Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cele necesare bebelusilor

+21
gattino
mnarcisa
andrabijoux
Giobsy
teisoara
andacoman
diada
geo_narcisa
Admina
MagdaMarin
cris_27
RamonaM
Clio_Ela
violeta25
LYNDA
danae
ioana soare
ionela stefan
aurishta
andrea.z style
costina89
25 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 07 Dec 2010, 8:31 pm

Costina si eu am nascut la Bucur cu dr. Marinescu.
E drept ca medicul de carda se ocupa de pacientele venite "la urgenta" si care nu au medic. Dar mai repede se ocupa moasele. Daca nu sunt proble e ok si asa, dar cel mai bien ar fi sa nasti cu medicul care ri-a urmarit sarcina.

Daca totusi nasti la Bucur iti da copilul in camera si iti trebuie cam asa: Scutece de unica folosinta, servetele umede, crema pentru fundulet (la noi a fost foarte bien cu bepanten crema de la bun inceput si pe asta am ramas). Hainute: body-uri, botosei, manusele, pantalonasi, paturica, chiar 2 (una pentru inveli bebelusul si una pentru pus pe salteluta, sau scutec de finet). Eu nuam apucat sa imi cumpar hainute si sa imi fac bagajul pentru bebe asa cum ar fi trebuit, dar a cumparat sotul si mama lui imediat dupa ce am nascut. In total am avut vreo 8 body-uri, 4 salopetele, caciulite de bbc vreo 4 si 2 perechi de pantalonasi.
Neaparat sa iti iei un unguent pentru sani si o pompa, eventual
( este una de al primii pasi elecrica si e in jur de 100 ron si este foarte buna)
Ar mai trebui un prosop mare sa il pui pe pat atunci cand alaptezi copilul (e mai igienic pentru el).
Pe langa astea ai mai avea nevoie de hainute pentrru scos din spital.
Daca vreo mamica nu are hainute de acasa ti se dau de acolo fara nici o problema, dar arata asa cum arata.

aaa si mie mi-au fost de real folos aparatorile de silicon pentru san. astea ar trebui sa le cauti de pe acum, em luat unele de la baby nova la un pret foarte bun. (asta face parte din bagajul tau dar trebuie mentionat ca te scuteste de multa bataie de cap)

Cam astea le-am folosit eu in spital si dca mai ai nevoie de ceva gasesti si la chioscul de langa spital (cel de la intrare in camera de garda)
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de costina89 Mar 07 Dec 2010, 8:51 pm

ioana soare a scris:Dar dr. tau, cel care iti supravegheaza sarcina, la ce spital este? Nu vrei sa nasti cu el?

medicul care m-a supravegheat in sarcina nu asista la nasteri din pacate,am fost la o dr la municipal,draguta nimic de zis dar e cam cu pretentii si na'nu imi permit sa arunc cu bani.
Mnarcisa multumesc mult pt ajutor...dar camasutele acelea de bebei nu se mai folosesc?body-uri asa micute nu am...ma gandeam sa ii dau o camasuta ,un pantalonas si o salopeta...as vrea sa le am pregatite pe toate sa nu fie nevoie sa pun pe nimeni sa imi aduca sau sa cumpere una alta...La prima sarcina tot la bucur am nascut si tot cu dr Marinescu care pe atunci era de gardaam nascut cu dansa pt ca medicul care mia urmarit sarcina ma lasat balta....cam asta ar fi si motivul pt care acum nu am mai cautat medic.


Ultima editare efectuata de catre costina89 in Mar 07 Dec 2010, 9:09 pm, editata de 1 ori
costina89
costina89
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 34
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 07 Dec 2010, 8:58 pm

Si la Bucur sunt medici buni. Poti incerca sa intri acum la un medic.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de costina89 Mar 07 Dec 2010, 9:11 pm

mnarcisa a scris:Si la Bucur sunt medici buni. Poti incerca sa intri acum la un medic.
am incercat pe 1 nov si au refuzat sub pretextul ca e sarcina prea mare(29 de sapt aveam atunci)asta e ....Dumnezeu cu mila.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mesaj 2

mnarcisa a scris:Si la Bucur sunt medici buni. Poti incerca sa intri acum la un medic.
am incercat pe 1 nov si au refuzat sub pretextul ca e sarcina prea mare(29 de sapt aveam atunci)asta e ....Dumnezeu cu mila.


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mar 15 Mar 2011, 7:02 am, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje)
costina89
costina89
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 34
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 07 Dec 2010, 9:17 pm

Ce medic te-a vazut?
Daca totusi nu reusesti cu nici un dr sa tratezi cu moasa care te ia in primire. unele dintre ele sunt chiar dragute (am stat 4 zile pe acolo si le-am vazut pe toate).
Oricum vine un dr in momentul nasterii.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de costina89 Mar 07 Dec 2010, 9:21 pm

mnarcisa a scris:Ce medic te-a vazut?
Daca totusi nu reusesti cu nici un dr sa tratezi cu moasa care te ia in primire. unele dintre ele sunt chiar dragute (am stat 4 zile pe acolo si le-am vazut pe toate).
Oricum vine un dr in momentul nasterii.
dr Marinescu....pai tocmai...mai degraba ii dau moasei pt ca data trecuta ea a fost cea care ma ajutat cel mai mult...era o doamna blonda tinerica tare draguta si calma...in timp ce asistentele si dr tipau la mine ea ma calmat si mia explicat exact ce am de facut si cand.
costina89
costina89
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 34
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de cris_27 Mier 08 Dec 2010, 10:39 am

Eu am dr foarte buna si m-a asistat la prima nastere si o va face si acum,doar ca eu ma tem de moase ca-s cu fumuri.Le pregatesc ceva nu e problema doar ca poate nu nasc cu cea careia i am dat si iau si teapa ,ca nu as fi prima care o pateste.
Cat despre hainutele de bb,eu am luat body care se desface de sus pana jos cu capse ,de bbc,cu manecuta lunga,am gasit la cora cu 13 lei cam asa ceva si pe deasupra o salopetuta fara maneci tot din bbc,cu picioruse si oricum ii infasa si in paturica.Eu am cumparat una subtirica si moale cum am avut si la fiica-mea.Asta ar fi un rand de hainute si cred ca pt spital trebuie sa avem pregatite vreo 4-5 randuri ca sa nu trimitem pe nimeni la cumparaturi ,vorba Costinei.Eu mi-am facut bagajul de vreo luna,azi mi-am propus sa-l mai revizuiesc.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 01 Mar 2011, 1:41 pm

Ati vazut ca s-a interzis in UE utilizarea BPA la fabricarea biberoanelor, suzetelor si recipientilor in care se pastreaza mancarea bebelusilor?
Pana la 1 iunie se mai pot vinde produsele care contin BPA, apoi gata!.
Pana la urma tot se considera ca e periculos Bisphenol A...

aici detalii link

Eu am cumparat oricum numai fara BPA, de la Avent, si sunt nu numai nontoxice, dar au supapa anti-colici chiar buna. Spre deosebire de NUK- ce sunt cam in coada preferintelor aici in Germania.
Si lingurite si castronele la fel, cele fara BPA si PVC sunt ceva maiscumpe.

Dar acum ma gandesc la altele, avem atata plasticaraie in case... Sad
Eu am inceput sa renunt incet incet la produsele din plastic (gen castroane, borcane de plastic pt tinut alimente, iau din sticla. si cutiute pentru tot felul de schestii, chiar si cele de croitorie, incep sa cumpar din carton sau lemn (placaj) si mai nou cutiile de la Pampers le pastrez, si vreau sa le imbrac frumos... cand o fi timp Smile
Cris, ce ai facut pana la urma, ai luat balansoarul? Eu il am de atunci, in primele zile a ajutat, dar apoi... nici o sansa. leo implineste peste 3 zile 5 luni, si nu prea sta in el, chiar si legat cu centurile se apleaca si daca nu sunt langa el ramane agatat in ele, vrea sa iasa afara. incantata nu sunt, ne jucam cand il pun in balansoar, e adevarat ca nu imi rupe mie bratele si spatele, dar tot langa el tre sa stau. Revin cu poze si un video, cand a adormit leo in el. E bun daca e primit cadou, dar eu unanu consider ca merita dati bani pt el...

gata, am incercat un video, nu poz sa il pun direct, nu iese, asa ca las doar linkul...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Mar 01 Mar 2011, 3:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : completat cu link (video))
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de gattino Lun 14 Mar 2011, 10:59 pm

Mesaj1

am reusit sa mai trec si eu pe aici, sunt inscrisa de mult dar nu am indraznit sa dau mesaje Embarassed ,asa sunt eu mai timida ............astept si eu un bebelus am aproape sapte luni si inca nu am cumparat nimic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pina acum imi era teama ca le voi cumpara degeaba ,din fericire am ajuns cu bine pina aici si incep sa ma documentez study problema este ca nu prea am la cine sa apelez pt sfaturi Rolling Eyes sper sa gasesc citeva raspunsuri la voi.........am vazut ca sunteti disponibile ,mi-ati fost de ajutor si cu tipare pt croit, mi-am facut citeva rochite pt burtica ,din pacate nu am pus nici o poza ca nu stiu cum Question dar au iesit bine ,si inca ceva vreau sa va multumesc pt acest forum este util din multe pct de vedere Flowers

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

Mesaj 2


poate maine imi spune si mie cineva ce trebuie sa iau in bagajul pt spital ,mai am putin si intru in panica Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 4246 va urez noapte buna ,pe maine



Edit marinmagda18
Citeste Punctul 6 din Regulament privind postarea de mesaje succesive in mai putin de 24 de ore



Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mar 15 Mar 2011, 7:06 am, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje)
gattino
gattino
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 46
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de cris_27 Mar 15 Mar 2011, 8:41 am

Uite aici gattino o lista,poate te ajuta :http://www.copilul.ro/nastere/maternitate/Bagajul-pentru-maternitate-a485.html
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de gattino Mar 15 Mar 2011, 9:03 am

imi pare rau nu stiam de mesajele succesive. scuze inocent
gattino
gattino
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 46
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de coripin Mar 29 Mar 2011, 8:34 am

buna dimineata, gattino. si eu am fost foarte stresata cand eram insarcinata si mi-am facut o lista cu cele utile pentru spital lunga cat o zi de post. sotul meu ma sicaneaza si acum din cauza asta. fetita mea are acum 5 luni si 2 saptamani. iti scriu cateva lucruri neaparat necesare:
- camasi de noapte - cel putin 3
- pijamale - macar 2
- papuci casa
- halat
- minim 3 pachete de vata mari - daca o sa nasti normal sa iti faci din vata tampoane invelite in fasa. in cazul unei epiziotomii, nu ai voie sa pui vata simpla, iar absorbantele nu sunt prea indicate
- sunt la farmacie tampoane pentru sani, care sunt cam scumpe si pot fi inlocuite cu comprese sterile sau discuri demachiante
- o cremita pentru funduletul bebelusului - bepanthen poate fi utilizata si pentru sani. daca vrei, pentru sani iti poti lua garmastan, insa nu stiu daca merita investitia
- pampers - vreo 15 bucati sunt suficiente - daca bebele are peste 3 kg poti sa iei numarul 2
- costumase pentru bebe cel putin 4 - inclusiv body-uri, sosetele si botosei
- prosopele micute sau bavetele pentru bebe vreo 3-4
- paturici - eu am avut 2 (acum depinde si de politica spitalului unde o sa nasti)
- comprese sterile pentru bebe daca ii curg ochisorii (si ser fiziologic, numai ca asta ar trebui sa ai ei in spital)
- lenjerie intima macar vreo 10 perechi
- ar fi indicat sa iti cumperi pompa pentru sani. o sa ai nevoie in primele zile pana se obisnuieste bebele sa suga la piept. iti recomand una foarte buna , de la baby nova sub forma de cilindru, costa in jur de 50 lei dar e foarte eficienta. eu mi-am cumparat vreo 3 mai scumpe pana am aflat de asta
- o burtiera e foarte utila daca nasti normal . poti sa o porti dupa 2 zile de la nastere
- din ce am patit eu, ar fi buna si o cutie de supozitoare cu glicerina

pentru cand o sa iesiti din spital ai nevoie de un cotumas mai grosut si de un port bebe. nu stiu daca are sens landoul. eu am avut si cand am iesit din spital era un copilas mic in ditamai landoul. in brate eu cred ca sta cel mai bine pana acasa Smile


cam asta ar fi lista pentru spital. toate mi-au fost utile in perioada cat am stat internata. iti doresc multa sanatate si tie si bebelui si nastere usoara, asa cum am avut eu. pup
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de diada Mar 29 Mar 2011, 1:16 pm

coripin a scris:
- o burtiera e foarte utila daca nasti normal . poti sa o porti dupa 2 zile de la nastere

eu nu o recomand DELOC, poti face o hemoragie foarte urata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de coripin Mar 29 Mar 2011, 2:05 pm

probabil depinde de organism. unii medici o recomanda, altii nu. mie mi-a fost utila. stiu pe cineva care a folosit-o de a doua zi
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de ioana soare Joi 31 Mar 2011, 9:41 am

Eu nu am purtat deloc burtiera, nu-i vad rostul, e bine sa se retraga totul natural in ritm propriu. In primele cateva zile aveam burtica cam de luna a 6-a, apoi incet incet s-a dus. Nu m-a deranjat nici macar o secunda burta, sa zic ca atarna si flutura:)))(asa cum ma gandeam inainte sa nasc ca va fi) Nu flutura nimic, burta si pielea se retrag in ritmul lor, acum la 7 saptamani de la nastere aproape ca nu mai e, iar daca voi face si ceva abdomene voi fi ca noua:))



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de cris_27 Joi 31 Mar 2011, 10:27 am

La mine a disparut burtik de cum a iesit bb doar ca ma deranjeaza ca a ramas pielea lasata,poate in timp imi revin.
Ela,de abia acum am vazut mesajul tau cu balansoarul,imi cer scuze nu stiu cum de n-am vazut.Deci pana la urma nu l-am cumparat ca mi se parea prea putin pana la 8 kg in ideea ca puiul meu are 3 luni si un pic si are 7,800 kg.Adica dadeam o gramada de bani si il foloseam foarte putin,asa ca ne-am razgandit.Acum a inceput sa-mi dea de furca caci pana acum a fost bine ca statea cumintel unde il puneam acum nu mai vrea sa stea la orizontala si tot vrea sa se ridice,ma omoara ca e tare greu.O s-o rog pe mama sa-mi confectioneze un mei tai dupa modelele postate de voi. Smile
Revin:e tare dulce bebelusul tau ela,un scump. kiss
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de musetel Vin 17 Iun 2011, 3:45 pm

Salutare,
imi permit sa-mi spun si eu parerea referitaoare la burtiera. Mie chiar mi-a fost de folos. Dupa cateva zile de la nastere, atunci cand faceam efort (adica mergeam incet-incet) a fost extrem de bine-venita.
Sunt o persoana destul de activa (am fost la inot pana in saptamana 37), din pacate, dupa un travaliu lung a trebuit sa mi se faca cezariana.

Burtiera m-a ajutat foarte mult sa-mi revin, am folosit-o aproape 6-7 saptamani dupa nastere... in fiecare zi, din ce in ce mai putin. Probabil ca nu merita sa va cumparati; cautati la prietene cu imprumut.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de RamonaM Vin 17 Iun 2011, 11:45 pm

Si pe mine m-a ajutat, avand in vedere ca am avut o burta imensa, cum spuneai si tu Musetel, la deplasat nu mai aveam impresia ca imi ramane in urma rade
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de musetel Dum 07 Aug 2011, 11:48 pm

fetelor, cred că aici e locul potrivit să vă întreb despre ce obiecte folosiţi la masa bebeluşului.
Cum mă plângeam la alt subiect, fetiţa mea a început diversificarea. uff, mi se pare complicat din simplu motiv că sunt comodă şi ocupă o grămadă de timp şi de nervi. Dar să nu deviem şi vă întreb:
De ce / câte vase, linguriţe etc are nevoie cel mic când începe cu mâncarea solidă...
Sucul de fructe i-l daţi cu biberonul sau linguriţa? Recomandaţi anumite materiale pentru veselă?

Eu am o apucătură tare proastă: mi se întunecă gândirea câteodată şi am impresia că trebuie sa cumpăr un arsenal de chestii să-i fie bine lu a mică. Tragic este când mă apucă mania cumpărarii si: a) există magazine pe o rază de 300 . b) am cardul la mine

Deci, vă rog frumos, fie-vă milă şi sfătuiţi-mă cinstit de ce am nevoie.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 08 Aug 2011, 12:07 am

Eu am avut un castronel din ceramica pe care-l folosea doar ea (fixuri de mama Smile ) din care manca si ciorbita si hrana mai groasa ca doar îi dadeam pasat, iar prima lingurita a fost de la Nuk (produsele lor mi-au placut cel mai mult si le-am folosit), cum este aceasta.Sucul (nu se omora), dar pana pe la 4-5 luni i-l dadeam ba cu lingurita, ba cu sticla cu tetina pt hrana groasa si apoi cu căniţă specială pt bebelusi, asa
Cand a inceput sa pape singurica am trecut la castronel din plastic ca altfel as fi tot maturat cioburi (de cate ori nu-si baga toata mana in castron si-l rasturna), farfurie compartimentata si manca cu lingurita obisnuita. La furculita am trecut mai tarziu (nu mai stiu pe la ce varsta Embarassed )
Daca ai chef sa iei si oale noi in care sa gatesti doar pt ea, depinde doar de tine. Eu am zis ca am desule si am folosit ce am avut. beat

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de diada Lun 08 Aug 2011, 12:16 am

EU zic ca te stresezi prea tare! La primul copil eram si eu ca tine, acum, la al doilea a fost foarte simplu, am inceput diversificarea cu ce aveam in casa!

- 1-2 lingurite de plastic, pentru ca foarte repede o sa-i dai de metal
- bol din ceramica (aveam) desi la primul ii dadeam din castron din plastic impartit in 2...
sucul de fructe il dai cum doreste bebele, daca il bea bine cu biberonul de ce nu? eu i-am dat cum am nimerit. Ca materiale pentru vesela... nu ca m-as pricepe, dar sa nu fie din plastic,parca asa zic specialistii, vezi daca ii poti scoate lingurita din plastic sau ii iei vreuna din material mai bun.

mai trebuiesc barbetele, multe barbetele, acum este perioada cand murdaresc, murdaresc, murdaresc! desi ele nu or sa faca fata! dar si fara ele...

Eu zic asa, la diversificare, nu stiu cat de importante sunt accesoriile, vase, lingurite, cat scaunul de masa! Nu as fi putut sa ma descurc fara el. Multumita lui Amnro am unul si la tara, altfel trebuia sa-l plimb si pe el dupa mine. Si o sa cam stea pana pe la 2 ani in el. Cel mare cam atat a stat. Sunt copii care si la 5 ani mananca in el, asa ca este o investitie foarte buna.

Bafta la diversificare Musetel, te inteleg perfect, eu am urat-o!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de musetel Mar 09 Aug 2011, 1:55 pm

Fetele, merci frumos de răspunsuri. În mare sunt lămurită.

Mihaela, nici măcar un gând nu a trecut prin dovleacu' ăsta al meu să iau vase separate pentru prepararea mâncării/ gătit. Sucul îl dau şi eu ba cu linguriţa (= porc veritabil), ba cu biberonul şi tetită pentru mâncare semisolidă (= purceluş)

Diada, nu ştiu dacă mă stresez, dar uneori sigur îmi place să dramatizez wink


Ai dreptate cu scaunul de masă, acum caut şi eu. Recomandări?
Şi mie îmi trebuie 2 bucăţi, una o ducem la bunici, care oricum stau aproape de noi.

Da, săptămâna asta mă apuc de babeţele/bărbiţe. Aveţi la îndemână vreun tipar?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 16 Aug 2011, 2:13 pm

usetel, eu m-am chinuit cu bavetele legate la gat, era groaznic, pana am gasit de cumparat unele foarte potrivite. Am facut si eu, insa la inceput ar fi bine sa faci unele putin mai mari, eu am facut scurte, ca pruncul meu e deja marisor.

Insa... daca incepi cu lingurita de la inceput, invata de mic sa pape mult mai curat. Eu rar am murdarit hainutele sau bavetelele, mai mult imi ajuta sa nu se ude, ca saliveaza enorm de cateva luni.

Aici in Germania moashele si pediatri recomanda sa incepem direct cu lingurita , sa nu dam in biberon mancarica.
Sucuri crude aici nu se dau pana la 7-8 luni, si mi-a spus o prietena ca a vazut si la TV in Romania o emisiune despre asta, sucurile crude distrug flora intestinala normala a bebelusului.

Vase, eu am avut doua castronele si vreo 6 linhgurite de plastis fara BPA si PVC (s-a interzis in UE vindereacelor cu bisfenol). Spal separat vasele lui Leon, chiar si acum, cand are 10 luni si jumatate. Inca am burete de vase numai pt el.

Scaune de masa sunt o gramada de modele, cel mai important e insa SA FIE STABIL. Sunt multe care se rastoarna imediat, e de-ajuns sa le zgudui cu un deget...
Aici depinde si de bugetul de care dispui, dar , cum spune Diada, e o investitie care merita facuta. La inceput se poate si juca in el, daca iei unul cu masuta. Asa ceva am eu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de jade84 Sam 09 Noi 2013, 10:19 am

Eu voi fi pentru prima data mamica si sunt tare incurcata...mi se pare ca sunt atat de multe de facut si de cumparat. In plus, voi fi singura cu bebele, bunicile sunt departe, sper sotul sa aiba o perioada mai usoara la serviciu insa greul va fi pe mine si incerc sa ma documentez de pe acum ca atunci nu mai am timp sigur:)
Eu am o listuta pe care mi-am alcatuit-o din diverse articole, bloguri, forumuri pentru copii si o pun aici, poate ajuta pe cineva:

BAGAJ DE MATERNITATE

- 2-3 camasi de noapte cu nasturi în fata pentru alaptat
- halat, papuci;
- 4-5 perechi de chiloti;
- 3 perechi de sosete;
- un pachet mare de vata sterila, cumparat din farmacie;
- comprese sterile (care le puneam peste tamponul de vata);
- sutien cu 1 numar mai mare decat cel purtat in ultimele saptamani de sarcina
- pompa pentru sâni;
- unguent Bephanthen - rani la sâni si eritem fesier bebe;
- sapun, prosop, perie de par, elastice de par, crema de mâini, strugurel un deodorant;
- un aparat de ras de unica folosinta pt. toaleta vulvo-perineala ( în cazul în care nu ai avut timp sa ti-o faci acasa);
- castron, cana, lingura, furculita, cutit;
- hainute pentru bebe spalate si calcate (cate 1 schimb pentru fiecare zi de spitalizare);
- 10-15 scutece de unica folosinta marimea new-born( happy sunt singurele care au decupatura pt zona ombilicala);
- servetele umede;
- o paturica pentru bebe;
- sapun, sampon pentru copii - exista si varianta 2 in 1
- ulei de corp pt. bebe;
- pudra Sapromed sau Baneocin
- crema de galbenele;
- prosop pentru copil;
- act de identitate si un dosar care continea toate analizele, ecografiile si tratamentele din timpul sarcinii;
- trimiterea de internare în spital de la medicul de familie parafata de medicul specialist ginecolog;
- bancnote de 10.000, 50.000, 100.000 pt eventualele "atentii";
- o sticla de apa plata si o ciocolata, energizant bun de luat în timpul travaliului
- saci menajeri de unica folosinta pentru a acoperi capacul toaletei;
- haine de scos copilul din spital pentru mami si pentru bebe;








PENTRU BEBE ACASA

- patut, saltea, protectie saltea, lenjerie, aparatori patut, saculet de dormit, 2-3 paturici
- carucior (si aici sunt multe de luat in calcul)
- scoica auto daca nu are caruciorul
- cadita si suport reductor pentru nou nascuti
- cateva hainute, caciulite, bavetici, sosete, manusi (sa nu se zgarie pe fata), o salopeta groasa pentru afara toate spalate si calcate;
- cateva jucarii colorate (cu lumini, zgomote)
- ser fiziologic si comprese sterile (sa-i stergi ochisorii )
- spirt si pudra baneocin pentru fundulet
- pampers
- servetele umede
- crema de fundulet
- biberon pt ceai
- ceai de colici (baby calm sau baby drink sau ceai de fenicul)
- picaturi pt colici (Sab simplex sau Espumisan)
- betisoare de urechi speciale de bebi pt igiena urechiuselor
- termometru
- pompitza pt mucisori
- forfecutza speciala pt bebe pt a ai taia unghiutele
- un piepten din os asta daca bebe face solzisori
- suzeta
- sterilizator
- lavete din bumbac si scitece finet - bune la orice
- lampa lumina de veghe
- balansoar - foarte util pentru perioada cu colici;
jade84
jade84
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Cele necesare bebelusilor - Pagina 4 Empty Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB