Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile noastre de cusut - cap 1

+47
ioana soare
Lia33
annelise
mes
totolina
RalucaS
diane
dandana
Adriana13
livia1981
Diana
alexya
alyna
dana_mi16
ciresicca
Clio_Ela
DANIELA.I
cleo
ariana
babuscky
geany
jeni_m
lora17
lizbethlizz
kla78
zylv
loremunteanu
andreeaX
luiza
postoleirina
danutzii2
anne-marry
sayuri
arime
tomari
vilcris
mary
Admina
Dionisia
lorinaoo1
comun
MihaelaT
Ania
duchess
cris69
Camy
diada
51 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Dum 01 Mar 2009, 11:59 am

pai aia nu e ata pupi de lipit cu fierul, este ceva de facut tiv... imi scapa acum stiu de ce vorbesti am si eu. Dar daca pui din aia la tiv nu mai cosi la masina, asta e si ideea

uite poza aici, de asta zici, nu? se gaseste si mai lata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Dum 01 Mar 2009, 12:33 pm

Merci...Si ata?Care este potrivita?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de diada Dum 01 Mar 2009, 3:49 pm

eu nu am tinut niciodata cont de ata, eu de culoarea ei tin cont si atat. Am o gramada de conuri diferite culori, dar nu mi-am pus problema de care sunt, merg foarte bine pe orice material (bine.... dar masina mea nu prea coase materiale elastice zid )
Stiu ca mai zicea cineva ca la triplock pune ate diferite... eu nu tin cont.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de zylv Dum 01 Mar 2009, 5:38 pm

eu am cusut,chiar foarte bine,tricotul cu ata normala,fara probleme.citeam pe undeva ca tricotul se coase foarte bine cu cusatura zig zag mai ingust.n-am incercat pt ca eu m-am descurcat bine si la cusut cu pas normal
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty aia e banda de lipit cu fierul,

Mesaj Scris de kla78 Dum 01 Mar 2009, 10:14 pm

am folosit si eu la cateva perechi de pantaloni,dar asta care o am eu e chiar ata,subtire exact ca o papiota ,maine fac poza si iti arat.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de postoleirina Lun 02 Mar 2009, 9:00 am

Aha..deci talpita alb cu albastru e pt nasturi...hmm tot nu-mi imaginez cum se foloseste..eu incercat sa o pun si acul bate in talpita...Nasturii i-am cusut folosind doar tablita aia neagra cu o gaurica in mijloc...si fara talpita...iar la cusatura am fol optiunea pt butoniere 2-4(zig-zag pe loc). Dar se mai poate cu zig-zag si pasul pe 0. Nasturii s-au cusut f bine doar asa fara sa fol talpita cu albastru. Mu;tumesc oricum pt informatii...sunteti niste dragute :P
Ps: O primavara frumoasa va doresc!


Ultima editare efectuata de catre postoleirina in Lun 02 Mar 2009, 12:20 pm, editata de 1 ori
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Lun 02 Mar 2009, 11:41 am

Ce imi amintesc eu din instructaj...Opresti transportul din butonul de sub brat,montezi piciorusul si setezi pasul zig zag la dimensiunea dintre gaurile nasturilor.Nu trece de mai mult de 6 ori cand cosi...
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Dionisia Lun 02 Mar 2009, 12:48 pm

tu ai masina la care poti opri transportorul - din buton sau maneta , dar placuta de plastic alba/ neagra este pt. celelalte masini - introduci placuta in locasurile care trebuie, si nu-ti mai transporta materialul ! la cusut nasturi, la brodat , etc
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de lora17 Mar 10 Mar 2009, 12:53 pm

danutzii2 a scris:am sa va dau mai multe detali despre masina pe care tocmai am achizitonat-o,mi-a venit cam in 2 sapt. mult mai repede de decat ma asteptam,in primul rand arata foarte bine si merge excelent asta poate ca-i la inceput sper s-a ma tina cat mai mult,sa scriu ce accesori are :picior zig-zac,picior pt fermoar, dispozitiv de ungere,ac pt blugi,picior pt fermoare,lama de taiat fire,3 bucati ace obijnuite, 5 bucati mosr, surubelnita, sift suplimentar pentru mosor,ac dublu, picior pentru cusatura invizibila, ac rezistent 100, placa pt cusut,si ce-mi place mai mult masuata rabatabila,are 24 functii de coasere(daca doriti va pot spune care sunt cusaturile pe care le face ),are dispozitiv e conducere a firului in ac,nu stiu ce va-si mai putea spune intrebati-ma si va voi raspunde ceea ce va intereseaza.


danutzi ai ramas la fel de multumita de masina? vreau sa-mi achizitionez si eu una dar nu ma pot hotara intre cea care o ai tu si asta

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

poate i-mi pute-ti spune mai multe si de cealalta eu; as vrea sa stiu daca are ac dublu si dece e mai ieftina daca are mai multe functii de coasere?
lora17
lora17
helper
helper

Numarul mesajelor : 48
Localizare : cluj
Data de inscriere : 06/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de loremunteanu Mar 10 Mar 2009, 3:37 pm

Nu stiu daca e locul potrivit... Vad ca mai sunteti in cautare de masini de cusut... La Cora, era un model de Singer, care are si functia de surfilare, printre multe altele... Masina era in jur de 1000ron... Nu ni s-a parut scumpa, avand in vedere cat ajunge sa coste o masina de cusut + un triplock... Uitati-va si voi pe la reprezentante...
avatar
loremunteanu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de luiza Vin 13 Mar 2009, 12:11 pm

A mai aparut o masina noua in catalogul Quelle online.
Seamana cu cea la 355, numai ca are in plus mai multe cusaturi, si posibilitatea de a regla cusatura si pe lungime, si pe latime, iar pretul e de 505 lei.
Nu ma prind prea bine ce accesorii are, poate imi spuneti si mie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In afara de perna, foarfeca, centimetru, bobine, piciorus pentru butoniere, si unul pentru tiv invizibil (banuiesc ca e cel cu surub) si ace..ce sunt celelalte? Placuta aceea e pentru anularea transportului? Parca nu prea seamana cu ce am mai vazut pana acum.

Pupici multi. hug
avatar
luiza
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Mar 2009, 12:53 pm

Lore, masina Singer vazuta de tine nu surfileaza, te asigur. Nici o masina de cusut casnica, nu surfileaza; face doar o cusatura de acoperire, ceva intre zig-zag-ul obisnuit si surfilatul de triplock, dar mult-mult mai slab calitativ. Iti trebuie piciorus special pt aceasta cusatura, ai grija sa fie inclus intre accesorii, dar totusi nu va fi ceea ce promite.... Poate e buna, nu zic nu, dar la banii astia, iei ceva mai bun; suriflarea oricum pica din calcul.
Luiza, nu prea am idee ce este acel piciorus mic si patratos, si placa transparenta pare a fi pt transportor, dar nu prea acopera partile in miscare, totusi. Uite-te pe site-ul mama, la aceasta masina de cusut: link Quelle Germania si incearca sa traduci cu Google translate. Acum nu-mi merge, vad... Oricum la ei e mai ieftina, normal shot

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de loremunteanu Vin 13 Mar 2009, 4:38 pm

Admina, nu te contrazic... Am zis si eu ce scria pe "hartiuta lor de prezentare", de la raft. Nu stiu ce si cum face ca n-am incercat-o. Eu am si masina de cusut si overlock-ul... Masina noastra de cusut e tot un Singer, care la vremea cand am cumparat-o, a fost mai scumpa decat cea vazuta in Cora si nu face cusatura de surfilare... Chiar ne-am mirat ca, cica, face si surfilare...
avatar
loremunteanu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de loremunteanu Vin 13 Mar 2009, 4:45 pm

Luiza, in dreapta, mai e un cutitas pt desfacut cusaturile (eu la asta il folosesc) si cred ca se foloseste si la taiatul butonierelor. Placuta aia de plastic, de sus, nu se foloseste la broderii (ca sa nu mai traga materialul si sa se poata broda. Seamana cu ce avem noi la masina si sotiunea asa mi-a zis, ca la asta se foloseste)? In hartia aia verde de jos, cred ca e o tablita in forma de lacrima, care in partea de sus are o sarmulita - nu stiu la ce foloseste, poate la bagat ata in ac? Cealalta talpita de langa, nu stiu ce-i cu ea...
avatar
loremunteanu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Mar 2009, 8:34 pm

Si apropo de Singer, am tot uitat sa scanez brosura asta, gasita printr-un magazin. Are modelele lor si ceva specificatii tehnice, poate ajuta pe cineva:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Lore, pai daca ai overlock, e perfect love Spuneam in general, pt cine ar fi tentat sa creada ce promit ei si sa cumpere numai pt aceasta functie. Trebuie sa stie ca nu va fi cu mult diferit fata de zig-zag si apropo, pe materiale elastice va fi foarte problematic sa coasa pe marginea materialului... La overlock exista transportorul diferential care face o enorma diferenta, dar transportorul masinii de cusut merge la fel si nu tine cont ca e jersey, tricot, etc. Oricum, cred ca m-ati ghicit ca nu sunt fan Singer, respect enorm trecutul lor in domeniu, dar modelele de acum, nu-mi fac cu ochiul. Insa as lua un Singer din anii '80 wink, decat sa iau unul nou.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de loremunteanu Vin 13 Mar 2009, 9:01 pm

Noi avem un Singer 5430; ea si-a facut toti banutii. Merge bine... Am cusut si blugi, chiar daca mai greu, insa a mers... Pt noi e ok. La vremea respectiva nu prea aveam ce sa alegem... Cel putin noua, nu ne-a facut nimic cu ochiul...
avatar
loremunteanu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Vin 13 Mar 2009, 10:24 pm

Masinuta mea brother XL5700;sunt multumita de ea,pacat ca nu ma pricep eu mai bine (inca),masina este f buna.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Vin 13 Mar 2009, 11:04 pm

Dar un triplock cat costa?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Mar 2009, 11:21 pm

luiza a scris:A mai aparut o masina noua in catalogul Quelle online.
Seamana cu cea la 355, numai ca are in plus mai multe cusaturi, si posibilitatea de a regla cusatura si pe lungime, si pe latime, iar pretul e de 505 lei.
Nu ma prind prea bine ce accesorii are, poate imi spuneti si mie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In afara de perna, foarfeca, centimetru, bobine, piciorus pentru butoniere, si unul pentru tiv invizibil (banuiesc ca e cel cu surub) si ace..ce sunt celelalte? Placuta aceea e pentru anularea transportului? Parca nu prea seamana cu ce am mai vazut pana acum.

Pupici multi. hug
Luiza, revin cu un citat tradus din parerile cumparatorilor, acestei masini de cusut:
"Un adevarat cal de lucru pentru toate hobbyists şi semi-profesionist de ajuns ca nu am avut de aşteptat ca o astfel de maşină rubuste şi puternic pentru această mică de bani este posibil, la toate. Aici se cunosc cu adevarat ceea ce faci, acest sistem ar fi cu siguranţă mai multe din categoria de preţ între 120 - 150 EUR pentru a găsi. Concluzie, o masina care nu este atât de mult departe. Deci, cine este de veghe pentru o bună toate-scop maşină de cusut cu un profesionist atinge, este absolut aici cu acest drept de consiliere. Pentru bani de fapt, de neconceput!"
rade rade rade
Nu mai radeti, ca mine, de traducerea Google, dar inteleg ca e robusta, buna pe multe tipuri de materiale, chiar si mai multe straturi de blug. Si m-am mai uitat la piciorusul care a ramas neelucidat, cel mic si inalt, pare a fi pt cusut fermoar ascuns wink dar nu bag mana in foc.
Andreea, frumoasa cos sa o stapanesti si folosesti, santoasa! Un triplock minim 300-400 lei(cele chinezesti din Sam expo, fara garantie shot ), mediu si f.f.f. bun Privileg, la 800lei si apoi Brother la vreo 1500lei.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de zylv Sam 14 Mar 2009, 10:29 am

andreea,sa stapanesti sanatoasa masina,dar da-mi si mie mai multe detalii,deoarece pe aceasta masina am pus si eu ochii.spune-mi daca este o masina robusta,deoarece toate masinile pe care le-am vazut in magazine mi se par sighinase.ii spuneam sorei mele ca imi par masini de jucarie rade .Eu am o masina victoria,nu mai stiu ce model,dar este o masina robusta,care are toate piesele de metal,astfel incat o simti la mana ca este trainica.Astazi chiar o sa pun poze cu masinile mele
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Sam 14 Mar 2009, 8:48 pm

Nu stiu daca o pot numi robusta deoarece nu am mai avut alta sa le pot compara.Are suveica din metal,am inteles ca cele cu suveica din teflon ar fi mai rezistente.Coase gros fara probleme,nici nu i-am schimbat acul,face butoniera intr-un singur pas (montezi nasturele la capatul piciorusului si face butoniera cu rezerva la dimensiunea perfecta pt nasturele dorit,tu doar tii pedala apasata-chestia asta mi se pare f interesanta dama ) ..Intreaba-ma ce anume vrei sa stii si iti spun...Cei de la brother au spus ca nu au probleme la service cu modelul asta.

Merci admina,ma gandeam ca este mai scump un triplock,800lei mi se pare rezonabil pentru cineva care se pricepe si face treaba cu el...Coase si materiale elastice?

Acesta pare chinezaraie? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre andreeaX in Sam 14 Mar 2009, 9:03 pm, editata de 1 ori
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Sam 14 Mar 2009, 9:02 pm

Andreea, Privileg-ul coase perfect tot ce-i dai la surfilat, chiar n-am avut probeleme de cand il am. Nu am schimbat setarea de la doc gros la organza, mi-a surfilat perfect fara sa increteasca pe organza sau sa rupa ata pe doc. Elasticele necesita mici reglari la butonul de transportor diferential, dar e simplu. Orice, tricot, jersey, am avut chiar un elastic transversal ca un fel de plasa, marunta si subtire si mi-a imbinat rochita, fara probleme.
Cel de pe okazii pare chinezesc, clar. Il gasesti la fel sau chiar mai ieftin in Sam expo. Dar cum am zis, fara garantie, nici de la vanzator. Stiu ca si eu am cautat inainte, ceva mai ieftin, dar nu e. Mai bine astepti pana strangi banii necesari si iei Privilegul, clar(si neaparat pe cel cu transport diferential, care e cu 100 lei mai scump, nu pe cel de 700lei).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de andreeaX Sam 14 Mar 2009, 9:05 pm

Merci mult,deocamdata ma gandesc,nu vreau sa cumpar inca si oricum daca ma hotarasc iau unul bun chiar daca mai scumput. Deci triplockul surfileaza sau si coase marginile impreuna daca vreau? Scuza ma ca sunt grea de cap zid
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty masinile noastre de cusut

Mesaj Scris de jeni_m Dum 15 Mar 2009, 9:19 am

Buna fetelor!Am nevoie de ajutor!
Am avut aproape 20 de ani o masina de cusut Ileana(superbuna),si de curand am schimbat-o cu Singer Inspiration 4210,foarte buna si ea!
Problema este ca nu prea stiu sa o folosesc,in afara de cusatura dreapta sau zig-zag,din astea usurele.La butoniere sunt in ceata!!Manualul de folosire este tradus foarte prost si ca imagini si ca text,deci inteleg f putin!
Rugamintea mea este daca are cineva acest model sa-mi spuna si mie mai multe despre ea sau sa imi trimita ceva instructiuni mai clare decat am eu acum!
Va multumesc mult!
avatar
jeni_m
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Admina Dum 15 Mar 2009, 10:44 am

Andreea, triplockul(overlock-ul) iti va surfila marginile partilor croite, ca sa nu se desire, iti va imbina doua parti de material(ca sa eviti coaserea lor ulterioara), dintr-o cusatura la triplock surfilezi si imbini partile(merge mai bine pe jerseuri sau materiale elastice, unde chiar ramane cusatura elastica, asa cum trebuie). Cusatura se poate face cu 3 sau 4 fire, poti obtine pt voaluri sau satin si tiv rulat(eu n-am incercat, totusi). Un triplock insa nu-ti va face tivul de la tricouri(cusatura de acoperire, coverstich), pt asa ceva exista alta masina coverlock-ul sau uberdeck-ul dar e si mai scump decat un triplock.
Jeni_m, sunt multe fete care au masini de cusut Singer, sper sa-ti raspunda cineva. Eu pun aici 🔗Manualul 4210. Asteptati sa se incarce, ca e marisor. La pagina 48-49 vei vedea explicatiile, pe care probabil le ai si tu, traduse. La pag. 47 explica cum sa selectezi cusatura pt butoniera, apoi ce-i drept nici eu nu prea pricep. La Brother si E&R-ul meu sunt 3 setari: una pt partea stanga a butonierei(masina coase in marsarier), a doua pt partea de sus ingusta a butonierei(coase pe loc un zig-zag), apoi butonul 3 pt revenirea pe latura dreapta(zig-zag ingust drept) si ultima parte a butonierei o faci revenind pe treapta doi, cea cu zig-zag-ul pe loc, folosit la partea ingusta de sus:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Daca seamana cat de cat cu cele de la Singer, atunci incearca asa, dar am vazut ca trebuie sa setezi si latimea zig-zag-ului pt butoniera.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 1 - Pagina 5 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB