Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Explicatii simboluri diagrame - tricotat

+47
Dorulet
LRodica
mlizeta
anaid170
valentinadof
AcidoR
Maria Tatuti
odrina
canadianca50
Alyna_ct
geo
PCatalina
Dionisia
T_mihaela
piciul
dorinamisov
gretty
lucyca39
mari01
cassandra30
cozma felicia
ivanoiuadela9
Cristinick
tantza_m
cristina iosif
Karina33
pufoi
Uca
cory74
loredana40
georgescu olimpia
aba
myky7robc
lari_77
georgeta.prnic
florentinadinu
SoranaI
danniela
europolis
stoy
Giobsy
irish05
samo99ro
ramona75
ioana soare
mira24
Serban Valentina
51 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de irish05 Mar 11 Oct 2011, 4:40 pm

ioana soare a scris:mie nu mi se deschide poza. arata ca fundita campaniei impotriva cancerului la san? ca asa este simbolul pentru ochi rasucit.

da, jhoana Smile asa arata.
acum urmatoarea intrebare - cum adica rasucit? Smile))) (glumesc)
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de stoy Mar 11 Oct 2011, 4:58 pm

Euro multumesc mult, am si poza cu modelul gata facut ( in poza apare ca niste volanase modelulasta ) dar tot nu intelegeam ce-i cu carligele astea.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de europolis Mar 11 Oct 2011, 6:32 pm

Ma bucur ca ai inteles tinand cont de "arta" mea de a explica wink
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de danniela Mar 11 Oct 2011, 6:49 pm

Si cerculetele ca lacrima de care se agata vcarligele cums e fac??? Ca parca nu is ochiuri obisnute!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de europolis Mar 11 Oct 2011, 6:52 pm

Sunt 3 ochiuri prinse in primul
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de danniela Mar 11 Oct 2011, 7:03 pm

Aha, multumesc Euro love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de europolis Mar 11 Oct 2011, 7:12 pm

Cu placere Danniela hug
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de SoranaI Lun 02 Ian 2012, 3:59 pm

Buna ziua tuturor! Si pentru ca numai ce am trecut in noul an as dori sa va urez un "La Multi Ani Sanatosi si frumosi!". Am vazut atat de multe lucruri frumoase - tricotate si crosetate - incat mi-am zis ca trebuie sa incerc si eu sa fac ceva! Din una in alta mi-am cumparat o carticica cu niste saluri tricotate. Cand ma intorc din concediu o sa scanez si poze si o sa va trimit. Intrebarea - rugamintea mea este: oare ma puteti ajuta sa descifrez diagramele? Eu sincer am incercat dar ma izbesc de limba germana ca musca de parbrizul masinii aflata in miscare. N-as vrea sa postez ceva de dragul de a posta. Daca credeti ca ma puteti ajuta voi scana si trimite atat poza salului cat si diagrama (poate scanez tot si va trimit....mie mi-au placut mult). Multumesc frumos indiferent de raspunsul vostru! Am uitat sa va spun: sunt incepatoare cu ambitii mari dar asta nu inseamna ca daca imi explicati ceva o sa va stresez incontinuu pana oi invata. Sunt adepta muncii individuale si studiului individual....in sensul ca nu vreau sa plictisesc - stresez pe nimeni.
SoranaI
SoranaI
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/12/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Giobsy Lun 02 Ian 2012, 4:57 pm

Sorana, bine ai venit!
Sunt sigura ca diagramele vor fi descifrate pana la urma. Asa ca, asteptam sa le postezi.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de SoranaI Lun 02 Ian 2012, 5:09 pm

Multumesc frumos Giobsy. Va mai dura pana voi ajunge acasa si le voi posta (cel mai devreme pe 12 ian) dar o voi face imediat ce voi avea posibilitatea. Pana atunci..zile line!
SoranaI
SoranaI
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/12/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de florentinadinu Lun 09 Ian 2012, 7:37 pm

buna fetelor
sunt Flori
am o mare rugaminte daca ma poate ajuta si pe mine cineva sa imi explice sabloanele de plovare ca nu le inteleg deloc. ms

florentinadinu
florentinadinu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Giobsy Mar 10 Ian 2012, 9:30 am

Flori, bine ai venit!
Alege concret o diagrama si sunt sigura ca cineva te va ajuta cu explicatii.
Simbolurile difera de la un creator la altul si nu pot fi explicate la modul general.
Daca te referi la sablon ca tipar (rascroieli la maneci si la gat, ajustare pe talie, etc) atunci un amanunt important il constituie grosimea firului si a andrelelor. Abia dupa ce faci proba de ochiuri iti vei da seama cum trebuie sa scazi sau sa cresti.
Oricum, nu ezita! Suntem aici!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de SoranaI Vin 13 Ian 2012, 4:07 pm

Buna ziua
Am revenit cu cele promise
Astfel, salul pe care mi-as dori sa il pot face (extras din cartea cumparata in Germania) este cel din imagine:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Diagrama lui.....e o "minunatie"

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



O alta poza a acestui sal este urmatoarea (poza din dreapta):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Imi pare rau si poate ma invatati cum sa postez si imaginea direct fara a va trimite link-urile de acces.

Daca ati avea cont pe Dropbox si v-as sti adresele de e-mail v-as putea trimite toata cartea care are diagrame (dar in limba Germana) pentru urmatoarele modele:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Va multumesc pentru ajutor!

SoranaI
SoranaI
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/12/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Ian 2012, 6:00 pm

Pai Sorana, daca ai cartea inseamna ca ai si pagina cu explicatiile simbolurilor. Nu exista carte sau revista fara asa ceva.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de SoranaI Vin 13 Ian 2012, 6:45 pm

Buna seara Ioana Soare,

Pai am cartea (acum vad ca o pagina cu o diagrama nu s-a incarcat) dar eu limba germana nu o stiu.

Am incercat sa traduc simbolurile dar a fost o catastrofa! (gen un simbol din diagrama a fost tradus prin cuvantul "retea").
Pe pagina care lipseste este fiecare simbol explicat..dar eu chiar nu reusesc sa il traduc. Crede-ma ca am incercat cu dictionarul, cu google translate.....nu reusesc.

Din pacate nu mai pot posta si pagia a doua din diagrama (paginile scanate le am pe calculatorul de la firma) dar luni promit sa o fac.

La mine nu este problema de bunavointa ci de limba germana.
Oricum, multumesc frumos!
SoranaI
SoranaI
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/12/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Ian 2012, 9:05 pm

sunt bune si explicatiile in germana, sunt fete care cunosc limba, si chiar daca nu, se deduc mai usor asa.

ce stiu din semnele de acolo:

punct negru in patratel - ochi pe dos la rand fata, ochi pe fata la rand dos.

cerc - jeteu

triunghi dreptunghic negru cu ipotenuza in partea dreapta- 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga
triunghi dreptunghic cu ipotenuza in partea stanga - 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta

triunghiul echilateral negru, cu varful in jos - cred ca inseamna scadere dubla, dar trebuie verificat cu explicatiile. de obicei e orientat cu varful in sus si de aceea nu sunt sigura
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 02 Feb 2012, 7:49 pm

Nu stiu daca este bine sa postez aici,dar am tot cautat,si nu gasesc locul potrivit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty simbol revista

Mesaj Scris de lari_77 Vin 10 Feb 2012, 8:56 am

buna ziua,

in revista "lucru de mana" apare un simbol , si anume "rc" pe care nu reusesc sa-l deslusesc , ma puteti ajuta?
avatar
lari_77
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de ioana soare Vin 10 Feb 2012, 9:20 am

rand circular
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de lari_77 Vin 10 Feb 2012, 9:22 am

multumesc!
avatar
lari_77
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de myky7robc Vin 10 Feb 2012, 11:07 am

in prima diag postata aici de georgeta, ce inseamna bulinele acelea asezate la intersectia patratelelor? ca nu imi dau seama din esantionul lucrat mai sus?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de aba Vin 10 Feb 2012, 11:12 am

Sunt margelute negre cusute.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de myky7robc Vin 10 Feb 2012, 11:31 am

pocnit aba, eu recunosc ca-s batuta in cap in dimineata asta, dar nici nu vad prea bine si culorile sunt apropiate, dar macar dupa cluciul acela al bobitelor tb sa-mi dau seama.
multumesc
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de aba Vin 10 Feb 2012, 11:46 am

Nu esti batuta in cap, pupi ,sincer nu prea vad rostul acelor margelute la modelul si firul asta, dar poate in realitate se vede bine...
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de myky7robc Vin 10 Feb 2012, 11:59 am

da, se poate ca nuantele sa fie altfel in realiotate decat in aici
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 2 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB