Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sa apelez la protectia copilului ?

+14
tomari
Giobsy
danniela
feliciagl
ismi3ismi
Biene
juliennej
amoni
emi
Lucia.BlueFlower
Savu Ramona
firicel
europolis
moruna
18 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 Empty Re: Sa apelez la protectia copilului ?

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Sam 04 Iun 2011, 10:09 pm

@ T_Mihaela: "sa uiti ca esti educatoare s-o lasi mai incet cu scrisul cititul, socotitul si alte aberatii ale curriculumului care oricum streseaza copilul nejustificat........Intocmaste fise psohopedagogice regulat sa vezi evolutia sau involutia". Scuza-ma, eu am terminat psihologia, nu scoala de educatori (sau cum se numeste- imi cer scuze nu stiu :P ) dar pun o intrebare:oare, cum iti dai seama de evolutia unui copil, pe toate planurile, daca nu vezi si evolutia in ceea ce priveste scrisul si cititul si esti doar 'prientena lui'?
Este adevarat, chiar si noi consideram ca interesul superior al copilului este sa ramana in famile, dar tot in lege se spune ca orice persoana/profesor, doctor, etc, care are suspiciunea sau sesizaeaza orice forma de abuz, trebuie sa anunte autoritatile.
Moruna, a facut ceea ce trebuia. Mai ale ca dupa ce a anuntat DPC-ul, bunica le-a facut actele copiilor. Si faptul ca au hainele murdare sa stii ca asta poate fi un semn de neglijare. Si sa stii ca nu s-a sesizat cu privire la hainele murdare, ci cu privire la mai multe probleme. Semnele de abuz nu sunt doar urme vizibile. ;)
Sunt sigura ca ea este o persoana capabila pt meseria ei, si nu o babysitter.
Uite eu acum am un caz cu 4 copii cu varste intre 5-11 ani care nu au certificate de nastere. Si sunt sigura ca o multime de oameni stiau, dar toti au inchis ochii la problema asta, din motiove de genu: " lasa ca nu spun nimic pt ca le este mai bine cu bunica decat in centru", fie din nepasare. Si uite asa, copiii tot in centru au ajuns si fara certificate de nastere la varsta de 11 ani Smile
Oare este corect asa?

Si inca ceva!!! Sa stii ca exista o lege conform careia, parintii care pleaca in strainatate, trebuie sa anunte la primarie acest lucru! Nu stiu exact cand a intrat in vigoare legea si cand ai plecat tu. Deci, acea invatatoare, nu te-a "raportat"... si daca a facut-o, si-a facut datoria. Faptul ca au venit sa faca o simpla ancheta, nu-i nimic grav, de multe ori o simpla formalitate...
Poate copilul tau incepuse sa mearga prost pt ca i se facuse dor de tine, asa reactioneaza multi copii cu parinti plecati Smile ...Asa e, avantaje, dar si dezavantaje.

PS. Poate tonul meu pare un pic "ridicat". Nu este asa, doar asa par eu atunci cand vreau sa clarific anumite lucruri Smile
kiss
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 Empty Re: Sa apelez la protectia copilului ?

Mesaj Scris de T_mihaela Sam 04 Iun 2011, 11:16 pm

Nu e ton ridicat ,nici o problema, eu vad lucrurile mult altfel in special copii de la tara cu parinti plecati e un subiect pe care l-am trait si profesional si personal.Deci nu mai insit,voi sunteti in tara poate aveti si voi dreptate.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 Empty Re: Sa apelez la protectia copilului ?

Mesaj Scris de moruna Dum 05 Iun 2011, 10:02 am

T_mihaela te rog citeste tot si vei vedea ce m-a determinat de fapt sa apelez la protectia copilului.
Faptul ca suntem la tara pentru mine nu este o scuza. De cand m-am nascut si pana la liceu eu la tara am stat. Nu hainele copiilor ma ingrijorau pe mine sau o felie de paine nu imi rupea buzunarul. Acestea erau lucruri colaterale pe langa marea problema: lipsa actelor( ceea ce inseamna ca acesti copii nu aveau medic de familie, nici un vaccin facut, nu aveau alocatii si probabil alte dezavantaje) si lipsa educatiei. In plus bunica este o femeie destul de tanara( scuze ca ma repet, nu este o babuta de 80 de ani care sa nu reuseasca sa faca fata).
Daca lucrurile s-au miscat si schimbat dupa sesizarea la protectia copilului atat de repede este clar ca se puteau face si inainte,dar pentru ca multi gandesc "asa-i la tara" nimeni nu facea nimic.
Eu sunt necalificata si am acceptat acest post pentru ca nu vine nimeni aici din cauza ca salariul este mic, transportul nu se deconteaza, copii putini(suntem platiti in functie de nr de copii), dar sa nu crezi ca vreun moment mi-am batut joc de munca mea. Stiu si eu ca imi trebuie scoala si cunostinte psihopedagogice. Numai eu stiu cate nopti am pierdut sa ma documentez si sa caut cele mai bune solutii ca sa imi fac treaba bine. Din cauza ca sunt atat de putini copii la anul nici nu va mai fi gradinita sau va fi doar doua ore, in care se va ocupa de ei invatatoarea. De as putea vreodata sa va povestesc cum functioneaza , de fapt cum se taraie invatamantul in mediul rural si ce bataie de joc este cred ca multi ati spune ca asa ceva nu poate exista.
Eu nu vreau sa accept ideea ca daca un copil nu are semne de la batai sau ceva asemanator , orice altceva este in regula pentru ca suntem la tara.
Important este ca actele s-au facut si macar de frica a inceput si bunica sa faca ceva.
moruna
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Sa apelez la protectia copilului ? - Pagina 3 Empty Re: Sa apelez la protectia copilului ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB