Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

+65
alice07
zmz
Elspethalexia
valentinadof
emilia-elena
elenaveronica
geo
arielas
virus
corina corina
ancabanu
aurelia.c
marabr
fulguta28
geta.mogo
ismi3ismi
Adela Ispas
ema
Panea Laura
vipervio19
kabunta
ivanutamihaela
tinassyliliana
odrina
minky
geany
Buburuza
Humanoid
rosita
piciul
aurishta
MagdaMarin
louise27
dktimi
Cornelya
oanabujder
amnro
danabekk
crina_grigor
ellybijoux
lorinaoo1
Noemi
canadianca50
amia
Alina.C
clodi
leonutza69
Camy
Karina33
Admina
Giobsy
alexya
vilcris
diada
Uca
dandana
KanKan
tomari
diana_roxana
noel
MihaelaT
teisoara
letho
lennny
DANIELA.I
69 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

tutorial Tutorial FUNDA

Mesaj Scris de Karina33 Dum 22 Aug 2010, 11:23 pm

In completarea tutorialului lui Noemi cu fundita simpla pun si eu unul cu o funda 'compusa' ca am apucat sa fac ceva poze cand lucram.

Am facut doua dreptunghiuri diferite putin ca marime. Eu le-am cusut intai pe mijoc, unde se vede in poza, am lasat 2-3 cm liber la mijloc, apoi am cusut lateralele, am intors pe fata si-am calcat. Satenul este intarit cu hartie termocolanta.
Bucatica mica(tot intarita) va fi mijlocul fundei. Din saten neintarit am facut si bucata ce va forma coditele.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am pus partile una peste alta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si le-am incretit usor mergand inainte si inapoi cu acul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am fixat coditele pe banda de mijloc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am cusut-o si pe ea la dimensiunea necesara

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si-am intors pe fata

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am bagat funda prin bentita si-am fixat putin ascuns cu ata sa nu 'fuga'

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si-asa arata gata! Se poate coase direct unde-i nevoie sau se monteaza unul-doua ace de siguranta si se muta dupa bunul plac

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼☼

MihaelaT: M-am grabit sa fuzionez postarile Karinei dar asa nu vor mai fi gasite cu usurinta la cautare si reeditez .


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 23 Aug 2010, 12:25 am, editata de 3 ori (Motiv : graba strica treaba)
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

tutorial Corsaj incretit sau incretituri corsaj

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Aug 2010, 12:24 am

Karina33 a scris:Pentru ca am prins momentul si promisesem de mult sa va arat cum se face...Sper sa va fie de folos. Nu-i greu dar 'mananca' mult timp.

Dupa proba am efectuat modificarile necesare, am pus balenele(asa-mi cerea modelul asta) si am calcat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am pus bucatile de corsaj pe material si-am trasat un contur dublu de mare(se vede greu ca-i cu creion si n-aveam chef sa se vada pe fata matasii)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cam asa arata taiate bucatile:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi cu rabdare si-o cutie de bolduri am inceput sa prind pe fata matasea pozitionand-o cum vroiam sa iasa incretelile.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi cu ac si ata(in una) am punctat de sute de ori, cat mai invizibil pe fata, intai de jur imprejur si apoi din aproape in aproape pana am acoperit toata bucata de material. Munca e migaloasa, ata se mai incurca in bolduri(se scot pe parcurs dupa ce s-a fixat cretul), intepenesti lucrand dar cred ca rezultatul merita efortul. Daca va uitati la ora de pe poze vedeti cam cat timp mi-a luat mie fiecare etapa, in total am lucrat o ora si jumatate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mai departe urmeaza ca etapa coaserea captuselii pe dos, atasarea de restul rochiei, fermoarul...




_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de amnro Lun 23 Aug 2010, 9:32 am

karina, multumim mult!
daca e voie, as vrea sa ies la tabla sa vad daca am retinut bine:
- ai facut dosul bustului cu care ai facut si prima proba. dosul e cu intarituri si dupa proba balene
- ai croit fata bustului si ai inceput sa o incretesti. dar: de sine statator sau ai cusut-o de dublura? adica pe dosul rochiei se vad cele 100 de cusaturi punctate? (parca in ultima poza asa se vede si pare si mai logic sa cosi fata de dos).
- ultima intrebare: cum ai finisat cusaturile pe dos? daca am nimerit-o la punctul anterior inseamna ca nu ai cusut fata cu dosul fata pe fata si sa le intorci pe urma ca sa ascunzi cusaturile la mijloc, nu?

astept sa-mi spui ce nota am luat hug

trebuia sa fac si eu o rochie cu fronseuri verticale, cum ai avut tu la rochia neagra cu strasuri, dar m-am fofilat pe motiv ca mareste bustul. si tipa are oricum sanii f mari boo . dar ma gandesc ca pt viitor e bine sa invat lectia.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Karina33 Lun 23 Aug 2010, 11:02 am

Amnro te-a cam plictisit lectia(sau obosit) ca dupa ultima poza n-ai mai citit!!!

Glumesc! N-am fost eu destul de explicita, bine ca asa lamuresc etapele. Pana la prima proba bustul a fost facut din captusala intarita. Dupa proba am modificat si pe captusala finala si apoi m-am apucat de incretit folosind ca suport partea intarita. Adica am pus pe masa captusala intarita cu fata in sus, am asezat peste tot cu fata in sus matasea, m-am distrat si la finalul(intermediar) pe dos se vad trecerile cu ata de la impunsaturi.

Apoi am tratat ca o piesa toata chestia asta si am captusit normal toata rochia. Asa corsajul are trei materiale suprapuse.

Pentru incretituri numai verticale sau numai orizontale se dubleaza materialul doar pe directia cretilor si din bolduri formezi randurile mai paralele sau mai in zigzag dupa dorinta. Acolo e momentul de joaca! wink

Daca te bagi prin arhive gasesti o rochie neagra de tafta cu corsajul turcoaz si-o funda mare oblica. Posesoarea poarta la sutien 75 cu cupa DD si culmea e ca optic micsoreaza la ea modelul. Asa ca nu mai cauta motive, pune mana si lucreaza! rade
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

tutorial Prinderea captuselii de haina/sacou

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Aug 2010, 2:10 pm

Aseara, Karina a venit cu ideea sa punem aici toate tutorialele de la Scoala de croitorie. Sa fie gasite mai usor la cautare, voi avea postari succesive pentru a pune si titlu .

Karina33 a scris:

Saptamana trecuta am avut de terminat o jacheta captusita si am tot pozat ce si cum. Eu folosesc mai multe feluri de-a incheia un sacou/jacheta, asta e doar unul dintre ele.
Cum n-a postat inca nimeni un tutorial incerc sa-l fac eu. Daca nu sunt destul de explicita astept intrebari!

1. Avem fata sacoului cu toate modificarile facute, descalcata la cusaturi, cu tivul intarit si calcat indoit la dimensiunea finala.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2. Captusala e si ea gata cusuta, descalcata si cu fenta de intoarcere lasata pe-o maneca.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3. Fixam in bolduri captusala pe sacou(fata pe fata) de-a lungul gulerului, apoi coasem intarind in capetele. Dupa coasere descalcam cusaturile.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4. Coasem captusala si de pieptii sacoului, iar pe linia de tiv coasem cam 2cm intarind bine. Taiem coltul ramas(ca sa putem intoarce frumos coltul), asiguram pe fata rezervele cusaturii dupa caz(la mine n-a fost cazul, aveam cusatura finala pe fata) pe dos pana la rever si pe fata pe rever. Tot acum fixam cusaturile descalcate ale gulerului(sa nu alunece fata)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

5. Pe linia de tiv fixam fata peste captusala cu 2cm mai jos(daca intra cumva la apa captusala avem de unde-o lasa). La partea din fata coborarea se face cat tine rezerva de stofa, sper sa intelegeti din poza. Se coase la jumatate de cm de marginea stofei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

6. La maneci repetam fixarea avand grija sa nu ramana cumva rasucite manecile(pentru verificare se poate intoarce pe fata sacoul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

7. Se intoarce pe fata sacoul, se fixeaza tivul in bolduri chiar pe cusatura, se intoarce iar pe dos(ati ametit deja?) si se fixeaza cu cusatura ascunsa tivul. Personal prefer sa cos tot tivul, nu doar sa-l prind in dreptul cusaturilor verticale, asa nu ma risc sa atarne tivul in timp.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

8. Se fixeaza pernitele la umeri, se fixeaza cusaturile umerilor(captusala de fata) si la subrat se fixeaza captusala.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

9. Se intoarce pe fata, se inchide fenta de la maneca la masina, se calca, se fac butonierele, se fac cusaturile de finisaj de pe fata, se cos nasturii, depinde de model.
Eu aici am avur de facut cusaturile pe fata de la fermoar.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Spor la aplicat!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Bentita rotunjita prinsa de gatul topurilor si bustierelor

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Aug 2010, 2:13 pm

Karina33 a scris:
Intai am taiat doua 'cercuri' , fata crem, dosul lila.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Le-am fixat in bolduri si le-am cusut pe interior
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am asigurat cusatura ca sa se intoarca frumos la calcat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si am calcat pe fata bentita facand si crestaturi pentru cusatura urmatoare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In dreptul unei crestaturi se intoace(mai tineti minte solnita de hartie din copilarie?) pe dos, se fixeaza cu bold si se continua potrivirea pana la semnul urmator. Aveti grija sa fie in directia corecta si lasati unu-doi mm de dos in plus. De vede in poze ca lilaul e mai lung, asa se va intoarce frumos pe cant fara sa se vada captusala.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se coase intarind capetele din semn in semn, se scot boldurile. In timpul coaserii partea rasucita e inghesuita spre marginea cu cusatura interioara, boldurile se pun fara a prinde si asta, doar prin cele doua fete.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se trage pe fata ce-a fost ascuns, se mai cresteaza materialul fix pana-n cusaturi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Arata cam asa inainte de calcat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asa ca urmeaza calcatul si va arata corect fata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si dosul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se face la fel pentru cealalta parte si apoi de capetele neincheiate se fixeaza restul topului. Daca vreti sa fie fara cusaturi vizibile pe fata coaseti de fata si finisati pe dos de mana. Daca pot fi cusaturi aplicate prindeti de dos intai, apoi fixati, insailati fata bentitei si coaseti la masina dupa dorinta.


Sper ca acum v-am putut fi de real folos. Mie mi se par simple, dar n-am uitat cate transpiratii m-au trecut cand am incercat prima data sa fac una-alta, mai ales ca nu mi-a explicat nimeni astea, am reinventat roata cu orice chichita!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Cum se face tivul rulat ingust

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Aug 2010, 2:16 pm

Karina33 a scris:Daca nu-i bine postat aici rog moderatoarele sa mute unde considera! Multumesc!

Admina pusese zilele trecute intrebarea despre cum se face tivul rulat ingust, pe matase sau voal. Am avut de scurtat o rochita de voal si-am facut poze ca sa va arat cum se face fara piciorus special.
1. Se taie materialul la maxim 1cm sub linia finala de tiv
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2.Se coase la varf de ac, pe dos, pe linia de tiv
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3. Se taie cat mai aproape de cusatura surplusul de material
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4.Se indoaie si se coase iar la varf de ac pe fata sau pe dos, eu am cusut pe fata, si va arata asa fata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si asa dosul, se vad cele doua cusaturi suprapuse
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Scuzati calitatea pozelor, eram grabita ca ma prindea seara si inca aveam de munca.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Guler rotund pentru rochita

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Aug 2010, 3:06 pm

cory74 a scris:Doyna, pentru partea de sus a rochitei facuta de Alina C., am un tutorial.. Poate intelegi ceva daca, inca, nu ai gasit nimic sa te ajute !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
Daca nu intelegi, fiindca e poza prea mica, ti-o pot trimite pe mail mai mare (imi lasi adresa pe privat)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial CUM SE FAC BUZUNARELE CU REFILETI

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Aug 2010, 3:22 pm

Karina33 a scris:Hai sa incerc eu sa-ti raspund. Nu am poze asa ca incerc sa explic prin cuvinte.
Tai fasiile de material pt refileti, le intaresti, le calci indoite pe lungime, atasezi punga buzunarului sau dublura daca sunt false. Apoi pe fata produsului tragi cu creta, sapun sau insailezi pozitia buzunarului, iti masori pe un refilet cat vrei sa fie buzunarul de larg si eu il fixez cu doua bolduri lungi pe pozitie. Cos din bold in bold intarind apoi asez cel de-al doilea refilet. Am uitat sa spun ca se pune cu indoitura in afara, nu pe linia desenata. Il cosi si pe-al doilea din bold in bold, asa nu mai trebuie sa masor, si apoi decupez fata pe linia desenata, unde se unesc refiletii pana la 1cm de bolduri. Acolo crestez in forma de V pana la capatul cusaturilor. Apoi intorc, calc si inchid punga buzunarului.
Succes! In speranta ca te-am putut ajuta!

Karina33 a scris:Am revenit cu amanuntele. Mai mult a durat sa scot pozele ca, bineinteles, camera s-a descarcat.
Insist in a-ti recomanda sa exersezi pe altceva pana inveti sa-i executi cum trebuie.
1. Intaresti niste fasii de material de aproximativ 20/3 cm si bineinteles tot intarit e si materialul pe care executi buzunarul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


2. calci indoit fiecare refilet si eventual tragi o cusatura de reglaj la latimea la care vrei sa iasa la gata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


3. Masori pe fata materialului pozitia si lungimea viitorului buzunar
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


4.Prinzi pe material cu bolduri pe semnele desenate refiletii
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


5. Cosi din bold in bold intarind la capat fiecare refilet
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


6.Pe dosul materialului tai intre cusaturi si crestezi capetele, verifici sa fie egale cusaturile, aliniate corect.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

7. Intorci si calci.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Daca ai si clape sau dubluri, sau punga buzunarului ele trebuie sa fie asezate corect. Clapele sub refilet, dublurile peste.

Scuze daca-s pozele prea mari, nu am avut timp si le redimensionez!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de amnro Lun 23 Aug 2010, 3:32 pm

karina, din greseala tineam cartea cu fundu'-n sus si ma uitam doar la poze lol! . acum serios, daca e vorba de trei straturi affraid , probabil ca subconstientul meu lucra din plin sa ma menajeze de asemenea treburi (desi totul are sens acum).

deci ramane cum am stabilit: increturile maresc bustul Twisted Evil
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

tutorial guler palton

Mesaj Scris de oanabujder Joi 02 Dec 2010, 4:00 pm

buna ziua,
De vreo sapt tot citesc forumul asta.e super tareeeeee
Dar am si eu o intrebare
am ramas impotmolita la un paltonas pentru copii nu reusesc sa ii pun guleru.Ma poti ajuta??multumesc.De ajutat efectiv nu poti ca suntem departe:))) Sa imi explici cum se face...ca am cautat si tot nu am gasit.
oanabujder
oanabujder
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Cornelya Joi 02 Dec 2010, 5:38 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si unul mai simplu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ca sa-ti faci idee despre guler. Fiind vorba despre un ,,paltonas" ar trebui sa fie simplu.
avatar
Cornelya
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : caracal
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de oanabujder Joi 02 Dec 2010, 10:44 pm

sarumanaaaaaaaa m-am chinuit si am reusit pana la urma inainte sa citesc mailul:) Te rog daca poti sa ma ajuti si cu captuseala cum o inchei?
oanabujder
oanabujder
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Cornelya Vin 03 Dec 2010, 8:32 am

Simplu. Inchei partile fata-spate, atasezi manecile captuseli, pe o parte laterala lasi o portiune de 10-15 cm necusuta , cat sa-ti permita sa intorci paltonasul dupa ce inchei. Intorci paltonasul pe dos, prinzi intai manecile de jur imprejur la manseta (captuseala pe dos, fata captuselii la fata paltonului), apoi de rezerva gulerului, de bizet (dublura dintr-o parte fata), iar jos la tiv il cosi cu mana, eu il inchei la masina :D. Intorci paltonasul si inchei la varf de ac portiunea deschisa de pe partea laterala. Nu stiu daca gasesc un filmulet, dar e simplu.
avatar
Cornelya
helper
helper

Numarul mesajelor : 73
Localizare : caracal
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

tutorial Re: Corsaj incretit sau incretituri corsaj

Mesaj Scris de dktimi Joi 09 Dec 2010, 10:19 am

Arata superb! Cred ca ti-a trebuit multa rabdare pana ai terminat...
dktimi
dktimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 37
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de louise27 Joi 09 Dec 2010, 1:19 pm

Vreau sa fac un corset care sa aiba cupe cu balene pt ele si burete.Ma puteti ajuta cu un link sau cu imagini daca ati cusut asa ceva!?
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de amnro Joi 09 Dec 2010, 2:34 pm

louise [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am pus eu o rochie cu sutien imbracat. nu e chiar ce zici tu ca ai nevoie, dar e un punct de pornire.

daca ai rabdare sa cauti cred ca apostat karina undeva cum a atasat niste cupe la un corset.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de louise27 Mier 15 Dec 2010, 11:29 pm

Multumesc Amnro, foarte bine ti-a iesit rochita aceea cu sutienul imbracat in dantela,nu m-am gandit la asta.Am amanat deocamdata corsetul ,desi mi-am achizitionat tot necesarul.
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Uca Joi 06 Ian 2011, 10:07 pm

TUTORIAL SCURTARE FERMOAR

Nu stiu voi cum patiti dar eu intotdeauna trebuie sa scurtez fermoarul pe care trebuie sa il montez, rar de tot il gasesc pe dimensiunea necesara sau cateodata imi calculez cat trebuie sa croiesc in functie de fermoare.

Am cerut la mercerie un fermoar de 70 cm ( eu avand nevoie de 69 cm ) , am ajuns acasa si ce sa constat ca domnul mi-a dat de 80 cm zid zid zid ( bineinteles ca nu am verificat la mercerie dar oricum acesta era singurul in nuanta de care aveam eu nevoie)
Cautand pe internet vazusem candva o modalitate de scurtare a fermoarelor si am pus-o in aplicare iar in timpul lucrului am facut si cateva poze sa pot face un mic tutorial, poate va ajuta si pe voi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 06 Ian 2011, 10:10 pm

Esti o dulce ,eu le taiam si atat,sau le indoiam in interior. pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Karina33 Joi 06 Ian 2011, 10:10 pm

Si daca n-ai opritor metalic ci de plastic???
Atunci indoi spre dos la 90 de grade fermoarul si-l cosi trecand cu masina peste zimti/dinti.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Uca Joi 06 Ian 2011, 10:16 pm

Hi, hi, de ala am uitat sa zic, atat am previzualizat si sters ca am uitat efectiv. Da asa fac si eu, il pun la 90 grade, la fel faceam si cu astea cu opritor metalic si taiam surplusul.
O sa incerc si la unul cu zimti metalici sa vad cum imi iese ( la asta mie mereu imi iese urat indoit la 90 grade)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de aurishta Vin 07 Ian 2011, 11:20 am

Multumesc mult, Uca, tocmai am facut un compromis jalnic in scurtarea unui fermoar detasabil, asa ca imi e de mare folos ceea ce ai postat. Merci
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de piciul Vin 07 Ian 2011, 11:50 am

Multumesc, pentru toate sfaturile pe care le tot citesc, citesc...e mai bine ca la o scoala! Multumesc inca odata! Merci
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de rosita Vin 07 Ian 2011, 12:55 pm

Uca, ce de instrumente ai acolo, zici ca e masa de operatii Smile
Foarte clar tutorialul, multumesc, si multumesc si Karinei pentru adaugiri.
Eu am mai vazut o varianta, tot pe net, in care daca aveai fermoar cu zimti de plastic ca o spirala (asa cum mi se pare ca are fermoarul tau), taiai cu grija spirala cu foarfeca, fara sa tai si materialul, indepartai ce coltisori de plastic mai ramaneau, si ramanea marginea fermoarului finisata, fara sa mai fie nevoie sa o topesti ca sa nu se desire. Cred ca varianta ta e mai rapida.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

tutorial Re: TUTORIALE UTILE-prelucrari de repere

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB