Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 11 din 30 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 20 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 20 Sept 2011, 7:25 pm

marlen , multumim ,
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de lennny Mier 21 Sept 2011, 1:01 pm


Am gasit un model de jacheta care imi place mult.
Doua lucruri nu-mi sunt clare : e lucrata in punct de elastic obisnuit sau punctul englezesc? gulerul e lucrat prin ridicarea ochiurilor pe andrea sau lucrat separat si cusut ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Modelul l-am luat de aici si nu am vazut nici un fel de explicatii (sau nu le-am vazut eu).
Voi ce ziceti?
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 21 Sept 2011, 1:15 pm

nu se vede prea grozav, dar eu as zice ca e punctul ala de bradut care ii zice "brioche stitch" (unde lucrezi numai fata si in loc de dos treci un jeteu peste andrea - cum erau fulare lucrate odata) - daca la asta zici tu elastic englezesc.

iar gulerul as zice ca sunt ochii pusi la final pe andrea cu crosetul.

in orice caz inghite destul material, ca vezi ca e putin in relief si sta ferm.

dar sa mai asteptam si alte pareri.
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de lennny Mier 21 Sept 2011, 1:30 pm

Asta vreau , un model care sa stea mai batos , sa nu se lalaiasca dar faptul ca " mananca"mult material, ma cam pune pe ganduri...

Multumesc mult, marlen! pupi
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Ciorapi de lana

Mesaj Scris de Luncasu Mihaela Vin 30 Sept 2011, 4:05 pm

Buna!As dori sa imi fac o pereche de ciorapi de lana ,dar nu imi mai amintesc cum se face calcaiul ,nu sunt nici chiar atat de practica .Am auzit ca sunt mai multe moduri de a face ciorapi va rog doamnelor si domnisoarelor ajutatima .Va pup si astept ajutorul vostru.
Luncasu Mihaela
Luncasu Mihaela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 37
Localizare : italia
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mykya Vin 30 Sept 2011, 5:39 pm

Mihaela da click [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si vei gasi numeroase sfaturi si fotografii postate de fete. Din acest topic am invatat si eu. Spor la treaba! wink
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de squirrel Lun 03 Oct 2011, 12:01 pm

myky7robc a scris:ok, esti mai mult decat draguta pupi

Am reusit, pe fuga, sa fac o traducere aproximativa. Acolo unde nu intelegi, mai vorbim, mai consulti si fetele... Chiar n-am avut timp sa stau sa pritocesc textul. Scuze anticipat dc am stangacii sau greseli.

Cardigan lung

Bust (cu nasturii incheiati) 96.5 (109,122, 134.5)cm
Lungime 68.5 (70, 75, 78.5)cm
Maneca 38 (40.5, 43, 45.5) cm

Materiale: 7 (8, 9, 11) sculuri a cate 100g (scul de aprox 120 m lungime)
O pereche de andrele circulare nr. 9 sau ce marime doriti pt a obtine masura standard.
Masura standard : 13 ochiuri si 15 randuri = 10 cm peste cele 4 ochiuri din schema, lucrat intins usor.

Glosar de ochiuri :
3-st RPC – aluneca 2 och pt torsada si tine-le in fata, lucreaza 1 och fata dupa care, unul pe dos, unul pe fata cele 2 och de pe auxiliara
10-st RC (LC) - aluneca 5 och si tine-le in fata lucrului (pe andrea auxiliara), lucreaza 5 ochiuri pe fata dupa care, lucreaza pe fata cele 5 och de pe auxiliara.

Spate :
Monteaza 73(81, 89, 97) och.
Randul 1 (dosul lucrului) : 1 och fata, *1 ochi dos, 1 ochi fata* - repeta ce este intre ** pana la sfarsit.
Randul 2 (fata lucrului) : 1 ochi pe dos, *1 och fata, 1 och dos* - repeta ce este intre **
Repeta aceste 2 randuri inca o data.
Pregatirea modelului (dosul lucrului):
1 och fata, [1 och dos, 1 och fata] de 8 (10, 12, 14) ori, se pune un marker, 4 och dos, creste un 1 och pe dos, 5 och pe dos, 1 och pe fata, 10 och pe dos, creste 1 ochi pe dos, 9 och pe dos, 1 och pe fata, 5 och pe dos, creste 1 och pe dos, 4 och pe dos, plaseaza marker, 1 och pe fata, [1 och dos, 1 och fata] – de 8 (10, 12, 14) ori. (aceste cresteri se fac simplu, fara gaurele). Rezulta 76 (84, 92, 100) ochiuri.

Inceputul modelului :
Randul 1 (fata lucrului) : incepe cu 1 och, lucreaza primele 4 och reprezentate in diagrama (ochiurile 2-5) de 4 (5, 6, 7) ori, aluneca markerul pe andreaua dreapta, lucreaza 42 och (ochiurile 6-47 din diagrama) o singura data, aluneca markerul pe andreaua dreapta, lucreaza a doua oara cele 4 och de la inceputul diagramei (ochiurile 48-51) de 4 (5, 6, 7) ori, lucreaza 52 ochiuri.
Continua diagrama in acest fel pana la randul 8 (inclusiv), dupa care repeta randurile 1-8 pana ce lucrul masoara 45.5 (45.5, 48, 51)cm de la inceputul modelului (nu se masoara si elasticul), si termina cu un rand pe dos.
Rascroiala pt maneca : incheie 5 (6, 6, 7) ochiuri la inceputul celui de-al doilea rand. Scade 1 och de fiecare parte la urmatorul rand, dupa care, la fiecare alt rand, de 6 (7, 8, 9) ori – Trebuie sa-ti ramana 52 (56, 62, 66) ochiuri. Lucreaza in continuare pana ce forma de la maneca masoara 20.5 (21.5, 24, 25.5) cm si termina cu un rand pe dos.
(sincera, cred ca toate avem cate o rascroiala standard pe care o folosim asa ca, ceea ce e scris mai sus, nu e batut in cuie. Atat ca tb sa tii cont ca firul fiind gros, nr och scazute tb sa fie mai mic)
Rascroiala pt umeri : Incheie 6 (7, 9, 10) ochiuri la inceputul celui de-al doilea rand, apoi 6 (7, 8, 9) ochiuri la inceputul celolalte 2 randuri. Pune cele 28 ochiuri pe o andrea auxiliare pentru guler.

Fata stanga :
Monteaza 48 (52, 56, 60) och
Randul 1 (dos) 3 ochiuri pe dos, pune marker, 1 och fata, *1 och dos, 1 och fata* - repeta de la ** pana la sfarsitul randului.
Randul 2 – 1 och dos, *1 och fata, 1 och dos* - repeat ** pana la marker, aluneca markerul pe andreaua dreapta, aluneca 1 ochi si lucreaza-l rasucit cu firul situat in spatele lui (knitwise wyib – sper ca nu fi gresit traducerea). Aluneca markerul la fiecare rand si repeta randul 1 si 2 o data, apoi randul 1 inca o data.
Inceputul diagramei :

Randul 1 (fata lucrului) : incepe cu 1 ochi, lucreaza primele 4 och din diagrama (ochiurile 2-5) de 11 (12, 13, 14) ori, aluneca markerul pe andreaua dreapta, aluneca 1 ochi si lucreaza-l rasucit cu firul in spatele lui, 2 och pe fata. Tinand 3 ochiuri la marginea frontala stabilita (marginea unde se pun deobicei nasturii), continua sa lucrezi diagrama cu cele 4 och, dupa care repeta randurile 1-4 de model de torsade. IN ACELASI TIMP, cand lucrul masoara 11.5 cm de la inceput, termina cu randul 2 din diagrama de torsade.

Plasarea buzunarelor :
Uramtorul rand (pe fata lucrului): lucreaza randul 3 din modelul de torsade peste primele 8 (8,12, 12) och, pune urmatoarele 25 och pe o andrea auxiliara pt buzunar, monteaza 25 ochiuri si lucreaza pana la sfarsitul randului. Tii cele 3 ochiuri de la marginea frontala asa cum s-a stabilit, incepi cu randul 4 si continui cu diagrama de torsade pana ce lucrul masoara aceeasi lungime cu spatele pana la subrat, si sfarsesti cu un rand pe dosul lucrului (acelasi ca la randul de torsade din diagrama)

Rascroiala manecilor :
Inchide 5 (6, 6, 7) och la inceputul randului. Lucreaza urmatorul rand. Scade 1 och la marginea manecii la urmatorul rand (randul par), si tot asa in total de 6 (7, 8, 9) ori. Lucreaza cele 36 (38, 41, 43) och pana ce lucrul masoara aceeasi lungime de la spate pana la umeri, si termina pe dos (aceeasi diagrama pt torsade)
Rascroiala umerilor :
De la marginea manecii, incheie 6 (7, 9, 10) och o data, apoi 6 (7, 8, 9) o data. Pune 24 de och pe o andrea auxiliara pt rascroiala gatului stanga – fata.
DREAPTA LUCREZI LA FEL CU STANGA

Manecile :
Monteaza 49 (49, 53, 57) och.
Randul 1 (spatele lucrului) : 1 och pe fata, *1 och dos, 1 och fata* - repeat de la ** pana la sfarsit.
Randul 2 1 ochi pe dos, *1 och fata, 1 ochi dos* - lucreaza ** pana la sfarsit.
Repeta randurile 1 si 2 inca o data si randul 1 inca o data.

Inceputul diagramei :
Randul 1 : (fata lucrului) Incepe cu 1 och, lucreaza primele 4 och din diagrama (och 2-5) de 12 (12, 13, 14) ori. Continua sa urmezi diagrama la fel pana la randul 4, apoi repeta randurile 1-4. IN ACELASI TIMP, creste 1 och pe dos de fiecare parte la fiecare 0 (2, 1, 1) cm de 0 (2, 1, 1) ori – vei avea 49 (53, 55, 59) och. Lucreaza pana ce lucrul masoara 25.5 (25.5, 28, 30) cm de la inceput, termina cu randul pe dos (ca la partea din spate de la subrat).

Forma gulerului :
Incheie 5 (6, 6, 7) och la fiecare al doilea rand. (la randul par al fiecarei parti)
Scade 1 och de fiecare parte a urmatorului rand si, dupa aceea, in mod constant, cate un 1 och de fiecare parte de cate 6 (7, 8, 9) ori. Incheie 4 ochiuri la inceputul urmatoarelor 4 randuri. Incheie cele 9 randuri ramase.

Gulerul
Pe fata lucrului, pune cele 24 ochiuri din stanga - fata pe andreaua stanga, dupa care pune cele 28 och de la spate pe andreaua stanga, apoi cele 24 och din dreapta-fata pe aceeasi andrea. Vei avea 76 och in total.
Urmatorul rand (dosul lucrului) : 2 och fata, aluneca un och pe andreaua dreapta, si lucreaza-l rasucit cu firul asezat in spate, 1 och dos, lucreaza diagrama de torsade peste 20 ochiuri, [1 och fata, 1 och dos] de doua ori, pune marker, 20 och fata, pune marker, 1 och dos, [1 och fata, 1 och dos] de doua ori, lucreaza diagrama de torsade peste urmatoarele 20 och, aluneca 1 och si lucreaza-l rasucit cu firul in spate, 2 och fata.
De fiecare parte a fetei, tine cele 3 och de margine asa cum am stabilit, si 20 de och intre markere, lucreaza och ramase in modelul de torsade. Lucreaza pana ce lucrul masoara 7.5 cm si termina cu randurile de pe dosul lucrului. Inchide toate och.

Buzunarele :
Pe fata lucrului, pune cele 25 och inapoi pe andrea, pregatite pt a incepe fata lucrului. Incepe cu randul 3, continua cu diagrama de torsade cu randul 4, dupa care repeta randurile 1-4 de 4 ori, dupa care randurile 1-3 o data.
Pentru tehnica de incheiere/coasere buzunare cauta pe net sau intreaba fetele. Aici au o explicatie de ma doare capul. As putea sa-ti spun cu vorbele mele dc as fi facut vreodata buzunare, dar n-am facut, doar am citit cat de cat cum de fac. Asa ca, ceea ce scriu astia aici nu e cu nimic deosebit fata de cele stiute.

Blocare :
Se blocheaza cu materialul lejer (deci, dupa spalat, il intinzi usor, nu tragi de margini, nu-l strangi, nu stiu dca m fost explicita : il lasi la uscat pe orizontala asa cum pica el). Dupa uscare se cos partile tricotate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

* am editat, scuze, am gresit o explicatie
squirrel
squirrel
helper
helper

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Mar 04 Oct 2011, 9:21 am

postez aici, desi nu stiu daca e bine.....
fetita mea a insistat sa va arat si voua cum invata ea sa tricoteze...e tare mandra de reusita si foarte ambitioasa... are doar 6 ani....
am incurajat-o sa invete gandindu-ma ca si mie mi-a pus bunica prima data andrele in mana cand aveam vreo 8 ani.....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Mar 04 Oct 2011, 9:29 am

Felicitari si cat mai multe lucruri facute de mainile ei
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 04 Oct 2011, 9:38 am

Sa ii spui ca e foarte frumos ce face ea acolo, noua ne place si o hug pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ninatopor Mar 04 Oct 2011, 11:54 am

Buna harnicutelor! As avea nevoie sa ma ajutati in explicarea acestui model de basca:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Credeti ca s-ar preta modelul si la un pulover?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri! kiss
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de oana87 Mar 04 Oct 2011, 12:45 pm

Buna, poate sa imi spuna si mie cineva ce inseamna k1bead ca ma chinui sa deslusesc o schema. Multumesc
oana87
oana87
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Mar 04 Oct 2011, 12:51 pm

Nina,basca este facuta cu model entrelac;vezi la hainute copii,cred,Anda explica cum se face circular modelul asta.Daca il vrei drept intra pe youtube la entrelac si vezi cum se lucreaza.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Mar 04 Oct 2011, 1:41 pm

ninatopor a scris:Buna harnicutelor! As avea nevoie sa ma ajutati in explicarea acestui model de basca:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Credeti ca s-ar preta modelul si la un pulover?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri! kiss
Nina, vezi ca deasupra pozei, in partea dreapta, scrie "Download". Da clic acolo si descarca documentul, apoi il salvezi la tine in computer. Este explicat modelul acolo, paas cu pas, dar... in engleza.

k1bead, daca traducem corect inseamna:
k = knit
1k = lucrezi un ochi pe fata
bead = margea

Deci, ar fi: lucrezi un ochi pe fata cu o margea.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Mar 04 Oct 2011, 2:28 pm

Nina,acum am vazut,merge sigur pentru un pulover dar facut fara scazaturi.Daca nu reusesti sa traduci ceea ce ti-a dat Samo,intra pe youtube(eu de acolo am invatat)
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ninatopor Mar 04 Oct 2011, 2:50 pm

Va multumesc pentru sfaturi, chiar m-au ajutat foarte mult. Am aflat cum se numeste modelul, si l-am gasit pe youtube. Daca ma descurcam in engleza, n-ar fi fost vreo problema.... Felicia, la scazaturi nu ma gandisem, ai dreptate. Ma pun sa invat modelul, si dupa aceea o voi intreba pe nora mea ce i-ar place sa-i fac. Cred ca ar merge si de o fusta mai lunga. Intru pe youtube, iar voua va urez "spor la treaba" ! tricot
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Mar 04 Oct 2011, 4:01 pm

Sa ai spor la invatat.Pentru o fusta cred ca ar trebuie sa faci fasii si intre ele,separat si apoi prinse,un alt model simplu kiss
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Mar 04 Oct 2011, 8:37 pm

multumesc fetelor!!!! hug love
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Mar 04 Oct 2011, 8:45 pm

Kmn, frumoasă iniţiativă!
Săptămâna trecută, într-o zi am avut grijă de fetiţa de şapte ani a unei vecine.
Cât a stat la noi am învăţat-o să pună ochiuri pe ac şi să tricoteze punctul leneş. Vroia să îşi faca o bentiţă şi era aşa de dornică şi receptivă!
A învăţat mişcările, le-a mai exersat iar acum când ne mai vedem pe stradă mă tot întreabă când să mai vină să lucrăm împreuna.
Mă bucură când vad copii dornici să învete şi lucrul de mână!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de irish05 Mar 04 Oct 2011, 9:16 pm

kmn a scris:postez aici, desi nu stiu daca e bine.....
fetita mea a insistat sa va arat si voua cum invata ea sa tricoteze...e tare mandra de reusita si foarte ambitioasa... are doar 6 ani....
am incurajat-o sa invete gandindu-ma ca si mie mi-a pus bunica prima data andrele in mana cand aveam vreo 8 ani.....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Smile draguta postare. transmite-i la fetita ca e o harnicuta desi e asa mititica.
kiss kiss kiss kiss kiss
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Mier 05 Oct 2011, 10:06 am

asa e Uca...sunt foarte dornici si harnicuti.....
copiii invata prin imitare, la varsta asta vor sa experimenteze orice...important e sa aiba cine sa le arate.......
va multumesc...ati facut-o tare fericita prin comentariile voastre kiss kiss kiss
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Mier 05 Oct 2011, 12:52 pm

Kmn,sa ne arati primul lucru facut de ea primul
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ninatopor Sam 08 Oct 2011, 1:48 pm

Am invatat modelul Entrelac de pe un site spaniol. Este explicat atat de bine si de clar, ca l-am prins imediat. Daca mai doreste cineva sa-l invete, sau sa salveze adresa pentru arhiva personala de modele, il gasiti aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
tricot
ninatopor
ninatopor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 63
Localizare : Braila
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 08 Oct 2011, 7:27 pm

ninatopor , multumim !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Sam 08 Oct 2011, 7:55 pm

Nina,multumim pupi
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 11 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 30 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 20 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB