Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cum se numesc materialele? - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cum se numesc materialele?

+77
Samarineanca
norelif
ppisic
raluca ecaterina
carmensz
Indra
Floren
LCanu
piciul
Carmencyta
laurin
AlinaJ.Bijoux
oliv
mnarcisa
mihamihaela
MagdaMarin
wanna1687
ela_v
Dorulet
danielanica
annamarya
Gabiuta
Miniona
Larisa
ancabanu
aidil
ismi3ismi
myky7robc
Chirrox13
dienutzababy
despina13cucli
aurelia.c
ema
ancone
nicopop
aurishta
onomario
Motzu
ikuta
valentinadof
vilcris
jujabila25
corina corina
arielas
geany
rosita
Buburuza
emmancita
PAULA CONSTANTIN
iriclau
degetica
circulmagic
danae
Vianne
zylv
diada
Steluzza
cristina.moncea
Karina33
GABRELA
oddysa
Adeana
anigherman
RalucaS
amnro
Tina13
Usagy
Adriana77
trice
Camy
Laura1005
ralucis
ionela stefan
Admina
MihaelaT
Dionisia
zenaida
81 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Aug 2011, 9:16 am

Materialele ar trebui spalate toate, inainte de folosire, ca si hainele, de altfel. Din pacate nici eu nu fac asa, tot timpul, nici cu materialele, nici cu hainele. Imi vine cheful sa croiesc din ceva, inainte de a-l spala. zid Acum bag in cosul de rufe, materialele pe care le aduc, ca sa fiu sigura. Eu doar le sortez pe culori, corespunzator si le spal la 60, cam pe toate. Nu mi-au intrat la apa, semnificativ.
Arielas, pentru camasi cred ca-ti trebuie poplin. Din cate stiu de la camasile sotului, tatalui, cea mai buna compozitie e 65% bbc si 35% pes (un polyester), ca sa fie si racoroasa sa absoarba transpiratia, dar sa se calce si usor. Dar nu se prea gaseste compozitia asta, la materiale. Eu una, nu am gasit. Totusi sunt tratate altfel materialele si nu se botesc ca un cearceaf, sa zicem. Mai ales poplinul/ bumbacul cu elastan e mult mai putin pretentios (are cam 95-98% bumbac si restul elastan, unele au lycra pentru elasticitate si putin luciu). Pentru camasi barbatesti si de baieti ar merge totusi fara elastan, dar cred ca se sifoneaza daca e 100% bbc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 18 Aug 2011, 1:44 pm

E bine să băgăm materialul la spălat inainte de a-l lucra, dar chiar dacă n-am facut-o, produsul finit e lucrat pe lungime si intră la apa pe acea directie doar.

Trebuie să lasam mai multă rezervă la tiv.
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de dienutzababy Joi 18 Aug 2011, 4:06 pm

Si eu sunt de parere sa spal ceva nou inainte de a purta, inclusiv materialele inainte de lucrat. Merg pe principiul: cine stie prin cate maini a umblat inainte sa ajunga la mine produsul finit? Iar dupa ce le spal miros a curat (balsam).
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de arielas Joi 18 Aug 2011, 8:18 pm

Multumesc Admina, asta e problema mea, ca nu stiu de unde sa cumpar. Poate a cumparat cineva de la Timisoara??
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 1:15 pm

Fetelor, stiu ca exista un material mai des ca etamina dar mai rar ca panza de goblen...cum se numeste?....Vreau sa cumpar pentru a face ii pentru mine si nazdravana mea.
Cand eram clasa a 8-a am facut la lucru manual un sort de bucatarie, am cusut pe el flori ....il am la mama la tara, l-am vazut, i l-am aratat sotului si l-a admirat minute in sir...
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de myky7robc Mier 25 Ian 2012, 1:17 pm

matador se numea.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 25 Ian 2012, 1:55 pm

multumesc mult myky7robc Merci

s-o mai gasi in comert?..
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 03 Feb 2012, 12:44 am

Fetelor,va rog,care e diferenta intre crep satin si satin?E un satin creponat?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Karina33 Vin 03 Feb 2012, 5:40 am

Nu chiar. Din ce gasesti acum pe piata diferenta este cam asta: satinul este o tesatura de vascoza lucioasa pe-o parte si-i folosit la captuseli. Eu il gasesc la 12lei/m in magazine.
Crepsatinul este o tesatura lucioasa pe fata dar mai zgrumturoasa pe dos si ce-i pe piata e sintetic rau. Il gasesc la noi in aceleasi magazine la 8lei/m
Crepul e cam ce numim acum tripluvoal. O tesatura subtire dar plina in acelasi timp, cu textura zgrumturoasa, ce drapeaza greu, frumos.
Mai gasim pe piata si nenumarate satinuri, denumite mai degraba saten, sintetice, elastice sau nu, imprimate sau uni folosite la rochii in general, la un pret de 12-18lei in functie de grosime, calitate sau imprimeu.

De exemplu eu folosesc crepsatinul la costumatiile de serbari pentru copii ca-i ieftin si nu conteaza calitatea. Dar la o haina buna, de calitate pun captusala din satin ca arata, se simte si rezista in timp net superior captuselii de vascoza obisnuite.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de aidil Vin 03 Feb 2012, 11:03 am

Chirrox, imi aduc aminte de canafas; nu stiu cum arata matadorul, poate e acelasi lucru...
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ancabanu Vin 03 Feb 2012, 6:54 pm

Eu am o mare problema deoarece stau intr-un oras relativ mic si nu prea ai de unde cumpara materiale. Si cand ma duc sa cer ceva nu stiu ce anume imi trebuie...e destul de aiurea pentru ca, cupoanele sunt undeva dupa o tejghea si nici nu le pot atinge ca sa imi dau seaman daca acel material mi-l doresc.
Mi s-a intamplat sa imi placa mult culoarea insa cand l-am atins nu mi-a mai placut....e mai aiurea cand o pun pe vanzatoare sa imi scoata un cupon de jos, si trebuie sa le scoata pe toate celelate pana ajunge acolo, iar cand il ating realizez ca nu e ceea ce caut.... zid
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 03 Feb 2012, 7:19 pm

anca,dar,vanzatoarea,pt asta sta acolo,nu?sa serveasca clientii.e platita pt aceste miscari...nu e muzeu sau expozitie fara vanzare,sa nu poti sa pui mana... Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ancabanu Vin 03 Feb 2012, 7:26 pm

da da...stiu ca pentru asta e acolo.....dar cand vad cu cata sila scoate cupoanele.....regret ca nu stau intr-un oras mai mare de unde as avea sa aleg.... Rolling Eyes
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 03 Feb 2012, 7:34 pm

stiu ca unele servesc cu sila...tocmai de aceea,pune-o la treaba!!eu asa fac...o tratez ,dupa cum ma trateaza... love


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Vin 03 Feb 2012, 7:36 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de arielas Vin 03 Feb 2012, 7:36 pm

Nu te amagi referitor la dimensiunea orasului, conteaza doar tragerea de inima a vanzatorului si cat de mult ii place sa stea acolo... batutincap
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ancabanu Vin 03 Feb 2012, 7:41 pm

Imi dau seama ca sunt astfel de vanzatoare si in orase mai mari insa acolo daca nu iti place un magazin mergi in altul, pe cand eu nu am de ales wink
tocmai de aceea cred ca o voi pune mai des la treaba inocent
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Karina33 Vin 03 Feb 2012, 9:58 pm

Hmmm, e clar ca n-au avut de-a face cu mine vanzatoarele alea.
Cu zambetul pe buze iau la rand si scotocesc ce ma intereseaza. Niciodata nu cumpar doar aratand cu degetul ce-as vrea si nu stiu cum m-ar tine cineva doar in fata tejghelii. O singura vanzatoare, din vreo patru magazine pe care le rascolesc periodic, e atat de acra incat ii las marfa rascolita. De obicei pun mana si asez la loc pe unde-am umblat, ba dau si-o mana de ajutor la taiatul materialelor (altor cliente) sau raspund la intrebari despre necesarul de materiale.
Dar asta am obtinut-o prin seriozitate si amabilitate. Asa ca sunt primita cu drag prin magazine.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 03 Feb 2012, 10:57 pm

Karina33 a scris:Nu chiar. Din ce gasesti acum pe piata diferenta este cam asta: satinul este o tesatura de vascoza lucioasa pe-o parte si-i folosit la captuseli. Eu il gasesc la 12lei/m in magazine.
Crepsatinul este o tesatura lucioasa pe fata dar mai zgrumturoasa pe dos si ce-i pe piata e sintetic rau. Il gasesc la noi in aceleasi magazine la 8lei/m
Crepul e cam ce numim acum tripluvoal. O tesatura subtire dar plina in acelasi timp, cu textura zgrumturoasa, ce drapeaza greu, frumos.
Mai gasim pe piata si nenumarate satinuri, denumite mai degraba saten, sintetice, elastice sau nu, imprimate sau uni folosite la rochii in general, la un pret de 12-18lei in functie de grosime, calitate sau imprimeu.

De exemplu eu folosesc crepsatinul la costumatiile de serbari pentru copii ca-i ieftin si nu conteaza calitatea. Dar la o haina buna, de calitate pun captusala din satin ca arata, se simte si rezista in timp net superior captuselii de vascoza obisnuite.

Multumesc mult,Karina,pt raspuns.Uite de ce am intrebat asta.Am experimentat tehnica din pozele de mai jos si as vrea sa fac o rochita de printesa pt fata mea.Isi doreste muuuult si vreau sa o fac cu modelul asta.Aici am folosit tafta,care mi-a ramas de la draperii.As vrea,totusi,sa folosesc ceva mai purtabil,pt partea de sus,un material mai pt vestimentatie...Te rog,tu din ce crezi ca ar merge ?satin ar fi mai bun? ,,,am vazut ca si satinul e de multe feluri:subtire,gros,elastic,bumbac satinat,... crep satinul inteleg ca e cam batos,zgrumturos...nu e bun direct pe piele,nu?...si inca ceva,te rog: am citit ca se foloseste un fel de plasa mai tare,cu care poti captusi fusta si care are rolul de a tine fusta umflata .stii ceva de astfel de plasa?cum se numeste si unde s-o gasi...?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Feb 2012, 11:13 pm

Ismi, imi spun si eu parerea. Daca e doar pentru o rochie de printesa, pentru serbare, petreceri, etc. eu cred ca e ok si crep satin. E foarte lucios, face niste ape frumoase, dar cand te uiti prin el e mai rar. Nu are elastan deloc. Poti folosi si satin cu elastan, sa se muleze mai bine partea de sus sau simplu, oricum ii vei pune fermoar. Poti folosi si tafta (da, de draperii) si cred ca-ti va confirma si Karina ca a facut rochii din tafta din aceea. Nu sunt cele mai bune alegeri, dar pentru o rochita de printesa eu zic ca sunt ok, accesibile la pret, plus ca nu-ti va parea rau daca iese repede din ea sau o agata, rupe, pateaza. Eu din satin i-am facut rochie de Mama vitrega si altele pentru serbari. Alta data am facut din tafta o rochita pentru verisoara ei, apoi din catifea altele. Pentru jupon poti folosi tulle care are tinuta oricum.
E foarte frumos modelul, in special ultimul. Cum se face?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 03 Feb 2012, 11:27 pm

Admina,multumesc mult pt lamuriri.Tulul are "puterea" sa tina fusta umflata,asa ca si crinolina?nu face valuri...?adica sa se lase in anumite parti?
in poza a doua este tot primul model,dar pe dos.
tehica aceasta am prezentat-o pe forum, e pusa la incretituri populare.e un filmulet acolo.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Admina Sam 04 Feb 2012, 12:54 am

Am inteles. Imi place mai mult cum arata pe dos. wink
Uite rochita de printesita, cu tulle. Daca pui mai multe straturi si le incretesti in talie (atentie, tulle-ul nu se spala inainte de purtare) cred ca vei avea volumul dorit, fara crinolina. Oricum rochitele de printese mici nu sunt decat copii, originalele erau oricum mult mai complexe decat coasem noi acum. Ne descurcam cu ce avem, de unde arcuri si crinoline?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 04 Feb 2012, 1:27 am

oooo,ce frumoase sunt!! am retinut,,tulle incretit sus.multumesc mult pupi
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Karina33 Sam 04 Feb 2012, 7:29 am

Ismi in taftaua aia de draperii, in tafta in general, intra greu acul sa faci toate cusaturile alea. Mai bine folosesti un crepsatin sau saten elastic.
Tu vrei sa pui tull pe sub fusta? Tullul ala foarte batzos nu l-am vazut la vanzare pe nicaieri. La rochiile de mirese ce n-au crinolina sunt mai multe foi pe sub fusta de fata. Daca ai drum pe langa un magazin cu rochii intra si ia la scotocit fustele pe dedesubt si o sa vezi. Pana atunci iti spun eu ca este o captusala normala pe piele, apoi o jupa batzoasa semiclos din tullul ala special sau ceva tare ca o tafta, apoi o jupa de tull volanata. Cu volane din ce in ce mai crete la poale, aplicate de obicei pe un semiclos sau clos simplu (jumatate de cerc).
Te-as sfatui sa captusesti cu ceva si partea de bust cu incretituri. Le vei proteja de accidente si poti modela modelul pe dosul croit fix pe masuri.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 04 Feb 2012, 12:34 pm

gata,am inteles,acum,cum sta treaba.multumesc mult,karina.ma bucur ca te cunosc,macar si virtual pupi
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de iriclau Sam 03 Mar 2012, 2:17 pm

buna fetelor...

nu stiu cum se cheama materialul care nu se desira si poti decupa din el forme de inimioare, flori, etc si se cos pe rochiile fetitelor ... aveti idee?

multumesc !!!
spor la lucru! cos kiss
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 6 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB