Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Am diabet, ce mananc ? EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Am diabet, ce mananc ? EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Am diabet, ce mananc ? EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Am diabet, ce mananc ? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Am diabet, ce mananc ? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Am diabet, ce mananc ? EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Am diabet, ce mananc ? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Am diabet, ce mananc ? EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Am diabet, ce mananc ? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Am diabet, ce mananc ? EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Am diabet, ce mananc ? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Am diabet, ce mananc ? EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Am diabet, ce mananc ? EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Am diabet, ce mananc ? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Am diabet, ce mananc ? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Am diabet, ce mananc ? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Am diabet, ce mananc ? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Am diabet, ce mananc ? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Am diabet, ce mananc ? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Am diabet, ce mananc ? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Am diabet, ce mananc ?

+13
lucyka
rozina
Giobsy
canadianca50
humailamariana
danae
ady_kat
camelya
Felicia2
marlen372001
arime
SilviaDumitrescu
rucsy
17 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de rucsy Dum 08 Noi 2009, 4:27 pm

Am fost diagnosticata recent cu diabet, mi s-a pus in fata o hartie cu alimente permise/alimente interzise, mi s-a spus sa mananc 5 mese pe zi, cati carbohidrati la fiecare masa .....si atat.
M-am informat foarte mult de pe net, dar m-ar ajuta mult sa discut cu alte persoane care au acelasi diagnostic, sa facem schimb de pareri, retete, informatii.
Ce combinatii de alimente sunt permise, ce mancaruri gatite am voie si ce nu.
Mentionez ca am DZ tip 2 cu medicatie orala, glicemia pe nemancate a fost 119, iar dupa provocarea cu glucoza ...vreo 223.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 08 Noi 2009, 4:59 pm

rucsy eu detin diabetic insulino dependent in casa (sotul) si binenteles ca mancarea cade in grija mea, dar, prea multe sfaturi tot nu pot sa-ti dau pentru ca meniul se face de la persoana la persoana si cel mai bine e pe incercate, adica azi manaci ceva intr-o anumita cantitate dupa care iti masori glicemia si vezi daca a crescut foarte mult si in functie de asta dozezi. Sunt multe de vorbit pe tema asta si daca vrei am adresa de mess lasata aici , ma poti contacta si vorbim mai pe indelete ca sa nu ocupam aici prea multa spatiu. In tot cazul nu trebuie sa disperi. Nu esti singura cu asa ceva si nici nu e o boala foarta grava. Cineva spunea ca e boala oamenilor bogati, referindu-se la faptul ca trebuie mancat bine si sanatos. Astept sa ma contactezi pe mess sa imi pui intrebari , iti voi raspunde cu mare placere si iti voi impartasi din experienta mea alaturi de un diabetic pupi
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de rucsy Dum 08 Noi 2009, 10:31 pm

Multumesc pentru incurajari. Nu disper, desi stiu cat de grava este boala si ce repercursiuni are pe termen lug, insa consider ca daca tin un regim adecvat va fi OK.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 08 Noi 2009, 10:55 pm

Taci fata ca nu e asa grava. Altii fac insulina de copii si ajung la adanci batraneti. Totul e sa nu te enervezi sa nu te obosesti si sa tii cat de cat regimul alimentar care mie una acum dupa 2 ani nu mai mi se pare asa de greu. Al meu mai scapa si in cate putin dulce si putin suc acidulat si toate nenorocorile in el, mai trece putin si peste cantitatea de mancare.... la paine nu depaseste niciodata, ceai bea doar cand ii fac eu.. ... si ti-am zis ca e pe insulina de 3 ori pe zi. Si eu cred ca e mai greu pt un barbat decat pentru noi femeile. El care manca aproape 1 paine la 1 masa acum dintr-o paine/zi ii mai raman cateva felii, ochelari i s-au recomandat si-a facut dar nu ii poarta si sta foarte mult timp/zi cu ochii in calculator..... Asta e, toti avem cate ceva numai ca unii dintre noi nu ne cautam. Poate stii poate nu, ceaiul de teci de fasole e foarte bun, respectarea meselor e iar un lucru de care trebuie sa tii cont, acum daca se intampla uneori sa nu poti luat masa la ora stabilita nu o sa fie o nenorocire, al meu a sarit si 1 zi peste insulica ca am fost plecati la tara si am uitat sa o luam si nu s-a intamplat nimic. Ce simti tu acum am simtit eu acum 2 ani cand a fost descoperit, dar cu timpul mi-am dat seama ca nu e asa grav. Isi continua serviciul si cu diabetul lui mancam si noi mai sanatos, am redus aproape definitiv cartofi parjiti care la noi erau nelipsiti, am invatat sa gatesc fara a rumeni ceapa care oricum nu face bine nimanui, fasole uscata in 2 ani am facut 1 data. De baza e friptura la gratar, dar pt ca nu pot sa fac mereu gratar in curte o fac la cuptor (pe capac iese o minunatie), mancarica de fasole verde, mancarica de cartofi dar inversez proportiile ceapa cartofi (multa ceapa si putini cartofi) ciorbica de pui sau vita (buna e si de legume sau fasole verde dar nu ii place ), perisoare din carne de pui, mamaliguta cu unt si ou, se gaseste de mancat numai cu psihicul sa nu cazi pentru ca nici nu ai dece.
Sper ca nu te-am plictisit hug
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de arime Lun 09 Noi 2009, 9:48 am

'neata si multa sanatate va doresc!
O am pe mami meu cu diabet, de cativa ani a fost diagnosticata cu diabet (pe sistem nervos l-a facut), are aceeasi forma de diabet ca si tine Rucsy hug
Asemenea i s-a dat o lista cu alimente permise si de aici s-a descurcat singura, desi a mai facut si abateri, mereu ma pune sa-i fac tort cand vine in vizita la noi, nu locuim in aceeasi localitate... Stiu ca pe zi sunt recomandate cel mult de felii de paine, iar de se mananca 1 cartof in ziua respectiva se renunta la paine. Daca se respecta regimul alimentar indicat glicemia scade considerabil si multa liniste desigur, fara stres!

O sa fie bine Rucsy, poate mai sunt persoane si o sa se incerce o discutie cu meniuri pt. cei cu diabet aici hug
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 09 Noi 2009, 11:54 am

Draga Rucsy,

Si "mami meu" are diabet de tipul II. O sa-ti spun aici ceva care o sa te lase masca. Eu urmaresc "Oprah" - da, stiu, si sotul meu face misto de mine, dar sa stii ca afli acolo o gramada de lucruri utile. ca de exemplu. Tine-te bine !

DIABETUL DE TIP II E REVERSIBIL !!!

Asta inseamna ca daca tii regim, dupa o perioada glicemia va reveni la valori normale si o vei putea tine in frau. Si daca si slabesti niste kg aproape ca te vindeci !!

Mami a mea nu mananca nimic dulce, neam. Nici prajituri, nici ciocolata, nici sucuri fanta., cola, are o vointa de fier. E mereu laudata de dna doctor pentru vointa ei.
Dar mai bea din cand in cand ceai indulcit cu "zahar de diabetici" - care e pe baza de fructoza (nu glucoza) si are si un gust bun. Exista la mai toate supermarket-ele, au un raft separat.

In plus, cum spune Silvia, poti vedea tu singura ce iti face bine, dar inchipuie-ti ca tii regim de slabit. Sunt bune legumele fierte, carnita obligatoriu la masa principala. Poti pune si putin mai putina sare, ca n-are ce strica. Iar paine foarte putina : doua felii la masa, iar daca ai legumele fainoase (cartof) painea o scoti.

Ai voie toate fructele fara banane si struguri si pepene galben, ca astea au foarte mult zahar. Desi zaharul natural din frute e fructoza si in mod normal nu ar urca glicemia.

Asa-i ca acum te simti mai bine ? E ca o cura de slabire.

Si nu uita, ia medicamentele de la doctor ca si ele te ajuta. Matusa mea, sora mamei a trait vreo 20 - 25 de ani cu pastilutele astea de diabet. Si ea a fost diagnosticata la vreo 50 de ani.

"Mami meu" are 80 de ani. Acum te simti mai bine, nu ?

Succes si vorba lui Nenea Iancu "Fii barbata, Zoe !".

Te pup - Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de rucsy Lun 09 Noi 2009, 5:17 pm

Fetelor, va multumesc din suflet. Mi-a fost foarte greu cand am aflat, am plans cateva zile aproape fara incetare, apoi am incercat sa ma documentez si am vazut ca daca ai o vointa de fier si tii regimul, nu e dracul chiar asa de negru.
In prima luna am slabit 4 kg, tin regimul aproape fara abatere, consum fructoza in loc de zahar ( zaharina nu o suport ). In prima luna mi-am scris intr-un caietel orele la care luam masa si cantitatile de alimente pe care le mancam. Cu timpul am invatat sa le cantaresc din ochi, mai scap si pe langa, dar f.f.f. rar . Partea buna a lucrurilor este ca am slabit, desi inainte ma chinuisem ca Christos pe cruce si nu reuseam, nu mai am probleme cu tensiunea.
Partea proasta este ca am un serviciu super stresant (stres fabricat si intretinut de patroni), de care nu stiu cum as putea sa scap, ma gandesc serios sa-mi schimb locul de munca, dar pe criza asta nu stiu cine te mai angajeaza ..... si la 42 ani.
Mi-a prin bine discutia cu voi.....va pup !!! pupi kiss
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 09 Noi 2009, 5:36 pm

Buna ruxy. Ma bucur ca te putem imbarbata. Ai slabit hug , sotul meu ma streseaza cu cantarul si tot pune in loc sa dea jos, asta il streseaza si pe el. Stresul de la servici? Invata sa fii nesimtita, scuze de cuvant dar e cel mai bun, asa cum spune proverbul "cainii latra ursul merge" asa trebuie sa faci si tu, el vorbeste, tipa, zbiara, da directive, tu zici ca el faci ca tine, bombani si tu in spatele lui, te strambi mai si trantesti cate ceva daca e cazul sa te eliberezi dar toate aste trebuie sa nu te atinga nervos. Asta o sa fie o parte mai grea decat regimul alimentar, dar, daca ai vointa (si sunt convinsa ca ai) o sa poti. Si mai ales cand te gandesti ca unii sunt nesimtiti din nastere (a se vedea unii sefi), nu cred ca e ceva imposibil de invatat. pupi
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de Felicia2 Lun 09 Noi 2009, 11:09 pm

rucsy a scris:Fetelor, va multumesc din suflet. Mi-a fost foarte greu cand am aflat, am plans cateva zile aproape fara incetare, apoi am incercat sa ma documentez si am vazut ca daca ai o vointa de fier si tii regimul, nu e dracul chiar asa de negru.
In prima luna am slabit 4 kg, tin regimul aproape fara abatere, consum fructoza in loc de zahar ( zaharina nu o suport ). In prima luna mi-am scris intr-un caietel orele la care luam masa si cantitatile de alimente pe care le mancam. Cu timpul am invatat sa le cantaresc din ochi, mai scap si pe langa, dar f.f.f. rar . Partea buna a lucrurilor este ca am slabit, desi inainte ma chinuisem ca Christos pe cruce si nu reuseam, nu mai am probleme cu tensiunea.
Partea proasta este ca am un serviciu super stresant (stres fabricat si intretinut de patroni), de care nu stiu cum as putea sa scap, ma gandesc serios sa-mi schimb locul de munca, dar pe criza asta nu stiu cine te mai angajeaza ..... si la 42 ani.
Mi-a prin bine discutia cu voi.....va pup !!! pupi kiss

bunica mea are diabet. medicul i-a recomandat indulcitor de stevie...am cautat de ne-a venit rau. intr-un final am gasit la un plafar mic din piata veteranilor din militari. sunt in niste sticlute mici, ca de esenta, dar bunica e tare multumita. poate ti-ar prinde bine si tie. costa vreo 50-60 de mii sticluta si e f. concentrat. Smile sanatate multa si curaj kiss
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de rucsy Sam 14 Noi 2009, 2:38 pm

Multumesc, am sa caut si eu la plafar, am cateva pe langa casa.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de camelya Mar 02 Feb 2010, 10:34 am

fetelor, am si eu diabet de 18 ani.Acum am 39 de ani.in ultima vreme am luat f,f mult in greutate si nu reusesc sa dau nimic jos!!! Fac insulina de 3 ori pe zi .Ma puteti ajuta cu ceva?va multumesc anticipat.
camelya
camelya
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : craiova
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de ady_kat Mar 02 Feb 2010, 7:11 pm

rucsy..nu e o boala asa grava ..este..dar se paote duce mult timp
tb sa ai grija ce ..cum si cat mananci...
dupa un timp va deveni un nou mod de viata
soacra mea are diabet de 25 de ani..isi face si insulina...a slabit intre timp..dar nu ca ar tine vreo cura de slabire..
si s-o vezi ce sprintena-i la 70 de ani ca eu abia ma pot tine dupa ea..nu a facut nici cangrene..nici la ochi nu poarta prea mult la ochelari..cu dintii o duce prost ca i-au cazut,..dar de tanara a avut o dentitie slaba
si pot spune ca mananca si gras..si paine..si cozonac..si inghetata..mai trage si cate-un gat de visinata cateodata..

important e sa-ti tii moralul si sa ai o viata mai lipsita de stres si necazuri(cam greu cu asta nu?)

camelya..de obicei cine face insulina slabeste..asa am auzit si eu...
mai incearca sa faci si alte analize..poate nu vine ingrasarea de la diabet..

eu daca as manca cum scrie pe foile alea date de medic cu numaratul carbohidratilor..sigu-sigur as slabi cu toata tiriroida mea care imi face ravagii in tot corpul
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de danae Lun 15 Feb 2010, 11:00 am

Eu zic sa nu iti faci prea mari probleme. Tatal meu e diabetic. L-a facut pe stres si tot pe stres ii creste si acum glicemia. Si-a cumparat glucometru si doar la gandul ca isi face testul, ii creste glicemia. In rest, are grija ce mananca si tine regimul doar cu pastile(dar nu stiu sa iti spun de care), nu cu insulina. Mama ii face dulceturi, nu le cumparam si foloseste mai putina fructoza, nici aia nu e buna in cantitati mari.
In schimb, a cam renuntat la produse semipreparate, de genul salam sau sunca, pentru ca am observat ca au adaos de zahar. De ce ar pune cineva zahar in salam?
Ah, si inca ceva. Isi cumpara afine si mama ii face compot de afine sau i le pune in congelator. Afinele scad glicemia. E bine de stiut.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 15 Feb 2010, 1:09 pm

Insulina nu slabeste, asta e verificata pe sotul meu care face de 2 ani si abia isi tine kg in frau cu toate ca manaca foarte putin. diabetul e boala bogatilor, trebuie mancat putin dat bun. Si totul e stresul, asta e marea problema

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de humailamariana Joi 25 Feb 2010, 2:51 pm

Am citit toate parerile voastre despre diabet! Eu de 2 saptamani am simptomele diabetului.Sete exgerata, faptul de a merge f des la baie,piele uscata,pierdere in greutate etc.Astazi am fost sa imi fac analizele,dar medicul mi-a dar deja aparatul pentru masurarea glicemiei si mi-a spus deja ce sa mananc si ce nu.Am 25 de ani si gandul asta ma inspaimanta mai ales ca sunt departe de familia mea si trebuie sa trec singura prin asta.Am intrat pe diferite site-uri unde ceea ce am citit despre diabet ma ingrozeste,dupa care am dar de acest site care m-a mai linistit.Eu sunt alaturi de voi cei care treceti prin asta...si va multumesc si voua
humailamariana
humailamariana
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Italia
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 3:03 pm

draga mea,

ce fel de diabet ai ? Stii ca tipul II este reversibil, cu regim ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de danae Joi 25 Feb 2010, 3:11 pm

mariana, nu sunt medic, dar am pb cu glanda tiroida. Pielea uscata si scaderea in greutate sunt atribuite si tiroidei. Eu zic sa nu te panichezi prea tare pana nu iti faci toate analizele. Sanatate multa.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 22 Oct 2010, 10:28 pm

Nu a mai scris nimeni demult pe aici si acum hop si eu ca nu am cu cine povesti ! Durerea mea e imi e foarte greu cu facutul meniului pentru sotul meu care are diabet tipll pe baza de pastile E f rau de foame s-a lasat de fumat de vreo 8 luni dar e greu cu mincarea fiind un mincau .Nu mai stiu ce sa-i fac sa manince ca diabetul in loc sa scada tot creaste E si sedentar si poate si asta e de vina Am luat stepper sa faca miscare macar in casa dar face putin .Ce sa-i fac mincare si mai ales ce alte boli aduce diabetul ? Cum sa-l convind sa iasa sa ne plimbam sa se miste ca are o comoditaeeeee... si e legat de tv ...si f f incapatinat si fricos de doctori ...ca toti barbatii cred .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de Giobsy Vin 22 Oct 2010, 10:55 pm

Canadianca, ceaiul din teci de fasole si ceaiul din afin (planta si fructe uscate) sunt foarte bune pentru cei care au probleme cu glicemia. Nu stiu insa daca vei putea sa gasesti acolo la tine asemenea ceaiuri.
Din pacate diabetul netratat atrage o multime de alte afectiuni: oculare, renale, circulatorii, hepatice...intreaba-l pe nea Google.
Din cate inteleg, sotul tau nu este insulinodependent. Bine ar fi daca ar ramane la aceasta faza, in care se pot administra pilule. Oricum, nu-i de joaca, trebuie sa constientizeze ca depinde doar de el si ca trebuie sa faca efortul de a tine in frau afectiunea.
Sanatate!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 22 Oct 2010, 11:05 pm

canadianca50 eu am sotul diabetic pe insulina. Este adevarat ca este foarte greu cu mancarea. Si sotul meu se vaieta ca el niciodata nu se satura. Din fericire el tine glicemia in limite normale (cu dozele aferente de insulina) desi mai pisca si ce nu e recomandat. Nu stiu ce sfaturi sa iti dau pentru sotul tau dar pot sa-ti spun tie ca trebuie sa ai o rabdare de fier cu el.
Asa cum spune si Giobsy aceasta boala tine foarte mult de el. Trebuie in primul rand sa constientize el care sunt consecincele si apoi te va asculta si pe tine. cred ca ar trebui procedat ca si cu copii, supravegheat, urmarit, spus ce ar trebui sa faca, spus care sunt urmarile daca nu face si lasat la latitudinea lui sa decida. Oricum daca pe copii ii mai putem obliga/forta pe adulti e foarte greu. Cu toata frica de doctori si toata incapatanarea daca vreodata,Doamne fereste, va face o criza abia dupa aceea va incepe sa constientizeze si sa inceapa sa te asculte. Imi pare cau ca spun asta dar la sotul meu asa a fost.
Te pupi si sa auzim de bine!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 23 Oct 2010, 5:42 pm

Giobsy , Silvia , va multumesc din suflet . de multe ori si pentru insotitor citeva vorbe fac minuni .O sa incerc toate metodele .Va doresc multa sanaTate si voua si familiilor hug
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de rozina Dum 21 Noi 2010, 7:54 pm

Buna seara :*
Acuma apelez si eu la specialiste ... puteti sa-mi spuneti si mie ce analize se pot face pt depistarea diabetului? precizez ca am fost la un doctor care mi-a recomandat Glicemia provocata,,, am ajuns la cabinetul cu pricina dupa care ,,, am "fugit" acasa :efecte adverse .{ coma , infarct , provocarea diabetului in stadiu critic, si multe altele } precizez ca fac zilnic crize de hipoglicemie, nu am carente de vitamine inclusiv calciu si calciu ionic ,am fost si am facut si ecograf tiroidian , etc iar glicemia mea oscileazai dimineata pe nemancate intre 90 si 118 plus ca mananc dulciuri asta din cauza crizelor {simt nevoia sa consum ceva dulce }
acuma daca mi se recomanda un specialis in Bacau ,Iasi ,Piatra Neamt promit ca ma voi duce negresit.. fie vorba intre noi "multi prosti sunt in gradina domnului "si eu se pare ca tot dau peste ei :*
O seara cat mai placuta si spor la treba
rozina
rozina
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 21 Noi 2010, 8:52 pm

am citit ca scortisoara ajuta la scaderea diabetului [;IN un lung sir de folosire a scortisoarei ;]; si ii fac sotului meu ceai si pe linga pliculet ii pun si scortisoara Se poate pune si pe fructele care le maninca sau pe carnea macerata cu putin ulei otet si scortisoara Ii da un gust aparte , apoi carnea o prepari intr-o cratita de teflon . pentru a nu pune grasime .Pui apoi niste legume pe care le inabusi doar asa pe jumatete si gata mincarea ....
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty discutii pentru si d espre sanatate ,diabet,,

Mesaj Scris de lucyka Mar 25 Ian 2011, 10:10 am

buna dragele mele,drage,asa imi place sa spun celor cu care dialoghez,eu sunt noua pe site ,insa am o varsta 49 de ani,,,imi place lucru de mana am crosetat ff mult,inssa am cautant pe forum am gasit acest subiect DIABET,,,off,este o problema de sanatate nu tocmai usoara,,baiatul meu are 30 de ani,si cu un an in urma a descoperit aceasta problema,,va spun ca a fost sf lumii,dupa ce am pierdut un baiat de 17 ani,in urma cu 5 ani,,,ce sa va spun suportul moral conteaza,,,ptr mn spun pentru ca ptr el ,nici acum nu s-a obisnuit,,a facut 3 insuline pe zi ,e greu ptr un barbat,munceste ,,,trebuie sa manance des ,acum face 2,insa doar gandul il streseaza,,,despre mancare ce sa va spun,la inceput eram cu cantarull,acum styim ce avem de facut,si el gusta din toate nu mult,,insa si eu fac mancaruri mai mult fierte,ptr ca in urma cu 4 ani am depistat un nodul la san,,nu am mers niciodata la medic,,un an am plans si nu am spus la nimeni ,apoi am urmarit la tv emisiuni,retete in reviste sfaturi si tot ce am gasit am notata,am descoperit ceaiul verde care face minuni,abia dupa 3 ani nodulul mi-a disparut,,,,trebuie sa avem mare rabdare si credintza,apoi sa fim atenti cemancam,sa fim sanatosi,,fara grasimi fara zahar in exces cate un pic din toate iar mancarurile fierte, inabusite ,la cuptor,dulciuri doar cate un pic,,fructe si legume,salate,,si astfel avem grija de noi si de sanatatea noastra,,,va multumesc ca m-ati ascultat,si sanatate tuturor
lucyka
lucyka
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 62
Localizare : imi place mult lucru de mana,acest site este ff bun
Data de inscriere : 24/01/2011

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de ema Dum 30 Ian 2011, 1:46 pm

Pe linga regimul alimentar sa se bea cantitati mari de ceai de frunze de afin Da rezultate miraculoase desi pare incredibil la prima vedere Nu e rau la gust
Nu disperati E un pic mai greu dar nu trebuie abandonata lupta cu boala
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Am diabet, ce mananc ? Empty Re: Am diabet, ce mananc ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB