Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ornarea torturilor noastre IX

+10
Admina
cory74
MihaelaT
piciul
gaza
ryta
Uca
Giorgi
diada
LRodica
14 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 24 Apr 2016, 10:40 pm

Mulţumesc!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de Uca Lun 12 Dec 2016, 3:16 pm

Mihaela, torturile tale sunt excepționale!

Am făcut și eu primul meu tort cu pastă de zahăr. Imaginea imprimată este comandată de pe internet, eu doar am aplicat-o pe tort.

Crema a fost de ciocolată.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 22 Apr 2018, 9:31 am

Cam de mult nu am mai postat pe aici... Prea multe nici n-am făcut. Cum zice soţul: "Degeaba stai. Muncă multă pe bani puţini nu are rost. " Mulţi voiau torturi wou, foarte gustoase şi foarte ieftine. Un tort personalizat cu zahăr e mai greu pentru că numai pasta de zahăr de pe el are vreun kilogram. De asemenea trebuie îmbrăcat înainte în cremă de unt...ciocolata e bunăă să fie de calitate, nu menej şi aşa puţin câte puţin, când tragi linie  şi vezi costurile nu iei mai nimic pe manoperă. La cofetărie majoritatea cremelor sunt cu prafuri care le ia şi vântul, nu-s grele precum ouăle sau cicolatasau fructele din care faci mousse-ul... În fine, am ajuns în faza că fac doar torturi cadou pentru cei dragi şi apropiaţi şi câteodată câte o revanşare pentru vreo cunoştinţă care m-a ajutat cu una sau alta.
Constat că ultimul tort este tot al nepoţelului meu de când a împlinit 1 an. Ei, acum a împlinit 3 şi a vrut un tort cu "poiţist", aşa că tort cu "poiţist" a avut.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Între timp, între cele două torturi am mai făcut:
Pentru piticii mei la serbarea Abecedarului.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru o prietenă care are o ţestoasă şi care avea grijă şi de fosta ţestoasă a Dianei când plecam mai multe zile.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru nepoţica unui domn care-l mai ajută pe soţ la munte.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru fiica unor prieteni. De când au infiat-o tot eu i-am făcut torturi de ziua ei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru fiica unei colege dragi mie care a mers la Drept.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru Diana, în perioada când era fan bufniţe.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru fiica unei cunoştinţe careia-i plac căţeii şi cântă. Şi ea mă ajută cu ua, alta şi atunci m-am revanşat de ziua fiicei ei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru prietena mea.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru prietenul unei cunoştinţe...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru prietena cu ţestoasa...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acesta-i tot pentru prietenii care au fetiţa înfiată.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru mama unei cunoştinţe. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru fiica colegei care e studentă la drept.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru copila mea care a vrut doar ciocolată aşa că i-am făcut preferatul ei, tort cu trei feluri de ciocolată.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru prietena mea.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Şi pentru o colegă dragă de ziua ei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Între timp au mai fost vreo 2 sau 3 de ciocolată, dar nu le-am mai pozat din criză de timp sau pentru simplitatea prea mare...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 22 Apr 2018, 1:53 pm

Senzaționale! Superbe modelajele!
La cofetarie e 45-55lei/kg tort simplu, ornatul cu pasta de zahăr sau marțipan 60-80lei în plus. Prețurile astea sunt de la 2 cofetării care fac torturi bune, nu cu prafuri și modelaje faine, testate. Ți le-am zis așa pentru comparației. Adică tortul cu 'poitist' ar costa la cofetarie dacă are 2kg înainte de ornare aproximativ 180 lei.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 22 Apr 2018, 3:11 pm

Mulţumesc! În mare cam ştiu preţurile, dar diferă de la oraş la oraş. Tortul cu poliţist la gata să fi avut vreo 4 kg. Maşina e blat alb cu frişcă şi îmbrăcat în cremă de unt. În interior e blat amandină însiropat, cremă de ciocolată + stafide aurii şi mousse caramel. Deasupra şi lateral are 550 kg de ciocolată, plus că cea de deasupra are şi 150ml frişcă lichidă. Cred că numai maşinuţa a avut 900-1000g aşa cum o simţeam la mână.  Smile
De asemenea, un tort cu o figurină implică mai puţină muncă decât unul cu mai multe figurine sau una e să modelezi nu ştiu ce personaj şi alta-i un ursuleţ...
Ca idee...se doreşte un tort mare , diametrul de 26cm, frumos, cu multe figurine, să cântărească cel mult 2 kg şi să coste 100 lei. rade Pachetul de unt e 7-12 lei, o ciocolată de 100 g mai bună costă 4 lei... plus restul. Tragi linie şi ingredintele, gaz, curent, apă te costă 100 lei sau mai mult. Munca?

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de raluk0182 Dum 22 Apr 2018, 3:31 pm

sunt superbe torturile! Felicitari!
raluk0182
raluk0182
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 22 Apr 2018, 4:22 pm

Sub nici o forma 100 lei un tort de 2kg ornat cu figurine! Știu că toți vrem bun și ieftin, dar nu muncește nimeni degeaba...decât pentru cei dragi, exact cum ai spus și tu. Eu personal, înțeleg foarte bine ce înseamnă, dar cei care nu meșteresc manual nu înțeleg și unii nici nu vor.
Nu demult mi-a cerut o cunoștință să-i modelez citeva figurine din lut polimeric pe o anumită tematică să le pună pe tort. Inițial i-am zis că nu recomand să le pună pe tort, nefiind un material comestibil, însă a insistat....i-am cerut puțin timp să mă documentez pentru tematica respectiva, mi-am făcut și calculele și i-am oferit un preț, în cazul în care nu-i plăcea rezultatul le păstra feciorul meu. N-a fost cazul.
Mi se pare corect să ceri o ofertă, nu să ceri un tort de 2kg cu figurine de 100lei.....nu exista așa ceva și e și jignitor! Îți convine prețul oferit bine, nu... iarăși bine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de Dorulet Lun 23 Apr 2018, 7:18 am

Minunate torturi!Idei,materiale,munca si multe altele trebuie sa se regaseasca in pret.Neaparat si calitatea!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de LRodica Lun 23 Apr 2018, 12:07 pm

Mihaela, foarte frumoase, cred ca si bune.

Felicitari. Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 23 Apr 2018, 4:02 pm

Mulţumesc!
Cum zice Vlad_mom, noi cele care meşterim diverse ştim să apreciem, unul/una care nici foarfecele nu le ţine corect când taie sau nu face niciun chec, nu vor aprecia. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de piciul Mar 24 Apr 2018, 6:20 am

Am mancat virtual si am dat la o parte figurinele...cred ca sunt foarte dulci!
Un adevarat talent si mare rabdare sa faci asa minunatii!
Tu cred ca doar gusti ca altfel ai lua multe kilograme...sau arzi caloriile usor.
Aprecierea e binevenita din partea cunoscatorilor, celelalte voci lasa-le sa se piarda in neant, nu merita sa-ti faci sange rau; cine stie, apreciaza, cine nu, tot degeaba ii explici...poti doar astepta sa se loveasca singur de probleme ca sa invete.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de Giorgi Mier 21 Noi 2018, 2:29 pm

La lidl e oferta la faina de migdale ,ciocolata si diverse ornamente pentru prajituri.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de LRodica Mier 21 Noi 2018, 3:25 pm

Multumim.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre IX - Pagina 2 Empty Re: Ornarea torturilor noastre IX

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB