Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 10:58 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Joi 07 Dec 2017, 11:05 pm Scris de sarabendis

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Mar 05 Dec 2017, 2:35 pm Scris de Djmanianfs

» Modele de brodat
Lun 04 Dec 2017, 8:53 pm Scris de Djmanianfs

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cele necesare bebelusilor

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cele necesare bebelusilor

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 22 Oct 2010, 1:18 pm

Nici eu nu vreau suzete, parca i-as pune dop:))) Nici masa de infasat, nu mi se pare utila deloc. E mica si nu incape pe ea decat salteluta. Ocupa loc in spatiu pentru un singur scop, nu am loc sa pun produsele de ingrijire acolo la indemana, si daca am uitat sa aduc ceva mai aproape nu pot sa las pe bebe singur cocotat pe ea pentru ca poate sa cada, si cade cam de sus). Am preferat sa iau o canapeluta extensibila de la ikea , cu 4 milioane (doar un pic mai scumpa decat masa de infasat). Este multiutila, pot sa stau pe ea comod cand alaptez, pot pune salteluta pe ea cand schimb si ingrijesc pe bebe si am loc langa si pentru produsele adiacente, pot sa o intind rapid si sa dorm acolo cu bebe in camera daca este nevoie.

Vreau si eu perna, as vrea sa o fac dupa indicatiile Elei , dar nu stiam ca trebuie sa pun umplutura siliconica. Nici macar nu stiu cum e aia Embarassed Ma gandeam sa pun umplutura pt perne obisnuita de la mercerie.

De traversatul cu caruciorul mi-e si mie teama, cred ca o sa astept si jumatate de ora, pana nu mai trec masini nici din stanga nici din dreapta. Sunt nebuni soferii , neatenti si nepasatori.

Aaa, nu vreau biberoane, imi doresc sa alaptez doar la san, dar daca va fi nevoie, atunci cand va fi nevoie voi cumpara din sticla.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 22 Oct 2010, 2:14 pm

Interfonul, masa de mancat, sterilizatorul (in cazul in care nu alaptezi), pompa de muls (mai ales in spital) eu le consider foarte utile! Patutul desi nu sta mereu in el si suzeta!!!! va rog frumos, daca are colici numai suzeta i le-a alinat, altfel vroia tzatza si iar colici! Bine, si dr homeopat i-a alinat colicii, nu luati toate prostiile din farmacii ca sunt bani aruncati pe geam, parerea mea, ca am consumat o gramada de bani la Petru pe siropele, picaturi din farmacii. Fiecare copil face altfel de colici.

La mine suzeta inca e de baza la cel mic, pentru ca el nu adoarme la san, papa 10 min si apoi da sa se innece, nu mai vrea sanul si neaparat suzeta, cu ea adorme!

Carut am luat numai noname, ieftin, acum am unul primit, foarte bun, doar ca mai mult pe cel mare il scot in el, cel mic sta in mai tai pe care il consider mai mult decat util, indispensabil, la fel, doar pentru mine, sunt multe mamici care nu ar purta asa ceva!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 22 Oct 2010, 2:18 pm

Ioana, eu am perna cu umplutura de perle de polisttiren (cred), dar prietena mea are cu umplutura de melana, si mi se pare mult mai buna. A amea deja a scazut la jumatate, perlele se fac mai mici, cred... Eu ma gandesc sa o umplu si pe a mea cu melana, am doua perne vechi pe care nu le folosesc. si la spita, cand am nascut, tot cu melana erau pernele, nu cu perle.

Biberoane, (acum, ca e nevoie sa pompez si sa ii dau din sticla) am luat de la Nuk, si nu imi plac deloc. Apoi am luat un set de la Avent Philips, de unde am si sterilizatorul, si sunt super

Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Vin 22 Oct 2010, 2:24 pm, editata de 1 ori
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Vin 22 Oct 2010, 2:20 pm

Pai Ioana, aia este umplutura siliconica.

Eu sa stiti ca eram impotriva suzetei, dar pana la urma i-am dat-o si asa adormea mai repede. Dar o primea doar seara. Iar biberon i-am luat ca sa ii dau ceai. Desi o alaptam, sfatul medicului a fost ca intre mese, daca cere, sa ii dau ceai. Dar masa de infasat mi se pare si periculoasa si inutila. Eu la Bia am avut un fel de copaita care se punea pe rama patutului. Dar am cumparat-o o data cu patutul. Uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 22 Oct 2010, 2:21 pm

ioana soare a scris:Nici eu nu vreau suzete, parca i-as pune dop:)))

crede-ma, cateodata i-ai pune si dop rade

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 22 Oct 2010, 2:35 pm

diada a scris:
ioana soare a scris:Nici eu nu vreau suzete, parca i-as pune dop:)))

crede-ma, cateodata i-ai pune si dop rade

rade inca nu-mi dau seama ce ma asteapta:))

danae a scris:Pai Ioana, aia este umplutura siliconica.

Aha, e bine atunci, am facut acum 3 ani niste perne cu asa umplutura si sunt foarte bune, le-am si spalat in masina de spalat.

Ela in Germania ai toate sansele ca daca citesti pe un produs ca e fara BPA, intr-adevar asa sa fie. Dar la noi nu ai siguranta asta, de asta am zis ca aleg sticla.
Ce inca nu inteleg eu este ce anume face ca un biberon sa fie sau nu bun. Adica de ce unele plac si altele nu plac.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 22 Oct 2010, 3:59 pm

Neaparat iti iei biberon de sticla, foarte bine! eu as zice sa le iei direct mari de 250ml pentru ca foarte repede il dai deoparte pe cel de 120 ml si sunt la acelasi pret. Stii cum se zice, in mult pui putin, dar in putin nu pui mult rade
Revenind, la tetine, pai de ex la mine, petru a preferat tetina normala de silicon si suzeta la fel normala, Stef prefera ortodontica si suzeta si tetina (desi nu vrea sa suga la biberon, dar o accepta mai bine pe cea ortodontica) asa ca eu cred ca difera la copil la copil asta cu tetinele.

ca sfat, ia doar 2 care crezi tu (eu zic ortodontice sau bot de rechin), curgere lenta, acum alegi tu daca de silicon sau cauciuc (imi scapa acum denumirea)

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 22 Oct 2010, 4:09 pm

Hahaha, dop de bebelus, chiar asa si e! Fiului meu celui mare, daca ii dadeam suzeta si-l puneam pe burtica, adormea in mai putin de 10 sec, fara exagerari si figuri de stil. Dar asta nu merge la toti, ci doar la cei care accepta suzeta.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 22 Oct 2010, 4:22 pm

la noi dopul e tzitzi... chiar pe post de dop, ca nu prea suge, dimineata cand sunt obosita si vrea sa planga, punem leutul la tzitzi si sta o ora intreaga cuminte cu sanul in gurita. apoi trebuie sa ii dau lapticul din biberon.

pompa de muls o gasesc si eu ff utila, dar cea electrica, cu cea mecanica m-am chinuit in primele doua zile cate o jumatate de ora sa pompez 30 de ml si ma dureau mainile. cu cea electrica, inchiriata de la farmacie, in 20 de minute avem deja pana la 150-160 ml. (numai aparatul e inchiriat, setul cu ventuza si sticla se iau separat, nu le fol. mai multe persoane)
[url=[url=[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ]pompa electrica[/url]]pompa [/url] link

sterilizator am luat pentru microunde, cu biberoane cu tot, de la avent philips. la Victor am avut electric, si era greu de folosit si de curatat, dura mult mai mult. mai ales ca acum trebuie sterilizate si piesele de la pompa de cateva ori pe zi. biberoanele- cele noi, ca sunt doua modele- (anticolici scrie pe ele) sunt dintr-un plastic mai dur, arata ca de sticla si nu se albesc la sterilizat. Cele de la Nuk, dupa 2 zile parca erau folosite de 5 ani.

in sfarsit, puiul meu a luat in greutate 460 de gr de joia trecuta si pana ieri, de cand pompez si ii dau cu biberonul dupa ce se chinuie sa suga 10 minute de la fiecare san.

Marsupiu vroiam si eu sa cumpar (e mai ieftin decat daca iau material sa il fac eu), dar pediatrul si moasa au zis sa astept 2-3 luni, ca nu e bine, chiar daca sunt recomandate de la nastere.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 22 Oct 2010, 4:25 pm

Si la noi tzitzi e dopul, chiar rad cu mama ca Angelica vrea o suzeta de 100 de kile rade
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 22 Oct 2010, 5:28 pm

am uitat sau nu stiu daca s-a zis, neaparat un termometru, de preferat cu varf flexibil si o trusa de unghii, au niste unghii nou nascutii!!!! si se zice sa le rozi pana la 1 an, eu i le-am taiat din prima!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Sam 23 Oct 2010, 9:02 am

fetelor care ati folosit pompa de muls,care ar fi cea mai buna?,eu la Justina am avut una la chicco ,dar era f proasta, zid.
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de violeta25 la data de Sam 23 Oct 2010, 11:47 am

ce bune sunt doapele astea cateodata bibe
eu am cumparat 2 suzete cand eram gravida, am zis sa fie acolo dar nu le-am folosit pana pe la 1 luna si jum cand m-a intrebat sora-mea de ce nu le dau suzeta cand plang pana le fac lapticul. si mare dreptate a avut. se mai linisteau si nici eu nu mai eram atat de stresata sa le fac repede repede lapticul.acum irina nu o mai vrea deloc iar gabi vrea sa adoarma cu bibele in gura asa ca ii scot repede bibe din gurita si ii dau suzeta.sunt folositoare mai ales pana faci lapticul (pt cine nu alapteaza).
masa de infasat a fost si este foarte utila fiind la o anumita inaltime.nu vreau sa-mi imaginez cum i-as fi infasat pe amandoi aplecata, sau sa-i schimb si cam tot ce tine de igiena bebelusilor, cu durearea de spate pe care am avut-o dupa nastere (mai ales ca atunci cand mi-au facut rahianestezie m-au intepat de 4 ori pana a intrat acul si m-a durut zona respectiva mai mult timp)
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 23 Oct 2010, 12:08 pm

Eu am avut primii pasi, pompa de muls, foarte buna la primul copil, scotea si 120ml o data, la al doilea nu a mai scos un strop, nu ca nu mai merge ci eu cred ca difera de la copil la copil, ori nu mai aveam eu lapte...

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de violeta25 la data de Sam 23 Oct 2010, 1:04 pm

pompa de muls tot primii pasi am folosit si eu si am doar o obiectie: dupa cateva utilizari incepuse sa scartie ingrozitor. in maternitate am folosit de la avent si mi s-a parut f buna.
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Sam 23 Oct 2010, 5:54 pm

eu as mai avea de cumparat,pompa,sterilizator(ma mai gandesc),scutece,creme,sampoan,a si niste tampoane pt sani,au fost f bune la prima sarcina wink ,un mamelon,a si un dulapior unde sa tin hainutele si cele necesare,si cred ca e destul.mai fur si eu idei de la voi.
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 23 Oct 2010, 6:01 pm

Bephantenul ti-l dau eu, dulapior = poti sa faci o cutie de carton
(eu asa am), mamelon? iti dau tot eu, tampoanele pentru san, daaa, foarte bune! Mai zi ce iti mai trebuie wink

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Sam 23 Oct 2010, 6:15 pm

hug hug diada pupi
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Sam 23 Oct 2010, 6:51 pm

Eu am pompa manuala de la Avent Isis si sunt super multumita de ea. Dureaza intr-adevar sa mulgi manual, dar cu pompa asta curge mult lapte deodata si e fara durere, eu sunt incantata.
Eu nu am luat Bepanthen, mi s-a parut exagerat de scump, iar o asistenta din spital mi-a recomandat Reviken. Miroase intr-adevar mai urat putin si are o culoare galbuie (mai si pateaza) dar e buna, nu am avut probleme cu ea si costa 9 lei tubul.
Si eu tot sterilizator de la Avent am pentru microunde, si e SUUPER, nu l-as da pentru nimic in lume.
Bebelina mea nu prea vrea sa bea laptele din sticla. Daca cumva tre sa ii dau lapte praf, trebuie convinsa sa manance.
Suzeta nu i-am dat-o inca, desi am vreo 3, pentru ca nu plange. Daca e satula nu are nici o problema, doar cateodata mai are dureri de burtica pana face kk si atunci se linisteste.
E un copil tare cuminte, sa dea Dumnezeu sa fie si alti bebici la fel de cuminti.
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Sam 23 Oct 2010, 8:28 pm

Pentru ce e Bepanthenul?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 23 Oct 2010, 9:02 pm

Pentru funduletul iritat, dar mie nu mi se pare cine-stie-ce.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de teisoara la data de Sam 23 Oct 2010, 9:04 pm

. CE ESTE BEPANTHEN PLUS ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Bepanthen Plus, cremă conţine ca substanţe active dexpantenol şi clorhexidină. Dexpantenolul este transformat rapid de celulele dermice în acid pantotenic care are un rol important în formarea şi regenerarea pielii. Clorhexidina este un antiseptic eficace împotriva bacteriilor prezente pe toată suprafaţa pielii, împiedicând înmulţirea acestora.

Bepanthen Plus, cremă este utilizat pentru:

- leziuni superficiale de orice tip care prezintă risc de infecţie: zgârieturi, tăieturi, fisuri, ragade, arsuri, ulcere cutanate, dermatite;

- leziuni cronice cum sunt ulcere ale membrelor inferioare sau de decubit;

- infecţii cutanate cum sunt eczeme infectate secundar şi neurodermatite;

- tratamentul ragadelor mamelonare la femeile care alăptează;

- intervenţii chirurgicale minore: plăgi chirurgicale şi leziuni.
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 46
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Dum 24 Oct 2010, 2:33 pm

La noi nu a functionat Bepanthen-ul si mai luasem o crema cu zinc de la Sanosan. Nici aia nu mergea, ba parca mentinea iritatia. La Bia a mers cu crema Doina, cea roz. Stiu ca suna ciudat, dar asta e remediul dat de mama mea, caci dupa ce m-a nascut pe mine la fel probleme cu popul iritat si medicul i-a zis sa ma dea cu cea mai slaba crema pe baza de apa, Doina. Daca era mai grav, adica dupa ce am inceput diversificarea, puneam putin Nidoflor.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 24 Oct 2010, 2:47 pm

Aha, am inteles, multumesc. Pentru fundulet eu stiam de creme cu oxid de zinc, asa cum e Sudocrem, de asta nu am inteles la ce foloseste Bepanthenul nici dupa ce am citit ingredientele. Si am vazut ca are si parabeni.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 24 Oct 2010, 3:14 pm

Sudocrem-ul a mers foarte bine la bebelushca mea, Bepanthen-ul a fost frectie cu spirt la picior de lemn.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat