Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(6)

+71
geia
Panea Laura
aurelia.c
crazyalyna
loo.lory
DANIELA.I
costy_nika
d.dana.c
pepy24
ionela stefan
loremunteanu
denygina
tomari
Abinusu
alice07
olympia
diana_roxana
tatiana_c
m-julie
danabarbu2007
Giobsy
StMihaela
diada
Miniona
louise27
adelykitt
bibidesign
laurin
dis26
ellybijoux
violeta25
ema
veronicas
leonutza69
alexaaa08
SilviaDumitrescu
melus
florentina69
GABRELA
danae
edesia
Uca
rivka
LauraOlteanu
SWIFT123
valentinadof
haute_couture
virus
ocshy
salahhe
elena gina
rosita
Danny24
ancuta_ancuta
geany
margot
Dobri Ionela
zylv
amnro
Cornelya
mada93
mnarcisa
Admina
Karina33
cory74
aurishta
Noemi
veniciuc nicoleta
nadina_b2005@yahoo.com
MagdaMarin
MihaelaT
75 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de GABRELA Sam 09 Oct 2010, 2:20 pm

scuze Mihaela sunt si eu la inceput
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de melus Sam 09 Oct 2010, 2:29 pm

Scuze. Hai, ca am mai cautat pe aici si l-am gasit. bucurie
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de amnro Sam 09 Oct 2010, 2:54 pm

melus, daca mai vrei informatii in plus, iti trimit de prin cartile pe care le am eu. sa-mi zici ca tb sa le pozez.

florentina si virus, multumesc mult pentru raspunsuri. as discuta zile intregi despre croitorie si tot ce implica, pe karina cred ca am secat-o cu intrebarile, asa ca daca imi permiteti va iau si pe voi la rand. Merci

E adevarat ca dupa ce ai un tipar si materialul croit urmeaza poate adevarata munca, de coasere si finisare. si e adevarat ca de... comoditatea e mare. eu de ex. pana nu am inceput sa lucrez pentru cliente (adica cand lucram doar pt mine strict) , nu folosem fierul, bieul, proba insailat etc. ma grabeam sa termin ce incepeam, la sfarsit evident ca era o mare dezamagire asa ca lasam produsul, nu-l corectam si treceam la urmatorul. si tot asa. mai rau ma chinuiam decat sa am satisfactii ca fac si eu ceva frumos. acum zic eu ca am depasit etapa asta, dar aveam in continuare niste idei fantasmagorice cum ca daca te pricepi desenezi tiparul, croiesti materialul, il cosi, la proba vine perfect, finisezi si gata. acum inteleg si eu ca nu e chiar asa, si ca oricat te-ai pricepe, tot e nevoie de niste calcule, de rabdare si multa munca si mai ales, ca la final exista niste "bube" dar le stii doar tu, pentru ca "din avion nu se vad" (multumesc karina).

cu burda ce sa zic... parerea mea e au niste idei de baza si schimba doar materialele, lungimile produselor sau ale manecilor, mai pun/scot o pensa un pliu ceva si gata noua revista. exista modele care se repeta 100% nu au absolut nimic schimbat, si de-asta mi-am propus de atatea ori sa nu mai cumpar revista, dar cum spuneam sunt dependenta de croitorie.

virus, daca faci doar un sarafan din burda ma supar pe tine. nu stiu daca ti-ai dat seama dar avem asteptari mari de la tine. asa ca uimeste-ne! si e valabil si pentru restul concurentilor (nu mai zic concurentelor ca deja e discriminare Smile). nu e un concurs pentru incepatori asa ca eu cel putin astept sa apara elemente inedite.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de melus Sam 09 Oct 2010, 3:27 pm

Amnro, multumesc f.f.f. mult! Nu stiu ce altceva as putea intreba acum in afara " problemei" mele cu pantalonii.Am gasit la "Constructia tiparelor" cum se face cel de pantaloni.E super.
Insa nu stiu daca acest tipar se aplica integral in cazul copiilor.Eu vreau sa-i fac pantalonii fetitei mele care are aproape 10 ani.Este mai 'naltuta si mai dezvoltata decat majoritatea fetitelor de varsta ei.Nu e grasa, dar are soldurile cam plinute in comparatie cu talia f. subtire. Banuiesc ca se pot adanci pensele... Apoi, rascroiala funduletului as face-o mai mare...
E posibil sa aiurez, nu stiu daca sunt stapana pe termeni, dar ma streseaza, ca li s-a impus la scoala tinuta:sacou si pantaloni negri + bluza alba.
Si imprimanta nu merge ca as fi scos de pe leko.
zid
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Sam 09 Oct 2010, 5:16 pm

masuri care trebuie luate pe corp pentru pantaloni:
1 , lungimea exterioara a pantalonuilui LXT (prescurtare) din talie pana sub tocul pantofului (atentie nu se ia in considerare betelia)
2 , circonferinta talie TG
3 , circonferinta sold S
4, lungimea interioara a pantalonului LINT (de sub tocul pantofului pana intre picoare , stiu pare ciudat si comic dar asta este si asta se aplica in cazul barbatilor ca nu este rusinos si daca croitorul / croitoreasa este in relatii foarte bune cu clientul sau daca acesta accepta) daca croitorul este barbat , clienta femeie si aceasta din urma nu accepta se aseaza clienta cu fundul pe masa si cu unul dintre picioare sa atinga podeaua se masoara distanta din talie pana la masa si rezulta lungimea slitului acesta lungime scazuta din lungimea exterioara rezulta lungimea interioara (acum daca clienta vrea cu talie joasa se poate scadea sau adauga ) aici este mult de explicat si poate si de aratat
5 , lungimea pana la genunchi LG se masoara dintre picioare pana la mijlucul genunchiului sau LINT / 2 +5 = rezulta lungimea pana la genunchi
deci lungimea interioara se imparte la doi si se adauga 5 cm acesti centimetri se adauga in sus (cum am mai spus trebuie vazut nu stiu cati inteleg dupa concurs promit sa fac poze si sa arat ) si acesta este un exemplu de formula matematica care se aplica in croitorie caci totul in constructia tiparului este matematica


Ultima editare efectuata de catre virus in Sam 09 Oct 2010, 5:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare)
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de melus Sam 09 Oct 2010, 7:28 pm

Multumesc, virus. Circumferinta pulpei si a genunchiului nu trebuie masurata?
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de florentina69 Sam 09 Oct 2010, 9:12 pm

Amnro, ma ofer voluntar.Uite,subiect de discutie,cum ajungi la nivelul la care nu conteaza ce dimensiuni si conformatie au clientele ce-ti bat la usa?
Dezbatem maine dupa 14 daca nu intervin neprevazute.
avatar
florentina69
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 09 Oct 2010, 9:36 pm

Seara buna!

Ma puteti toca si pe mine la cap si-n limita timpului va ajut cu cat stiu. Am fost cam ocupata(nu-i o noutate, stiu zid ) si am intrat doar pe fuga. Plus ca fiind concurs mi-s satula sa citesc postari 'goale' facute doar pentru numarul minim impus de concurs.

Melus trebuie masurate si circumferintele pulpei, genunchiului si-a largimii dorite la glezna. E mult de explicat, ia in calcul tiparul pus de maistra si calculeza-l pe marimile tale/fetei.

Amnro stii ca eu croiesc doar pe material. Tipar imi fac pentru detalii unde se modifica ceva, gen cute, taieturi mai multe si in directii diferite. Si am simplificat metoda de calcul ,am adaptat-o noilor cerinte si sunt convinsa ca proba pe clienta vie(adica NU manechin) este esentiala si obligatorie. Asta pentru ca materialele au elasticitate sau nu, cad greu sau isi iau zborul, se rasucesc sau stau impecabil asa cum visez eu ca ar trebui sa fie toate materialele.

Insertia termocolanta eu o croiesc cat piesa pe care-o aplic, o lipesc, retusez ce mai iese pe margini si cos, descalc, calc. Atata vreme cat se foloseste insertia potrivita materialului totul e bine. Mi s-a intamplat(si-am invatat din greseli) sa nu se 'pupe' insertia cu materialul si-am dezlipit si-am pus alta.

Mi-as dori sa stau vreo saptamana intr-o sectie adevarata de croitorie sa mai invat/fur una-alta. Cel mai mult am invatat singura fiind atenta la orice noutate. Plus ca desfacand si modificand haine 'de gata' am invatat ce si cum se face.

Fetelor riscati-va sa croiti, sa coaseti si asa veti invata. Poti lectura tomuri intregi de teorie, pana nu pui mana sa faci tu, sa aplici ce-ai citit, ce-ai vazut, ce-ai auzit n-are nicio valoare.

Sa aveti spor! Si va astept cu intrebari hug
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de melus Sam 09 Oct 2010, 9:47 pm

Multumesc, Karina pentru sfat.Eu sunt deocamdata in faza de "renovat" sau reciclat haine mai vechi sau care nu mai pot fii purtate. Astfel observ cat de cat cum sunt realizate.
Am facut acum vreo 2 ani 2 rochite fetei mele. Daca mai dau de ele, le postez, sa aveti de ce "va rade".
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 09 Oct 2010, 10:05 pm

Karina33 a scris:Seara buna!
Atata vreme cat se foloseste insertia potrivita materialului totul e bine. Mi s-a intamplat(si-am invatat din greseli) sa nu se 'pupe' insertia cu materialul si-am dezlipit si-am pus alta.
Interesant ar fi de stiut si ce insertie se "pupa" cu ce material. Ca noi astea mai ne croitorese... cred ca luam insertie si atat. Daca se pupa bine daca nu se pupa.... zicem ca e ceva ce facem ni gresit nu ca insertiei nu ii place de material sau invers.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de alexaaa08 Sam 09 Oct 2010, 10:07 pm

Am si eu un palton care e doar captusit. E subtire si as vrea sa il mai `adaug` ceva. Cand eram mai mica aveam o geaca care pe interior avea o vesta dintr-un material pusof si care tinea de cald prinsa cu nasturi. M-am gandit ca ar fi o solutie buna...dar nu stiu ce material sa folosesc. Imi puteti da cateva sfaturi?
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 09 Oct 2010, 10:17 pm

Silvia eu in ultima vreme folosesc insertie pe suport elastic, tip relon. Asta merge bine si pe saten, stofe subtirele, poplin, panza mai plina, in mai ales daca sunt si elastice.
Pentru stofe groase am insertie gen panza tesuta dar e din ceva material rar, pufos (o sa incerc sa fac niste poze si postez la furnituri sau vad eu pe unde se nimereste mai bine).
Pentru gulere, bentite sau alte detalii mai folosesc o panza plina, neteda.
Pentru materiale subtiri si neelastice, pentru intaritul dublurilor diferite folosesc hartie, dar si aia e moale, usoara, fluida cumva, se muleaza bine pe materiale.

Alexa incearca o blanita artificiala cu fir scurt si-o tivesti de jur imprejur cu paspoal din ceva panza sau stofa subtirica ca sa poti face pe ea butonierele de prindere. Ar mai fi flecele dar se lipeste de haine si devine enervant.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de amnro Sam 09 Oct 2010, 10:22 pm

melus, uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] poate gasesti ceva interesant.


Ultima editare efectuata de catre amnro in Sam 09 Oct 2010, 10:23 pm, editata de 1 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de alexaaa08 Sam 09 Oct 2010, 10:23 pm

Multumesc Karina. O sa ma duc sa caut si daca ma decid o sa va arat ce mi-a iesit.
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 09 Oct 2010, 10:29 pm

Multumesc Karina! Ca de obicei promta si amabila. Dar (stii ca la mine mereu e cate un dar) Spune ca la tute, cum cer eu la magazin insertie pe suport elastic, tip relon, are un nume ? Nu ca vanzatarele ar si toate ce le intreb da.... macar asa sa ma dau mare croitoreasa rade si sa le dau peste nas ca sta cu el in tesaturi si nu stiu denumiri rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 09 Oct 2010, 10:46 pm

Dejeaba! Eu arat cu degetul(nu m-a invatat mama bine, stiu) si spun: de-ala 5 m, de-ala 3m! Dar pe alb n-aveti?

In Valcea nu prea gasesc ce vreau, ce-mi trebuie. Asa ca in drumurile la capitala caut si-mi iau sa am, sa fie de toate pentru toti. Plus ca daca gasesc ceva nou iau macar 2-3m sa incerc, sa vad cum se comporta si daca-mi place data viitoare iau cat imi trebuie.

Aaaa, am uitat ca am prostul obicei ca-n mercerii si-n magazinele cu materiale sa nu stau in fata tejghelei, intru in spate si cotrosesc prin toate, pana nu pun mana pe ceva nu cumpar.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Sam 09 Oct 2010, 11:23 pm

Mi-am amintit ceva legat de vanzatoare.O trimit pe una din cumnate sa-si material pentru camasuta la baiat....ii zic sa ia si intaritura"gen hartie"...pentru maneci si guler...Ea vine cu 2 metri de triplu voal,si cu un metru de vipusca,ca ia zis vanzatoarea ca cu aia se intaresc manecile rade
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Noemi Dum 10 Oct 2010, 12:12 am

Trebuia sa ii spui termocolant Smile
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 10 Oct 2010, 12:18 am

da da sa crezi tu ca de termocolant au auzit. Am cerut eu si se uita la mine......de parca o injurasem de mama. Pana nu i-am explicat ca e o chestie care se pune pe panza si peste care se trece cu masina de calcat si care se lipeste si intareste panza nu i-a trecut uitatura furioasa. Ba a venit si "sefu" din spate sa asculte depre ce vorbesc. Asa ca... au magazin de tesaturi si sunt vanzatoare...toate tantili care nu ai nici o legatura cu croitoria sau cu tesaturile

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de leonutza69 Dum 10 Oct 2010, 12:51 am

ca nu stiu despre ce vb e o treaba dar daca se mai uita la tine ca si curca-n lemne....ca si cum esti tu aia care nu sti ce vrei.....eu in schimb nu le stiu cum se chiama nici in romaneste nici in italiana....inainte sa cumpoar ceva intru pe google , caut, ma informez...te doare capul cu croitoria mea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Dum 10 Oct 2010, 12:10 pm

fetili nu stiu pe la voi cum este dar la mine in craiova sa stiti ca tantili vanzatoare de la genu asta de magazine tint sa cred ca au facut cursuri de specialitate sau sant in domeniu ca stiu despre ce vorbesc acum ca ele incearca sa vanda intai produsele de calitate si foarte scumpe asta este politica firmei dar in rest cunosc de toate pa pe deasupra imbraca nasturi in materialul clientului ,croiesc ,dau sfaturi in legatura cu tonurile de culoare ce , cu ce se asorteaza , e drept nu sant multe magazine de genul asta dar unu din cate mai tin eu minte are vreo 10-12 fete pe acolo de cum intri te si ia una in primire
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de rosita Dum 10 Oct 2010, 6:33 pm

Ce discutie interesanta s-a incins aici, ce-mi place!
Am si eu o intrebare - doua referitoare la tiparul de pantaloni:
-circumferinta pulpei se masoara in pozitie asezat sau in picioare? Eu personal, daca masor circumferinta respectiva in pozitie asezat, trebuie sa mai adaug 3-4 cm fata de masuratoarea facuta in picioare, nu stiu de unde se creaza acea extra-masa, lol!
- din lungimea turului masurata pe corpul nostru, cat se aloca partii din spate, si cat partii din fata atunci cand facem tiparul? Care e proportia intre cele doua?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Dum 10 Oct 2010, 6:43 pm

rosita a scris:Ce discutie interesanta s-a incins aici, ce-mi place!
Am si eu o intrebare - doua referitoare la tiparul de pantaloni:
-circumferinta pulpei se masoara in pozitie asezat sau in picioare? Eu personal, daca masor circumferinta respectiva in pozitie asezat, trebuie sa mai adaug 3-4 cm fata de masuratoarea facuta in picioare, nu stiu de unde se creaza acea extra-masa, lol!
- din lungimea turului masurata pe corpul nostru, cat se aloca partii din spate, si cat partii din fata atunci cand facem tiparul? Care e proportia intre cele doua?

masurile pe corp inclusiv de cea care zici tu se iau in pozitia drept nu incordat nu cum tind uni sa "suga "burta la cea de la pulpa depinde si de modelul de pantalon cea dea doua intrebare , aici conteaza si conformatia corpului acum vb de o conformatie normala partea de spate se croieste ulterior taieri celei de fata , in partea de sus se lungeste cusatura de tur cu circa 4-5 cm dar se si mareste linia de talie spre dreapta spre cusatura laterala cu 2-3 cm
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de rosita Dum 10 Oct 2010, 7:33 pm

Virus, ai putea sa imi spui, te rog, in functie de ce model de pantalon ne masuram circumferinta pulpei asezat sau in picioare? Nu stiam ca exista o diferenta din punctul asta de vedere, si mi se pare interesant, sper sa nu abuzez prea tare de timpul tau!

In ce priveste cea de-a doua intrebare a mea despre turul pantalonului, inteleg de la tine ca turul pentru spate se croieste pe baza celui pentru fatza prin inaltarea liniei taliei cu 4-5 cm. Eu pana acum am folosit cam de cele mai multe ori tipare din Burda, si uite, am fotografiat acum doua tipare de pantalon din Burda ca sa vezi cum arata la ei tiparul pentru spate comparat cu cel de fatza (cel pentru spate e pus deasupra, sper sa se inteleaga).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Este un tipar pentru o conformatie obisnuita, marimea 44, dupa unul dintre ele am facut un pantalon de poba si a iesit ok (nu perfect, dar ok). Linia turului pentru spate mi se pare nu numai inaltata pe linia taliei, ci si destul de scobita la partea inferioara, deci destul de diferit fata de cum spui tu, si de aia nu sunt sigura daca e suficient numai sa inalt linia taliei la spate ca sa obtin un pantalon care vine bine. Ce parere ai? Multumesc!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Dum 10 Oct 2010, 8:12 pm

rosita , masurile se iau doar in picioare ca de altfel toate masurile , eu nu cunosc nici una ca sar lua altfel nici chiar la maneca (uni tind sa indoaie mana cand masoara lungimea maneci)

tiparele care le ai tu si aici in poza sant ok cel din stanga daca ai pune partea de spate mai centrata adica sa imparti latimea celei mari egal in fiecare parte
ai vedea exact ce am zis eu , turul este mai inalt cu cativa cm fata de cusatura slitului de la partea de fata si ca linia taliei este mai lunga in partea stanga cu 2-3 cm (muta tiparul de spate sa acoperi parte de fata care se vede pe cusatura interioara)o sa iti desenez eu imediat ce tre sa muti ,numai putin
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB