Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de biscuitzel Mar 08 Sept 2009, 9:46 pm

multumesc mult.
dar nu prea am inteles cum se face partea de sus;imi trebuie tipar?si apoi cum se prinde de restul rochiei?eu credeam ca e din acceasi bucata de material.dupa capul meu as face drept sus,incretit cu o banda micuta de material,dar cred ca ar fi zid
din ceva elastic ar iesi cred,dar daca folosesc saten simplu nu-mi iese Sad
mai am destul timp sa experimentez,dar as vrea sa-mi iasa perfect pana la nunta.
avatar
biscuitzel
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de kla78 Mier 09 Sept 2009, 1:38 am

buna seara,eu n-am somn si ma mananca mainile sa croitoresc ceva wink sunt indragostita de cusutul asta la masina,parca vad ca iar ma prinde 5 dimineata tacanind masina.

Biscutzel incerc sa te ajut,sper sa reusesc ca nici eu nu am prea multa experienta,dar m-am uitat la rochita care o vrei si seamana partea de sus cu ceva maieute ce am facut pt mine,si mi se pare o rochita usor de facut.iti explic cum as face eu:
masori latimea apoi
te masori de deasupra pieptului pana sub piept si inmultesti cu 2 ,aceasta trebuie sa-ti fie lungimea(eu as dubla),apoi as increti-o cu elastic normal(nu ata elastica)partea din fata in poza se vede ca are ceva acolo intre sani,eu acolo tinand cont ca vrei sa fie rochita de mireasa as coase ceva margelute sau paiete,albe,sau poti frumos sa faci un fel de betita dubla si o cosi la masina peste incretitura,iar partea de jos e facuta pe bie,e foarte usor,daca bine imi amintesc parca Maistra a explicat la tipare si proiecte ,cauta in subiect si gasesti .
daca faci rochita din saten nu ai nevoie de captuseala

rochitele ce le-ai postat le-ai incretit cu ata elastica???eu am incercat sa fac cu ata elastica saten si nu am fost multumita deloc,nu stiu mi se pare ca materialul e prea finut pt a fi incretit asa,nu mi-a placut cu s-a asezat pe mine,si a ajuns in cosul de gunoi.

sper ca m-am facut inteleasa,si mai cauta prin subiecte ca asa am facut eu la inceput si uite ca acum multe chestii care mi se pareau imposibile acum imi sunt floare la ureche si pt asta le multumesc mult tuturor fetelor de aici ca sunt niste dragute toate!
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mier 09 Sept 2009, 9:34 am

StMihaela a scris:

Cand vreau sa cos, acele se indoaie periculos de tare si una sau ambele fire de sus se rup.
O sa incerc si cu ata de matase pe materiale mai fine, o sa intreb si daca nu au ace mai groase...

or fi acele prea subtiri? eu am luat de 90 si am incercat pe material de cearceaf si merge super! incearca sa dai mai slaba ata de sus, s-o mai slabesti, eu zic ca asta este buba. De ex eu merg cu masina la 3 la atele superioare (pe o scara de la 1 la 7)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Mier 09 Sept 2009, 2:04 pm

Multumesc frumos diada. Pana imi cumpar ace mai groase o sa incerc sa incerc si sa slabesc ata.
Si ata asta imi da batai de cap. Voi ce ate cumparati, ca mie unele papiote imi vine sa le arunc la gunoi.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de biscuitzel Mier 09 Sept 2009, 2:27 pm

am nevoie de ajutor Merci
am inteles in principiu cum ar pica pe bie,dar nu stiu cum sa fac trecerea spre solduri sa nu arate urat,asta in cazul in care as face din saten.si nu stiu cum sa prind captuseala,eventual si cupe.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
biscuitzel
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de umdc Mier 09 Sept 2009, 5:29 pm

StMihaela a scris:
Editez: am incercat si nu merge. Sad Poate acul prea subtire. E de 4 mm, asa mi-a dat de la magazin, nu m-am gandit sa cer mai gros.
Cand vreau sa cos, acele se indoaie periculos de tare si una sau ambele fire de sus se rup.
O sa incerc si cu ata de matase pe materiale mai fine, o sa intreb si daca nu au ace mai groase...
zid Greu inceputul asta, pana ma prind care unde si cum trebuie.

Mihaela, ce ai cumparat tu - 4 mm - e distanta intre ace, nu si grosimea (finetea) lor. Uite, eu am cusut cu asa tipuri de ace duble:
distanta intre ace - 2,5 mm cu finetea 75 - cu ele cosi tesaturi usoare
distanta 4 mm, finetea 75 - pentru tesaturi usoare si medii
distanta 3 mm finetea 90 - tesaturi medii
distanta 4 mm finetea 80 - tesaturi usoare, medii
distanta 6 mm finetea 100 - tesaturi grele.
Descrierea o poti gasi aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

De fapt, acest tip de cusatura, pe linga faptul ca este decorativa, vine sa ne inlocuiasca cusatura de acoperire de la masina uberdeck. Dar sa stii ca nu este foarte simplu sa cosi cu ace duble: in primul rind trebuie sa slabesti tensiunea din suveica pina la momentul, cind pe verso vei avea o cusatura in zig-zag si numai dupa asta sa incerci si tensiunea din firele de la ace.
Deci ideea functionarii acestui mecanism este urmatoarea: firele de la ace apuca firul din suveica concomitent si pentru ca sa obtinem o cusatura fara incretituri a materialului, e nevoie ca ata de jos sa "serpuiasca" - iata de ce eliberam mai intii tensiunea de jos.
Cum se elibereaza firul de jos iti las aici niste exemple:



Dar sa nu uiti sa treci inapoi la tensiunea atei cind coseai cu un ac - de asta retine tensiunea anterioara, ca sa-ti vina mai usor.

Mai trebuie sa "simti" si cerintele tesaturii, incerc sa te ajut prin citeva exemple de aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sa stii ca alegerea corecta a picioruselor de presiune te ajuta la obtinerea unei cusaturi prefesioniste!
Mult succes si sper sa-ti iasa.
umdc
umdc
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Republica Moldova
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de margot Mier 09 Sept 2009, 7:44 pm

umdc, am inceput sa cos cu o masina Singer CZ 893 pe care mi-am achizitionat-o acum 8-9 ani,care inca merge "bine'. Cand pun ghilimelele la bine inseamna ca de la inceput "mergea pe dos" - a sus mecanicul pe care l-am chemat cand era in garantie, a dasfacut-o,intors-o, probat-o iar la 5 minute dupa ce a plecat a facut "clanc" si a revenit la pozitia dinainte de revizie. Acest "invers" s-ar traduce prin faptul ca dintii graifarului sunt in sus in pozitia de repaos. Dar... am vazut ca merge si asa si nu l-am mai chemat imediat iar apoi atelierul s-a desfiintat. Acum ma ajut si cu un Brother RS 260 (pentru care am cumparat vreo 10 tipuri de picioruse care au instructiuni in toate limbil numai in lb. romana nu au) dar si cu un triplock Privileg 454D pe care l-am tinut 2 ani in cutie pentru ca la probe-i rupsesem atele si nu reuseam sa i le pun insa fetele de pe forum m-au facut sa caut un mecanic care sa-mi faca un minim de instructaj sa- pun la treaba. Pentru mine croitoria-i un hoby si-mi umple frumos timpul liber - putin cum este - permitandu-mi sa le fac cate o surpriza celor 2 fete care-s in Bucuresti si mai vin din cand in cand acasa.
De fapt in site-ul indicat sunt preentate o serie de picioruse pentru Singer. La masina mea care s-ar potrivi? Daca comercializati astfel de "utilaje" nu cumva dispuneti de instructiuni de utilizare pentru... sa spunem picioruse de Brother sau de Privileg? Daca raspunsu-i afirmativ pot reveni aici sau printr-un PM sa-ti indic codurile acestora.
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Mier 09 Sept 2009, 9:45 pm

Uau, multumesc Merci Flowers umdc
Cred ca o sa-mi iau si o suveica de rezerva, care va fi pentru acele duble. Sper ca nu e scumpa.
E din ce in ce mai complicat sa cosi Sad
Daca la inceput am crezut ca o sa mearga de la sine, acum am 3 tone de citit ca sa imi iasa lucrurile asa cum vreau.
Pana la urma o sa imi vina si mie "de la sine", dar pana atunci, va multumesc la toate pentru sustinere si rabdare.
flower
flower flower
flower flower flower

Editat: acul meu dublu e de 4 mm finete 90 (asa scrie pe el). Deci e de bine. Va trebui sa reglez tensiunile la masina de cusut. Si sa exersez. kiss


Ultima editare efectuata de catre StMihaela in Joi 10 Sept 2009, 12:19 pm, editata de 1 ori
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Dede Joi 10 Sept 2009, 10:46 am

Pe mine nu ma ajuta nimeni? Sad ce e asa greu ?
Dede
Dede
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 28
Localizare : orastie
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Joi 10 Sept 2009, 10:57 am

Draga Dede, cum sa te ajutam, nici nu stim ce ai desenat, deci de unde sa incepem cu ajutorul? pupi Daca iti faci putin timp [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link vei gasi cu siguranta raspunsuri referiotare intrebarilor tale, iar daca nu vei gasi, intri si postezi intrebarea ta cat mai exacta la topicurile respective. Cu siguranta vei fi ajutata unde ai nelamuriri.wink
Abea astept sa-ti vad creatiile finite. kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 10 Sept 2009, 11:07 am

Dede pune poza cu un lucrusor pe care l-ai desenat, o fustita, o bluzita, ce vrei tu si te ajutam de la inceput pana la final sa-l realizezi. Dar trebuie sa stim ceva concret, altfel eu personal nici nu stiu cu ce sa incep.
te asteptam cu detalii prietenie
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de biscuitzel Joi 10 Sept 2009, 11:17 am

buna dimineata! pupi
ma puteti ajuta pls? am pus o poza cu o rochita albastra in pag anterioara.as vrea sa stiu cum se face pas cu pas Merci Merci Merci
avatar
biscuitzel
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 10 Sept 2009, 12:27 pm

Biscuitzel partea de la bust a rochiei este foarte asemanatoare cu creatia Adminei de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link

Iar pentru partea de jos ti-a explicat Camy, ea se pricepe foarte bine.

Vezi ca in Burda numarul 12/2008 sunt niste modele cu partea de jos asemanatoare de ex. acesta link
Poti scoate tiparul din revista pentru partea de sub bust si iti va fi mult mai usor.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de biscuitzel Joi 10 Sept 2009, 12:46 pm

Multumesc Ioana. Cred ca am inteles. O sa incerc zilele astea. Merci Merci Merci
avatar
biscuitzel
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : constanta
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 10 Sept 2009, 2:16 pm

umdc, multumesc!
Eu mai stau cu cartea pe langa mine cand reglez ceva la masina.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de adana Joi 10 Sept 2009, 11:52 pm

buna seara!
am si eu o mare rugaminte.am 2 perechi de blugi care imi plac mult,dar spre supararea mea,au talia joasa.se poate mari talia?aveti vreo idee,sau din croiala,nu stiu...
va multumesc mult!
avatar
adana
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Dede Vin 11 Sept 2009, 10:10 am

Bine, nu mai am aparat foto asa ca nu am cum sa va arat una din creatiile mele, dar am gasit o fusta care seamana destul de bine cu una din cele desenate de mine
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

deci eu nu stiu absolut nimic despre croitorie si nici nu am masina de cusut, asa ca sunt destul de derutata. Cum trebuie sa incep, ce material trebuie sa folosesc, ce sa fac? Question Sad
Dede
Dede
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 28
Localizare : orastie
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Vin 11 Sept 2009, 10:20 am

Draga DEDE, in cazul tau, in primul rand trebuie sa-ti iei o masina de cusut, pe care sa o cunosti, va trebui sa incepi sa cosi pur si simplu pe resturi de materiale ca sa inveti sa cosi drept. Apoi incepi cu lucruri mici si anume , tivuri pt fata de masa sau fete de perina,,, ca sa-ti intri in mana trebuie practicat. Croitoria nu e chiar asa simpla cum pentru multi pare, sunt chichite si chichite care le vei descoperi lucrand, in timp. Te asteptam cu drag cu viitoarele tale creatii, si te vom ajuta cu placere acolo unde vei avea nevoie in functie de cunostintele pe care le detinem.
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Dede Vin 11 Sept 2009, 1:52 pm

Si cam cat ar costa o masina de cusut?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dede
Dede
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 28
Localizare : orastie
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 11 Sept 2009, 3:35 pm

Dede citeste ce s-a scris [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
Acolo gasesti discutii despre diferite modele, si link-uri catre ele. O masina poate costa de la 4-5 milioane in sus, in functie de marca si performante
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de margot Vin 11 Sept 2009, 7:02 pm

DeDe, daca varsta-i inscrisa corect - 13 ani - mai ocupa-te un pic de desenat, citeste ce posteaza fetele pe forum si peste vreo 2-3 ani, dupa ce ai exersat pe cusaturi drepte si obiecte simple vei putea trece la materializarea propriilor creatii.
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de adana Vin 11 Sept 2009, 11:16 pm

haideti va rog,ajutati-ma si pe mine Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 4246 invatati-ma si pe mine,daca este vreo posibilitate sa maresc talia la pantaloni Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 4246 Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 4246 Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 4246
avatar
adana
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Sam 12 Sept 2009, 11:20 am

Adana poti mari talia prin adaugarea unei bucati numita platca. Sunt sigura ca ai vazut la multe fuste asa ceva si se foloseste si la pantaloni; poate fi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] rotunjita usor sau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ascutita in partea de jos (forma de triunghi).

Cred ca pe laterale ar putea de 10 cm iar la partea din fata 13-15 cm (in functie de forma pe care o vei alege - la cea ascutita la varf merge 15 cm) fara rezerve la fiecare; eventual construieste pe o bucata de hartie pe care o pui pe langa tine cu blugii imbracati ca sa vezi aproximativ cum vine. Platca o construiesti cu materialul sau hartia indoita la jumate ptr ca vei construi un sfert de platca.

Succes cos
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de adana Sam 12 Sept 2009, 2:42 pm

multumesc mult.voi incerca,sper sa nu stric.si daca stric...din greseli se invata.multumesc!
avatar
adana
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de RalucaS Sam 12 Sept 2009, 3:01 pm

Buna fetelor,

am o nedumerire legata de coaserea gulerelor cu rever la jachete. Am incercat sa fac primul meu sacou, necaptusit ca sa fie mai usor, dar m-am impotmolit rau la rever. Nu am inteles nimic din explicatiile din Burda si nici pe net nu am gasit ceva mai edificator. Am cusut eu cumva aiurea, nu stiu ce o sa iasa, dar as vrea sa inteleg cum se face corect pentru viitor. Cateva ilustratii ar fi de ajutor.

Eu am ales modelul asta din Burda.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Multumesc!
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB