altfel.

Cat despre profi... clar sunt multi care nu au ce cauta la catedra. Insa, sunt si profi cu o daruire aparte, profi pe care copiii ii indragesc si ii respecta neconditionat.
Eu am o vorba: fiecare om cere cum sa se comporte lumea cu el.
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 28 Iul 2011, 2:43 pm

Predarea nu inseamna numai sa insiri notiuni si explicatii, inseamna sa atragi acel copil sa vrea sa stie mai multe, sa se documenteze singur, invatatul sa nu mai fie o toceala/povara/vanatoare de note...ca pana la urma pe mine nu ma intereseaza nota ci daca e atras sau nu spre cunoastere...
Oricum, programa e destul de incarcata si pt elev si pt profesor.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 31 Iul 2011, 1:17 pm

Nu se poate să nu intervin şi eu Smile
Pe mine nu mă face de ruşine d-na respectivă, pe ea se face de ruşine, doar nu eu m-am culcat cu ea. Smile
Da, sunt şi uscături şi asta nu din cauza celor care-şi fac treaba. În orice domeniu există oameni capabili şi mai puţini capabili, nu doar în învăţământ, dar în învăţământ se loveşte cel mai mult pentru că ei trebuie să scoată oameni. Degeaba vor ei, daca nu-i bun materialul clientului.
Ca tot sunt pe un site de croitorie îmi permit să fac o comparaţie: Vin două doamne să le facem o rochii la fel. Una-şi cumpără un material de prostă calitate care se destramă, se găureşte şi de-l atingi cu mâna, iar cealaltă îşi cumpără o mătase naturală de n-ai mai vrea s-o laşi din mână. Te pui pe treabă, munceşti la fel, faci după acelaşi tipar, le coşi, le probezi de câteva ori şi la final ce constaţi: rochia din mătase este superbă, toată lumea întoarce capul după doamna respectivă, iar rochia din celălalt material îţi vine să o arunci, să n-o îmbraci, arată îngrozitor şi nimeni nu se uită la ea...
Ei, aşa este şi cu copiii şi educaţia părinţilor în primul rând.
În miez de noapte sau mai exact dimineaţă am mai scris ceva pe la subiectul cu românii şi ruşinea aşa că fac un copy/paste.
In primul rand problema vine de la mentalitate pe care greu o poti schimba si nu in totalitate, de la modelele pe care le au copiii. Conteaza foarte mult cei 7 ani de acasa, deoarece copiii fac ce vad in familie. Educatia morala incepe de cand se nasc. Cand vin la scoala, invatatorului îi revine o sarcina foarte dificila deoarece este mult mai greu sa-l dezvete pe copil sa faca in continuare cum a fost invatat in familie, decat sa-l invete ce-i bine. Il duc sa faca curatenie in parc sau pe malul apei, chiar daca mama arunca tot langa cos sau isi lasa gunoiul pe unde apuca si el crede ca asa e bine, dar sper ca 1% tot se lipeste de el si in viitor va face ce-i bine.
1% nu este suficient...
Iau profesorii note mici la titularizare...păi, iau cei nepregătiţi. Şi mă enervează că totul se raportează la capitală şi oraşele mari unde oamenii au şi alte oferte pe piaţa muncii, iar cei buni se duc unde le este mai bine.
Să mai zic că sunt zeci de facultăţi particulare care scot diplome pe bandă...normal că de acolo ies şi oameni cu o pregătire inferioară şi merg la titularizare şi iau 1.
Nici nu vreau să-mi amintesc cât am muncit pentru concursul de titularizare, câte nopţi nu am dormit... Ca să obţin un post care era la sat am învăţat mult. Am prins şi titularizare în şcoli, o adevărată tâmpenie din punctul meu de vedere pentru că 85-90% s-au titularizat cei care au deschis uşa cu capul. Aici tot dascălii sunt de vină? Eu zic că sistemul este principalul vinovat...a trebuit să se titularizeze X-ulescu şi s-au gândit să facă titularizări în şcoli. A ţinut vreo doi sau trei ani şi apoi s-a revenit la titularizarea naţională. Acum iar există posibilitatea titularizării în şcoli şi fără examen. Se titularizează suplinitorii care în anul/anii trecuţi au luat peste 7 la examen. Sunt titulari în şcoli până "dispare" postul, deci nu pot intra în restrângere, dar asta, probabil, se va schimba pe parcurs.
Când eram titulară la sat am vrut să schimb postul cu o colegă (fiecare făceam naveta invers), dar nu ne-au permis, cică nu se poate ca eu să vin de la sat la oraş deşi media mea de la titularizare era mult mai mare decât a ei. Apoi a apărut legea conform căreia puteam veni la oraş, dar trebuia să demonstrez că am luat peste 7 la examen. Bun, merg la ISJ să-mi elibereze o adeverinţă cu media de la examen, dar surpriză...nu se putea. M-au trimis în arhivă, am căutat cu doamna de acolo de am căpiat, îmi găsisem decizia de numire, cea de detaşare din acelaşi an, dar nu am găsit notele, iar la un moment dat doamna mi-a spus ceva de genul, "nu are sens să mai căutăm pentru că atunci când a fost Inspector dl. X n-au ajuns multe hârtii în arhivă". M-am dus la jurist să-mi rezolve problema. Mi-a spus să dau o declaraţie pe proprie răspundere... I-am spus că declar că am luat 10, mă poate contesta? Mă întrebase unde s-au corectat lucrările, păi eu eram cel examinat, nu examinatorul, deci nu aveam de unde să ştiu unde s-au corectat. În concluzie, mi-a spus să dau declaraţia şi că vor cere ei notele de la centrul unde s-a corectat. Am declarat corect, am luat postul, dar am stat cu frica în sân... câţi au declarat altă notă şi puteau să-mi ia postul pe care-l urmăream?
Poate vă veţi întreba de ce nu m-am dus din nou la titularizare. Pentru că nu erau posturi în oraş, la sat aveam, iar când au fost nu m-am dus fiind însărcinată cu Diana şi nu am riscat...am pierdut un copil pentru că am născut prematur de la emoţii cauzate de o inspecţie (a fost brigadă în şcoală), eram prea emotivă în perioada aceea.
Aşa că am început "să mă joc" şi eu cu ei...am stat în CIC, m-am detaşat doi ani, apoi am preferat restrângere (deşi trebuia să intre colega dacă puneam toate hârtiile la dosar), am refuzat orice post, m-au detaşat în interesul învăţământului că doar trebuia să-mi dea un post, iar anul următor m-am transferat.
Multă lume nu ştie... pe lângă activitatea la clasă am ajuns să alergăm după puncte, să participăm la tot felul de formări, simpozioane, concursuri, activităţi extra, să ne şcolim şi asta ca să ţinem de serviciu. Un an de muncă e 0,1p, un referat e 0,2p, iar o lecţie demontrativă e 0,5p, însă un curs de formare prin CCD e 1p şi nu faci decât să primeşti un suport de curs, să completezi un test cu revista-n faţă şi să-l trimiţi. Eeee, aici cine e de vină?

Să revin că am pornit în altă direcţie Smile
Da, predarea nu este o înşiruire de noţiuni, trebuie să-l atragi, dar degeaba mă dau peste cap să-l atrag dacă el ajunge acasă şi nu deschide un caiet. Nu-i suficient cât se face în clasă, nu toţi au minţi sclipitoare. Sunt milioane de părinţi care nu verifică tema elevului, care nu-l pune să-i spună lecţia, nu ca pe poezie, ci punându-i două trei întrebări, părinţi care dau vina doar pe profesori, dar uită să treacă pe la şcoală. Vin când rămâne copilul corigent sau chemat insistent că i se scade media la purtare sub 5. Am văzut foarte multe situaţii când părintele a fost chemat la şcoală şi copilul mai că nu şi-a luat mama la şuturi. Ce putea face diriginta/dirigintele?
Am fost şi noi elevi, dar am rezolvat foarte multe probleme din culegeri, citeam, scriam rezumatul,...eiii, câţi din copiii de azi fac aşa?
Să vă povestesc...Le dau acum doi ani lecturi suplimentare, au venit cu rezumate de pe net, le dau I elevului şi FB lui Google. Păi, nu vă zic ce ofensat a fost un părinte, a urlat la mine că doar internetul te invaţă. I-am spus că la mine nu urlă soţul şi nu-i permit, dar ce am rezolvat. Internetul nu l-a învăţat decât să copieze, când l-am pus să-mi spună în câteva cuvinte ce a citit se uita la mine ca la bau-bau.
Îi puneam să caute anumite informaţii la istorie, geografie, date despre autor şi veneau părinţii că le cer prea mult, că ei n-au cărţi, internet şi să le dau eu datele astea. Pe toţi i-am pus să-şi facă fişă la biblioteca şcolii, dar câţi mergeau? Eeee, atunci tot dascălul este vinovat?
Când nu le convine ceva ştiu doar să meargă şi fac plângere la ISJ, vine comiasia, analizează, într-un fel tot dascălul e vinovat că trebuia să-l lase în pace. De nervii lui care sunt praf nu mai contează, faptul că nu dormea noapte gândindu-se ce va fi şi cum va fi, iar nu mai contează...părintele era mulţumit că i-a facut felul profesorului.

Mă opresc aici şi vă las pe voi să alegeţi vinovatul.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 12 Sept 2011, 4:29 pm

Desi pentru cadrele didactice scoala a inceput pe 1 septembrie, astazi ne-au sosit elevii. Cum o fi si anul acesta, Dumnezeu stie. Important este ca noi sa ne facem datoria, sa-i invatam pe copii cum putem mai bine si sa nu uitam ca prin rezultatele lor se vede munca noastra.
Dragi colege, va doresc un an nou mai bun si mai linistit, plin de realizari.


Ps. Nu ar fi rau daca ne-am ajuta cu idei pentru saptamana aceea altfel.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 12 Sept 2011, 6:09 pm

Mihaela,cata dreptate ai!! Stiu cum e situatia de la sora mea, care a luat 9,80 la titularizare, dar in alt judet, pentru ca unde e ea nu erau posturi. (adica erau doar 2, si se vorbea ca sunt deja ocupate). Nu vreau sa ii caut scuza, nu stiu nici cu siguranta daca asa era, insa ea nu a riscat. A invatat ca nebuna...
Salariile sunt oricum mici, iar cand s-a taiat acel 25% au ramas cu bani... din care nici taxele si gradinita copiilor nu le platea. Insa ii place meseria, iubeste copiii si spera ca poate ajuta ca in Romania sa fie si oameni pregatiti. Vrea sa contribuie la asta.

Mihaela, tot respectul il ai din partea mea, chiar i-am povestit mamei mele (care a fost si ea o viata la catedra) despre tine si ceea ce faci. Smile

Eu ma ingrozesc cand vad cati... analfabeti termina faculatea.
Culmea e ca mai ajung si la catedra. Nu conteaza ce predau, pot preda sport sau desen, un dascal trebuie in primul rand sa stie sa scrie corect. Ceea ce multi nu sunt in stare. Am vazut asta pe multe forumuri. Vin toti apoi cu scuza ca e greseala de tastare. Ok, inteleg ca nu pui cratima pt ca te grabesti sau nu apesi destul de tare pe tasta, insa cand pui cratima unde nu trebuie, cand pui un "i" in plus... ce greseala e? Si asta la oamenni care povestesc ca sunt sau au fost la catedra. Eu ca parinte mi-as muta copilul la alta scoala sau macar in alta clasa daca ar avea parte de asa un dascal.

Salariile sunt mici, insa cand iti alegi meseria asta stii din start ca poti sa rabzi poate de foame sau frig... (ma refer la cei care su ales tarziu sa fie la catedra, ca deja sunt 15 ani buni de cand profesorii au salarii de mizerie).
Deci nu dam vina pe salarii. dreptul ca dascal sa imi bat joc de elevi doar pentru ca sunt prost platit...
Am ales sa fiu si eu dascal, am predat doi ani, imi placea enorm ceea ce fac insa am renuntat in favoarea unui serviciu cu program de munca fix.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de RamonaM Mar 13 Sept 2011, 8:29 am

Trebuie sa spun si eu ... eu nu as putea sa fac altceva....m-am gandit sa imi schimb meseria si nu m-am lipit de nimic. De cand am terminat liceul sunt la catedra si-mi place foarte mult.

Mihaela...tot respectul...nu are rost sa repet ceea ce ai spus si tu, asa gandec si eu. Sistemul este in mare parte de vina. Eu ma mai lupt si cu copiii cei "din material prost", incerc marea cu sarea. Cred cu tarie ca acesti copii ar putea fi ajutati dar nu numai de profesori ci intreg lantul trebuie sa participe la formarea lui.

Eu lucrez la sat si am copii foarte saraci, nu am nicio pretentie de la ei, multe rechizite le cumparam eu. (cumparam, pt ca am iesit in concediu inainte de taiere, nu cred ca as mai fi putut face fata cu banii acum).
Nimic nu se da pt lucru la clasa, totul trebuie sa-ti faci, eu cel putin asa am facut.

Acum va urez un an scolar plin de impliniri si fara reclamatii Smile

Pana am sa intru din nou in clasa sa strig catalogul mai este sau mai trece multa apa pe Tarnava.

Va imbratisez cu drag
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Pauza mare - Pagina 4 Empty Re: Pauza mare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB