Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de bijuterii 2

+80
ador.mita
lori16ro
ancutza_47
emma81
greenscarf
cris_27
bibi2085
anca viragh
Admina
ioana soare
Liana
cris69
Floren
Zuri
Andrada907
plapandika
loriem77
nanavulpe
AlinaJ.Bijoux
camisca
aleahim67
danabekk
7furnici
Printesa Lia
pink
elyere
Made by Ank
aurishta
Day Lily
aligabriela
innette
Ela
andrabijoux
Bijutierul
Anca123
magdaR
ketza
Kristina
rdelia
Nicoleta Irimescu
alys77
JENI
darkpoke
luminita_khader
firimitura
mimy
MoniKozi
icabica
MihaelaT
Teodor Coca
roxanabacila
costi_iacob
zaharel
Mathe Iuliu
vallerya
dienutzababy
isa1980ro
lenut
adelinas62
betymi72
andrea.z style
Gabiuta
ADArt
ka.ra
Petriioni
Fran78cesca
Day
danusza
zmotocel
doni
onis
kristadesign
marabr
Lucia.BlueFlower
stoy
Giorgi
letho
SilviaDumitrescu
aruan
ppisic
84 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de ppisic Vin 06 Aug 2010, 12:58 pm

Ketza- in primul rand bine ai venit!
Ti-am mutat aici intrebarea.
Cu ajutorul acestui disc faci un fel de siret impletit, pe care poti adauga si margele.
Daca cauti pe google gasesti multe informatii...Uite de ex. aici un tutorial:link
Si aici cateva modele :link

Nu stiu acum exact cat costa, parca ceva in jur de 10euro , impreuna cu o carticica si cateva fire (asta in Olanda, si acum vreo 4 ani, acum nu mai stiu). Eu mi-am facut singura unul la un moment dat, dintr-un carton mai gros Smile
Parerea mea este ca cel mai important e firul pe care il folosesti. Traditional se folosete un fir de matase, care e ca un tubulet si ies chestii faine. Eu am incercat cu bbc si a iesit asa si a asa...oricum, pe mine nu m-a cucerit tehnica asta, am renuntat repede:)
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de ketza Vin 06 Aug 2010, 1:34 pm

Multumesc ppisic!

In timp ce asteptam un raspuns am intrat prin tutorialele recomandate aici.
E impresionant cat de deschisi sunt oamenii preocupati de handmade... Unii dintre ei au facut chiar o mica afacere din asa ceva si nu se sperie de concurenta... ba chiar isi dezvaluie mici secrete Smile. Sunt incantata hug . Ai de unde invata tehnici, despre materiale, furnizori, etc..
Nu stiu de ce nu v-am cautat mai demult... Si acum nu stiu ce sa incerc mai intai wink
Am facut un set cu margele din fimo (facute de mine). Nu e cine stie ce, dar e prima mea "lucrare". Sper sa reusesc sa postez si o fotografie zilele astea.
Si sper sa reusesc sa continui cu margelitul, pentru ca imi place foarte mult.
Multumesc inca o data, va poop.
ketza
ketza
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de magdaR Lun 09 Aug 2010, 11:18 pm

Buna seara!
Eu sunt noua intr-ale "bijuteritului" si cel mai mult imi place sa lucrez cu sarma argintata. Dar, tare ma mai supar zid cand se vad pe ea urmele clestilor (mai exact ale zimtilor de la falcile clestilor).
Spuneti-mi, va rog, ce pot sa fac ca sa nu se mai intample asta?
magdaR
magdaR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 47
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 28/06/2010

http://magdahobbyarts2.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de betymi72 Mar 10 Aug 2010, 2:22 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gasesti aici si despre asta...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de magdaR Mar 10 Aug 2010, 11:07 pm

Multumesc Betymi72. Merci Eu incercasem cu leucoplast, dar aluneca... O sa incerc si cu banda izolatoare, poate o sa am mai mult succes.
Inspiratie maxima si spor sa aveti. Flowers
magdaR
magdaR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 47
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 28/06/2010

http://magdahobbyarts2.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Hey!

Mesaj Scris de Anca123 Joi 19 Aug 2010, 11:19 pm

Buna tuturor! Numele meu este Anca si sunt novice in ale bijuteritului. Recent am descoperit fimo si dupa ce am citit cam toate postarile de pe forum legate de acest subiect pot spune ca am acumulat o multime de informatii utile. Totusi mai am unele nelamuriri, cum ar fi sistemul de prindere al pandantivelor. Am observat multe modele care aveau pur si simplu o za prin care se legau de lant, dar am observat si alte metode, care nu imi dau seama cum au foist realizate zid . Voi cum le faceti?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze daca nu am postat mesajul unde trebuia Embarassed
Anca123
Anca123
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de firimitura Vin 20 Aug 2010, 7:59 pm

Anca exista la magazinele cu accesorii pentru margelit si agatatori pt pandantive, care sunt usor de prins si de utilizat. dar asa cum ai zis si u , se poate pune si o simpla za. Eu folosesc zale sau acele agatatori cumparate de la simoshop.ro
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Totul despre Argint

Mesaj Scris de Bijutierul Vin 27 Aug 2010, 4:38 am

Ştiaţi că?

Pentru a ameliora setea, atunci cînd nu se poate bea nimic, puteţi ţine în gură un obiect de argint.
- Organismul unui om cu masa de 70 kg conţine aproximativ 0,07 mg de argint.
- Cei care poartă bijuterii de argint sînt mai calmi.
- Argintul se foloseşte şi sub formă de aliaje cu alte metale, la confecţionarea monedelor, la protezarea dinţilor, la confecţionarea bijuteriilor şi tacîmurilor.
- Soluţiile coloidale de argint se utilizează în medicină ca mijloace antiseptice, pentru tratarea bolnavilor de tuberculoză.
- Pînă la descoperirea penicilinei, argintul era extrem de valoros, fiindcă era singurul dezinfectant cunoscut. Un kilogram de aur preţuia cît 7 kilograme de argint. Azi, cu un kilogram de aur, se pot cumpăra 74 kilograme de argint.


Sănătate preţioasă
Leacuri de argint

• Apa păstrată în vase de argint are calităţile unui antibiotic natural extrem de eficient


Încă din cele mai vechi timpuri, bogaţii mîncau cu tacîmuri de argint. Preoţii împart sfînta împărtăşanie cu linguriţă de argint. Apa sfinţită rezistă timp îndelungat dacă e ţinută în recipiente de argint. Ce au în comun aceste practici? Argintul, un metal ale cărui virtuţi terapeutice au fost ţinute în secret secole de-a rîndul. Astăzi, ştiinţa a făcut mii de teste care au confirmat că ionii de argint au efect bactericid. Distrug circa 650 viruşi şi germeni, constituind astfel un dezinfectant extrem de eficient. Dintre toate întrebuinţările curative ale argintului, cea mai cunoscută este apa de argint, leac pe care-l cunosc şi astăzi oamenii de la sate. Şi despre care se spune că ajută la menţinerea sănătăţii şi păstrarea longevităţii.
Un medicament vechi de milenii
Acum 4.000 de ani, medicii chinezi făceau acupunctură cu ace de argint. Fenicienii navigau luni întregi peste mări. Ei transportau apa, vinul şi laptele în vase din argint, pentru a le păstra nealterate un timp îndelungat. Vechii greci au observat că în perioada războaielor, aristocraţii nu sufereau de dizenterie. Explicaţia: foloseau tacîmuri şi veselă din argint care i-a protejat de multe epidemii şi boli. Coloniştii americani care străbăteau Vestul puneau adesea un dolar de argint în lapte pentru a-i întîrzia alterarea. La începutul secolului, doctorii prescriau nitrat de argint pentru ulcerele de stomac şi puneau cîteva picături de soluţie de argint în ochii nou născutului pentru a distruge eventualele bacterii care ar fi putut provoca orbirea. Bijutierii care lucrează cu argint sînt renumiti pentru sănătatea lor. Staţiile cosmice NASA şi MIR folosesc argintul coloidal pentru transformarea apei reziduale în apă potabilă. Practic, argintul este un dezinfectant universal, adevărat medicament, detronat însă de apariţia penicilinei şi uitat pe nedrept. Antibioticele sintetice fac bine, dar au şi o serie de efecte dăunătoare, plus că organismele patogene devin rezistente la acestea. N-ar fi mai bine să încercăm şi argintul?
Antibiotic şi antioxidant
Rolul argintului în organismul uman poate fi descris ca un „sistem imunitar secundar“. Din rezultatele obţinute de dr. Hery Margraff aflăm că argintul are capacitatea de a distruge în 6 minute peste 650 de categorii de microorganisme patogene, virusuri, bacterii, paraziţi şi fungi. Ca antibiotic natural, argintul luptă cu bacilulul dizenteriei, cu Salmonela, Escherichia coli, Streptococul pneumoniae, Streptococul mutans (cauzator principal al cariilor dentare) şi alte microorganisme dăunătoare. S-a mai constatat că argintul este un puternic antioxidant natural, distrugînd radicalii liberi (cauza a peste 60 de boli printre care cancerul şi boala Alzheimer). S-a demonstrat că argintul este şi un imunomodulator, adică ajută la creşterea imunoglobulinei din clasa A, M, G şi a limfocitelor T. În domeniul chirurgiei, argintul e folosit la unirea vaselor cerebrale sau închiderea defectelor de pe suprafaţa craniului (metoda Heingenheim). A fost folosit la filtrele măştilor celor care se ocupau cu dezinfectarea în timpul epidemiei de gripă aviară. Există mărturii şi ale bolnavilor care s-au vindecat de cancer consumînd apă de argint.
De cît argint avem nevoie?
Strămoşii noştri primeau o oarecare doză de argint prin hrană. Tehnologiile moderne din agricultură au distrus 85% din rezervele de argint ale solului, astfel încît acest element nu mai există în alimentele pe care le consumăm. Conform unor studii americane, deficitul de argint duce la scăderea imunităţii şi este unul dintre principalii factori de creştere a afecţiunilor maligne din ultimele decenii. Cel mai eficace aport de argint se face sub forma lui coloidală (particule de 0,001 microni), astfel este total inofensiv pentru organismul uman, care îl va elimina în 24 de ore. Argintul coloidal se absoarbe în sînge foarte repede, încă din cavitatea bucală. Cercetătorii au stabilit că 0,088 mg de argint reprezintă cantitatea medie zilnică necesară organismului uman. Organele noastre conţin argint, cel mai mult fiind în ţesutul creierului mare, în nucleul celulelor nervoase, glandele sistemului endocrin, partea exterioară a ochiului şi în oase.
Surse de argint
Argintul coloidal nu interacţionează cu alte medicamente şi nu are efect toxic asupra organismului, nefiind un metal greu. Dat fiind faptul că el este în forma coloidală, orice surplus se va elimina foarte uşor din organism şi nu se va acumula în ţesuturi. Nu există riscul de supradozaj, iar argintul în forma coloidală nu interacţionează cu alte medicamente. Şi Organizaţia Mondială a Sănătaţii recomandă argintul coloidal ca fiind cel mai puternic dezinfectant folosit în cazul apei potabile. Apa se poate folosi în mod preventiv, pentru întărirea sistemului imunitar, sau ca un remediu valoros în terapia infecţiilor şi a bolilor. Se iau 4 linguriţe pe zi de apă tratată cu argint coloidal, pe stomacul gol. Leacul este util şi animalelor de companie. Această apă este doar un adjuvant, nu exclude vizitele la doctor şi urmarea tratamentului prescris. Cum putem obţine această valoroasă apă? Păstrînd apa potabilă în vase de argint. Există în comerţ şi apă cu argint coloidal gata preparată. Metalul preţios pentru sănătate poate fi obţinut şi din surse alimentare: organismele animale acvatice, ouă, lapte de vacă şi de capră.
Atenţie la doză!
În terapia cu apă de argint trebuie să ţinem cont şi de următorul aspect: pigmentarea pielii. Aceasta devine albastră, dar numai în cazul consumului exagerat de metal. Mai mult, excesul de argint în organism conduce la apariţia celulelor canceroase, la slăbirea văzului şi la dereglări psihice. Dar apa cu argint coloidal, obţinută cu tehnologii de ultimă oră, nu produce asemenea pericole, dimpotrivă, este un bun remediu împotriva microbilor. OMS recomandă 0,05-0,1mg argint pe fiecare litru de apă potabilă. Consumul de argint coloidal este sigur chiar şi pentru femeile însărcinate şi pentru cele care alăptează, ajută la dezvoltarea fetusului. Mai există şi persoane alergice la acest metal, cărora nu le este indicat tratamentul cu argint. Devin nervoase, contactează gastrite, ulcer stomacal şi intestinal, au insomnii şi dureri de inimă, le amorţesc mîinile. O particularitate a „oamenilor de argint“ este că le plac dulciurile.
Boli învinse de un metal
În ce cazuri este indicată terapia cu apă de argint? Acnee, alergii, infecţii ale vezicii urinare, otită, tulburări de digestie, infecţii ale prostatei şi căderea părului sînt numai cîteva dintre afecţiunile care pot primi tratament cu apă cu argint coloidal. Este cel mai bun remediu complementar pentru afecţiuni cronice ca hipertensiune arterială, hepatită cronică, sinuzită, gastrită, ulcer, psoriazis, herpes. Cel mai simplu şi eficient produs complementar împotriva gripei, inlcusiv a celei porcine, şi a virozelor respiratorii. Se mai ştie că, acela care se spală pe faţă cu apă de argint capătă un ten frumos. Rănile spălate cu apă de argint se vindecă mai repede, nu se infectează şi cicatricele rămase după vindecare sînt mai puţin vizibile.
Şi pentru păstrarea suprafeţelor afectate de arsuri cît mai aseptice este folosită tot apa de argint. Şi fiindcă tot e alertă de gripă porcină pe mapamond, trebuie să ştim că apa de argint este un excelent mijloc profilactic în timpul oricărei epidemii. Se recomandă cîte două linguriţe pe zi de apă de argint.

Rezultate în tratarea bolilor grave
• Deoarece în SIDA în stare activă, sistemul imunitar reprimat al corpului este expus atacului oricărui tip de boli, argintul coloidal este un medicament netoxic perfect pentru a fi folosit datorită efectului sau antibiotic pe scară largă.
Un cercetător al Universităţii Brigham Young a trimis argintul coloidal la două laboratoare diferite, printre care şi centrul medical UCLA, care au răspuns: „Acesta a distrus nu numai virusul HIV, ci orice virus pe care a fost testat în laborator


N.F

______
Edit ppisic: RECLAMA, te rog citeste regulamentul.
avatar
Bijutierul
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de andrabijoux Vin 27 Aug 2010, 10:56 pm

Anca123 a scris:Buna tuturor! Numele meu este Anca si sunt novice in ale bijuteritului. Recent am descoperit fimo si dupa ce am citit cam toate postarile de pe forum legate de acest subiect pot spune ca am acumulat o multime de informatii utile. Totusi mai am unele nelamuriri, cum ar fi sistemul de prindere al pandantivelor. Am observat multe modele care aveau pur si simplu o za prin care se legau de lant, dar am observat si alte metode, care nu imi dau seama cum au foist realizate zid . Voi cum le faceti?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze daca nu am postat mesajul unde trebuia Embarassed

Anca in principiu, cea mai simpla metoda e sa dai gaura in pandantiv inainte de coacere - cu ac sau cu capacul de la o carioca sau cum crezi tu. Prin gaurele mai mici bagi zale iar prin cele mai mari poti baga direct snurul. Dar tine cont de grosimea pandantivului -daca e prea gros sau gaura prea aproape de margine, materialul se poate rupe. Poti de asemenea sa folosesti accesorii metalice speciale pt asta. Intra pe site-urile de specialitate si ai sa gasesti acolo. Mai sunt multe metode de a prinde pandantivele... Cauta pe flickr artisti fimo si ai sa gasesti resurse nelimitate de inspiratie ;)
Bafta!
Asteptam sa vedem ce ai lucrat hug
andrabijoux
andrabijoux
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/08/2010

http://andrabijufimo.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Ela Vin 27 Aug 2010, 11:05 pm

rdelia a scris:Am un inel cu un cristal ametist. Mi s-a dezlipit cristalul. Ce lipici pot folosi, sa-l repar si sa nu mai am problema asta?
Eu folosesc asa ceva cand am mai lipit pietre pe diverse suprafete.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] dar am vazut si ceva special pt pietre swarovski dar e mai greu de gasit, eu nu am luat ca m-am zgarcit si imi pare rau ca n-am mai vazut
Ela
Ela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Ela Joi 02 Sept 2010, 8:24 pm

Va rog sa-mi spuneti cum se fac caneurile de fimo,care arata asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sau un youtube daca aveti. Am vazut facut si de Carmen, acest model, si nu numai
Ela
Ela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty help

Mesaj Scris de innette Joi 09 Sept 2010, 11:01 am

buna, fetelor! Am si eu o problemioara si poate ma ajuta si p mine cineva: nu m-am mai jucat de mult cu fimo si mi s-a intarit de nu-l mai pot folosi (nici daca il incalzesc in mana). Nu as vrea sa-l arunc deoarece este o intreaga gama de culori si m-ar costa ft mult sa cumpar alta. Este vreo solutie pentru asta?
Multumesc anticipat!
avatar
innette
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 35
Localizare : google
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de firimitura Joi 09 Sept 2010, 11:04 am

da, cumpara mixquick si amesteca-le cu el, acest produs este creat special pt a te ajuta sa inmoi mai repede fimo atunci cand s-a intarit si e greu de modelat. sper sa nu spun prostii, eu una nu l-am folosit niciodata, dar din ce am tot citit aceasta e solutia cea mai buna. sau poti sa combini cu fimo transaprent mai moale, dar tot te chinui nitel asa
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de ppisic Joi 09 Sept 2010, 4:02 pm

Mixquick-ul e super OK. Poate fi folosit la orice culoare fara sa o schimbe dramatic si e si mai ieftin decat fimo normal.
O alta idee e sa incerci sa dai fimo prin masina de paste de muuuuultee ori si pana la urma isi revine cat de cat (la inceput se sfarma, dar incet incet se prinde din nou).
Din experienta mea (si eu am obiceiul sa las fimo la uscat haha) mixquick-ul combinat cu masina de paste functioneaza cel mai rapid si cu rezultate faine.Succes!
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de innette Vin 10 Sept 2010, 9:47 am

multumesc fetelor pentru ajutor! In masina de paste nu am cum sa-l pun ca nu mai ramane nimic din el. Deocamdata mi l-am pus sub fund vreo ora si l-am mai facut in mana vreo jumatate. De-abia astept sa-mi cumpar kiss
avatar
innette
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 35
Localizare : google
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de aligabriela Lun 13 Sept 2010, 11:26 pm

Buna seara tuturor !
Sunt noua pe acest forum si in primul rand vreau sa va felicit pentru tot ceea ce faceti.
Exista aici , pe forum , o mare “FAMILIE” si membrii ei impartasesc experienta lor noilor veniti, fara teama de concurenta...Tot respectul.
Imi plac bijuteriile si mi-ar placea sa mi le fac singura. Dar nu am nici cea mai vaga idee in acest domeniu. Am citit ce s-a scris si am incercat sa fac o lista cu accesoriile necesare : tortite cercei, ace cu cap, ace cu bucle, margele , zale. crimpi , cupe de nod, inchizatori.
Ce nu imi este clar –
ce fel de
- crimpi sa comand ( dimensiune )
- inchizatori ( am citit ca unele nu se inchid bine, dar care ? )
-ata, sarma sa folosesc si ce dimensiuni ( sarma de modelaj am inteles ca-si schimba culoarea ) Sarma argintata este mai recomandata ?
Ata cerata ce poate folosi la toate tipurile de margele ?
Poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi ca pentru incepatori .

aligabriela
aligabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Germania
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 15 Sept 2010, 7:46 pm

aligabriela in ce priveste inchizatorile, iti recomand cele de tip TOGGLE care se pot inchide si cu o singura mana (la bratari spre exemplu), nu e nevoie de unghii si nici forta Smile)
eu pe acestea le folosesc cel mai des. se potrivesc si la bratari si la coliere si arata sic.

ca fir, personal mi-am cumparat fir de pescuit de la un magazin de articole pentru pescari. fir de 0.18 (intra prin orice margica, oricat de marunta ar fi). are si rezistenta sporita (daca tine un crap de 5 kg, va tine si 20-30 de grame de margele). si daca nu ai ac de insirat margele, firul de pescuit e destul de 'dur' ca sa tina loc si de ac. daca vei folosi ac, fii atenta ca iti trebuie fir pe masura urechilor acului. eu am preferat acele cu cap variabil pe care le folosesc si la fir textil, si la cel de pescuit. in plus, firul de pescuit e 5 lei rola de peste 100 de metri. Smile)
alte sfaturi las pe alte fete sa iti dea, ca sa ai motiv sa intri pe forum sa mai vezi ce modele mai pun fetele Smile) si ca sa iti dea imbold...
spor la treaba
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Day Lily Joi 16 Sept 2010, 11:09 am

Am vazut foarte frumoase bijuterii facute cu sarma, felicitari pentru rabdare si creativitate, puteti sa-mi spuneti, fetele care lucreaza cu sarma, cum faceti zalele sa aiba taietura dreapta (clestele nu taie drept)?
Day Lily
Day Lily
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de aurishta Joi 16 Sept 2010, 12:06 pm

Le poti taia cu traforajul.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Kristina Joi 16 Sept 2010, 12:41 pm

Day Lily a scris:Am vazut foarte frumoase bijuterii facute cu sarma, felicitari pentru rabdare si creativitate, puteti sa-mi spuneti, fetele care lucreaza cu sarma, cum faceti zalele sa aiba taietura dreapta (clestele nu taie drept)?

Day Lily , sunt de cumparat clesti speciali pentru aceasta taietura, scumpi dar sunt.
si deasemenea taietura se pileste !
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de aurishta Joi 16 Sept 2010, 12:44 pm

Daca tai cu traforajul, nu trebuie sa pilesti. Ce ar face lantzaresele daca ar pili fiecare za?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Day Lily Joi 16 Sept 2010, 12:52 pm

Stiam ca traforajul este pentru lemn, se poate folosi si pentru sarma? Taietura nu e prea mare?
Unde ai vazut clesti speciali pentru asa taietura, Kristina?
Multumesc pentru raspunsuri.
Day Lily
Day Lily
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de aurishta Joi 16 Sept 2010, 12:53 pm

Exista traforaj mic,pentru bijuterii, cu panze fine.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Kristina Joi 16 Sept 2010, 12:58 pm

Aurishta , zalele ar trebui pilite si pentru a nu agata,zgaria pielea/hainele!
acum nu zic ca eu pilesc toate zalele dar chiar unele trebuiesc pilite ,
dar sunt si zale de cumparat si nu sunt scumpe.

Day uite aici o metoda de a face zale si cum arata acel cleste!!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Day Lily Joi 16 Sept 2010, 1:11 pm

Ambele metode par bune, o sa merg la Praktiker sa vad ce gasesc: cleste sau traforaj cu panze fine. Multumesc inca o data pentru raspunsuri. Ma framanta de ceva timp problema.
Day Lily
Day Lily
helper
helper

Numarul mesajelor : 39
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 6 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB