Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(6)

+71
geia
Panea Laura
aurelia.c
crazyalyna
loo.lory
DANIELA.I
costy_nika
d.dana.c
pepy24
ionela stefan
loremunteanu
denygina
tomari
Abinusu
alice07
olympia
diana_roxana
tatiana_c
m-julie
danabarbu2007
Giobsy
StMihaela
diada
Miniona
louise27
adelykitt
bibidesign
laurin
dis26
ellybijoux
violeta25
ema
veronicas
leonutza69
alexaaa08
SilviaDumitrescu
melus
florentina69
GABRELA
danae
edesia
Uca
rivka
LauraOlteanu
SWIFT123
valentinadof
haute_couture
virus
ocshy
salahhe
elena gina
rosita
Danny24
ancuta_ancuta
geany
margot
Dobri Ionela
zylv
amnro
Cornelya
mada93
mnarcisa
Admina
Karina33
cory74
aurishta
Noemi
veniciuc nicoleta
nadina_b2005@yahoo.com
MagdaMarin
MihaelaT
75 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 28 Sept 2010, 10:30 pm

Rivka tie ce-ti trebuie de fapt? Panza/relon/hartie pentru intarit sau adeziv pentru tivuri?
Ca poate gasesti din prima la metraje, nu la mercerie. La noi in oras cam pe la tesaturi as gasi(daca nu as lua din Bucuresti) termocolante de-astea.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Uca Mier 29 Sept 2010, 8:57 am

Fetelor, aseara am modificat o fusta ( trebuia starmtata), si cand am desfacut-o in talie ce sa vezi, era cusuta o bentita de nici 0.5 cm chiar pe cusatura, roata taliei ( partea superioara a beteliei unde se indoaie materialul fata - dos, pe dos,peste termocolul care intarea betelia ).
Pentru ce se foloseste? Eu m-am gandit ca sa nu se intinda stofa la cusut ( avea doua cusaturi, na prin care era cusuta bentita de mterial la un cm de margine si cea de-a doua pentru unirea celor doua parti de material.... of cred ca v-am ametit, mai bine faceam o poza.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Mier 29 Sept 2010, 9:09 am

ucabesty a scris:Fetelor, aseara am modificat o fusta ( trebuia starmtata), si cand am desfacut-o in talie ce sa vezi, era cusuta o bentita de nici 0.5 cm chiar pe cusatura, roata taliei ( partea superioara a beteliei unde se indoaie materialul fata - dos, pe dos,peste termocolul care intarea betelia ).
Pentru ce se foloseste? Eu m-am gandit ca sa nu se intinda stofa la cusut ( avea doua cusaturi, na prin care era cusuta bentita de mterial la un cm de margine si cea de-a doua pentru unirea celor doua parti de material.... of cred ca v-am ametit, mai bine faceam o poza.

Nu la cusut ci la purtat. Se foloseste si la rascroiala manecii daca e stofa subtire. Varianta mai noua e termocolanta si peste ea se coase normal.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de geany Mier 29 Sept 2010, 10:45 am

Exact, si as mai adauga, la fel se adauga pe linia umarului la tricoturi, se prinde direct in incheeietura cu overlockul.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty ajutor croitorie

Mesaj Scris de edesia Vin 01 Oct 2010, 6:25 pm

buna! suna nou venita pe acest site si totodata incepatoare in ale croitoriei. Am doua nelamuriri, deocamdata: ce inseamna grainline??! si dupa ce-mi fac tiparul din hartie, tai materialul exact dupa el sau las si cativa cm. ptr ceea ce intra la coasere?

P.S. Imi fac o fusta


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 01 Oct 2010, 10:02 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
edesia
edesia
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : focsani
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de danae Sam 02 Oct 2010, 10:36 am

Grainline inseamna in lungul firului, adica in lungul materialului. Daca ai lasat deja rezerve pe tipar, nu mai lasi altele, daca nu, lasi rezerve pe material.

Fetelor, pun si eu o intrebare. Mi-am cumparat niste stofa de la Sharbeck si as vrea sa imi fac un poncho. Dar nu stiu daca trebuie sau nu data la apa intai. Adica, daca nu o fac si apoi imi ramane guleras? scratch
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 02 Oct 2010, 11:33 am

Danae eu as arunca stofa in masina de spalat si i-as da un ciclu normal de spalare(asa cum ai spala ponchoul gata) si apoi vezi daca a intrat sau nu.

Eu multe materiale le bag la spalat inainte de-a le lucra.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de danae Sam 02 Oct 2010, 7:24 pm

Merci Karina, asa trageam si eu sa fac. pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Dum 03 Oct 2010, 11:01 am

materialele care intra la apa in general cam 90 % dintre ele au in compozitie mai mult de 85% bumbac , multe dintre ele dupa actionarea unor factori externi ( umiditate , temperatura mai nou caldura ) isi schimba propietatile .
Materialele care sant bagate la apa inainte pot aparea ulterior usor purtate sau decolorate , pentru evitarea acestui aspect croieste mai mare cu o marime produsul sau instiinteaza clientu ca produsul daca este spalat inainte de a fi lucrat poate aparea usor schimbat la culoare. wink
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de GABRELA Dum 03 Oct 2010, 12:19 pm

Sau folositi detergent si balsam de calitate:)))),glumeam.Se poate face proba si pe o bucatica mica de material care se spala si se observa dupa daca isi modifica dimensiunea
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de rosita Joi 07 Oct 2010, 5:29 pm

Am si eu o nelamurire, sper sa ma poata ajuta cineva. Cand aplic intaritura termocolanta pe o piesa de tipar, ea acopera si rezerva de cusatura, sau se aplica strict pana la cusatura? Ma gandesc ca daca acopera inclusiv rezerva, cand intorc pe fata piesa respectiva (sa zicem guler, de exemplu) intaritura va ingreuna aplatizarea materialului pe margine si va sta umflat. Cum se face corect? Multumesc!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de amnro Joi 07 Oct 2010, 7:27 pm

eu stiu ca nu acopera rezerva. este croita fix cat tiparul, altfel intr-adevar se ingroasa cusatura. dar.... lenea e mare inocent
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Joi 07 Oct 2010, 7:52 pm

rosita a scris:Am si eu o nelamurire, sper sa ma poata ajuta cineva. Cand aplic intaritura termocolanta pe o piesa de tipar, ea acopera si rezerva de cusatura, sau se aplica strict pana la cusatura? Ma gandesc ca daca acopera inclusiv rezerva, cand intorc pe fata piesa respectiva (sa zicem guler, de exemplu) intaritura va ingreuna aplatizarea materialului pe margine si va sta umflat. Cum se face corect? Multumesc!

intaritura se croieste fix cat piesa nu , nu va ingrosa rezervele de cusatura , pentru ca nu vei folosi intaritura groasa pentru o tesatura suptire (logic) pentru un efect cat mai bun :
[i]sfat : croieste piesa cu 1 cm mai mare decat tiparul de jur impejur la fel si intaritura , lipeste intaritura pe stofa si apoi taie piesa fix cat tiparul astfel piesa nu se va deforma in timpul lipiri termoculatului si iti garantez ca va iesi perfect
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de amnro Joi 07 Oct 2010, 8:43 pm

virus, tu faci si croitorie la comanda? stii cumva care sunt etapele "legale"?
adica 1. intai iei masura? 2. ce faci cu ea? 3. ce faci la prima proba si dupa? 4. ce faci in continuare? imi dau seama ca sunt intrebari cam prostesti dar ma interesa o parere avizata, sa lucrez si eu profesionist. lol!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de rosita Vin 08 Oct 2010, 2:03 pm

Virus, iti multumesc pentru raspuns, dar nu sunt sigura ca am inteles bine: spui ca intaritura acopera si rezerva, am inteles bine?
Iar in a doua parte a raspunsului spui ca ar trebui sa croiesc piesele dupa ce am lipit intaritura pe material ca sa nu se deformeze? Scuza-ma, dar nu stiu daca am inteles corect. Merci.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de geany Vin 08 Oct 2010, 4:01 pm

Rosita, in a2-a parte ti-a recomandat sa lipesti intaritura inainte de a taia materialul. Este mai practic, si nu fuge materialul ca atunci cand ai lipi dupa ce este deja croit (taiat)...

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Vin 08 Oct 2010, 10:32 pm

so luam pe rand:
amnro, nu am mai lucrat comanda de foarte mult timp pentru cineva strain
am facuto dar acum din lipsa de timp nu prea etapele astea ar cam fi 1, intrebi clientu ce vrea sasi faca apoi iei masuri 2: dupa masurile luate construiesti tiparul si croiesti (acum ca il faci pe hartie sau direct pe material asta depinde de mana croitorului) urmatoarele etape difera in functie de produs , la sacouri de comanda se fac pana la 3 probe fiecare dupa cateva operati bine stabilite , pantaloni ar cam fi rusinos pentru croitor daca depasesc o proba , fusta la fel si asa mai departe , in general la produse usoare (sant considerate produsele din partea de jos a corpului si din parte de sus camasi , bluze )proba se face inainte de operatiile de aplicare a manecilor (pentru verificarea rascoiturilor) la largime inante de tighelire si asa mai departe este mult de explicat difera in functie de produs cum am mai zis

rosita: da intaritura acopera si rezerva de coasere , a 2 varianta se numere recroire in general se aplica la piesele mici gulere, steiuri , capace de buzunare , petlite sau epoleti nu iasa din aceasta categorie nici piesele mari : piepti maneci se lasa o rezerva de 1 cm de jur imprejur se lipeste intaritura si apoi se recroieste piesele vor iesi perfect dupa tiparul de croit
exista si cazuri cand la rezerva de cusatura trebuie o ranforsare a acesteia adica pe rezerva de coasere se aplica o bentita de intaritura de obicei taiata pe bieu lata de 1,3cm pentru o mai frumoasa asezare a acesteia la gata adica cantul unui sacou, palton va arata mai drept si nu se va mai valui cand se tigheleste pe fata
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de florentina69 Sam 09 Oct 2010, 11:00 am

Amnro,as putea sa-ti povestesc si eu cate ceva despre etapele croitoriei pe comanda
1.se stabileste materialul,modelul si se discuta despre detalii pentru afla daca imaginea pe care o are clientul despre produsul finit coincide cu a croitorului, este important deoarece uneori din folosirea eronata a termenilor se fac greseli
2.se croieste si se pregateste pentru prima proba prin insailare. Este foare important cum se executa proba pentru ca se pot corecta unele greseli sau nepotriviri ale tiparului
3.se face proba
4.se executa corecturile, se trag cusaturile la masina,SE PRESEAZA CU FIERUL, se sulfileaza unde e cazul,se fixeaza lungimile, se aplica manecile,se apropie cat mai mult de varianta finala
5.se face a doua proba
6.se executa corecturile,daca e cazul,dupa care se incearca finalizarea produsului dand o mare importanta finisajelor.Se calca foarte bine produsele,mai ales cusaturile si terminatiile.Chiar si inaintea aplicarii captuselii produsul trebuie calcat foarte bine.
Lucrurile nu sunt complicate, doar ca din comoditate sau nestiinta se omit etape importante pe care la final le observam.
Din ce am urmarit pana acum discutati mult despre tipare si foarte putin de restul procesului.Ati evoluat mult .Am invatat si eu lucruri noi.
Sunt multe de spus, mai putem discuta pe aceasta tema.
Va doresc mult spor
avatar
florentina69
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Sam 09 Oct 2010, 12:03 pm

aici sant de acord cu florentina 69 multi clienti cer unele lucruri care sant imposibile la materia prima care o aduc , vor sa fie infoiata si sa stea creata putin ridicat si aduc un material care cade greu (asta in general intalnesti la femei )
corect ar fi daca inainte sasi achizitioneze materia prima sau inainte sati achizitionezi materia prima sa te gandesti la model sa vezi din ce material ar cade frumos , de obicei se intampla in felu urmator : pleaca doua prietene la "shopinguiala" si in drumu lor dau de un magazin cu tesaturi si articole de menaj si una dintre ele se mira - vai ce misto este si ce sclipeste , mama ce flori misto are - ar merge o bluza cu spatele si umaru drep gol -

cat despre tipare sau ca se vorbeste mult despre ele ce sa zic cum mi sa mai spus si mie "aici se face cu ce avem prin casa " nu m-am apucat sa zic ca una din etape ar fi constructia direct pe materal a tiparului dupa masurile luate pe corpul clientului sau cum se face dupa formule matematice (pentru cei care nu stiu constructia unui tipar asta necesita matematica si orice pensa sau buzunar de pe un produs nu este pus la intamplare si se afla in urma unei formule matematice , si in orice program de constructie tipare fie el asistat de calculator sau nu de la asta se pleaca de la formule matematice )si de asta se vorbeste mult de tipare nu sant multe persoane aici care o "fac " fara tipare , si revista burda de asta a fost conceputa , si daca vati uita atent la niste numere de acum 2 ani si la ultimele care au aparut o sa vedeti o schimbare radicala de gen si stil indiferent ca moda se schimba sau nu asta datorita designerilor vestimentari care au trecut pe la redactie si fiecare cu conceptiile lor .
si sa fiu in ton cu forumul sa nu vin cu un sarafan la concurs dupa o schita facut de nu stiu cine , am ales un model dintr-o revista burda wink
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de GABRELA Sam 09 Oct 2010, 12:41 pm

Eu nu inteleg............virus tu faci tipare sau lucrezi dupa tipare gata facute?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de GABRELA Astazi la 12:54 pm
M-ar interesa si pe mine cum imprimati tiparele...

mutat de la resurse


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 09 Oct 2010, 1:53 pm, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate)
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de virus Sam 09 Oct 2010, 12:58 pm

GABRELA a scris:Eu nu inteleg............virus tu faci tipare sau lucrezi dupa tipare gata facute?
lucrez si dupa tipare si fac si tipare , fara tipar lucrez la fuste , pantaloni , la astea nu este asa de mult de calculat si in general la persoane fara dificultate mare in a modifica regulile de croit
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de florentina69 Sam 09 Oct 2010, 1:29 pm

Nu condamn folosirea tiparelor gata facute, nici nu poti sa lucrezi la inceput altfel daca nu te specializezi intr-un mediu profesionist, numai ca-mi doresc sa vad produse simple lucrate bine,pentru inceput.
Incurajez pe oricine sa foloseasca tiparele hainelor folosite,uzate.Cand lucrezi pentru tine si copii tai vezi cel mai bine unde gresesti si ce trebuie sa schimbi.Asta e valabil pentru cei ce sunt la primele creatii.
De mai bine de un an de cand urmaresc acest forum am observat ca sunt persoane la toate nivelele de cunoastere ale croitoriei, de aceea cred ca fiecare alege ce are nevoie din toate informatiile existente, discutand mai aflam si noi una,alta.
avatar
florentina69
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de GABRELA Sam 09 Oct 2010, 1:47 pm

Nici eu nu le condamn pentru incepatori
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 09 Oct 2010, 1:57 pm

off topic
Gabriela, sa faci un numar de mesaje nu trebuie sa postezi peste tot ca sa nu-ti fie fuzionate postarile ca eu oricum le mut unde le este locul si le fuzionez cyclops
Daca citesti Regulamentul vezi ca nu se accepta mesaje doar cu emoticon ca cel de
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] caruia nu-i inteleg semnificatia.
In doua zile ai facut 45 mesaje doar cu vai ce frumos, imi place,...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de melus Sam 09 Oct 2010, 2:15 pm

Ei, bine, eu caut cu disperare de ceva timp modul de construire a tiparului de pantaloni.Pe you tube am vazut ceva, dar eu avand acces la net doar cand dorm cei mici, nu aud explicatiile.Am chiar si o carte de croitorie descarcata de pe undeva, dar nu prea e pe intelesul meu. Adica, treaba cu 1/4(fiecare piesa a tiparului) din masurile luate la talie si sold o mai inteleg, e la mintea cocosului.
Ce nu inteleg este cum se calculeaza adancimea rascroielii in fata, in spate, lungimea acesteia... As mai vrea sa stiu exact ce masuri ale corpului trebuie sa iau pt. acest tipar.
Am citit si raspunsurile de la "Pantaloni (tutorial...), dar nu m-au lamurit.
Daca poate cineva sa-mi dea explicatiile complete pt. construirea acestui tipar, il/o rog sa o faca.
Aici sau la "Pantaloni..."
Raman datoare, ma rog de sanatate! Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 4246 Laughing
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(6) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB