Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sa construim un Dream catcher

+18
piciul
LRodica
irish05
Dorulet
diada
aalexander
violetas
firicel
elenao
Uca
Kristina
carmenco
cristiana.co
Gabiuta
aisha
geany
juliana
Admina
22 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de diada Dum 03 Ian 2016, 11:21 am

Mie imi zicea o prietena ca pot face cadrul din sarma mai groasa pe care o decorez cu ata sa nu se vada.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Dorulet Dum 03 Ian 2016, 11:31 am

Incearca si la un magazin pentru pescari,acolo am vazut inele mai mari.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 03 Ian 2016, 3:09 pm

Oooo...daaaaaaa...la chestia cu pescarii nu m-am gandit.Multumesc.
Admina m-am uitat la cercurile de gherghef dar preturile ...pffffff sunt cam piperate si nu stiu daca merita.Dar o sa merg prin Obor saptamana asta sa ma uit pe la tarabe ,ai dreptate .Tot la Obor am gasit si gheme de ata/sfoara (nu stiu cum sa ii zic) din bumbac alba si la pret foarte bun.
Multumesc mult Flowers
Inca o ideee pe care am cules-o de pe Pinterest este ca se poate inlocui panza de paianjen facuta din ata cu dantela sau chiar mileuri.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Dorulet Lun 04 Ian 2016, 7:21 am

Eu mi-am cumparat de la SH inelele,de fapt niste bratari subtirele(maxim 2 lei),foarte potrivite,pe care le-am imbracat cu panglici de diferite culori.Iar margelele din plasa sunt semipretioase,indicate pentru somn,liniste etc.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de irish05 Lun 04 Ian 2016, 5:04 pm

doaaaaaaaaaamne ce frumuseti! felicitari pt atata munca !
cum se lucreaza minunile astea???
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Dorulet Lun 04 Ian 2016, 5:20 pm

Ale mele nu sunt clasicele Dc,pentru ca in loc de plasa impletita eu folosesc noduletele frivolite.Dar au avut o mare trecere,asa incat nu mai am deocamdata niciuna.Asa ca pandesc la SH sa mai aduca bratarele.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 04 Ian 2016, 5:46 pm

Dorulet sunt foaarte frumoase.In poza par inele mari.
Irish05 daca dai cautare pe net ai multe tutoriale explicite.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Dorulet Lun 04 Ian 2016, 6:12 pm

Au 7 cm diametru,unele au fost de 8 cm.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Admina Lun 04 Ian 2016, 6:14 pm

Dorulet, al tau e o bijuterie, nu decoratiune. Nu am vazut asa, cu model finut, parca e de tatting. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de LRodica Lun 04 Ian 2016, 8:52 pm

Dorulet, e finuta dantela de la dream catcher.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de piciul Mar 05 Ian 2016, 7:11 am

Dorulet, cine le are deja (dream catcher lucrate de tine), viseaza fain!
Felicitari pentru arta ta si felul cum adaptezi la cererea "pietei"
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Ian 2016, 6:07 pm

Mi-a venit ideea de a folosi coliere de sarma "memory", din cele deja rotunde, la baza gatului. Deci ar fi mai mari decat bratarile, dar nu stiu daca sunt destul de rezistente. Poate prinse la capat cu leucoplast si intarite la fel, peste tot, apoi infasurata ata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 07 Ian 2016, 10:41 pm

Este rezistenta, sirma este otelita, 0,8-1mm grosime, este flexibila fara a se deforma. Cu un siret infasurat ar fi si mai groase.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 13 Ian 2016, 6:36 pm

Am reusit intr-un final cu ce am avut prin casa .Am folosit un colier din metal dur si astept penele comandate la Brasov.
Pentru urmatoarele am cumparat sarma la metru,am taiat-o ca sa aiba 16-18 diametru si am rugat o cunostinta sa sudeze capetele.Probabil sambata le voi avea.

Este primul facut dupa mult timp si mi-am iesit din mana dar repede mi-am reamintit deci la viitoarele cu siguranta voi fi multumita .Acum sunt asa si asa....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de gaza Joi 14 Ian 2016, 9:03 am

Da", ce faceti voi aici?!?

E o opera de arta!! Chiar arata bine,si din cate am inteles iti aduc vise frumoase!! love
Minunate lucrari. Va urmaresc...
Spor la treaba.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de gabriela1554 Dum 17 Ian 2016, 3:04 am

Eu nu am mai auzit de asa ceva...poate am vazut dar nu mi-a atras atentia...acum ca vad postarea si pozele cu ce ati realizat fac legatura cu ce mi-a zis sora mea ieri. Mi-a aratat asa ceva pus pe perete langa in tablou si mi-a zis ca de cateva zile il are si de atunci nu mai viseaza urat si doarme bine.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de fulvia Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm

nu numai penele sunt de negasit ci si cercurile pe care le doresc mai mari. Nu inteleg de ce nu se gasesc si trebuie sa improvizam. Chiar imi doresc sa fac unul de dimensiuni mai mari. Am confectionat unul dar sarma pe care am folosit-o este destul de moale. Stiti de unde pot achizitiona asa ceva???
fulvia
fulvia
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 01/08/2017

Sus In jos

Sa construim un Dream catcher - Pagina 2 Empty Re: Sa construim un Dream catcher

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB