Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Explicatii simboluri diagrame - tricotat

+47
Dorulet
LRodica
mlizeta
anaid170
valentinadof
AcidoR
Maria Tatuti
odrina
canadianca50
Alyna_ct
geo
PCatalina
Dionisia
T_mihaela
piciul
dorinamisov
gretty
lucyca39
mari01
cassandra30
cozma felicia
ivanoiuadela9
Cristinick
tantza_m
cristina iosif
Karina33
pufoi
Uca
cory74
loredana40
georgescu olimpia
aba
myky7robc
lari_77
georgeta.prnic
florentinadinu
SoranaI
danniela
europolis
stoy
Giobsy
irish05
samo99ro
ramona75
ioana soare
mira24
Serban Valentina
51 participanți

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de cory74 Sam 25 Feb 2012, 9:24 am

Saru'mana muuult, Mari! Cred ca ma descurc acum love
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de mari01 Sam 25 Feb 2012, 9:29 am

cory cred ca am gresit la 2 ,e ochi fata pe rand dos
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de tantza_m Sam 25 Feb 2012, 8:18 pm

Olimpia, in sfarsit am tradus. Am tradus cum am stiut din rusa, dar nu stiu daca va fi pe inteles .

Elastic:
R fata: 2 och pe fata incrucisate , 2 och pe dos;
R dos: 2 och pe fata, 2 och pe dos incrucisate.

Model de baza: 22 och x 20 rind= 10x10 cm
Elatic: 22 och x 22 rind= 10x10 cm

Spate: pe andrele N 5 se pun 88 och (pt marimea 36-38) si se tricoteaza elasticul. Dupa 10 cm de la inceputul lucrului se trece lucrul pe ace N 6 si se tricoteaza modelul de baza. Simultan se scade, pt talie,din ambele parti alternativ la fiecare al 2-lea si al 4-lea rind 8 x 1 och (=72och). Apoi se adauga din ambele parti la fiecare al 6-lea rind 8 x 1 och (=88och). Dupa 41 cm de la inceputul lucrului se inchid din ambele parti 8 och pt maneca si la fiecare al 2-lea rind 1 x 1 och (=70 och). Dupa 17 cm de la inceputul rascroielii manecii se inchid 38 och din mijlocul rindului, pt rascroiala la gat. Pt rotungire se inchid din interior la fiecare al 2-lea rind 2 x 2 och. Dupa 60 cm de la inceputul lucrului, cele 12 och ramase se inchid.

Fata: se tricoteaza ca si spatele,dar cu rascroiala pt gat mai adanca. Pt aceasta ,dupa 11 cm de la rascroiala manecii, se inchid 14 och de la mijlocul rindului, si apoi la fiecare al 2-lea rind 8 x 2 och.

Maneca:Pe andrele N 5 se pun 44 och si se tricoteaza elasticul. Dupa 13 cm se trece lucrul pe andrele N 6 si se tricoteaza modelul de baza, adaugand din ambele parti la fiecare al 6-lea rind 10 x 1 och(=64 och). Dupa 49 cm de la inceputul lucrului se inchid din ambele parti 7 och si la fie care al 2-lea rind 2 x 2 och, 15 x 1 och. Dupa 63 cm de la inceputul lucrului, se inchid cele 12 och ramase.
Dupa ce se unesc partile, pe rascroiala gatului, cu ace N 5, se iau 74 och si se tricoteaza elasticul 11 cm.
Cu croseta N 3,5 se crosetaza marginea gulerului, manecilor si marginea de jos a puloverului.(din pacate aici nu stiu cum se traduc abrevierile)


3 cu linie inferior = din 2 jeteuri coborate se fac 3 och ( alternand 1 fata, 1 fata incrucisat);
punct rosu in patrat = 1 jeteu , se coboara in rindul pe dos si se mai face un jeteu,care se coboara in rindul urmator;
punct negru in patrat = 1”bubita” : din 1 och se fac 5 och (alternand 1 fata, 1 dos), cu aceste 5 och se tricoteaza 4 rinduri(1 rind fata, 1 rind dos, astfel ca pe fata lucrului toate och sa fie pe fata), apoi toate 5 och se tricoteaza impreuna pe fata;
sageata in patrat = se trece 1 och netricotat pe andreaua dreapta, se tricoteaza 2 och impreuna pe fata, si se trece ochiul format prin cel trecut pe andreaua dreapta.
tantza_m
tantza_m
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : chisinau
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Sam 25 Feb 2012, 10:29 pm

vai draga de tine cit ai avut de tradus.multumesc din suflet ,nu stiam ce este cerculetzul rosu si acuma imi dau seama care e treaba, iti multumesc inca o data dar imi place modelul asta si am zis ca nu ma las pana nu il fac love pupi Flowers acuma am toata traducerea si sunt sigura ca am sa reusesc acuma
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty sunt incepatoare

Mesaj Scris de lucyca39 Sam 03 Mar 2012, 7:35 am

as vrea sa stiu fiecare notatie pt a putea citi o diagrama...va rog sa ma ajutati...si unde pot gasi diagrame pt modele....va multumesc
lucyca39
lucyca39
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 03/03/2012

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de gretty Sam 03 Mar 2012, 7:40 am

Buna, Lucyca, bine ai venit pe forum; spune in ce anume vrei sa inveti sa lucrezi: andrele, croseta, ca sa poti primi indrumari.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de dorinamisov Sam 03 Mar 2012, 7:51 am

Bine ai venit,Lucyca ! treptat ai sa descoperi lumea minunata in care ai intrat.
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Dum 18 Mar 2012, 8:14 pm

fetelor spuneti-mi si mie ce inseamna semnul acela in forma de sageata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de piciul Dum 18 Mar 2012, 8:29 pm

E semnul de torsada...parca sunt trei ochi cu trei ochi care se petrec si apoi se lucreaza..trecerea se face pe fata...eu asa vad... Smile nu stiu daca am explicat pe inteles..dar au mai explicat fetele la torsade! Numai bine!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Dum 18 Mar 2012, 8:47 pm

piciu , nu alea , ci semnul ala ca o umbrela in mijlocul frunzei sau floare ce o fi
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de myky7robc Dum 18 Mar 2012, 9:03 pm

olimpia, eu cred ca sunt trei ochiuri care se scad impreuna, dar intr-un anume fel explicat f bine pe aici undeva de ioana soare.
sa incerc eu daca imi amintesc: se iau 2 och nelucrate de pe stanga si se trec pe dr, iar apoi se lucreaza al treilea dupa care se trece prin cele doua nelucrate, deci se scad practic 3 ochiuri deodata, daca o fi asa semnul ala pe care tu nu il intelegi.
poate mai sare cineva sa vedem. wink
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de piciul Dum 18 Mar 2012, 9:14 pm

Sageata inseamna 3 ochiuri lucrate impreuna, ochiul 2 din cele 3 il aduci in fata ochiului 1 si asa le lucrezi impreuna.
/ - scadere fata spre dreapta pe rand impar, si scadere dos spre dreapta pe rand par;
\ - scadere dos spre stanga pe rand par, si scadere fata spre stanga pe rand impar.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Dum 18 Mar 2012, 9:25 pm

multumesc fetelor , banuiam eu ca asa este dar am citit si de pe model si nu prea imi parea ca treb sa scad 3 deodata, am sa incerc sa vad cum iasa Merci
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Lun 07 Mai 2012, 12:33 pm

tantza-m , salveaza-ma si pe mine cu acest model , sa mi-l traduci si mie daca se poate [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de tantza_m Lun 07 Mai 2012, 1:53 pm

se fac 32 och
randul 1, 3, 5, 7 - 2 och lucrate impreuna, 2 jeteuri, 2 och lucrate impreuna primul il rasuciti, 2 och fata s.a.m.d
randul 2 si celelalte randuri pare - se tricoteaza pe dos, iar cand ajungeti la jeteuri se face primul pe fata si al 2-lea pe dos
randul 9, 11, 13, 15 - 1 och fata, * 2 och fata, 2 och lucrate impreuna, 2 jeteuri, 2 och lucrate impreuna primul se rasuceste *, la sfarsitul randului 1 jeteu, 1 och fata ( ce e intre * * se repeta )
incepand cu randul 17 desenul se repeta
tantza_m
tantza_m
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : chisinau
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Lun 07 Mai 2012, 10:38 pm

multumesc mult tantza-m , treb sa dau de baut, un suc
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de T_mihaela Mar 08 Mai 2012, 6:53 am

georgescu olimpia a scris: nu prea imi parea ca treb sa scad 3 deodata, am sa incerc sa vad cum iasa Merci

Ma bag si eu ca musca.De fapt nu scazi 3 ci doar doi.Din trei ochi ramai cu unul central.Se compenseaza cu cele doua jeteuri de pe acelasi rand ( mai spre stanga ).
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Dionisia Mar 08 Mai 2012, 2:56 pm


Fetelor, am si eu nevoie de ajutor! unde gasesc explicatiile simbolurilor din rusa pt. modelul acesta pus de stoy:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/quote]
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de pufoi Mar 08 Mai 2012, 4:21 pm

Dionisia vezi la ,,resurse si link-uri tricotaj'', la pag 25 a postat Danida un link,78 modele de tricotat .
La sfarsitul cartii, pag. 27, daca mai tin bine minte,sunt explicate toate semnele. Vezi daca se potrivesc semnele de acolo, aici.
La o prima vedere, eu zic ca se potrivesc.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de tantza_m Mar 08 Mai 2012, 10:31 pm

cu placere Olimpia.
Dionisia, am incercat sa traduc simbolurile
1- och fata
2- och dos
3- jeteu
4- lipsa ochi
5- 1 och fata lucrat rasucit
6- 2 och fata lucrate impreuna prin fata andrelei (scadere spre dreapta)
7- 2 och fata lucrate impreuna prin spatele andrelei (scadere spre stanga)
8- 3 och fata lucrate impreuna , din 3 och ramai cu unul central
9- 3 och fata lucrate impreuna prin fata andrelei (scadere spre dreapta)
10- 3 och fata lucrate impreuna prin spatele andrelei (scadere spre stanga)
11- 4 och lucrate impreuna pe fata / 7 och lucrate impreuna pe fata
12- dintr-un och se fac 3: 1 och fata, 1 jeteu, 1 och fata
tantza_m
tantza_m
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : chisinau
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de piciul Mier 09 Mai 2012, 6:02 am

Este foarte frumoasa bluza..desi e un disconfort sa nu vezi exact "cum se vede la spate"! wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Dionisia Mier 09 Mai 2012, 10:54 am

multumesc frumos, pufoi si tantza_m
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Mier 09 Mai 2012, 11:24 am

tanzta-m esti o dulceatza de fata , multumesc mult ptr ajutor love kiss si daca tot esti o dragutza as vrea sa te mai rog sa imi traduci inca 2 modele, m-am gandit sa imi fac niste esantioane cu modele sa le las mostenire
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de tantza_m Mier 09 Mai 2012, 12:42 pm

draga Olimpia, din pacate si spre rusinea mea , nu cunosc engleza la fel de bine ca limba rusa.
pentru unul din modele am gasit un video pe yotube. poate iti este de ajutor.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
tantza_m
tantza_m
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : chisinau
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de georgescu olimpia Mier 09 Mai 2012, 8:07 pm

multzumesc mult, e bun si modelul acesta kiss Flowers
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 5 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB