Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 7:39 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sa apelez la protectia copilului ?

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sa apelez la protectia copilului ?

Mesaj Scris de moruna la data de Vin 18 Mar 2011, 3:40 pm

Va multumesc !
Danniela , ai foarte mare dreptate . Exact acest lucru am vrut sa subliniez cand am zis de hainutele lor . Daca ar fi fost curate si cusute nu ar fi contat ca sunt vechi sau saracacioase . Repet ... este vorba de o femeie in putere .
Giobsy multumesc ! Este o problema intr-adevar . La consfatuiri ni s-a explicat foarte clar sa nu declaram mai multi copii pentru ca lucrurile sunt serioase si putem fi acuzate de fals , uz de fals si multe altele din cauza ca suntem platiti per capita in functie de nr de copii.De la inceputul anului incerc sa vorbesc cu directorul pe tema aceasta pentru ca nu e in regula ca acesti copii sa fie inregistrati fara acte si mi se spune sa stau linistita , ca sunt exagerata.
Tomari cu mama nu as putea lua legatura pentru ca este plecata . Intr-o frantura de discutie cu bunica am inteles ca ar fi de pe undeva din regiunea moldovei.
Am de gand mai intai sa iau legatura cu ei sa ii intreb ce si cum fara sa le prezint cazul practic.
Sigur ca va voi tine la curent . In satul acesta atat de izolat iarna sunteti singurele mele amice .
Melus eu in mai multe randuri si cu multe menajamente i-am zis in mare ce cred ca nu e in regula.Este foarte ciudat pentru mine felul ei de a fi .Ma minte in fata ca le face baie in fiecare seara,ca le spala hainele ,ca le citeste si multe chestii care daca le-ai auzi si nu i-ai vedea pe copii chiar ai zice ca e bunica perfecta .Fetita mi-a zis ca nu au nici periute de dinti ,ca nu se spala -lucru care se si vede ,ca bunica nu are timp sa citeasca povesti si tot asa.
De cand vorbesc cu voi m-am gandit sa procedez mai intai precum zici si anume sa o "amenint" (sper sa se inteleaga clar ghilimelele) cu protectia copilului .Am facut cea mai mare greseala.Am ramas in toata povestea aceasta si fara sprijinul sotului ,care si asa nu prea era de acord cu toata nebunia aceasta.Femeia parca a luat-o razna si o tine intr-un scandal continuu , imi tipa mojicii pe la poarta ,nu mai este nici un om caruia sa nu ii fi spus ca i-am distrus copiii ,ca nu vreau sa ii primesc la gradinita si multe alte lucruri urate . Simt ca o iau razna .
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 272
Localizare : Acum in Delta...maine cine stie?
Data de inscriere : 11/01/2010

http://www.shorichitz.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Vin 18 Mar 2011, 4:21 pm

Nicio fapta buna nu ramane nepedpsita!
Incearca sa te detasezi, sa privesti toata povestea asta din afara, ca pe un film, daca ma intelegi.Peste un timp nu va mai fi decat o amintire urata si o axperienta de viata de roman. Spun asta pt. ca la noi e normal ca oameni cu raspundere(directori de scoli, inspectori, oameni ai legii, etc) sa ramana intentionat indiferenti la astfel de situatii.
Sfatul meu este ca orice ai decide legat de soarta copilasilor, sa nu pleci capul niciodata in fata acelei femei, care, crede-ma, iti cunoaste superioritatea fata de ea si care vrea doar sa atace inainte ca ea sa fie atacata.Precum animalele.N-are constiinta si nici nu stie ce-i aia.Daca ar avea, si-ar da seama ca nu vrea nimeni s-o atace, ci doar s-o ajute.
Nu te speria, concentreaza-te ca de obicei asupra a ce te linisteste- Andrei.
Sunt sigura ca sotul tau e alaturi de tine, dar el nu poate simti ce simti tu fata de cei doi copii.
Oricum, semnalul de alarma este tras. pupi
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 37
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Vin 18 Mar 2011, 4:36 pm

Multumesc de incurajari !Primesc mail de fiecare data cand e cate un raspuns si de aceea sunt pe faza .
Totul a luat o turnura aiurea .Ea nu are mare credibilitate in fata oamenilor pentru ca in general cam exagereaza , dar ne opresc pe mine si pe sot oameni pe strada si ne intreaba mai in gluma , mai in serios ce fac eu copiilor sau ce i-am facut ei .
Sotul este alaturi de mine in toata nebunia asta ,numai ca nu ma mai sustine in ajutarea copiilor...mi-a zis sa renunt,dar parca nu ma indur ca nu sunt ei vinovati ca au o bunica asa.Bine ca vine week-end-ul sa ma mai adun ca de ieri ,cand i-am zis simt ca a trecut o vesnicie ;sunt ametita si mi-am cam trecut copilul si casa pe locul doi .Efectiv ma suge de vlaga toata nebunia.
Ea nu a priceput de ce as face asta si m-a acuzat ca vreau sa ma razbun pe ea pentru nu stiu ce motiv. Nu intelege ce greseli face .Cand i-am zis intrebarea ei a fost " dar ce ?le-am rupt mainile , au capul spart ca sa chemi protectia copilului ?"
Imi cer scuze sunt asa de ... insistenta si imfierbantata de acest subiect si va cam toc la cap,dar cum am mai zis sunteti cam singurele cu care ma pot sfatui acum.
O vecina mi-a zis ca acum o lunga perioada nu o voi putea opri din vorbit aiurea si ca asa o sa imi faca de acum incolo.
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower la data de Vin 18 Mar 2011, 4:47 pm

Tomari, eu nu am inteles exact ce ai vrut sa spui cu :"Daca as fi in locul tau prima data as incerca sa cunosc personalul din cadrul DPC local chiar sub forma unei audiente (nu neaparat ca reclamatie - ci informativ in cazul in care ....) ca sa ai idee cui te adresezi. " Ea face sesizarea si este repartizata la persoane competente, care stiu ce au de facut! Cum adica sa 'cunoasca personalul'?!?!?
Si mi se pare gresit ce ai sfatuit-o: sa o caute pe mama! Daca face sesizarea cei de la DPC, au datoria sa o caute, nu Moruna. Mai ales ca nu stie unde este... Nu este nici obligatia, nici datoria ei sa mearga pe la rude.
Conform legii, cadrele didactice au obligatia de a sesiza Protectia Copilului, cazurile de abuz/neglijare asupra copiilor.

Edit: Da, mare greseala, nu trebuia sa-i spui nimic... Era de asteptat ca o sa reactioneze asa Neutral
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 32
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Vin 18 Mar 2011, 5:02 pm

Lucia nu o lua personal . De multe ori se prezinta cazuri care nu fac cinste celor care se ocupa de copiii " nimanui " .Sunt absolut convinsa ca cei mai multi se ocupa asa cum trebuie de aceste cazuri si de acesti copii,dar despre ei nu vorbeste multa lume.
Sper din toata inima sa nu fi complicat aiurea lucrurile pentru copii.
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Biene la data de Vin 18 Mar 2011, 11:00 pm

Mai fetelor, in primul rand ca la ancheta sociala, in general, nu merge o singura persoana. O masina pleaca pe teren cu cel putin 2 asistenti care au cazuri pe traseul respectiv. E drept ca numai unul raspunde de caz, dar eu n-am vazut sa ramana unul in masina cat celalalt face ancheta. Cand e suspiciune de abuz mai pleaca si un psiholog. Cazul il discuta la intoarcere cu seful de centru de urgenta sau ma rog, carui serviciu apartine asistentul, de multe ori si cu unul dintre directori. Cazul oricum se discuta mai demult intr-o comisie formata din mai multe persoane importante ale judetului care si hotarau forma de ocrotire (acum inteleg din postarea Luciei ca in instanta) , deci n-or fi toti niste legati la ochi sa fie copilul bine merci la bunici, numai nitel cu muci la nas si murdar pe talpi si ei iau copilul de acolo. Sa fim seriosi!
Moruna, eu stiu ca de problemele sociale era responsabil mai demult in cazul in care comuna n-avea asistent social, secretarul primariei (cred ca asa ii spune, a doua persoana ca importanta dupa primar).
Biene
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Sam 19 Mar 2011, 3:08 am

Am citi toate postarile, am tot amanat, dar acum vin si eu cu parerea mea...

Nu stiu care e adevarul, ca daca ne luam dupa ce se vorbeste in sat... cine stie cand aflam cum stau de fapt lucrurile in realitate.
Mama e prima vinovata, eu nu i-as plange de mila. Daca intr-adevar isi vroia copiii, cerea incredintarea lor in instanta, si daca tatal e oricum plecat din tara, mama obtine incredintarea cu siguranta. Deci, bunica, asa mai rea cum o fi, macar se ocupa de micuti. Hai sa recunoastem, sunt mii de parinti care nu sunt mai buni decat bunica asta, si nu vine nimeni sa ii sprijine, poate sunt oameni simpli si nestiutori...

In cazul in care copiii nu au acte de identitate, e cel mai bine sa fie sesizate autoritatile competente. (in Spania daca parintii sunt casatoriti minorul e trecut livretul de familie, se elibereaza -la cererea parintilor- o adeverinta care e valabila cateva luni. De trecut granita nu o trece nimeni cu minori care nu au pasaport sau foaie de calatorie (cu poza).
De acordul celuilalt parinte nu prea intreaba nimeni la granita, si asta o spun din proprie experienta. Am iesit si intrat din/in Ro, Spania, Germania, Turcia, Egipt, fara sa ma intrebe cineva de copil, putea sa nici nu fie copilul meu-purtand alt nume nu puteam dovedi decat cu hotararea de incredintare minor ca sunt mama lui. Am avut-o mereu la mine, dar nu mi s-a cerut la nicio granita.

Tomari are dreptate, sunt o gramada de asistenti sociali care fac mai mult rau.
Lucia si Biene, va rog sa nu va suparati... Daca voi va faceti sau v-ati facut bine meseria sunteti de admirat, dar asta nu inseamna ca toti asistentii sociali sunt la fel.

Nu e prima data cand scriu pe forum despre asta, dar acum, citind postarile de aici mi-am amintit iar cat de mult am tras -copilul meu si eu- sin cauza celor de la Protectia Copilului si Autoritatea Tutelara.
Daca acum anchetele sociale se fac pe teren si nu in birou e bine. Eu am anchete sociale facute si de AT si de DPC in care nici jumatate din ce scria nu era adevarat. Si nici macar nu a fost cineva acasa, au fost facute numai dupa spusele celui care era mai bogat ...

Am trait pe pielea mea multe, inclusiv prezenta la Comisia intrunita la Consilliul Judetean, unde sarguinciosii si competentii asistenti sociali au propus masuri speciale de protectie, au intocmit dosar de minor aflat in dificultate (cica abandonat) unui copil care a fost lasat cu bunicii vreme de 3 zile, cat mama a fost la o operatie. Na, ca imi e greu sa vb la persoana a treia.
Unii de aici stiu povestea mea. Cu hotararea de incredintare in mana mi-am cautat disperata un an copilul rapit de fostul sot si ascuns, nu stiu nici acum, dupa 8 ani unde.
De la DPc si de la At am zeci de raspunsuri la solicitarea de a ma ajuta sa imi gasesc copilul: "tatal minorului ne asigura ca acesta este in siguranta... In concluzie, minorul nu este aflat in dificultate, asa ca nu e de competenta institutiei noastre"

Dupa 11 luni am reusit sa imi recuperez copilul, si asta dupa ce am ajuns pana la Presedintia Rom.
Dar povestea nu s-a terminat aici. In fiecare saptamana eram chemata At si DPC, ca asistentii sociali au devenit brusc foarte interesati de binele copilului meu. Cat am facut eu cereri -nu reclamatii, doar cereri in care imploram ajutorul de a-mi gasi copilul dat disparut si in ziare si la tv, nu am primit nici un sprijin.
Acum insa era sertarul plin de reclamatii facute de tata (care intre timp fusese judecat si condamnat la o amenda penala), reclamatii de genul: copilul meu locuieste cu mama si bunicii materni intr-un amarat de apartament cu 4 camere, mama nu se ocupa singura de copil, ea avand serviciu; copilul merge cu bunica la biserica, copilul e luat de bunica de la gradinita, copilul avea bluzita murdara in ziua cand am fost sa il vad la gradinita... Copilul a avut oreion, si mama trebuie sanctionata pentru asta.

Era de ras. Si totusi, asistentii sociali isi faceau "datoria" interogandu-ma si venind acasa de parca eram ultima prapadita.
Am plecat la Bucuresti sa ma operez (am ramas cateva zile pt control) iar cand m-am intors acasa era circ mare. Am primit citatie sa ma prezint la comisie, urma sa se discute "abandonul minoruluii".
Un an intreg mi-am cautat disperata copilul. Cu hartii de la politie ca el nu era nici la tata nici la bunicii paterni, cat nici macar politia nu a reusit sa afle unde e Victor, DPCul s-a spalat pe maini spunand ca minorul nu e in dificultate... Dar cand eu l-am lasat 3 zile cu parintii mei (cu motiv serios) gata, l-am abandonat.
Daca nu mergeam a doua zi la Bucuresti la DnaTeodora Bertzi, unde fusesem in audiente de nenumarate ori cat imi era copilul disparut, probabil ca cine stie unde se mai ajungea.

Scuze de

off topic ... m-am aprins rau... ma duc la culcare, altfel scriu un roman intreg aici... Maine intru sa recitesc si sa corectez Smile ca cine stie cat am fost de coerenta...

Moruna, esti de admirat ca te intereseaza soarta copilasilor, insa nu te implica prea mult, pot fi lucruri multe pe care nu le stii. Daca nu exista acte de identitate ale minorilor, mi se pare normal sa fie sesizate autoritatile competente. O sesizare as face si eu, dar nu as acuza bunica, as expune faptele pe scurt (dar nu ce se povesteste in sat, ci doar ce se poate proba). Daca cei mici sunt aflati in dificultate pot constata asistentii sociali, pt ca pentru a intocmi ancheta se merge si la gradinita si se intreaba si vecinii sau alte persoane din sat.
Mult succes, si tare as vrea sa stiu cum vor evolua lucrurile... Sper sa ne tii la curent.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower la data de Sam 19 Mar 2011, 8:02 am

Clio-Ela, iti inteleg supararea...Poate ai dreptate si acestia au gresit, nu le iau apararea celor de la DPC, dar vreau sa-ti spun ca si eu am avut cazuri de 'conflicte in familie' (si chiar am fost amenintata de 'n' ori ca o sa fiu data in judecata). Trebuie sa mentionez ca Protectia Copilului NU hotaraste cui ii este incredintat copilul, asta face instanta judecatoreasca, in urma anchetelor sociale intocmite de Autoritatea Tutelara. Se apeleaza la Protectia copilului numai in cazut in care unul dintre parinti nu este multumit sau judecatiorul considera ca ancheta nu este bine intocmita. Noi mergem sa constatam daca este intr-un pericol iminent. Daca se constata ca este in pericol, il luam intr-un centru, nu-l luam de la un parinte si il dam celuilalt. Nu avem niciun drept si putem fi dati in judecata de celalalt parinte.
Imi este greu sa cred ca in cazul tau s-a facut ancheta din birou, ca cei de la DPC si-au riscat serviciul asa usor. Probabil au fost acolo au vazut ca nu-i in pericol si te-au sfatuit sa te adresezi instantei judecatoresti, pt ca nu este de competenta lor, conform legii.
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Sam 19 Mar 2011, 9:22 am

Biene la primarie nu am cui ma adresa ca toti sunt o apa si un pamant . As scrie mai multe despre acest lucru dar nu vreau sa divaghez de la subiect .
Clio_Ela am specificat foarte clar ca eu prezint ceea ce am constatat eu personal si chiar nu ma iau dupa ce spun unii si altii .
Pe mine ma uimeste chestia aceasta cu" buna,rea se ocupa de ei ".Sunt oameni care fac lucruri oribile copiilor si se ocupa totusi de ei .Oare pe ei sa ii scuzam?
Sunt de acord cu ce spui despre mama , insa nu am spus-o tocmai pentru ca sunt fooooooooarte multe lucruri pe care nu le stiu in acest caz si nu am vrut sa trag eu concluzii aiurea.
Daca nu e nimic si copiii sunt absolut in regula , iar eu am gresit bunica va fi doar scoasa din rutina pentru o zi , dar macar poate ii va ajuta cu actele . Indiferent cum va fi macar ceva sa se rezolve . Cel mic -dupa spusele bunicii- are probleme grave de sanatate de cand s-a nascut si acum nu il trateaza nimeni .
Imi pare sincer rau pentru ce ti s-a intamplat , dar eu chiar simt ca acolo ceva nu e bine . Tu spui asa :
"Acum insa era sertarul plin de reclamatii facute de tata (care intre timp fusese judecat si condamnat la o amenda penala), reclamatii de genul: copilul meu locuieste cu mama si bunicii materni intr-un amarat de apartament cu 4 camere, mama nu se ocupa singura de copil, ea avand serviciu; copilul merge cu bunica la biserica, copilul e luat de bunica de la gradinita, copilul avea bluzita murdara in ziua cand am fost sa il vad la gradinita... Copilul a avut oreion, si mama trebuie sanctionata pentru asta."
Se vede ca era un razboi mai mult intre tata si tine,din punctul meu de vedere. Aici nu e vorba de o pata pe bluzita si eu nu sunt o dusa cu pluta sa ma arunc la nebunii de astea pentru doar atat.
Inca o data imi pare nespus de rau pentru ce ai patit.De cand am eu copil la randul meu sunt foarte sensibila la lucrurile acestea si cat am citit am simtit ca ma sufoc numai la gandul ca as putea fi in locul tau.Crede-ma ca daca nu m-as fi gandit ca ceva nu e ok nu m-as fi gandit sa actionez doar ca sa ma aflu in treaba; mai ales cu turnura pe care au luat-o acum toate.Voi incerca sa va tin la curent.
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Dum 20 Mar 2011, 8:11 pm

Moruna iti inteleg dezamagirea ptr ca implicandu-te iti creezi probleme riscand sa-ti pierzi locul de munca, avand in vedere indicatiile primite de la superiori.
Pe de alta parte tu raspunzi de integritatea lor desi nu sunt inscrisi legal; acesta era un punct de plecare ptr a-i determina sa rezolve situatia legal macar. Oricat ai fii de vigilenta se mai intampla accidente cu urmari (mici sau mari).
Practic nu te poti baza pe nimeni cand ajungi sa probezi cu martori; toti cei care iti dau informatii cand ajung la confruntare refuza sau nu mai recunosc nimic. Degeaba se supara fetele dar nu ai nici o garantie ca in urma reclamatiei se pastreaza anonimatul - nu se divulga numele doar binevoitori care sa indice sursa.
Moruna ai doua alternative; fie refuzi prezenta lor pana se va rezolva macar inscrierea legala ( in acest mod protejandu-te de a fii complice la situatie) fie accepti situatia asa cum e; e complicat ptr ca daca stii si nu reclami esti vinovat, daca tragi un semnal mai sus ti se spune cate cazuri similare sunt in evidenta.
Ma intreb totusi in cazul in care copiii vor intra in ciclul primar tot asa vor fi acceptati?
O seara placuta si succes in continuare.
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Dum 20 Mar 2011, 9:40 pm

Locul de munca nu e asa o problema . Eu sunt educator necalificat si am acceptat acest post pentru ca nimeni nu voia sa vina aici din cauza salariului mic si a faptului ca transportul nu se plateste,nu se mai acorda sporuri.Problema cea mare este ca nebunia asta imi invadeaza viata personala.Fetelor care lucrati in sistem jos palaria ca va puteti detasa .Eu nu pot si in doar trei, patru zile am slabit vreo 4 kilograme.Eu aici am fost destul de finuta si diplomata si nu v-am spus chiar tot caci nu mi se pare ok sa o fac.
Asa ca deocamdata ma gandesc sa incerc sa ma detasez de toate,desi e cam greu . Voi trimite deocamdata un mail celor de la protectia copilului sa vad ce si cum . Lucrul acesta il voi face cand se vor mai calma macar un pic lucrurile.
Cred ca acum ma voi indrepta la "loc de dat cu capul" si cu speranta ca fetele nu ma vor goni imi voi varsa amarul.
Va multumesc pentru sustinere!
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Vin 25 Mar 2011, 2:38 pm

Buna din nou ! Am trimis sesizarea ( nu stiu daca e denumirea corecta ) celor de la protectia copilului prezentandu-le in mare situatia si am punctat mai ales pe faptul ca cei mici nu au acte care sa le fie de vreun ajutor aici. Acum vom vedea ce imi vor spune .
Va multumesc pentru sfaturi si sustinere !Imi cer scuze daca am fost un pic prea dramatica,dar sunt ca un foc de paie uneori .
Flowers
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 25 Mar 2011, 2:57 pm

Sa ne tii si pe noi la curent cu "urmarile", te rugam!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower la data de Mar 29 Mar 2011, 1:26 pm

Da, si eu sunt curioasa. Sa ne spui ce se va intampla.
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Sam 09 Apr 2011, 11:13 am

V-am promis ca va tin la curent cu ce se intampla .
Saptamana trecuta a venit la gradinita un reprezentant al primariei si m-a intrebat de cei mici si bunica . Mi-a zis ca mare lucru ei nu pot face , ca este foarte greu ,ca ei nu pot lua legatura cu parintii si oricum daca bunica ii trimite in fiecare zi la gradinita si le pune pachetel inseamna ca se ocupa de ei . Discutia a fost foarte scurta .
Din cate am inteles de la o femeie din sat ar fi fost si pe la bunica pe acasa si i s-au uitat inclusiv in frigider , dar nu stiu daca e chiar asa cum zice.
Altceva nu va pot spune pentru ca mai multe nu stiu si la copii si bunica nu am observat nici o schimbare.
Vreo cateva zile au lipsit . Mi-a spus o vecina ca bunica i-a zis ca sunt bolnaviori din cauza ca i-am tinut langa usa si pe fata o doare o ureche si baietelul a racit.Ca sa vedeti cum poate gandi . Toti am fost pe rand raciti , iar eu de vreo doua saptamani am probleme cu durerile de cap si masele caci in clasa este foarte mult curent . Geamurile , desi de termopan , sunt montate aiurea si bate vantul rau de tot pentru ca nu se inchid cum trebuie. Si asta este doar unul din lucrurile pe care le spune aiurea prin sat .
Cam atat va pot spune deocamdata .
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amoni la data de Sam 09 Apr 2011, 11:31 am

Ai intrebat pe domnu de la primarie daca se duce acasa la ei sa faca o ancheta....? ptr ca inainte sa faca ori ce trebui sa mearga si sa vada conditiile si dor dupa acceia sa ia o decizie. Eu Ti-am spus cu a fost in cazul meu au venit de la primarie au facut o ancheta si doar dupa acea au loat copii e foarte important ca copii respectivi sa primeasca ingrijiri si educatie corespunzatoare. Eu spun sa mai insisti ptr ca vei reusi
sau poate va avea bunica ai muta grije de ei. eu te pupi
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Sam 09 Apr 2011, 1:13 pm

Sigur au fost acolo cei de la primarie . Nu stiu ce au facut ... probabil voi afla mai multe in timp . Eu pe cei de la Protectia copilului i-am rugat sa nu ma implice in nici un fel in mod direct si desi le-am oferit toate datele mele mi-am dorit sa raman anonima pentru restul in afara lor deoarece imi este teama de scandaluri si chiar nu am chef sa ma ia bunica la " bataie " asa cum m-a amenintat prin diversi . Cert este ca lucrurile au inceput sa se miste si macar cineva i-a anuntat ca exista probleme .
vom vedea ce va fi .
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 10 Apr 2011, 3:56 pm

No, depinde si cine sunt cei de la primarie! Ca daca sunt niste persoane care vad intr-o felie de paine o grija iesita din comun, apoi..... sa ma lase. Ma bucur pentru tine ca ai putut urni ceva. Ce nu pot vedea acei oameni, este viitorul acelor copii. Iar mai tarziu parca vad nelipsita placa: "ehhh, eu am incercat insa ei nu vad nimic din asta". Sau ce este comun si in familiile normale "vai , i-am crescut, le-am dat de toate si acum nu imi deschid usa". Oare asa sa fie?????
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Mier 20 Apr 2011, 5:56 pm

Nu am mai scris aici pentru ca lucrurile nu au evoluat in vreun fel . Sunt foarte dezamagita de ce se intampla si daca asa arata protectia copiilor nostri ; nu ne ramane decat sa ne rugam cu ardoare la Dumnezeu sa avem puterea sa ii protejam noi si sa nu fim nevoiti sa apelam la cei care se ocupa cu asta.
Bunica a primit vizita unui reprezentant de la primarie , care a " verificat " conditiile in care traiesc copiii . Concluzia ? Asa este viata la tara , bunica ii trimite cu pachetel zi de zi la gradinita si sustine ca ii iubeste de moare , nu sunt batuti (adica nu au semne vizibile si nici vecinii nu declara ca s-ar folosi violenta ) , deci totul e in regula . Cu actele nu stiu cat se rezolva , dar toata lumea e intelegatoare pentru ca este destul de dificil si scump sa li se faca ce trebuie . Sa vedem ce vor face ca peste un an fetita va trebui inscrisa la scoala si mi-e greu sa cred ca va mai merge treaba ca la gradinita . Nici nu stiu de ce femeia asta imi face scandal si ma boscorodeste peste tot din moment ce nu a patit nimic .
Eu stiu ca uneori la tara copiii sunt neglijati dar de ce sa fie asta un lucru normal ? De ce lucrurile sunt lasate asa si se multumesc sa zica ca asa este viata la tara ? E aberant si ma enerveaza la culme lucrurile de acest gen .

moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amoni la data de Mier 20 Apr 2011, 8:30 pm

Sti ce cred eu..... ca cei de la primarie sunt incompetenti. pupi
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 02 Iun 2011, 3:41 pm

De ce oare nu sunt surprinsa de "rezultate"?
Moruna, imi oare rau pentru efortul facut de tine, o sa treaca multa vreme inca pana "autoritatile competente" vor face si ce e corect. Insa ai constiinta impacata, ai incercat, nu a stat in puterea ta sa rezolvi ceea ce nu rezolva cei platiti (chiar si prost) pentru asta.
Acum am recitit topicul, si am vazut comentariul Luciei.
Ceea ce ai scris despre instantele judecatoresti si ca DPC si AT nu iau copilul,,, nu are nici o legatura cu cazul meu. Am scris clar ca "aveam hotararea de incredintare in mana"... In fine... Iar asistentii sociali care au facut ancheta din birou si "dupa urecehe" nu au riscat nimic. Probbil ca isi pierdeau serviciul daca nu faceau asxta, familia "ajutata" de ei fiind una cu influenta financiara si politica.

Pacat ca cei mai multi lucratori la stat fac munca in functie de cum sunt platiti sau cum sunt... fonduri.

Asta e o nproblema mare in Romania, nimeni nu urmareste interesul minorului. Daca imi aleg o meserie prost platita stiu de la inceput in ce ma bag. Si eu am fost bugetar, iar salariul net era de 100 de euro lunar.

In Germania cunosc personal pe cineva care a obtinut drept de vizitare minor, fara sa fie copilul lui si fara sa plateasca pensie de intretinere.
Mama a divortat, s-a dovedit ca baiatul era al altui barbat, dar cel care l-a crescut are dreptul sa il vada si sa il ia la el la sf de saptamana si in vacante. Penrtu ca baiatul este atasat de el si il iubeste ca pe un tata adevarat. ASTA innseamna INTERESUL MINORULUI. Dar asta e alta mancare de peshte... e departe de tara unde "banii vorbesc"
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de moruna la data de Joi 02 Iun 2011, 5:00 pm

Pana la urma bunica simtindu-se presata macar un pic, a facut in foarte scurt timp actele copiilor si a inceput sa acorde un pic mai multa atentie la cum ii imbraca si ce le pune la pachetel.
In continuare este suparata pe mine si ma boscorodeste, dar macar ceva tot a facut. Pacat ca educatia copiilor este nu tocmai potrivita. Au lipsit o perioada de la gradinita si si-au reluat multe dintre vechile obiceiuri intarindu-mi si mai mult ideea ca fara suportul parintilor sau bunicilor scoala nu poate face foarte mult.
moruna
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower la data de Joi 02 Iun 2011, 8:47 pm

Sa stii ca este adevarat. Nu de multe ori am auzit parinti spunandu-le copiilor ca "doamna e asa si pe dincolo, ca nu stie nuimic si sa nu asculte la ce zice ea". In felul asta, copiii nu invata niciodata ce este respectul si nici nu invata nimic din ce li se spune la scoala, pt ca isi pierd increderea in profesor/invatator. Si dupa aceea se supara cand copiii lor fug de la scoala sau au rezultate proaste.... asta este din vina lor, a parintilor. Nu-si dau seama ca prin atitudinea lor le fac mult rau.
Nu zic acum ca toti invatatorii sunt extraordinar de buni ( am avut de-a face cu tot felul de specimenie) dar buni- rai, nu trebuie sa-i vorbesti de rau de fata cu elevii lor/copiii tai.
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 04 Iun 2011, 11:30 am

Si comentez de la ultimele spuse ale Luciei, mai devreme sau mai tarziu copii isi vor da seama ce fel de educatia au primit si de la scoala, insa ...uneori prea tarziu. Spun din proprie experienta fara sa spun ca toti dascalii sunt la fel. Pacat de societatea pe care NOI o formam. Moruna, bine ca s-a miscat ceva, deci pana la urma actele s-au putut face, daca nu era nici o sesizare, era asa de greuuuuu!!!
Eu te felicit ca ai avut curajul sa intreprinzi ceva si nu te-ai lasat invinsa de "sistem".
Clio, am recitit ce ai scris si ma cutremur si de data asta. Prin ce ai putut trece...
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Sam 04 Iun 2011, 9:22 pm

Moruna, si eu am fost educatoare la tara si realitatea e cu totul alta decat la oras, lumea are alte prioritati.Prioritatea noastra ca educatoare e sa dam educatie dar prioritatea familiei e sa umple staomacul copiilor.In perioada asta a vietii lui copilul ala nu are nevoie de educatoare ci de mama,daca poti sa uiti ca esti educatoare s-o lasi mai incet cu scrisul cititul, socotitul si alte aberatii ale curriculumului care oricum streseaza copilul nejustificat,si sa-i fii pentru cele 4 ore prietena ai face mult mai mult bine.Intocmaste fise psohopedagogice regulat sa vezi evolutia sau involutia ,asta orice educator poate face.Nu trage concluzii pripit ,observa copilul timp suficient si nu te grabi cu raportatul la protectia copilului ca hainele murdare nu explica abuz ,sunt sigura ca o bunica creste copilul mai bne decat un orfelinat.
Apropo de ce le pune bunica la paket ,cat te costa pe tine o felie de paine cu gem?pune-o in geanta dimineata cand pleci la munca ,asa faceam si eu si asa fac multe educatoare de la tara .Succes la calificare trebuie sa faci scoala sa te califici iti trebuie cunostinte serioase de psihologie a copilului de metodologie a predarii etc.
Fetita mea a stat cu bunicul 4 ani lungi si grei pentru toti,am fost si eu raportat ca sunt in strainatate si mi-am lasat copilul la bunic,au facut ancheta...urata situatie desi copilul era bine mersi materiaql avea mai mult decat avea nevoie.Scoala incepuse sa mearga din ce in ce mai prost de aceea banuiesc o invatatoare " sufletista" autoarea raportului la autoritati.In fine , a trecut.
Deci , cauta semne de abuz daca nu gasesti lasa copilul in pace bunica face si ea ce poate tu fa cat poti si asta-i viata.
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat