Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ornarea torturilor noastre - cap.2

+31
rucsy
noel
CCristinaC
AlinaJ.Bijoux
livia_iri
Buburuza
dandana
Gabyx
icabica
Ela
trice
firimitura
Noemi
deiutza23
SilviaDumitrescu
vasilica
DANIELA.I
ByAlina
duchess
Camy
totolina
Mimi
geany
Clio_Ela
diada
ariana
MihaelaT
arime
livia1981
cris69
Admina
35 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Ian 2010, 10:00 am

Arime, ura super tort! Foarte ingenios, felicitari! Dar de unde pana unde tema acestui tort?
Firimitura, mai bine investesti in coloranti buni, sub forma de gel. Sunt de la Wilton si costa cam 10-12lei borcanasul, dar tin muuult si bine si coloraza frumos. Eu am culorile de baza: rosu, galben si albastru, plus negru.
Am uitat sa pun torturile pentru Revelion, unul finisat pe 31.12 si altul chiar pe 1.01, ornat. Sunt identice, blat de cacao, crema ganache de ciocolata si orange curd (un fel de piure de fructe, minunat).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de arime Vin 08 Ian 2010, 12:22 pm

Firi merci frumos! Sa inteleg ca te-am prins microbul? bucatar cake Are dreptate Admina, colorantii de la wilton sunt super wink
Merci frumos Admina, tortul sub forma de varza a fost facut pt. site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si acum, un nou tortulet! De data asta sub forma de casa! Ocupata zilele astea bucatar

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de angells Vin 08 Ian 2010, 12:53 pm

woooow, superbe torturile voastre.
imi spune si mie careva, va rog, cum se face pasta de zahar? am citit nu stiu cate pagini pe aici, si inca nu am gasit. deja mi-au iesit peri albi
kiss
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 45
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de firimitura Vin 08 Ian 2010, 1:04 pm

sincera sa fiu, Arime imi place sa ma joc, si sa iasa ceva frumos din mana mea, si imi place si sa stau in bucatarie sau sa bijuteresc , dar , momentan nu fac decat pt mine asa sa imi ocup timpul, asa ca nu am de gand sa investesc prea mult in ustensile pentru asa ceva. am investit destule in ustensilele pentru margelit. Coloranit imi trebuie asa cat sa fac un tort de bun venit pt iuby meu Smile oricum daca ma apuc de ceva serios o sa caut produsele de calitate. Multumesc de sfat Admina
Foarte frumoasa casuta ta Arime. kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de arime Vin 08 Ian 2010, 1:50 pm

angells a scris:woooow, superbe torturile voastre.
imi spune si mie careva, va rog, cum se face pasta de zahar? am citit nu stiu cate pagini pe aici, si inca nu am gasit. deja mi-au iesit peri albi
kiss

multumim frumos Angells! wink
Legat de pasta de zahar, o poti gasi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link Este data de Admina, o gasesti in context!

Firi foarte frumos gestul pt. iubitul tau! love Sa-ti spun ca nebunia mea a inceput tot asa, vroiam sa invat sa fac un tort pt. micutul balaur si m-am trezit ca am facut comanda de ustensile din USA de la Wilton rade Si acum nu mai am scapare, imi place la nebunie ce fac love

Reteta pastei de zahar ce o folosesc este:


Pasta de zahar (de pe: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
450 gr. zahar pudra
50 gr. energizant (sau glucoza)
Eu de exemplu folosesc doar energizant.
30 ml. apa plata
5 gr. gelatina

Gelatina se pune in apa, se lasa sa se umfle; se pune pe foc (nu trebuie sa fiarba, doar sa devina lichida) sa se dizolve si se adauga energizantul/glucoza dupa caz.Lichidul se pune intr-un vas si se adauga zaharul pudra treptat; la inceput se amesteca/lucreaza cu o lingura din lemn si mai apoi se framanta precum un aluat. Daca se lipeste se adauga zahar pudra, daca e prea tare apa; se lucreaza ori cu zahar presarat mereu pe masa de lucru, ori cu amidon, ori cu ulei... asta sa nu se lipeasca.Se intinde cu "rolling pin" sau un sucitor precum la aluat. Trebuie lucrat repede, fara intreruperi deoarece pasta de zahar cum trece timpul se intareste si nu mai e maleabila. Foaia se pune peste tort. Blatul trebuie acoperit inainte de a pune foaia cu un strat subtire de unt/marmelada/ gelatina calda ca sa fie lichida, in situatia asta foaia se lipeste si nu aluneca.Peste foaia de pasta de zahar se pot pune: decoratiuni de tot felul, frau liber imaginatie voastre...
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de iuliana72 Mier 13 Ian 2010, 5:29 pm

mai fetelor cate zile stati voi pe un tort ca eu as sta o saptamana sa il decorez.ma plec in fata voastra.
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de feliciagl Mier 13 Ian 2010, 10:41 pm

Super torturile! Felicitari!

Acum am intrat prima data pe aceast subiect si m-am uitat la prima pagina, nu-mi revin, torturile tale, Cris, chiar sunt adevarate? Jos Palaria, Maestre!
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de Camy Joi 14 Ian 2010, 10:12 am

ARIME nu-mi vine sa cred ca iese din mainile tale.Bravo te-ai specializat ,ma bucur ca ti-ai descoperit talentul. pupi
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de arime Vin 15 Ian 2010, 2:58 pm

Camy a scris:ARIME nu-mi vine sa cred ca iese din mainile tale.Bravo te-ai specializat ,ma bucur ca ti-ai descoperit talentul. pupi

Camy multumesc tare frumos pentru apreciere! hug Asa este... am vrut, n-am vrut, am o pasiune ce-mi ocupa timpul intr-un mod tare placut! love Se face 1 anisor de cand m-am luat de facut tortulete, nu-mi vine a crede cum a trecut timpul si inca mai am asa multe de invatat! wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de arime Sam 16 Ian 2010, 1:35 pm


Un nou tort: Tommy Hilfiger!
crema dubla - mousse de ciocolata
acoperit cu pasta de zahar

greutate: 2.440 kg

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 16 Ian 2010, 3:32 pm

Dragut tort, destul de simplu dar der de efect!!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de firimitura Sam 16 Ian 2010, 4:16 pm

arime a scris:Firi foarte frumos gestul pt. iubitul tau! love Sa-ti spun ca nebunia mea a inceput tot asa, vroiam sa invat sa fac un tort pt. micutul balaur si m-am trezit ca am facut comanda de ustensile din USA de la Wilton rade Si acum nu mai am scapare, imi place la nebunie ce fac love
[b]

Nu ar fii exclus sa ma prinda , asa cum m-a prins cu Fimo, insa nu prea am timp de toate, iar mie imi iese ceva frumos daca il fac atunci cand am eu chef, si cum nu mereu am chef de bucatareala si creatie... si cum si investitia e cat de cat mare... momentan nu imi mai dau voie sa imi mai fac o pasiune din ceva nou . kiss

Foarte frumos si acest din urma tort. Cu ce ocazie ai ales tocmai acel model?
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de arime Lun 18 Ian 2010, 11:46 am

Alina merci frumos de apreciere Merci
Firi asemenea, merci frumos! Tortul a fost o comanda, asa ca m-am conformat dorintei celei ce a comandat tortul! Cum tortul a fost o surpriza pt. o pustoaica de 23 de ani, aceasta a avut un soc cand a vazut tortul! Smile
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de angells Lun 18 Ian 2010, 12:19 pm

deci Arime, m-ai dat gata cu tortul asta.
saptamana asta o sa incerc si eu sa fac unul ca nu se mai poate.
FELICITARI!!!!!
ura
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 45
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de nela Lun 18 Ian 2010, 9:49 pm

Buna fetelor , eu sunt noua aici si o postez cateva torturi aici


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 18 Ian 2010, 10:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : fuzionare postari)
nela
nela
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : craiova
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 18 Ian 2010, 10:25 pm

Nela, sunt frumoase, dar pacat ca nu se vad in intregime, dar se poate rezolva...fac un copy/paste de unde am mai explicat.
De exemplu poti micsora pozele care le-ai incarcat, in felul urmator: clik pe poza, resize, apoi clik pe Large(640x480),ok si gata.Ele se micsoreaza singure, fara sa faci vreo modificare si aici in postarea ta.
Vezi poza de mai jos.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre - cap.2 - Pagina 12 Empty Re: Ornarea torturilor noastre - cap.2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB